Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2022)


Recommended Posts

Ποιά πηγή βρε @Nicolas για αυτά που γράφω? Τι γράφω? Οτι το τρίβω χειμώνα καλοκαίρι....:D Αυτό έγραψα και εσύ πέρασες στην κόντρα με θερμοκρασίες και τα σχετικά. Βαζω με τη σειρά μου μια τελεία στο θέμα, με κούρασε. Άλλωστε εσύ έχεις βγάλει σχολή, ενώ εγώ είμαι του πεζοδρομίου. Θα μιλήσουμε από κοντά κάποια στιγμή και ίσως με καταλάβεις. 

  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Ποιά πηγή βρε @Nicolas για αυτά που γράφω? Τι γράφω? Οτι το τρίβω χειμώνα καλοκαίρι....:D Αυτό έγραψα και εσύ πέρασες στην κόντρα με θερμοκρασίες και τα σχετικά. Βαζω με τη σειρά μου μια τελεία στο θέμα, με κούρασε. Άλλωστε εσύ έχεις βγάλει σχολή, ενώ εγώ είμαι του πεζοδρομίου. Θα μιλήσουμε από κοντά κάποια στιγμή και ίσως με καταλάβεις. 

Είσαι ωραίος και με χιούμορ! 

Συμφωνώ, από κοντά είναι καλύτερα. Ουίσκι, ανταλλαγή απόψεων και τον sir να τρίβει τα Glencairn μας 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2022 at 7:54 PM, Nicolas said:

Υ.Γ. 2. Μήπως μπορείς εσύ @sir mihas να μας κατατοπίσεις σχετικώς με την ένταση και την χρονική διάρκεια του τριψίματος 😂

Αμπελοφιλολογοντας ως ειθισται να καμνω, οφειλω να υπομνησω (αποκαλυψω?) στο ευαριθμο φορουμικο πληθος οτι η λεξη "τριβη" ειναι εξ ορισμου παθοδιεγερτικη και φαντασιακα καταφορτη σε ολες τις προφορικες μορφες και ενρρητες εκφρασεις της. Συντριβη, εντριβη, προστριβη, διατριβη, κωλοτριβη, χρονοτριβη αποτελουν εννοιες κινητικες, ρευστες, εμφορτες ενεργειας, ζηλου, αυτοπροσωπης ή διαπροσωπικης κενωσης αισθηματος/εργου. Η τριβη, προσφυματικη ή μη, εμπεριεχει στη δομικη  καταβολη της την ενταση, την παντοιοτροπη μεθεξη, την ενσταλαξη του προσωπικου στο αντικειμενικο διαμεσω μιας αμφιδρομης επικοινωνιακης οδου, οπως τουλαχιστον αυτη στοιχειοθετειται και οριοθετειται απο τον εκαστοτε πολυπαραγοντισμο της σχεσης. Συνοπτικα, προτεινω την αβαριακη ελασσονοποιηση της συνιστωσας της εντασης και της χρονικης διαρκειας του τριψιματος και την παραλληλη στοχοθεσια  στην κεντρομωλα επικεντρωση της συγκινησιακης προσεγγισης της τριφτικης χειροπρακτικης καθεαυτη. :hunter:

  • Like 2
  • Haha 3
  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sir mihas said:

Αμπελοφιλολογοντας ως ειθισται να καμνω, οφειλω να υπομνησω (αποκαλυψω?) στο ευαριθμο φορουμικο πληθος οτι η λεξη "τριβη" ειναι εξ ορισμου παθοδιεγερτικη και φαντασιακα καταφορτη σε ολες τις προφορικες μορφες και ενρρητες εκφρασεις της. Συντριβη, εντριβη, προστριβη, διατριβη, κωλοτριβη, χρονοτριβη αποτελουν εννοιες κινητικες, ρευστες, εμφορτες ενεργειας, ζηλου, αυτοπροσωπης ή διαπροσωπικης κενωσης αισθηματος/εργου. Η τριβη, προσφυματικη ή μη, εμπεριεχει στη δομικη  καταβολη της την ενταση, την παντοιοτροπη μετακενωση, την ενσταλαξη του προσωπικου στο αντικειμενικο διαμεσω μιας αμφιδρομης επικοινωνιακης οδου, οπως τουλαχιστον αυτη στοιχειοθετειται και οριοθετειται απο τον εκαστοτε πολυπαραγοντισμο της σχεσης. Συνοπτικα, προτεινω την αβαριακη ελασσονοποιηση της συνιστωσας της εντασης και της χρονικης διαρκειας του τριψιματος και την παραλληλη στοχοθεσια  στην κεντρομωλα επικεντρωση της συγκινησιακης προσεγγισης της τριφτικης χειροπρακτικης καθεαυτη. :hunter:

