Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

SimoG blind sample (Speyburn 10y.o., 40%, OB)


Islaynder

Recommended Posts

Σαν πρώτη αίσθηση με πλημμύρισαν φρέσκα λευκόσαρκα φρούτα. Φαίνεται αρκετά γλυκό. Άγουρες βανίλιες, ξινόμηλα, αχλάδια, lemongrass και κρέμα ζαχαροπλαστικής.

 
Στο στόμα κάνει βουτιά και μοιάζει να έχει αδύναμο σώμα. Και εκεί που λες τι είναι τούτο επιστρέφει δυναμικά και πικάντικα. Λεβάντα, μπαχάρια, λευκά πιπέρια, μοσχοκάρυδο με το οινόπνευμα να σου τσιμπολογεί τη γλώσσα και τον ουρανίσκο. Ελαφριά πικρό και δρύινο, επέστρεψε και είναι ωραίο!
 
Επίγευση μικρή, ελαφρώς στιφή και κάπως ξύλινη. Το αδύνατο του σημείο.
 
Ωραίο dram και εύκολο, αν είχε καλύτερη επίγευση θα ήταν πιο ολοκληρωμένο.
 
Thanks @SimoG
292001437_249423-big1.thumb.jpg.59945da1dcb7087b6e00fa45b421098f.jpg
 
 
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Απαλή και ευωδιαστή ΜΥΤΗ, φρούτα, μέλι, νότες φρέσκου ξύλου, όμορφη!

Στο ΣΤΟΜΑ είναι πολύ χαλαρό, ήπιο, smooth, με μέτριο σώμα. Γλυκό-μελένιο, με φρούτα (άγουρα και τροπικά), βανίλια και πολύ πολύ απαλά spicies.

Μικρή επίγευση.

Μέχρι 10 έτη ωρίμανσης και χαμηλό αλκοόλ.

Ένα καθημερινό, "εύκολο" malt, δεν παιδεύει, αλλά βγάζει 'ποιότητα'. Ιδανικό να συνοδεύσει ήρεμες, χαλαρές καλοκαιριάτικες καταστάσεις.

Thanks @SimoG

Μου έρχονται 2-3 επιλογές στο μυαλό, θα καταλήξω (άν και βλέπω έχει 46%abv) στο

 Deanston Virgin Oak

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μύτη: Φουλ στα εσπεριδοειδή, περισσότερο πορτοκάλι και λιγότερο λεμόνι νομίζω. Θα ορκιζόμουν ότι έχουν πέσει σταγόνες κάποιου χυμού! Αργότερα και κάτι σαν απορρυπαντικό...

Στόμα: Αρκετά αδύναμο, minimum αλκοόλ, πολύ ουδέτερο, σαν να μην έχει γεύση το απόσταγμα. Μια μαλτίλα πάντως την γεύομαι οπότε δεν πρέπει να είναι blend.

Επίγευση: Στις πρώτες γουλιές πιπεράκι, μετά σχεδόν τίποτα. Γενικά μικρή.

 

Θα το χαρακτήριζα breakfast whisky. Από την πρώτη γουλιά το μυαλό μου έχει κολλήσει σε αυτό:

 

316849-big.thumb.jpg.3ad4a0f47d4c1336acd051d7098cd0f8.jpg

 

Thanks @SimoG!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

απλό, λιτό, καθημερινό...

μύτη: μέλι, βανίλια, αχλάδι, πράσινο μήλο

στόμα: βανίλια, βύνη, μοσχοκάρυδο, λευκή σταφίδα, γρασίδι, κανέλα 

Να πω καλύτερα τι δεν είναι; :crazy:

Είμαι ανάμεσα σε 64 αποστακτήρια της Σκωτίας και σε περίπου 232 εμφιαλώσεις...

θα πω μετά από σκέψη 2,5 δευτερολέπτων...

ancob.12yo.jpg

ευχαριστούμε γέροντα @SimoG!

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

@SimoG λυπάμαι αλλά θα αργήσω λίγο να κάνω tasting. Αν τελειώσουν όλα τα μέλη, μπουμπούνα το και χρωστάω ένα. 

Είμαστε στην μέση του μήνα και οι μισοί έχουν απαντήσει. Τι ανησυχείς? Θα σε περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για πάμε....

Χρώμα: ανοιχτό χρυσό

Μύτη: Λευκοσαρκα φρούτα, βανίλια και φλούδα πορτοκαλιού.

Στόμα: απαλό σαν μετάξι, σχεδόν χάνεται, πολύ γλυκό, βρίσκω μόνο μέλι και έντονη πρώτη ύλη. 

Finish: Ένα ελαφρύ λευκό πιπερακι και κάποια εσπεριδοειδή που δεν μένουν πολύ. 

Θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε, θεωρώ ότι είναι 40% αν είναι παραπάνω μάλλον έχω θέμα.....

Θα έλεγα Arran 10 αλλά είναι 46% αυτό οπότε Glenlivet founders reserve

 

 

xlarge_20151008122656_glenlivet_founders_reserve_700ml.jpeg

Thanks @SimoG

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ακόμα και αν το βρώ, πιστεύω θα είμαι ο δεύτερος αφού θεωρώ ότι σαν αποστακτήριο υπάρχει πιο πανω. (το ψιλοσθυνάχι δεν βοηθάει, αλλά 99% το έχω πιει).

Θα ασφήσω στην άκρη το κλασσικό Chivas 12 γιατί θυμάμαι το χρώμα του πιο σκούρο, οπότε θα επιστρέψω στα malts

Χρώμα: ανοικτό χρυσό

Μύτη: Γεία σου Glenlivet Founders, γεια γεια γεια.. και ξαφνικά γεμίζει το στόμα με spices που ΔΕΝ ειναι το χαρακτηριστικό του Founders με τίποτα (λείπουν και κάποια εξωτικά φρούτα). 

