Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Δεν σου κάνω τον Άγιο - για ένα burger κολάστηκα event! 04.10.2021


Recommended Posts

Συγγνώμη @mallios που θα φανώ γκρινιάρης, αλλά τόσες μέρες δεν εμφανίστηκε να το κάνει ο @Wisdom και πρέπει να το αναλάβω τελικά εγώ. Μιας και ολοκληρώθηκε το πηγαινέλα μεταξύ 04/10 με 07/10 και ΕΚΛΕΙΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ 04/10/2021, πιστεύω ότι η διαπραγμάτευση πρέπει να γίνεται στο προηγούμενο στάδιο (όπως το έχουμε ορίσει), ώστε να μην αλλάζουμε ημερομηνίες πάνω σε Τίτλους κλπ, γιατί προκαλεί σύγχυση, ιδιαίτερα αν κάποιος δεν ζει και αναπνέει μέσα σε αυτές τις σελίδες του φόρουμ. Γράφτηκε λοιπόν από την αρχή πακέτο ατόμων που ενδιαφέρθηκαν (έστω και μέσω τηλεπάθειας) για την μάζωξη χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα μπορούσαν σε όλες τις ημερομηνίες, που άλλαζαν τόσο γρήγορα σαν προπονητή ομάδας στην Ελλάδα (ή σαν τις φίλες του @gtril). Για τιμωρία δεν ξέρω, αλλά σίγουρα Loch Dhu δεν σας δίνω γιατί πλέον είναι πανάκριβο!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Vaggelis82 said:

Τι είναι αυτό?? Μαύρο ψωμί, ροζ σως, μπιφτέκι δεν βλέπω, τέτοια έχει εκεί?!?!

Ψαγμενα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Vaggelis82 said:

Τι είναι αυτό?? Μαύρο ψωμί, ροζ σως, μπιφτέκι δεν βλέπω, τέτοια έχει εκεί?!?!

ψήθηκε λίγο παραπάνω μωρε, πως κάνεις έτσι;

α και η σως είναι από φλαμίγκο...:biggrin1:

  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, SimoG said:

Συγγνώμη @mallios που θα φανώ γκρινιάρης, αλλά τόσες μέρες δεν εμφανίστηκε να το κάνει ο @Wisdom και πρέπει να το αναλάβω τελικά εγώ. Μιας και ολοκληρώθηκε το πηγαινέλα μεταξύ 04/10 με 07/10 και ΕΚΛΕΙΣΕ ΔΕΥΤΕΡΑ 04/10/2021, πιστεύω ότι η διαπραγμάτευση πρέπει να γίνεται στο προηγούμενο στάδιο (όπως το έχουμε ορίσει), ώστε να μην αλλάζουμε ημερομηνίες πάνω σε Τίτλους κλπ, γιατί προκαλεί σύγχυση, ιδιαίτερα αν κάποιος δεν ζει και αναπνέει μέσα σε αυτές τις σελίδες του φόρουμ. Γράφτηκε λοιπόν από την αρχή πακέτο ατόμων που ενδιαφέρθηκαν (έστω και μέσω τηλεπάθειας) για την μάζωξη χωρίς να είναι βέβαιο ότι θα μπορούσαν σε όλες τις ημερομηνίες, που άλλαζαν τόσο γρήγορα σαν προπονητή ομάδας στην Ελλάδα (ή σαν τις φίλες του @gtril). Για τιμωρία δεν ξέρω, αλλά σίγουρα Loch Dhu δεν σας δίνω γιατί πλέον είναι πανάκριβο!

Σχώρνα με Γιάγκο... αμάρτησα η αμαρτωλή! Σε κάθε περίπτωση, το 04.10. δεν αλλάζει πλέον, οπότε, θα δεχτώ την τιμωρία μου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθήκαμε από τον @Islaynderότι ο Άγιος δυστυχώς τις Δευτέρες δεν ψήνει μπέργκερς και αναλώνεται αποκλειστικά σε προσευχή και εξομολόγηση.