Έκλαψα🤣 😂 🤣 😂

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα τροπικό - εξωτικό whisky από τούς καλούς μας φίλους ότι πρέπει για την εποχή . Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!!

 

 

IMG_20220827_213518.jpg

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

On 8/27/2022 at 9:51 PM, anspan said:

Ένα τροπικό - εξωτικό whisky από τούς καλούς μας φίλους ότι πρέπει για την εποχή . Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους!!

 

 

IMG_20220827_213518.jpg

 αυτή η πέτσα με συγκίνησε τόσο πολύ που αν και μέχρι τώρα δεν είχα πάρει τπτ απο SMWS ....το αγόρασα μετά τη δοκιμή κατευθείαν. έχω τόσα ανοιχτά, τώρα αλλά θα το ανοίξω το επόμενο καλοκαίρι. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Glen Moray!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 8/6/2022 at 6:43 PM, sir mihas said:

Αμπελοφιλολογοντας ως ειθισται να καμνω, οφειλω να υπομνησω (αποκαλυψω?) στο ευαριθμο φορουμικο πληθος οτι η λεξη "τριβη" ειναι εξ ορισμου παθοδιεγερτικη και φαντασιακα καταφορτη σε ολες τις προφορικες μορφες και ενρρητες εκφρασεις της. Συντριβη, εντριβη, προστριβη, διατριβη, κωλοτριβη, χρονοτριβη αποτελουν εννοιες κινητικες, ρευστες, εμφορτες ενεργειας, ζηλου, αυτοπροσωπης ή διαπροσωπικης κενωσης αισθηματος/εργου. Η τριβη, προσφυματικη ή μη, εμπεριεχει στη δομικη  καταβολη της την ενταση, την παντοιοτροπη μεθεξη, την ενσταλαξη του προσωπικου στο αντικειμενικο διαμεσω μιας αμφιδρομης επικοινωνιακης οδου, οπως τουλαχιστον αυτη στοιχειοθετειται και οριοθετειται απο τον εκαστοτε πολυπαραγοντισμο της σχεσης. Συνοπτικα, προτεινω την αβαριακη ελασσονοποιηση της συνιστωσας της εντασης και της χρονικης διαρκειας του τριψιματος και την παραλληλη στοχοθεσια  στην κεντρομωλα επικεντρωση της συγκινησιακης προσεγγισης της τριφτικης χειροπρακτικης καθεαυτη. :hunter:

Sir είσαι έτοιμος για εκπρόσωπος τύπου στο Μερα25!!!

Link to comment
Share on other sites

              265611-big.jpg

άσχημο δεν το λες, για όσους φυσικά αρέσουν οι επιρροές του Sherry Cask

αρώματα κλασικά, έντονη καραμέλα, αποξηραμένα φρούτα, μαύρη σοκολάτα, σταφίδες, λίγο μοσχοκάρυδο

το χρώμα τα σπάει...

thanks @SimoG!!!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

λπρ.jpg

Άρωμα στεγνής ξηρής τύρφης, ιώδιο, πολύ ιώδιο και ΚΑΤ (επίδεσμοι, γάζες, φαρμακίλα)

Στο στόμα πάρα πολύ ξηρό με ολίγα ήπια μπαχάρια. Το συγκεκριμένο finish έχει αλλοιώσει πολύ τον χαρακτήρα του Laphroaig 10 as we know it, που το προτιμώ από αυτό.

