Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Makis BLind Sample (Benriach 10y.o., 'The Smoky Ten', 46%,OB)


mallios

Recommended Posts

Χρώμα: Χρυσό, λίγο σκούρο.

Αρωμα: Οκ. καπνιστό. Ο καπνός δεν είνα λιμανίσιος, έχει πολλά λεμόνια, μέντες, θυμάρι και απαλό ευκάλυπτο. Γλυκιές νότες από κριθάρι, βρεγμέμη άμμος και φύκια, θαλασσινός αέρας και λίγο βάμμα ιωδίου, ίσως και γάζες. Όλα αυτά συνδυασμένα και καλυμμένα από τις γλυκιές νότες, σε μιά πολύ όμορφη σύνθεση. Το αλκοόλ φαίνεται απαλό και σε καμία περίπτωση πάνω από 46% (στο στόμα αλλάζει)

Στόμα: Heavily charred oak, οι ξύλινες νότες και το καμμέμο ξύλο δεσπόζουν και προσθέτουν αυτό το άρωμα και στην μύτη. Πολύ καθαρό αυτό που λέμε γλυκιά φωτιά στην παραλία (bonfire) αλλά και με αρκετή ξηρότητα. Σε ξεγελάει στην αρχή, το αισθάνεσαι ελαιώδες, αλλά η γλώσσα γίνεται λίγο τσαρούχι. Μπέικον και πανσέτα στα κάρβουνα, λίγο καλοψημένο κρέας, και λίγο μαύρο πιπέρι στο βάθος. Στο στόμα χάνει την γλυκήτητα που λογικά περιμένεις μετά την μύτη, θα έλεγα ότι υπάρχει και κάποιο πικρό μπαχαρικό (γαρύφαλο ξηρό?) Δεσπόζει στο στόμα η αίσθηση του ξύλου και έρχονται και έντονες νότες βρεγμένου αλατιού μαζί με μια αίσθηση ότι μασάς καπνό.

Επίγευση: Ιδιαίτερα ζεστή, μεσαία και με ένταση στο ξύλο και στην κάπνα. Μετά από ώρα σου δίνει την ένταση σταχτοδοχείου και όχι bonfire ή ενός τζακιού που έχει σβήσει και κυρίως υπάρχι η αίσθηση από τις στάχτες. 

Συνολικά. Διπρόσωπο whisky, σε ξεγελάει η μύτη αλλά μετά τις πρώτες γουλιές προσγειώνεσαι στο κομμάτι της τύρφης και της κάπνας. Τα λεμόνια και οι λίγες γλυκιές νότες χρησιμεύουν για να ηρεμήσουν την όλη εικόνα. Θα έλεγα ότι ένα όχι ιδιαίτερα γλυκό κίτρο ή νεραντζάκι θα μπορούσε να προστεθεί στην όλη αίσθηση.

Παλεύω ανάμεσα στο Port Charlotte και Ardbeg, αλλά για να μην χαλάσουμε την παράδοση του κουβά θα πάω εδώ.

Bunnahabhain Ceobanach Ουίσκι 700ml - Skroutz.gr

 

(βασικά PC Scottish barley είναι, αλλά η κουβαδοπαράδοση πρέπει να συνεχιστεί). 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

MYTH - Αααααααα, αυτή η όμορφη γλυκιά καπνίλα που τόσο αγαπώ! Ήπιο αλλά σαγηνευτικό, με φύλλα τσαγιού, μέντα, γλυκό καπνό πίπας και κάπου στο βάθος bacon. Δεν χορταίνω να το μυρίζω!

ΣΤΟΜΑ - Tο περίμενα πιο πολύπλοκο η αλήθεια είναι αλλά και πάλι δεν με χαλάει. Γλυκό, ελαιώδες, πάλι φύλλα τσαγιού, και μια κάποια αλμύρα. Σαν να μου φάνηκε οτι "άκουσα" κάποια sherry elements (σταφίδες, κέικ σοκολάτα) να ιδρώνουν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Μέτριο σώμα, μικρή προς μέτρια επίγευση.

Non-chillfiltered (θόλωσε λιγάκι), και 43-46%

Θα μπορούσε να είναι το Bunna Ceobanach που είπε ο @mallios, είναι στο ίδιο στυλ, αλλά το Ceobanach το δοκίμασα αρκετά πρόσφατα και είναι πιο spicy.

Είμαι 50-50 ανάμεσα σε 2, δεν θα αποκαλύψω το δεύτερο τώρα αλλά στο τέλος, για να μην επηρεάσω.

Καταλήγω σε αυτό. Thanks @Makis !

Ardbeg An Oa 700 ml

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μύτη: όμορφος, γλυκός καπνός. Καραμέλα, βανίλια, κάποιες γλυκές νότες από αποξηραμένα φρούτα, μέντα, κανέλα...πολύ ωραία μύτη.

