Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2022)


Recommended Posts

7 hours ago, Islaynder said:

unpeated έλεγα... πόσο να μου αρέσει?

.................

Τι να πω?

Ζημιά μεγάλη...

Έλα μωρέ, μην είσαι υπερβολικός με κατι τέτοια ζουμιά.....(θα πούνε κάποιοι Μπρουκλαντομπουναχάμπηδες.....:rofl:)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μύτη: Μυστικισμός, αποκρυφισμός, ονειροπαγίδες, γκρίζα και πυκνή ομίχλη.

Στόμα: Εξαπάτηση, ανατροπή, ξέσπασμα, έκρηξη, όλεθρος, αίμα και βία.

Επίγευση: Μαύρη μαγεία, άσπρη μαγεία, τελετουργίες, ξόρκια, φωτιές και αλχημείες. 

Συνολικά: Μαύρα κοράκια, κόκκινα κοράκια, βγήκε ο Φανφάρας, συνάντησε τον τράγο και τα 'κανε πλακάκια!

1t.thumb.jpg.1a91f141055ffa7902e5e92bb2c5f87d.jpg

Υ.Γ να γράψει ο επόμενος τα χαρακτηριστικά του, πίνοντας το δεν μπορούσα να μην παίξω με αυτή τη φοβερή ετικέτα!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Islaynder said:

Μύτη: Μυστικισμός, αποκρυφισμός, ονειροπαγίδες, γκρίζα και πυκνή ομίχλη.

Στόμα: Εξαπάτηση, ανατροπή, ξέσπασμα, έκρηξη, όλεθρος, αίμα και βία.

Επίγευση: Μαύρη μαγεία, άσπρη μαγεία, τελετουργίες, ξόρκια, φωτιές και αλχημείες. 

Συνολικά: Μαύρα κοράκια, κόκκινα κοράκια, βγήκε ο Φανφάρας, συνάντησε τον τράγο και τα 'κανε πλακάκια!

Αδερφέ σε χάλασε το παλιομπεκρόζουμο!!!

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Islaynder said:

πίνοντας το δεν μπορούσα να μην παίξω με αυτή τη φοβερή ετικέτα!

Για εξώφυλλο album black metal μπάντας καλή είναι, για ουίσκυ όχι.

Γενικά με χαλάνε όλου του είδους αυτές οι μοντέρνες ετικέτες....προτιμώ κλασσικές καταστάσεις όπως 

The Balvenie 12yr Malt - 750ml - Thompson Wine & Spirits 138542-big.jpg Lagavulin 16 Years Old Single Malt Islay Whisky Delivery | GRG Wines Laphroaig 10 Year Old Islay Single Malt Scotch Whisky Delivery | GRG Wines

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Celtic said:

Για εξώφυλλο album black metal μπάντας καλή είναι, για ουίσκυ όχι.

Γενικά με χαλάνε όλου του είδους αυτές οι μοντέρνες ετικέτες

 

smurf-grumpy.jpg

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Corry Vreckan said:

Αδερφέ σε χάλασε το παλιομπεκρόζουμο!!!

Τουναντίον, διέγειρε τις αισθήσεις μου και εξηψε τη φαντασία μου που είναι και το ζητούμενο όταν πίνω ένα βραδυνό ντραμ στο μπαλκόνι μου με τα πόδια πάνω στο τραπέζι. Σε διαφορετική περίπτωση, φεύγει για νεροχύτη! Αυτή τη φορά άφησα τα μήλα και τα πορτοκάλια και πήγα "λίγο παρακάτω" 😁 Στο τρίτο που έστειλες... μάλλον θα πάω διάστημα :p thanks again!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Celtic said:

Γενικά με χαλάνε όλου του είδους αυτές οι μοντέρνες ετικέτες....προτιμώ κλασσικές καταστάσεις όπως 