Ήρθε αμέσως η εναλλακτική αντιπρόταση του φίλου μας κι αυτή είναι the burger joint στην Γλυφάδα Τηλ.2108940260

https://maps.app.goo.gl/KEZ31aYpGBfLfdM66

Έχουμε το ok για τα μπουκάλια και κλείστηκε ήδη τραπέζι για 20 άτομα. Ίδια μέρα και ώρα.

Ευχαριστούμε @Islaynder για την άμεση αντίδραση.

Απλά παραθέτω εδώ τα δεδομένα γιατί όλα τα μέσα επικοινωνίας καλά είναι, αλλά δεν έχει αλλάξει ποτέ ότι το φόρουμ ΜΑΣ παραμένει το κέντρο ενημέρωσης και αποφάσεων.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, apo21 said:

Μήπως να κάνουμε και ένα update των συμμετεχόντων και των φιαλών?

Καλά τα λες... έκανα την σούμα και μου βγήκαν 8 τα μπουκάλια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΥΤΕΡΑ 04 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

The Burger Joint στην Γλυφάδα, Πλατεία Νυμφών 1, Τηλ.2108940260

https://maps.app.goo.gl/KEZ31aYpGBfLfdM66

 

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσεις:

1. Οι παραπάνω πληροφορίες συλλέχθηκαν από το συγκεκριμένο νήμα και τα μπουκάλια σημειώθηκαν όπως αυτά δηλώθηκαν χρονικά (6 + 2).

2. Αν έχει γίνει κάποιο λάθος, σημειώστε το.

3. Όποιος θέλει επιπλέον να έρθει, είναι πάντα ευπρόσδεκτος και περιμένουμε την σχετική δήλωση ενδιαφέροντος. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως όλα δείχνουν προς το παρόν, δεν θα τα καταφέρω να είμαι Γλυφάδα απόψε. Ζητώ συγγνώμη για την ενημέρωση τόσο τελευταία στιγμή. Ήθελα πολύ να έρθω!

Οι αναπληρωματικοί για τα μπουκάλια παρακαλούνται να είναι ετοιμοπόλεμοι, αλλιώς ευχαρίστως να βρω τρόπο να το στείλω μόνο του και να παραλάβετε. :)

Προφανώς αν αλλάξει οτιδήποτε θα σας δω εκεί! Και πάλι συγγνώμη!    :(  

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, SimoG said:

Κρίμα @Leftis, σε περιμένουμε έστω και την τελευταία στιγμή.

Μην αγχώνεσαι με το μπουκάλι. 

@Islaynder έσω έτοιμος!

Slainte!

Το μπουκάλι του islaynder είναι έτοιμο και πρωτοδηλωμένο, θα είναι εκεί να ανοιχτεί για τα τριακοστά του :biggrin1: γενέθλια!

@Leftis αν τα καταφέρεις θα είμαστε εκεί μέχρι να τελειώσει το φαγητό του καταστήματος. Ξέρω είναι λίγος ο χρόνος αφού θα παρίστανται ο εκλεκτός συμφορουμίτης @DMTK και η σιγανοπαπαδιά @SimoG που τρώει γουρνοπούλα με τον espresso του! 😜

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Islaynder said:

Το μπουκάλι του islaynder είναι έτοιμο και πρωτοδηλωμένο, θα είναι εκεί να ανοιχτεί για τα τριακοστά του :biggrin1: γενέθλια!

@Leftis αν τα καταφέρεις θα είμαστε εκεί μέχρι να τελειώσει το φαγητό του καταστήματος. Ξέρω είναι λίγος ο χρόνος αφού θα παρίστανται ο εκλεκτός συμφορουμίτης @DMTK και η σιγανοπαπαδιά @SimoG που τρώει γουρνοπούλα με τον espresso του! 😜

ΓΡΑΨΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ VIBER ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ !!!! 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό για εχτές ήταν η έμμεση αποδοχή από πλευράς μοντίφικα ότι εκείνος έριξε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να γράφουμε στο forum. Απόδειξη ότι ενώ έπεσαν τα πάντα, το viber ήταν μια χαρά για να μπορούμε να έχουμε τις φωτό και να τις ανεβάσουμε σήμερα.