Στόμα: ο καπνός γίνεται πιο ξηρός και αιχμηρός. Καραμέλα βουτύρου, κίτρο, λεβάντα, πιπέρι. Κακάο, παραψημένο κρέας και αλατάκι. Κάποιες γλυκές νύξεις στο υπόβαθρο. 

Επίγευση: μέτρια, με αρώματα καπνού και εσπεριδοειδών

Είμαι ανάμεσα σε δύο (αυτό που δεν θα επιλέξω και θα αποκαλύψω στο τέλος, θα είναι -εντελώς τυχαία- και το κρυμμένο μπουκάλι...:p)

Θα πω 

kilob.non3.jpg

thanks @Makisμου άρεσε αρκετά

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μύτη    Λεμόνια, ιώδιο, bacon, αλμύρα, φλούδα πορτοκαλιού, ήπια κάπνα,φρουτένια γλύκα.

Στόμα   Γλυκοξυνόπικρη γεύση, εσπεριδοειδή, βανίλια, βυνοποιημένο κριθάρι, πολλά μπαχαρικά, τζίντζερ, λευκό πιπέρι, βρώμικη κάπνα.

Επίγευση   Μέτρια προς μεγάλη, γλυκόπικρη με μπαχάρια, λευκό πιπέρι και μεγάλη ξηρότητα στόματος.

Αλκοόλ    46%

Κουβάς   Μου θυμίζει Campbeltown και πιστεύω ότι το έχω πιει.

 

Kilkerran 12.JPG

 

Ευχαριστώ @Makis

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για σου @Makis με τη σημαία σου :thumbsup:

IMG_20211002_135127.jpg.c076a745496642ed037a8a1062242b7a.jpg

Χρώμα: Λευκοχρυσοκίτρινη κυματιστή σημαία 
 

Μύτη: Μια ιδέα ξηρού καπνού που δεν σε ταξιδεύει με τίποτα στο Islay. Όξινα φρούτα εμφανίζονται δυναμικά μαζί με φύλλα ευκάλυπτου και νεαρούς φρεσκοκομμένους βλαστους. lemongrass και εξωτική βανίλια συνοδεύει την γλυκιά μαγειρεμένη κομπόστα του. Η μύτη του με παραπέμπει τροχάδην στο Campeltown.

 
Στόμα: Ελαφρύ και ήπιο χωρίς εντάσεις το κάνει ευκολόπιοτο μεν αλλά κάπως επίπεδο. Τα αρώματα της μύτης εσωκλείονται στο σώμα του και φαίνονται ξεκάθαρα μαζί με μία νότα βύνης κριθαριού και δημητριακών. Η δρύινη αίσθηση που έχει δώσει το βαρέλι την αισθάνεσαι.
 
Επίγευση: Μικρή έως μέτρια με πιπέρια να δίνουν μια spicy νότα. Μια στυφότητα και μια πικράδα του προσδίδουν μια τσαχπινιά.
 
Το δείγμα, μου θύμισε έντονα τη παρουσίαση που είχα κάνει στο kilkerran 12 για αυτό και συμφωνώ με την επιλογή του @valasios
 
Θα παίξω με το αποστακτήριο Loch Lomond και είμαι ανάμεσα στο 12άρι και το Inchmurrin...
1920470781_loch-lomond-12-year-old-inchmurrin-bottle_5000x1.jpg.d443002c2b95cb1ff76c9e4af7617eef.jpg
@Makis σ' ευχαριστώ! :punk:
 
  • Like 4
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρώμα: Χρυσό

Μύτη:Γλυκοξινα φρούτα, ευκάλυπτος, πράσινο τσάι, καπνός αλλά με μέτρο 

Στόμα: Πολύ δρύινο, εσπεριδοειδή μπόλικα(λεμόνια,κυδωνια),κάποια μπαχάρια, ίσως τζίντζερ;,κάπου εκει στο βάθος ακούγεται και κάτι σαν σέρυ αλλά πολύ χαμηλά

Επίγευση: μικρη έως μέτρια επίγευση με αρκετή πίκρα και λίγη γλυκά να παίζει από πισω

Τι μας έβαλες ρε Μάκη αγόρι μου;

Islay δεν είναι εκτός αν είναι κάποιο Bunna απο καναν ανεξαρτητο;και γω προς Campeltown τεινω αλλα επειδη το χουν πει πολλοι κι επειδη ο κουβας ειναι 100% θα παω σε αυτο γιατι κατι μου θυμιζε η πικρα του.Ευχαριστούμε @Makis!