Ωραίο-ωφέλιμο botlle sharing κάναμε κάποιοι εδω μέσα! 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Glenburgie 2013/2021, 1st fill bourbon, 63.9% (SMWS #71.84)

Ευχαριστώ @apo21για το δείγμα.

Φρέσκο ξύλο, βενζινόκολλα και βανίλια στο άρωμα, σκληρό, άγουρο και τραχύ στο στόμα. Η κατάσταση σώζεται κάπως με νεράκι που ξεδιπλώνει κάποια spices, αλλά γενικά δεν συγκινεί.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά σχεδόν όλα τα νεαρά 1st fill bourbon cask, από οποιοδήποτε αποστακτήριο, κυρίως highlands/speyside, που έχω δοκιμάσει απο SMWS, αλλά και από άλλους ανεξάρτητους, μου φαίνονται ίδια. Και μάλιστα τα βρίσκω πολύ 'επίπεδα', χωρίς πολυπλοκότητα, θα τολμήσω να πω χωρίς λόγο ύπαρξης....

Βλέπω οτι τα τελευταία χρόνια, υπάρχει μια τάση από τους ανεξάρτητους εμφιαλωτές να εμφιαλώνουν "ότι νά'ναι", προκειμένου απλά να έχουν μεγάλη ποικιλία στη γκάμα τους. Παλιότερα - πολύ παλιότερα μάλλον-, ήξερες οτι αγοράζοντας μια φιάλη ανεξάρτητης  εμφιάλωσης, αγόραζες κάτι μοναδικό, κάτι "καλό", κάτι εγγυημένο, που δεν το έβρισκες σε ΟΒ, τουλάχιστον όχι σε τόσο χαμηλή τιμή. Ήξερες οτι οι τύποι έψαχναν στις αποθήκες αποστακτηρίων για ώρες και δοκίμαζαν δεκάδες βαρέλια για να καταλήξουν σε κάποιο. Και ήξερες οτι ακόμα κι αν το συγκεκριμένο αποστακτήριο έβγαζε κάποια "μάπα" ΟΒ, υπήρχαν οι ανεξάρτητοι που ανακάλυπταν κάποιο βαρέλι-διαμάντι, που άξιζε να εμφιαλωθεί από μόνο του ως single cask.

Δυστυχώς πλέον θεωρώ οτι δεν ισχύει αυτό. Ήταν ο κανόνας και έγινε η εξαίρεση του κανόνα....

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια με Croftengea 2007, 13yo, refill hogshead, 49.5%, North Star, και ευχαριστώ @valasios για το δείγμα.

Χωρίς κι αυτό να είναι πολύπλοκο, με λίγα πράγματα στη μύτη, εντούτοις στο στόμα είναι "δεμένο", χωρίς γωνίες, με γεμάτο σώμα, αρκετά γλυκό και με λίγα spices, πίνεται ευχάριστα και χωρίς νερό. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Celtic said:

Λυπάμαι που το λέω, αλλά σχεδόν όλα τα νεαρά 1st fill bourbon cask, από οποιοδήποτε αποστακτήριο, κυρίως highlands/speyside, που έχω δοκιμάσει απο SMWS, αλλά και από άλλους ανεξάρτητους, μου φαίνονται ίδια. Και μάλιστα τα βρίσκω πολύ 'επίπεδα', χωρίς πολυπλοκότητα, θα τολμήσω να πω χωρίς λόγο ύπαρξης..

Yeap... συμπληρώνουν το offering και θέλει πάρα πολύ προσπάθεια για να βρεις κάτι που να σε κερδίσει. Το συγκεκριμένο γενικά έχει μείνει αρκετά χαμηλά και σε βαθμολογία και σιγουρα υπάρχει λόγος για αυτό.

Ένα αποτακτήριο, workhorse για το Ballantines και απολύτως δικαιολογημένη η "επίπεδη" αίσθηση αφού αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής του. Να προσθέτει ένα συγκεκριμένο προφίλ στο Ballantines. 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Celtic said:

Glenburgie 2013/2021, 1st fill bourbon, 63.9% (SMWS #71.84)

Ευχαριστώ @apo21για το δείγμα.