Σε γενικές γραμμές, νομίζω ότι το burger του Άγιου ήταν καλύτερο. Από την άλλη πλευρά το μαγαζί (για εμένα) πιο καλό (αλλά εμείς για burger πήγαμε). Ένα ακόμα δυνατό Line up, ξεχώρισα το Glen Scotia που ήταν δυνατό και διαφορετικό ενώ το Ruadh Maor (Peated Glenturret) ήταν ένας δυναμίτης, πολύ σκληρό whisky, unbalanced αρκετά, ενδεχομένως αυτό να είναι ένα δείγμα old school κάπνας. Love or hate whisky, μου άρεσε, αλλά δεν ήταν για την χτεσινή βραδιά, θα το ήθελα με αρκετή ώρα μπροστά του για να ανοίξει και να το δοκιμάσω και με νερό. 

Φυσικά, το καλύτερο από όλα, η παρουσία σας και η συζήτηση, μετά από πολύ καιρό χωρίς μάσκες, κάσκες κλπ, ένα event που μας έχει λείψει.

Slainte Ωρέ!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη και ήσυχη βραδιά η χθεσινή, ευτυχώς δεν είχε τον αέρα των προηγούμενων ημερών και μπορούσαμε να καθίσουμε άνετα σε (ημί)εξωτερικό χώρο, να συζητήσουμε και να φάμε burgers. Α ναι, όπως τρώγαμε ...δοκιμάσαμε και κάτι μπουκάλια που βρέθηκαν στο τραπέζι μας...

1. Stronachie 10y.o., Limited Edition - Sherry Cask Finish, (Benrinnes) 6.000 bottles, A.D. Rattray, 46% (by @DMTK)

2. Benromach Organic, dis.2010-bot.2015, 43% (by @Vaggelis82)

3. The Speyside Star 12y.o., Millennial Range Series: BR 001, bot.2018, 600 bottles, North Star Spirits, 50% (by @SimoG)

4. Glen Scotia, Campbeltown Malts Festival 2019, 15y.o., dis.2003-bot.13.03.2019, Rum Cask Finish, 9500 bottles, 51,3% (by @Celtic)

5. Ruadh Mhor 11y.o., dis.10.03.2009-bot.02.07.2020, (Glenturret) Elixir Distillers, Casknumber 55, 331 bottles, Bottled for Kirsch Import, 63.9% (by @thanasist)

6. Laphroaig 16y.o., 48% (by @Islaynder)

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για την παρέα, τα κεράσματα που προσφέρθηκαν και τα δωράκια! 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mallios said:

Το σημαντικό για εχτές ήταν η έμμεση αποδοχή από πλευράς μοντίφικα ότι εκείνος έριξε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για να γράφουμε στο forum

και αν χρειαστεί θα το ξανακάνω γατάκια που βαριέστε να κάνετε ένα sign in των 2 δευτερολέπτων :big_boss:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα και ήσυχα χθες. Ωραίο το Joint σαν χώρος αλλά η επιλογή τραπεζιών σε θέση γωνίας μεταξύ τους ,νομίζω αποξένωσε τους μισούς από τους άλλους μισούς (πχ δεν θυμάμαι να αντάλλαξα μια κουβέντα με τον @thanasist), αλλά φταίει και που δεν άλλαξα θέση όπως πχ η @Ρένα που ήρθε κι από μας (τους άλλους μισούς) και τα είπαμε. Αλλά πως να αλλάξω, όταν είχα απέναντι μου την ψυχή της βραδυάς, τον @gtril ! Ήθελα να χορτάσω τη ζωντάνια του, καιρό είχαμε να τα πούμε.