 

scapa-skiren-single-malt-scotch-whisky-1_orig.jpg.b61bd6071439f2c851ef470504e21f0b.jpg

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@Celticβλεπεις! ειμαι εντος προθεσμιας!!!! (και δεν σου γκρινιαζω αλλο σημερα, ημερα γενεθλιων σου!) :turned:

Λοιπον @Makis ευχαριστω πολυ για τη δοκιμη! μου αρεσε καθοτι peat freak κι εγω!

Το χρωμα του χρυσο αλλα μου φανηκε λιγο θαμπο ...

Στυ μυτη αυτος ο ωραιος καπνος που ερχεται απο μακρια συνδυασμενος με τη μυρωδια του βρεγμενου ξυλου απο θαλασσινο νερο. Λιγο λεμονι και πολλα πρασινα φρουτα οπως αγουρο αχλαδι (αυτα τα μεγαλα, δεν ξερω πως λεγονται). Ωστοσο ηπια καπνισμενη μυρωδια σαν τζακι σβησμενο απο την προηγουμενη μερα.

Η γευση του ωραια με ηπια και γλυκια καπνα! Οχι δυνατο σε βαθμους...μαλλο 46% . Καθολου επιθετικο , αναδυεται παλι το ξυλο και λιγα πιπερια ατονα. Καποιοι ξηροι καρποι, ισως μακαντεμια και καποια εσπεριδοειδη κανουν την εμφανιση τους. Μου εφερε στο μυαλο και τσαι περγαμοντο καθως επισης και φλουδες πορτοκαλιου γλυκο.

Η επιγευση του μικρη και χαμηλης εντασης. Μενει ομως λιγη καπνα και κανει την εμφανιση της και λιγη μαυρη ζαχαρη καπου προς το τελος...

Σ ευχαριστω πολυ και παλι και θα παιξω με Speyside και  Benromach Peat Smoke

 

 

benromach-contrasts-peat-smoke-whisky.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: Ανοιχτό χρυσό

Μύτη: γλυκός καπνός, λεμόνι, πορτοκάλι, ευκάλυπτος, βανίλια, τσάι, μπέικον, θαλασσινό αλάτι, ιώδιο και βρεγμένο ξύλο.

Στόμα: Ήπια γλυκιά και ελαιώδης γεύση με καψαλισμένο ξύλο, μπέικον, αλμύρα, πιπέρια, μπαχαρικά, λεμόνι, πορτοκάλι, κριθάρι, τσάι

Επίγευση: Ζεστή, μέτρια επίγευση ξύλου, κάπνας και εσπεριδοειδών με μπαχάρια, 46%

Κουβάς: Big Peat DL 46%

Ευχαριστώ @Makis

334053-big.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια πάμε!!!! 

 

Χρώμα: χρυσό,

Μύτη: όμορφη τύρφη με έντονο καμμένο ξύλο, λευκά φρούτα και butterscotch.

Στόμα: Γεμάτο, 46% και πάνω. Πολλά κιτρικά στοιχεία, έντονο κριθάρι και πικρή καραμέλα. 

Τελείωμα: μέτριο αλλά πολύ ωραίο, γλυκό και δρύινο

Η λογική λέει Islay, ο τζόγος λέει Benriach smoky 10/12

 

benriach-the-smoky-twelve-whisky.jpg

Thanks 👍 @Makis

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

θα σου την πει μόλις ανακοινώσεις το μπουκάλι

Και θα σου πει... να αυτό έλεγα!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Makis said:

Περιμένω την δεύτερη επιλογή του @Celtic.

Α, εγώ νόμιζα θα έγραφες οτι περιμένεις να μας λύσει ο @Islaynder το γρίφο άν τελικά διάλεξε Kilkerran 12 ή Loch Lomond 12  :biggrin1:

Τη δική μου δεύτερη επιλογή την έβαλε πρώτη ο μπαγάσας ο @DMTK, αυτός δεν είναι μόνο mod, whisky-food pairing, karate expert και τα σχετικά, είναι και γκουρού της ενδοπροσωπικής νοημοσύνης, σε κβαντικό βιοαναδραστικό επίπεδο πάντα.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Celtic said:

σε κβαντικό βιοαναδραστικό επίπεδο πάντα

Μέχρι το επίπεδο.. σε καταλάβαινα 😅 . Αυτό το πάντα τι είναι?! 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mallios said:

Μέχρι το επίπεδο.. σε καταλάβαινα 😅 . Αυτό το πάντα τι είναι?! 

εμένα εννοεί είναι ξεκάθαρο, αν συνεχίσω το whisky and burger pairing θα γίνω...

panddddddd.jpg

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

@Makis τουλάχιστον σεβάσου την ηλικία κάποιων εδω μέσα, θα μπορούσαμε να είμαστε kapiforum, αν τύχει τίποτα θα το έχεις κρίμα στο λαιμό σου...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Makis BLind Sample (Benriach 10y.o., 'The Smoky Ten', 46%,OB)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...