Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

BLIND SAMPLES GAME #5 - ΓΕΝΙΚΑ


Celtic

Recommended Posts

"To γοργόν και χάριν έχει"

Κατόπιν και της προτροπής του @Chrisous ανοίγει το παρόν νήμα, για το 5ο κατα σειρά Blind Samples Game, στο οποίο, άν δεν έχει κανείς αντίρρηση, θα ακολουθήσουμε τους ίδιους κανόνες με το προηγούμενο.

- Το game #5 θα ξεκινήσει τον Μάρτιο, με την προϋπόθεση να συμπληρωθούν τουλάχιστον 6 συμμετοχές. 

-  Όριο συμμετοχών 10, προκειμένου να έχει ολοκληρωθεί το game το αργότερο μέχρι τέλος του έτους.

- Αυστηρά κάθε μήνα και 1 δείγμα. Από τη στιγμή που θα ξεκινάει κάθε μήνας, οφείλουν όλοι οι συμμετέχοντες να δημοσιεύσουν το σχόλιο για το "δείγμα του μήνα" μέσα στον ίδιο μήνα, το νωρίτερο το καλύτερο. 

- Όποιο μέλος δεν συμμορφωθεί με τον παραπάνω όρο, και δεν υπάρχει σοβαρή αιτιολόγηση για αυτό, θα αποκλείεται η συμμετοχή του για τα επόμενα 3 games

- Με την αλλαγή κάθε μήνα, μπορεί οποιοδήποτε μέλος που συμμετέχει, να ανοίξει το topic του δείγματος του μήνα αυτού. Η σειρά θα έχει καθοριστεί πριν την έναρξη του game

- Όπως πάντα, στο συγκεκριμένο topic για κάθε δείγμα, θα δημοσιεύονται στην αρχή μόνο οι εντυπώσεις κάθε μέλους που συμμετέχει, και μόλις ολοκληρωθούν αυτές θα επιτρέπονται γενικά σχόλια, διάλογος, χαβαλές κλπ

- Κάθε μέλος μπορεί να συμμετέχει στο game με όποιο ουίσκυ θέλει, οποιουδήποτε τύπου. Ο μόνος περιορισμός είναι να πρόκειται για ουίσκυ.

- Το ουίσκυ πρέπει να είναι από 1 μπουκάλι και μόνο, κατα προτίμηση κάποιο κλειστό που θα ανοιχτεί για αυτό το σκοπό

- Τα δείγματα πρέπει να είναι αποκλειστικά και μόνο όγκου 5cl, ούτε λιγότερο, ούτε περισσότερο.

- Τα φιαλίδια που θα φιλοξενήσουν τα δείγματα, το ιδανικό είναι να είναι καινούργια-αχρησιμοποίητα, ειδάλλως καλά πλυμένα και στεγνά πριν το γέμισμα. Επίσης, καλό είναι, αλλά όχι απαραίτητο, κάθε μέλος να επιλέξει ένα συγκεκριμένο τύπο φιαλιδίου για όλα τα δείγματα που θα στείλει στους υπόλοιπους. Η ταυτοποίηση θα γίνεται με κάποια ταινία-αυτοκόλλητο-ταμπελάκι σε κάθε φιαλίδιο, όπου το μέλος που συμμετέχει θα έχει γράψει μόνο το nickname με το οποίο είναι γραμμένος στο φόρουμ

Όποιο μέλος επιθυμεί να συμμετάσχει, το δηλώνει σε αυτό εδώ το νήμα. Από τώρα και μέχρι τέλος Ιανουαρίου. Άν δεν συμπληρωθούν τουλάχιστον 6 συμμετοχές, δεν θα γίνει. Άν οι συμμετοχές ξεπεράσουν τις 10, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό ρε μάστορες. Κι εγω θέλω.

Όμως το σύστημα προτεραιότητας δε νομίζω ότι είναι δίκαιο. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δίδεται προτεραιότητα σε όποιους δεν έχουν συμμετάσχει ποτέ και στη συνέχεια σε όσους έχουν καιρό να συμμετάσχουν σε blind game. Εναλλακτικά θα μπορούσαμε να θεσπίσουμε ένα σύστημα επιβράβευσης των μελών που στο παρελθόν επέδειξαν συνέπεια και ταχύτητα στη δημοσίευση των blind κριτικών τους, τοποθετώντας τους ψηλά στον πίνακα προτεραιότητας ή επιτρέποντάς τους να μπουν στο παιχνίδι ως υπεράριθμοι (με μειωμένο ρίσκο καθυστέρησης λόγω καλού track record). Αυτό καθίσταται ακόμα πιο επιτακτικό εφόσον όπως όλοι ξέρουμε από την εμπειρία, η διάρκεια κάθε blind game είναι τουλάχιστον ένα ημερολογιακό έτος και όποιοι χάσουν τώρα το τρένο θα πρέπει να περιμένουν τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Wisdom said:

Όμως το σύστημα προτεραιότητας δε νομίζω ότι είναι δίκαιο. Θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να δίδεται προτεραιότητα σε όποιους δεν έχουν συμμετάσχει ποτέ και στη συνέχεια σε όσους έχουν καιρό να συμμετάσχουν σε blind game. Εναλλακτικά θα μπορούσαμε να θεσπίσουμε ένα σύστημα επιβράβευσης των μελών που στο παρελθόν επέδειξαν συνέπεια και ταχύτητα στη δημοσίευση των blind κριτικών τους, τοποθετώντας τους ψηλά στον πίνακα προτεραιότητας ή επιτρέποντάς τους να μπουν στο παιχνίδι ως υπεράριθμοι (με μειωμένο ρίσκο καθυστέρησης λόγω καλού track record). Αυτό καθίσταται ακόμα πιο επιτακτικό εφόσον όπως όλοι ξέρουμε από την εμπειρία, η διάρκεια κάθε blind game είναι τουλάχιστον ένα ημερολογιακό έτος και όποιοι χάσουν τώρα το τρένο θα πρέπει να περιμένουν τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμα.

Το σύστημα επιβράβευσης μελών που ακολουθούμε είναι απλό και ταυτόχρονα δίκαιο. Είναι η συνέπεια παρακολούθησης του φόρουμ. Όποιος παρακολουθεί και συμμετέχει στο φόρουμ, τα προλαβαίνει όλα...:good2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν καταφέρουμε να ανταλλάξουμε τα δείγματα μέσα στον Ιανουάριο, κάτι που θεωρώ εφικτό, και το ξεκινήσουμε Φεβρουάριο, υπάρχει χώρος για άλλον ένα συμμετέχοντα.

Αν πάλι, είναι πολλοί οι ενδιαφερόμενοι, ας γίνει και 2ο γκρουπ.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει έστω και τώρα κάποιος που γουστάρει να συμμετέχει και απλά δεν πρόλαβε, ας το δηλώσει. Αν δεν συμπληρωθεί δεύτερη δεκάδα, μοιράζουμε τις συμμετοχές σε δύο games ή στην τελική αν είναι μόνο ένας του παραχωρω την θέση μου.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Celtic said:

Θα υπάρξει 11ος παίκτης ? (ευγενικά ρωτάω....:))

Ο δωδέκατος θα είναι ο κόσμος μας που μας στηρίζει σε κάθε παιχνίδι???

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ας δώσουμε ένα περιθώριο έως και την Κυριακή 9/1 για εκδήλωση ενδιαφέροντος από άλλο ένα μέλος.

Και από Δευτέρα 10/1 ξεκινάμε να γεμίζουμε με δείγματα τα μπουκαλάκια μας !!!

Link to comment
Share on other sites

Διευθύνσεις - τηλέφωνα κτλ τα κοινοποιούμε εδώ? 

Τα μπουκαλάκια θα τα στείλουμε όλοι μαζί ταυτόχρονα? 

Sorry αν βιάζομαι, αλλά έχω όρεξη για γνώση 😜

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Chrisous said:

Διευθύνσεις - τηλέφωνα κτλ τα κοινοποιούμε εδώ? 

Ναι εδώ

Βάλε και μια φωτογραφία σου

Επίσης αντίγραφο του Ε-9, Ε-1, μια υπεύθυνη δήλωση περί της συμμετοχής, ένα αντίγραφο απο το Κτηματολόγιο, το τελευταίο λογαριασμό ΔΕΗ και πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης :p

  • Haha 2
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, επειδή ο @DMTK τα αφήνει λίγο ασαφές, στο Κτηματολόγιο θέλουμε την προανάρτηση και να φαίνεται ότι η δήλωση και οι τίτλοι ματσάρουν και δεν υπάρχουν λάθη.

Τα άλλα οκ είναι, και η φωτό δεν χρειάζεται να είναι τύπου διαβατηρίου, μια απλή αρκεί, μόνο να είναι πρόσφατη.

Επίσης με pm μου στέλνετε και τις απαντήσεις για να το παίξω blind game whisky expert μετά. Ευχαριστώ. 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...