Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whisky & beer pairing gathering


Recommended Posts

16 hours ago, mallios said:

όλες δηλωμένες είμαστε.

Πολλές κυκλοφορούν αδήλωτες στις μαζώξεις μας!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 9:29 PM, DUCATI13 said:

Εγώ θα φέρω ένα μπουκάλι από smws που μας στείλανε (έχει μείνει λίγο )για να το δοκιμάσετε +1 κλειστό .

Υπόψιν είναι καλό και όχι πέτσα !!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν θα μπορέσω (καταραμένη απόσταση).

Να περάσετε τέλεια!!! Εύγε @DMTKπάντα τέτοια! Κάνα Crete gathering δεν θα γίνει;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις @DMTK για beer pairing κι όχι για food pairing και ανησυχώ! Πρέπει να έρθουμε με τάπερ;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, SimoG said:

Γράφεις @DMTK για beer pairing κι όχι για food pairing και ανησυχώ! Πρέπει να έρθουμε με τάπερ;

*όπως καταλαβαίνετε κουζίνα (τουλάχιστον προς το παρόν) δεν διαθέτει το ζυθοποιείο, όμως για τους πιο απαιτητικούς έχουμε φροντίσει και γι' αυτό, αφού θα υπάρχει σχετική πρόταση (για παραγγελία)

 

Αντιγραφή από το πρώτο post... Όλο γκρίνια είσαι simog

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mitsubae said:

Αντιγραφή από το πρώτο post... Όλο γκρίνια είσαι simog

Αυτό το είχα διαβάσει αλλά τα γράφεις σαν τον Ανδρουλάκη. Και ναι και όχι και μπορεί. Τριμελή επιτροπή, πρόταση να ψηφιστεί από το συντονιστικό κλπ. Ποια γκρίνια; Άλλαξε την πρόταση για Τετάρτη να δεις! 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SimoG said:

Αυτό το είχα διαβάσει αλλά τα γράφεις σαν τον Ανδρουλάκη. Και ναι και όχι και μπορεί. Τριμελή επιτροπή, πρόταση να ψηφιστεί από το συντονιστικό κλπ. Ποια γκρίνια; Άλλαξε την πρόταση για Τετάρτη να δεις!

Ρε γέροντα, ξεκάθαρα το γράφω.

Άλλωστε εγώ δεν κάνω φουδπερινγκ, όποιο γατάκι θέλει οπωσδήποτε συνοδεία φαγητού, θα το δηλώσει επι τόπου και θα φάει και τις προβλεπόμενες φαπίτσες...

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2022 at 3:13 PM, mitsubae said:

Ο @panzo θα έρθει? 

Λογικα θα τα καταφέρω και εγω ναιιιιι!!!! 99% ειναι σιγουρο αλλα θα το στανταρω αυριο επίσημα :)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. @prowler86 

2. @Celtic

3. @mallios + bottle

4. @apo21 + bottle

5.  @SimoG + bottle

6. @Leftis

7. @Vaggelis82

8. @DUCATI13

9. @thanasist +bottle

10. @DMTK

11. @mitsubae +1 + bottle

12. @Nicolas

13. @panzo

14. @Eilean a' Cheo

☆ Καλό θα είναι μέχρι τις 21:00 να είμαστε εκεί

Link to comment
Share on other sites

Θα φέρω και εγώ μπουκάλι. Το έχουμε πιεί εκατό φορές αλλά έχει σχέση με μπύρα οπότε ταιριάζει. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 5/8/2022 at 11:21 AM, panzo said:

Λογικα θα τα καταφέρω και εγω ναιιιιι!!!! 99% ειναι σιγουρο αλλα θα το στανταρω αυριο επίσημα :)  

Καμία walnut pie θα δοκιμάσουμε? 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mitsubae said:

Καμία walnut pie θα δοκιμάσουμε? 

Ευχαρίστως να φερω μερικα μπουκαλάκια και walnutpie και smoked baltic porter αλλα θα μου επιτρέψετε να συνενοηθώ πρώτα με τον Γιάννη που εχει το paragon απο σεβασμό και μονο στην κουλτουρα μας και στο μαγαζι του σημερα παμε να τιμησουμε τις μπυρες. Οπότε θα τον ρωτησω αν δεν εχει αυτη την στιγμη εκει Clepsydra να φερω εγω μερικα μπουκαλια!!

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, panzo said:

Ευχαρίστως να φερω μερικα μπουκαλάκια και walnutpie και smoked baltic porter αλλα θα μου επιτρέψετε να συνενοηθώ πρώτα με τον Γιάννη που εχει το paragon απο σεβασμό και μονο στην κουλτουρα μας και στο μαγαζι του σημερα παμε να τιμησουμε τις μπυρες. Οπότε θα τον ρωτησω αν δεν εχει αυτη την στιγμη εκει Clepsydra να φερω εγω μερικα μπουκαλια!!

Πάνο καλημέρα.

Επειδή δεν το έθεσα σωστά και έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λές, δεν θα ήθελα επουδενί να πάμε και μπίρες στο μαγαζί.

Να δοκιμάσω θέλω στο σπίτι μου, αν έχεις και μπορείς να φέρεις κάτι δικό σου σε σακούλα και να στο πληρώσω επιτόπου.

Όπως και να έχει, δέ θέλω να δημιουργήσω κάποια παρεξήγηση με το μαγαζί που μας δίνει το χώρο!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2022 at 8:30 AM, D.M. said:

Κάνα Crete gathering δεν θα γίνει;;;;;

Γνώμη μου. Πρέπει να αυτό-οργανωθείτε λίγο εκεί κάτω. 

