Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2022)


Recommended Posts

2 hours ago, apo21 said:

Και είναι ex Ardbeg όχι ότι και ότι. Εμένα μετά τα μισά του μπουκαλιού ξεκίνησε να μου αρέσει. 

Τότε μέθυσες;

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, apo21 said:

Και είναι ex Ardbeg όχι ότι και ότι. Εμένα μετά τα μισά του μπουκαλιού ξεκίνησε να μου αρέσει. 

Πάλι καλά... Σκέψου να σου άρεσε μετά το bottle kill 😁

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Speyside λεει αλλα σε blind taste μολις θα το μυριζα θα ορκιζομουν οτι ειναι κανα ardbeg laphroaig.Πολυ καλό.

20221029_224919.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

On 10/29/2022 at 10:56 PM, Nik said:

αλλα σε blind taste μολις θα το μυριζα θα ορκιζομουν οτι ειναι κανα ardbeg laphroaig

..έτσι ακριβώς ένοιωσα όταν πρωτοδοκίμασα το batch#1 !

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Bunnahabhain 2008 GM

 

Bunnahabhain 2008, από Gordon & MacPhail. Δεν θα έλεγα ότι μου θύμισε το αγαπητό αποστακτήριο. Κερί, μέλι, και άμα του δώσεις χρόνο βγάζει κ λίγο βανίλια, σοκολάτα κ κεράσι. Στο στόμα πιπεράτο, ξηροκάρπια, γαρύφαλλα (ξερά) μέλι και νομίζω αχλάδι. Το τελείωμα κάπως γλυκό, πιπεράτο με μία υποψία για αποξηραμένα φρούτα κ κόκκινα φρούτα.

@DMTK ευχαριστώ πολύ για το δείγμα!!    

 

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

@Makisάλλο ένα εξαιρετικό benromach! Σ'ευχαριστώ φίλε!

270545-big.thumb.jpg.9d374304f75830eaef720fefa26f7a9c.jpg

 

Και ένα αγαπημένο αποστακτήριο όπως εξελίσσεται με τη πάρτη του! Σ' ευχαριστώ @Leftis

1778904683_IMG_20221020_1921442.thumb.jpg.95148b114decdde3aa0a4860569ab22e.jpg

Κάποιος μου το σφύριξε αλλά δεν θυμάμαι... Νόστιμο ήταν και πρέπει να ευχαριστήσω τον πανμεγιστοτεραστιο μοντιφικοβοτσαλενιο @DMTK

761492765_IMG_20221103_2053402.thumb.jpg.3de1a0fc26e0861a406fb178bd959eb9.jpg

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

 

Starward 4y.o., A Dream of Australia - Fairytale Series, Charred Red Wine Barrique, 57.8%

368956-big.jpg

Ντάξει το έχω ξαναπεί, ότι μπαίνει σε βαρέλι κόκκινου κρασιού, δύσκολα όταν βγει να απαγοητεύσει. 

Αρκετά ισοροπημένο με μια ενδιαφέρουσα οξύτητα. Ποικιλία από κόκκινα φρούτα, γλυκόξινη sauce φράουλας, σιρόπι καραμέλας, βανίλια, κανέλα, μοσχοκάρυδο...

Γενικότερα ότι Starward έχω δοκιμάσει δεν είναι καθόλου κακό. 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, DMTK said:

Ντάξει το έχω ξαναπεί, ότι μπαίνει σε βαρέλι κόκκινου κρασιού, δύσκολα όταν βγει να απαγοητεύσει. 

Τα έλεγα εγώ...

image.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη γνωριμία με το συγκεκριμένο αποστακτήριο και αν μη τι άλλο μου φαινεται οτι έχει εναν πολύ ιδιαίτερο χαρακτήρα.

Διάφορα φρούτα μαριναρισμένα σε πιπέρι και βότανα (μη γελάσετε αλλά "ακούω" το δίκταμο που πίνουμε πολύ εδω στη Κρήτη).

 

20221118_220851.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το πακέτο με τα δείγματα από τα μπουκάλια που πρότεινε ο @apo21 και αγοράσαμε. Το προσέγγισα από την αρχή με δυσπιστία αλλά ήταν μια ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι που δεν θα αγόραζα μόνος μου με τίποτε (εκτός του Benrinnes). Η περιέργεια μεγάλη. Ξεκινώ λοιπόν με Balcones 2018 SMWS 140.15 Walk-in cigar humidor. Εντάξει λέω, Texas και π@π@ρ135, για να δούμε. Και θα το πω απλά όπως το εξηγεί με καθαρότητα κι ο @thanasist... Πολύ καλό!

388231-big.jpg

  • Like 9
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και για σήμερα ένα δράμι Αγ. Μαγδαληνής 25 ετών, 1982 vintage, 61.8%, Blackadder Raw Cask

Όχι και τόσο πολύπλοκο, αλλά τα πιπέρια που βγάζει στο στόμα...τύφλα νά'χει το Talisker...

Thanks @ Tomas Karlsson

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Theodore said:

Εχω πολλά μπουκάλια ανοιχτά... Άλλωστε ειναι πιο νόστιμο μετά από ένα χρόνο..χαχαχαχα

Κοίτα, αφού κατάφερες να το φτάσεις μέχρι εδώ, κράτα και λίγο για τις 31/12, να κλείσει το παρόν νήμα όπως ξεκίνησε...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

They sailed out to sea...

ότι λέει ο τίτλος...

Πατάει πολλά νησιωτικά άνετα, σε blind θα γινότανε σφαγή και δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για τις επόμενες εμφιαλώσεις της SMWS από το High Coast. Απλά υπέροχο, πάρα πολύ καλό malt!

Thanks @anspan

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...