Οπότε επιστρέφω στην μύτη και συγκεντρώνομαι και αφήνω το παράλληλο στόμα / μύτη. Μέλια ανθέων και θυμαριού, κριθάρι, πορτοκάλια φλούδα και νεράντζι. Χμμμμ

Στόμα: Τσιμπάει λίγο το αλκοόλ (όχι από πλευράς βαθμών, απλά βρίσκω λίγο σκληρό) και έχει αρκετά spices, αρκετό κριθάρι και δημητριακά. Μέλι και μετά πορτοκάλια. Αυτά, όχι ιδιαίτερα σύνθετο ένα every day dram το οποίο σε ζεσταίνει ευχάριστα. Νότες από βανίλα έρχονται μετά.

Επίγευση: Μέτρια αλλά πολύ ζεστή σε βανίλια και πορτοκάλια με λίγο ξύλο στο βάθος.

Πάμε κουβά με: Glenmorangie 10, the Original

 Glenmorangie 10 Year Old Original / Giraffe Edition

Thanks @SimoG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μύτη     Βανίλια, Μέλι, ξύσμα Πορτοκαλιού.

Στόμα    Βανίλια, Βύνοποιημένο Κριθάρι, μπαχάρια. Γενικά γλυκό και άτονο.

Επίγευση     Μικρή........... Βανίλια, Λευκό Πιπέρι. Γενικά έχει μία ελαφριά πικρή γεύση.

Βαθμοί     40-43.

Κουβάς    OLD PULTENEY 12 Y.O

image.png.e1cc829700ad79160cb998e1a2a71ea5.png

Ευχαριστώ @SimoG.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρώμα:Διάφανο χρυσό

Μύτη:Ανθη πορτοκαλιάς, μαρμελάδα εσπεριδοειδών,μελι,βανιλια,πιπερι

Στόμα:λεμόνι,γλυκο του κουταλιού Νερατζι με καρυδάκι,τσιλι και μελι

Επίγευση:μικρη,πικρη με αναλαμπές γλυκών νοτών και πιπεριου

Χαμηλό αλκοολ, oak cask καπου στα Highlands και παιζω εδω:

Ευχαριστώ SimoG!!!

 

t-9943069ACFC02A58775F936E5E87D82E_284x284.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χρυσοκιτρινο ανοικτο αλλα το ωραιο και αριστοκρατικο ανοικτο χρωμα του χρυσου

Στη μυτη βγαζει ανθη πορτοκαλιας, βαρελι οξιας, γρασιδι και πρασινα μηλα. Γενικα μια φρεσκαδα σαν τη μυρωδια της μεντας με μια ελαφρια γλυκα . Αρκετα αρωματικο whisky χωρις να ειναι ομως εντονο και δυνατο

Στο στομα ειναι πιο δρυινο ακομα και αρκετα πιπερωδες με πιο πικρα ομως μπαχαρικα και σιγουρα πιπέρια διαφορων ειδων αλλα καυτερη πιπεριά. Παλι μου ερχονται τα πρασινα φρουτα και η φρεσκαδα τους. Το αλκοολ οχι πολυ δυνατο, με δυσκολια εως 48% ομως ειναι ευχαριστο και ευκολοπιοτο. Μου εβγαλε βανιλια στη γευση, παλι ανθη και νερατζι γλυκο ενω στο τελειωμα η γευση γινεται πιο γηινη και εμφανιζονται ξηροι καρποι. 

Η επιγευση του ειναι μικρη αλλα εχει αυτη την αψαδα που μενει απο τα πιπερια με αρκετο ξυλο να επικρατει.

Ειμαι αναμεσα σε Glenfiddich 15 Solera kai Glenfarclas Heritage και θα προτιμησω το δευτερο 

Και παλι απολογουμαι για την αργοπορια :turned:

 

 

glenfarclas-heritage-whisky.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αδιαφιλονίκητη νικήτρια η @Ρένα αφού το Glenfarclas βρίσκεται μόλις 17 λεπτά μακριά. Μην κρυβόμαστε! 

Παρακαλείται η νικήτρια να παραλάβει το δώρο της από τον  @SimoG!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Makis said:

Το peaty finish πού το είδαν ρε παιδιά;

Περισσότερο πιπέρια, παρά peat πιστεύω κι εγώ. Απλό χωρίς πολλά πολλά το Speyburn 10yo 40%. Ήταν εύκολο και βρήκατε αρώματα και γεύσεις, η δυσκολία που έβαλα ήταν στο αποστακτήριο. Πριν 10 χρόνια το είχα κάνει κάποιες φορές και δώρο ως ευκολόπιοτο για νέους στο άθλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Παρακαλείται η νικήτρια να παραλάβει το δώρο της από τον  @SimoG!

Δίνεις ιδέες και μου ζητάνε ιδρωμένες φανέλες!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Κι ο @mallios που βρήκε την ηλικία. Μόνο αυτός είπε "δεκαρι". Απ' ότι βλέπω όλοι παίξαμε με scotch single malt, μπράβο μας, κάτι είναι κι αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

για μένα ξεκάθαρος νικητής ο @Corry Vreckan, ήταν η μόνη ετικέτα που ταίριαζε χρωματικά :biggrin1:

Το χρώμα ετικέτας και κυλίνδρου για το Speyburn 10yo 40% είναι πράσινο σκούρο

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, SimoG said:

Το χρώμα ετικέτας και κυλίνδρου για το Speyburn 10yo 40% είναι πράσινο σκούρο

Τότε νικητής είναι ο @mitsubae με το Laphroaig. Ασχετο αν δε έπαιζε. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to SimoG blind sample (Speyburn 10y.o., 40%, OB)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...