The Balvenie 12yr Malt - 750ml - Thompson Wine & Spirits 

Ωχου μωρέ μωρέ, όλο μαλώνεις :p θα συμφωνήσω διαφωνώντας! Και μένα μου αρέσουν οι κλασικές ετικέτες αλλά προτιμώ να συμβαδίζει η εμφάνιση με το περιεχόμενο. Στο Balv ας πούμε, πρέπει να βάλουν και μια μοκέτα διάδρομο γιατί πιο φλατ δε γίνεται! Κρίμα η ετικέτα! Επίσης με χαλάνε οι "μεταμοντέρνες" εμφιαλώσεις τύπου Puni και κάτι άθλια decanter. Για τον τραγο και τα ados δεν χαλιεμαι, το αντίθετο μάλιστα. Θες λίγο η περιορισμένη έκδοση? Λίγο το χρώμα? Λίγο το C/S που βγάζει έναν πιο brutal χαρακτήρα? Το υποστηρίζει σε μεγάλο βαθμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Celtic said:

Για εξώφυλλο album black metal μπάντας καλή είναι, για ουίσκυ όχι.

Γενικά με χαλάνε όλου του είδους αυτές οι μοντέρνες ετικέτες....προτιμώ κλασσικές καταστάσεις όπως 

The Balvenie 12yr Malt - 750ml - Thompson Wine & Spirits 138542-big.jpg Lagavulin 16 Years Old Single Malt Islay Whisky Delivery | GRG Wines Laphroaig 10 Year Old Islay Single Malt Scotch Whisky Delivery | GRG Wines

 

4 hours ago, Islaynder said:

Ωχου μωρέ μωρέ, όλο μαλώνεις :p θα συμφωνήσω διαφωνώντας! Και μένα μου αρέσουν οι κλασικές ετικέτες αλλά προτιμώ να συμβαδίζει η εμφάνιση με το περιεχόμενο. Στο Balv ας πούμε, πρέπει να βάλουν και μια μοκέτα διάδρομο γιατί πιο φλατ δε γίνεται! Κρίμα η ετικέτα! Επίσης με χαλάνε οι "μεταμοντέρνες" εμφιαλώσεις τύπου Puni και κάτι άθλια decanter. Για τον τραγο και τα ados δεν χαλιεμαι, το αντίθετο μάλιστα. Θες λίγο η περιορισμένη έκδοση? Λίγο το χρώμα? Λίγο το C/S που βγάζει έναν πιο brutal χαρακτήρα? Το υποστηρίζει σε μεγάλο βαθμό.

Το ζήτημα είναι πιο απλό απ ότι φαίνεται, ακόμη και η ετικέτα (η συγκεκριμένη δηλαδή) εντάσσεται στα πλαίσια του... φλίππινγκ 😉

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, DMTK said:

 

Το ζήτημα είναι πιο απλό απ ότι φαίνεται, ακόμη και η ετικέτα (η συγκεκριμένη δηλαδή) εντάσσεται στα πλαίσια του... φλίππινγκ 😉

...ασουμε

Καλα, μαρκετινιστικα κόλπα είναι αλλά συζητάμε τι μας αρέσει βρε μοντίφιξ!

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Islaynder said:

Ωχου μωρέ μωρέ, όλο μαλώνεις 

Δε μαλώνω άλλους εγω μωρέ, μονο κατι φουντπέρηδες :rofl: 

(ναι ντάξει @DMTK μην ξαναβάλεις την φωτό που μου ζητήθηκε να βγάλω για χαβαλέ, την έχουμε εμπεδώσει!) :p

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Celtic said:

ναι ντάξει @DMTK μην ξαναβάλεις την φωτό που μου ζητήθηκε να βγάλω για χαβαλέ, την έχουμε εμπεδώσει!

Άσε ρε γατάκι, σε μια σύναξη ήρθες αποφασισμένος να μην φας και στη μέση της βραδιάς, έφυγες σαν σίφουνας 8P

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

                 249258-big.jpg

Big Peat 25y.o., 1992-2017, 52.1%

έντονος καπνός, κίτρο, μαύρο πιπέρι, τροπικά φρούτα, βανίλια, αλάτι

γενικά πολύ τραχύ και αιχμηρό, παρά τα χρονάκια του

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DMTK said:

γενικά πολύ τραχύ και αιχμηρό, παρά τα χρονάκια του

ριχτου καμμια στάλα νερό ρε μάστορα.....

Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2022 at 8:30 PM, Leftis said:

Πρώτη επαφή μου με Machrie Moor και συγκεκριμμένα το πρώτο batch απο το 10 ετών.
Περισσότερη καπνά από ότι περίμενα. Μύτη όχι έντονη ειδικά σε σχέση με την γεύση. Έντονη γεύση από την αρχή και έντονη επίγευση.

