Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

21.10.2021 - Glen Scotia Event with Iain McAlister / 21:00


Recommended Posts

Αγαπητά μέλη, μέχρι να μπορούμε (αρκετά σύντομα ελπίζω) να βρισκόμαστε με τους καλεσμένους μας και από κοντά, οργανώνουμε ένα ακόμα online event με έναν καλό μας φίλο. Νομίζω ότι δεν χρειάζονται ιδιαίτερες συστάσεις για τον αγαπητό μας Iain, Distillery Manager και Master Blender στο Glen Scotia Distillery. 

Ήταν ένα event που το είχαν ζητήσει πολλά μέλη και για αυτό τον λόγο προσπαθήσαμε με τον Iain να το κάνουμε τελείως διαφορετικό και ελπίζουμε ενδιαφέρον.

Το Line up θα είναι το ακόλουθο: 

  • Glen Scotia Campbeltown 1832 
  • Glen Scotia 15 Year Old 
  • Glen Scotia 16 Year Old 
  • Glen Scotia 18 Year Old 
  • Glen Scotia Victoriana

Το κόστος μαζί με τα μεταφορικά έχει υπολογιστεί για 25 άτομα στα 17 eur (28ml) ή αν πάμε στα 28 άτομα με 25ml περίπου στα 15 eur. Το τελικό κόστος θα εξαρτηθεί από την συμμετοχή. Όπως κάθε φορά, για να μην υπάρχει ιδιαίτερη επιβάρυνση στα μέλη εξωτερικού, προϋπολογίζοται τα μεταφορικά μαζί με μια αποστολή εξωτερικό και διαιρούνται δια όλο τον αριθμό συμμετεχόντων.

Παρακαλώ διαβάστε τις λεπτομέρειες του event, θα απαιτηθεί δουλειά από τους συμμετέχοντες!

Οι μέχρι τώρα συμμετέχοντες είναι:

@o_koulos @sir mihas  @SimoG @DUCATI13 @DMTK @thanasist @Wisdom @gtril @Alkisd8 @mallios 

@SteliosZacharias 2 άτομα από Κύπρο, 2 καλεσμένοι από Ελλάδα (Γ. Παπαδογούλας και Χ. Φωτιαδης). Σύνολο 15 άτομα και πάμε για άλλους 10 ή 13.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες event!

Το συγκεκριμένο το συζητάμε καιρό με τον Iain, του άρεσε ιδιαίτερα και αναμένεται να περάσουμε καλά. Για τον λόγο αυτό ανακοινώνεται και το event τόσο καιρό νωρίτερα.

  • Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε ομάδες.
  • Η επιλογή θα γίνει από εμένα, κυρίως με γεωγραφικά κριτήρια.
  • Η παρουσίαση θα έχει θέμα μία εικόνα με το μπουκάλι (είτε από Internet -οπως αυτή που ανεβάζω - είτε δική μας φωτό )
  • Κάθε ομάδα παραλαμβάνει, φυσικά, samples από όλα τα μπουκάλια αλλά θα αναλάβει να παρουσιάσει 1 από όλα στο event και να μας πει τις γευστικές σημειώσεις του
  • Η παρουσίαση θα πρέπει να περιλαμβάνει μία υποχρεωτική λέξη (θα σας την πούμε συντομότατα) και 2 τουλάχιστον επιλογές από κάποιες άλλες λέξεις (τις δουλεύουμε ακόμα).
  • Iain μας παρουσιάζει μία εμφιάλωση που θέλει εκείνος και απαντάει σε ότι ερώτηση θέλουμε.
  • Στο τέλος παρουσιάζει ο Iain ή εγώ κάποιες λεπτομέριες για το event.

glen.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to 21.10.2021 - Glen Scotia Event with Iain McAlister / 21:00

Οι μέχρι τώρα συμμετέχοντες είναι:

@o_koulos @sir mihas  @SimoG @DUCATI13 @DMTK @thanasist @Wisdom @gtril @Alkisd8 @mallios @valasios  @Ρένα

@SteliosZacharias @apo21 @D.M. @Corry Vreckan @tolisrocks @Chrisous @dimitris73 2 άτομα από Κύπρο, 2 καλεσμένοι από Ελλάδα (Γ. Παπαδογούλας και Χ. Φωτιαδης). Σύνολο 23 άτομα και πάμε για άλλους 2 ή 5.

Θα τηρηθεί σειρά δήλωσης συμμετοχής.

  • Like 3
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Copy paste για να μη ψάχνουμε.