Φρέσκο ξύλο, βενζινόκολλα και βανίλια στο άρωμα, σκληρό, άγουρο και τραχύ στο στόμα. Η κατάσταση σώζεται κάπως με νεράκι που ξεδιπλώνει κάποια spices, αλλά γενικά δεν συγκινεί.

Λυπάμαι που το λέω, αλλά σχεδόν όλα τα νεαρά 1st fill bourbon cask, από οποιοδήποτε αποστακτήριο, κυρίως highlands/speyside, που έχω δοκιμάσει απο SMWS, αλλά και από άλλους ανεξάρτητους, μου φαίνονται ίδια. Και μάλιστα τα βρίσκω πολύ 'επίπεδα', χωρίς πολυπλοκότητα, θα τολμήσω να πω χωρίς λόγο ύπαρξης....

Βλέπω οτι τα τελευταία χρόνια, υπάρχει μια τάση από τους ανεξάρτητους εμφιαλωτές να εμφιαλώνουν "ότι νά'ναι", προκειμένου απλά να έχουν μεγάλη ποικιλία στη γκάμα τους. Παλιότερα - πολύ παλιότερα μάλλον-, ήξερες οτι αγοράζοντας μια φιάλη ανεξάρτητης  εμφιάλωσης, αγόραζες κάτι μοναδικό, κάτι "καλό", κάτι εγγυημένο, που δεν το έβρισκες σε ΟΒ, τουλάχιστον όχι σε τόσο χαμηλή τιμή. Ήξερες οτι οι τύποι έψαχναν στις αποθήκες αποστακτηρίων για ώρες και δοκίμαζαν δεκάδες βαρέλια για να καταλήξουν σε κάποιο. Και ήξερες οτι ακόμα κι αν το συγκεκριμένο αποστακτήριο έβγαζε κάποια "μάπα" ΟΒ, υπήρχαν οι ανεξάρτητοι που ανακάλυπταν κάποιο βαρέλι-διαμάντι, που άξιζε να εμφιαλωθεί από μόνο του ως single cask.

Δυστυχώς πλέον θεωρώ οτι δεν ισχύει αυτό. Ήταν ο κανόνας και έγινε η εξαίρεση του κανόνα....

Kαι εγώ το σκέφτομαι αυτό πολλές φορές. Το 1st fill bourbon πάει όλα σχεδόν τα αποστακτήρια στο ίδιο προφίλ.
Επίσης σκέφτομαι ότι είναι και λόγω κόστους το γεγονός ότι υπάρχουν τόσες εμφιαλώσεις σε τέτοια βαρέλια από τους ανεξάρτητους. Είναι ίσως το πιο φθηνό βαρέλι λόγω της τεράστιας προσφοράς. Εννοώ για 1st fill.
Αν κάποιος γνωρίζει ας με διορθώσει αν κάνω λάθος. Ίσως είναι πολύ γενικό αυτό που λέω. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 8:59 PM, Celtic said:

Λυπάμαι που το λέω, αλλά σχεδόν όλα τα νεαρά 1st fill bourbon cask, από οποιοδήποτε αποστακτήριο, κυρίως highlands/speyside, που έχω δοκιμάσει απο SMWS, αλλά και από άλλους ανεξάρτητους, μου φαίνονται ίδια. Και μάλιστα τα βρίσκω πολύ 'επίπεδα', χωρίς πολυπλοκότητα, θα τολμήσω να πω χωρίς λόγο ύπαρξης....

Συμφωνώ 100%

15 hours ago, mallios said:

Ένα αποτακτήριο, workhorse για το Ballantines και απολύτως δικαιολογημένη η "επίπεδη" αίσθηση αφού αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξής του. Να προσθέτει ένα συγκεκριμένο προφίλ στο Ballantines. 

Διαφωνώ 100%

Τα τελευταία χρόνια (κυρίως λόγω @thanasist) έχουμε δοκιμάσει φοβερά Glenburgie, όλα από ανεξάρτητους εμφιαλωτές. 

Link to comment
Share on other sites

  • Celtic unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...