Κατα τ'άλλα, τα γλυκά ήταν πεντανόστιμα ! Ευχαριστούμε @Tassos Roubeidis! Δεν μπορώ να πω το ίδιο για το φαγητό. Μια τραγανοπανέ ποικιλία που άν εξαιρέσεις τα onion rings που ξεχώριζαν, τα υπόλοιπα δεν ήξερα τι ήταν και η επιλογή κάποιου ήταν λαχείο (τι θα μου κάτσει τώρα? πατατοκροκέτα? ψαροκροκέτα? τυροκροκέτα? λουκανοκροκέτα? κολοκυθοκροκέτα? μελιτζανοκροκέτα? κοτοπουλοκροκέτα?, έλα μου ντε!). Δε βαριέσαι λέω, θα σκάσει το burger σε λίγο. Εντωμεταξύ τα μπουκάλια ακόμα όλα κλειστά, και ήρθα από τους τελευταίους! Ιεροσυλία! Βλέπαμε τα μπουκάλια δίπλα μας και πίναμε νεράκι, κάποιοι δεν άντεξαν και πήραν μπύρες.....WTF??? Άντε να φάμε το burger για να πιούμε και τίποτα.....Και σκάει το Burger....να πω οτι δεν ξετρελάθηκα? να το πω. Να πω οτι το περίμενα πολύ καλύτερο? να το πω. Να πω οτι άν ήθελα chips με το burger μου αντί για κανονικές πατάτες, θα πήγαινα στο περίπτερο να πάρω πατατάκια Tsakiris? Να το πω.

Anyway, μ'αυτά και μ'αυτά έφτασε η μεγάλη ώρα να ακουστούν οι φελλοί!

Benromach Organic - Φρέσκο, μυρωδάτο, ζωντανό, τσαχπίνικο dram που έβγαζε μια κρυστάλλινη "ποιότητα" ! Thanks @Vaggelis82

Stronachie 10yo - Αχ ρε @DMTK, μου θύμισες κατι χρόνια πριν, εκεί κοντά, κάτι στενάκια παραδίπλα, που κάποιοι πίναμε το Stronachie το NAS με το μαύρο κουτί...Το 10άρι το τωρινό πάντως μου φάνηκε κλάσεις ανώτερο, πολύ καλή δουλειά.

Speyside Star - O @SimoG έφερε αυτό το διαμαντάκι, ωραίος απολαυστικός sherry χαρακτήρας. Εύγε! Για μένα το καλύτερο της βραδυάς.

Glen Scotia rum cask finish - Mου άρεσε αρκετά, έβαλα λίγο επίτηδες, δεν το πολυθυμάμαι, θα επανέλθω κάποια στιγμή.

Ruadh Mhor (κι όχι Maor, γιατι άραγε?) - Γίγαντας καυτερής κάπνας. Ζωντανεύει και νεκρούς! Εξαιρετική επιλογή @thanasist

Laphroaig 16yo - Το ιδανικό κλείσιμο. Με την πιο "περίεργη" μύτη Lahroaig απ'όσο θυμάμαι, ένα ζεστό, γλυκό, ψαροκαπνιστό as usual, απολαυστικό dram. Νομίζω το έχω ξαναπει, δεν πέφτεις έξω ποτέ με ένα Laphroaig, εγγύηση! Thanks @Islaynder!

Ανακάλυψη της βραδυάς - Η παρθενική εμπειρία με ποτήρι Tuath οδήγησε στο συμπέρασμα οτι ψιλοθάβει το άρωμα ενός ουίσκυ. Κρίμα, γιατί κατα τ'άλλα η μύτη μου χωράει και κάθεται καλύτερα σε αυτό σε σχέση με το Glencairn.

Καλά namaste να ξαναβγούμε για burgers (στον Άγιο ! στον Άγιο !!! :biggrin1: )

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Αλλά πως να αλλάξω, όταν είχα απέναντι μου την ψυχή της βραδυάς, τον @gtril ! Ήθελα να χορτάσω τη ζωντάνια του, καιρό είχαμε να τα πούμε.

6.jpg

κάπως έτσι ήταν κι ο @gtril...:D

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...