PXL_20220322_181456177~2.jpg

Στο Arran η δουλειά αρχίζει να φαίνεται. Το συγκεκριμένο είναι ένα πολύ όμορφο ουίσκι. Μια γλυκιά καπνά το διαχέει. Η επιρροή του βαρελιού είναι ξεκάθαρη με βανίλιες μέλια και αχλάδια. Μακρύ spicy τελείωμα. 

Πολύ ευχάριστο! 

Thanks @Leftis for sharing!

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Makis said:

Τελευταία φορά που ανέβασα κάτι εδώ ήταν για το Redbreast 12 που όσο και να μου άρεσε, στο τέλος να πω την αλήθεια το βαρέθηκα. Σειρά έχει το αδερφάκι του, Redbreast 12 Cask strength Batch B1/20 ευγενική προσφορά του αδερφουλη @dimitris73. Εντυπωσιακή μύτη, ανθικα αρώματα κυρίως και βανίλια. Ιδιαίτερα smooth για 57+% αλκοόλ, πολύ καλή ενσωμάτωση και καθόλου επιθετικό. Ωραιότατη επιγευση που δεν πικρίζει, χαρακτηριστική των sherried ουίσκι με κυρίαρχο το αμύγδαλο. Δυνατό στόμα, βγάζει νοκ άουτ εύκολα το αδερφάκι του. Εξαιρετικό ουίσκι, ευχαριστώ και πάλι @dimitris73που μου έδωσες την ευκαιρία να το γευτώ! IMG_20220515_002804-min.thumb.jpg.d91cd50e7271470d71efbfcbc9afcea8.jpg

αν πάρεις υπόψη ότι το βρίσκει κανείς ακόμη με 55 ευρώ είναι απίστευτο VFM

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο νήμα κάπως με μπερδεύει, πρέπει να βρω μια πιο κατάλληλη λέξη.

Με αφορμή την κριτική του @Leftis στο Glenrothes, έψαξα το νήμα και είδα ότι εξαιρετικά malts "χάνονται" εδώ αφού και σχόλια υπάρχουν και κάποιου είδους κριτική / γευσιγνωσία.

Θα προσπαθήσω να τα μεταφέρω όπως έκανα και με το πιο πάνω.

Ο λόγος που το λέω έιναι ότι θα μπορούσαμε να έχουμε μία πολύ πιο ανεπτυγμένη βάση δοκιμών και να μην χάνονται τόσα διαμαντάκια με μια απλή αναφορά εδώ. 

Μια μέση λύση (για όσα μέλη γράφουν από υπολογιστή - απο κινητό είναι δύσκολο) είναι να έχουν εδώ την αναφορά στο τι πίνουν (φυσικά και δεν θα καταργηθεί το νήμα - είναι εξαιρετικό για ενημέρωση) και να έχουν ένα Link στην κριτική που θα κάνουν στο αντίστοιχο αποστακτήριο - tasting notes.

Μια σκέψη / πρόταση κάνω, ότι θέλουν τα μέλη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

IMG_20220521_230545_compress21.thumb.jpg.a3f208ccbb2a359de2233f60467dcb38.jpg

Εγώ για το blind ήθελα να γράψω σήμερα αλλά ήρθε στα χέρια μου αυτή η όμορφη φιάλη με το υπέροχο γευστικό blended malt από το Speyside. Thanks @mallios

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, apo21 said:

IMG_20220521_230545_compress21.thumb.jpg.a3f208ccbb2a359de2233f60467dcb38.jpg

Εγώ για το blind ήθελα να γράψω σήμερα αλλά ήρθε στα χέρια μου αυτή η όμορφη φιάλη με το υπέροχο γευστικό blended malt από το Speyside. Thanks @mallios

Slainte!

(22 y.o. Kininvie teaspooned).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δέρμα στη μύτη, λεμόνια βανίλιες και γκρέιπφρουτ. 

Στο στόμα κρεμωδες με γλυκά στοιχεία βανίλιας. 

Επιγευση μεγάλη με γλυκές νότες στο τελειωμα

IMG_20220522_223308.thumb.jpg.e607488aed9a7a8dc1c595011f021191.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...