Οι μέχρι τώρα συμμετέχοντες είναι:

@o_koulos @sir mihas  @SimoG @DUCATI13 @DMTK @thanasist @Wisdom @gtril @Alkisd8 @mallios @valasios  @Ρένα

@SteliosZacharias @apo21 @D.M. @Corry Vreckan @tolisrocks @Chrisous @dimitris73 @Uisge-Beatha @anspan @Vaggelis82 @Islaynder 2 άτομα από Κύπρο, 2 καλεσμένοι από Ελλάδα (Γ. Παπαδογούλας και Χ. Φωτιαδης).

Σύνολο 27 άτομα και πάμε για άλλον 1!!!

Θα τηρηθεί σειρά δήλωσης συμμετοχής.

  • Thanks 2
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Copy paste για να μη ψάχνουμε. 

@o_koulos @sir mihas  @SimoG @DUCATI13 @DMTK @thanasist @Wisdom @gtril @Alkisd8 @mallios @valasios  @Ρένα

@SteliosZacharias @apo21 @D.M. @Corry Vreckan @tolisrocks @Chrisous @dimitris73 @Uisge-Beatha @anspan @Vaggelis82 @Islaynder @Nicolas 2 άτομα από Κύπρο, 2 καλεσμένοι από Ελλάδα (Γ. Παπαδογούλας και Χ. Φωτιαδης).

 

                                      Sold out PNG

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σπάσαμε ρεκόρ sold out time. Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα περάσουμε υπέροχα και θα έχουμε και εκπλήξεις!

Με το καλό να γίνει η αποστολή των δειγμάτων και θα υπάρχουν και αναλυτικές οδηγίες για όποιο μέλος θέλει. Θα σας ανακοινωθούν οι λέξεις (1 υποχρεωτική και κάποιες άλλες να επιλέξετε 2 ανάμεσά τους) πολύ σύντομα.

Το τελικό κόστος θα είναι κάπου στα 15 eur και θα ενημερωθείτε για απευθείας καταβολή στην HMWS για να μην μεσολαβήσω εγώ. 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Vaggelis82 said:

Για την εργασία, θα ήθελα να είμαι στην ίδια ομάδα με έναν καλό μαθητή 😋

κι εγω με καποιον που θα την κανει

  • Haha 3
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω μόνο τα ml των sample να είναι 25 και όχι 2,5 γιατί θα βάλω και την γλώσσα μου στα μπουκαλάκια για να γλειψω τους εστέρες😆😜

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chrisous said:

Ελπίζω μόνο τα ml των sample να είναι 25 και όχι 2,5 γιατί θα βάλω και την γλώσσα μου στα μπουκαλάκια για να γλειψω τους εστέρες😆😜

Ohhh yes! Thanks! Διορθώθηκε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, D.M. said:

Γιάννη τα θέματα θα είναι βατά;; Θα είναι πολλαπλής επιλογής;

Εσύ κόπηκες γιατί πίνεις πέρδικες! Ντροπή!

  • Haha 2
  • NO 1
Link to comment
Share on other sites

Λεπτομέρειες event!

Το συγκεκριμένο το συζητάμε καιρό με τον Iain, του άρεσε ιδιαίτερα και αναμένεται να περάσουμε καλά. Για τον λόγο αυτό ανακοινώνεται και το event τόσο καιρό νωρίτερα.

  • Οι συμμετέχοντες θα χωριστούν σε ομάδες.
  • Η επιλογή θα γίνει από εμένα, κυρίως με γεωγραφικά κριτήρια.
  • Η παρουσίαση θα έχει θέμα μία εικόνα με το μπουκάλι (είτε από Internet -οπως αυτή που ανεβάζω - είτε δική μας φωτό )
  • Κάθε ομάδα παραλαμβάνει, φυσικά, samples από όλα τα μπουκάλια αλλά θα αναλάβει να παρουσιάσει 1 από όλα στο event και να μας πει τις γευστικές σημειώσεις του
  • Η παρουσίαση θα πρέπει να περιλαμβάνει μία υποχρεωτική λέξη (θα σας την πούμε συντομότατα) και 2 τουλάχιστον επιλογές από κάποιες άλλες λέξεις (τις δουλεύουμε ακόμα).
  • Iain μας παρουσιάζει μία εμφιάλωση που θέλει εκείνος και απαντάει σε ότι ερώτηση θέλουμε.
  • Στο τέλος παρουσιάζει ο Iain ή εγώ κάποιες λεπτομέριες για το event.

===================================================================================================

Περιμένουμε να φέρω Αθήνα τα μπουκάλια. Οι λέξεις έχουν επιλεγεί από μένα (για να χρησιμοποιήσoυμε κάποιες στο tasting - ενδεχομένως να προσθέσει και ο Iain) και μόλις τις έχω, ξεκινάει η δουλειά (για εμένα). 

Σίγουρα θα έχουμε και κάποιες εκπληξούλες μέχρι τότε.

  • Like 4
  • Confused 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...