Κάποτε σε συνεννόηση με τον @ioannis είχα μαζέψει όλους τους Θεσσαλονικείς μέλη του φόρουμ, οι οποίοι ήταν κυρίως μη ενεργοί. Με λίγο προσπάθεια βλέπεις τι γίνεται πάνω, @valasios, @dimitris73, @Makis και τα άλλα παιδιά έχουν κάνει ομαδάρα και τρομερή παρέα! 

Πριν μερικά χρόνια, με τη βοήθεια του @mallios, είχαμε μαζέψει και όλα τα μέλη στην Κρήτη, αλλά δεν προχώρησε κάτι. Νομίζω ότι ένας μικρός πυρήνας 2-3 ατόμων, θα κάνει το φόρουμ πιο γνωστό και θα φέρει κι άλλα μέλη. Έτσι οι 2 θα γίνουν 5 και γιατί όχι και περισσότεροι. Και μόνοι σας θα μπορείτε να κάνετε συνάξεις και ομαδικές και επισκέψεις και πολλά άλλα...

  • Like 4
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα υπέροχη βραδιά του forum, ευτυχώς χωρίς απώλειες, παρά την συμμετοχή του @Celtic . 😆

Επανεμφάνιση του αγαπημένου καράφλα μας @DMTK μετά από καιρό και φυσικά του @prowler86 που και αυτόν είχαμε πολύ καιρό να τον δούμε. Γνωρίσαμε (τουλάχιστον εγώ) και από κοντά τον @panzo και γενικά, ανα εξαιρέσουμε τον @mitsubae που έφαγε 3 πίτσες μόνος του, όλα καλά. Υπήρξε μία μικρή αναφορά στο θέμα πέτσας, όπου τελικά δεν καταλήξαμε στο ποια είναι η καλύτερη (προσωπικά είμαι 100% προς γουρνοπούλα - τσσσσσ - αλλά και αρνάκι δεν με χαλάει).

Ο Γιάννης από το Paragon Brewery φιλικότατος και παρά την ώρα με μεγάλη διάθεση να απαντήσει στις ερωτήσεις μας ενώ μεγάλη μορφή ο guest presenter / speaker / influencer της βραδιάς (αν θυμάται κάποιος το όνομα ας το γράψει).

Overall, έχει ξεκινήσει μια ευγενής άμιλλα μεταξύ χαμουρτζήδων και χαλαλαλαλαρούπολης στις εκδηλώσεις και προβλέπεται σφαγή στον Βόλο (Αίμα στον Πράσινο Κισσό).

Ακολουθούν φωτό.

  • Like 7
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Και φωτό από το χτεσινό event! Αναμένουμε και τον φωτογράφο μας! (πίτσες δεν ανεβάζω, θα τρομάξουν τα μέλη).

20220510_212715.jpg

20220510_204508.jpg

20220510_212717.jpg

20220510_224955.jpg

20220510_205151.jpg

20220510_224050.jpg

20220510_224604.jpg

20220510_211631.jpg

20220510_220018.jpg

20220510_205304.jpg

20220510_224547.jpg

20220510_224620.jpg

20220510_215955.jpg

20220510_211617.jpg

20220510_224559.jpg

20220510_224038.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

@BourbonCompanion υπέροχη προσπάθεια η ΡΩΓΜΗ με ιδιαίτερα αρώματα και όπως μας είπαν τα παιδιά, θα γίνεται όλο και καλύτερη αφού συνεχίζει να ωριμάζει μέσα στο μπουκάλι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετούς μήνες ξανά σε σύναξη και εύχομαι στο εξής να έρθουν καλύτερες μέρες και να βρούμε τους παλιούς, καλούς μας ρυθμούς.

Καταρχάς, τις ευχαριστίες μας στο Paragon Brewery και στον Γιάννη, που μας φιλοξένησε, μας ξενάγησε στους χώρους της ζυθοποιίας και μας έλυσε αρκετές απορίες.

Η όρεξη για whisky μάλλον ήταν περιορισμένη χθες, ίσως οι μπύρες που προηγήθηκαν, ίσως ο καιρός, ίσως οι πίτσες που έρχονταν στο τραπέζι ανά εξάδες, αφού οι @mitsubae και @DUCATI13 είχαν ορεξούλες. 

Ο @Celtic με αυτά που είχε καταναλώσει το ΣΚ μόνο διάθεση να σβήσει με μπύρες είχε, ο @Leftis ακόμη πρέπει να σβήνει, ο @thanasist ως συνήθως πάντα πρώτος στις ξεναγήσεις και με τρομερό ενδιαφέρον για μάθηση, ο @Nicolas με μια φωτογραφική στο χέρι, ο @Eilean a' Cheo φάνηκε κι αυτός λίγο ταλαιπωρημένος,  ο @SimoG μάταια προσπαθεί να καταναλώσουμε εκείνο το morangie και οι @apo21 και @Vaggelis82 ακόμη ψηλώνουν, δεν εξηγείται αλλιώς. Για τον @mallios τι να πω; πέτσα και πάλι πέτσα! 

Ευτυχώς δηλαδή, που ήταν και ο @prowler86 να πούμε καμιά σοβαρή κουβέντα και ο @panzo πρώτη φορά σε σύναξη, που μιλήσαμε λίγο περί μπύρας. 

Πέρα από την πλάκα πάντως, ολοκληρώσαμε (ή όχι ακόμη;) έναν όμορφο κύκλο επισκέψεων, ξεναγήσεων, και εκδηλώσεων σε χώρους με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για μας, δηλαδή:

1. Στον Οίκο Μetaxa

2. Σε δύο οινοποιεία

3. Σε αποστακτήριο 

4. Σε ζυθοποιία 

Και στα επόμενα που έρχονται!!! 

 

  

  • Like 14
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...