Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τονγκούσκα, Atari, Dr May - Μαντζάρου έλα θα'χει Spey (30.06 - γνώριμη ώρα)


Recommended Posts

Όποιο μέλος δεν ξέρει τι είναι αυτό

Asteroids" by Atari: Classic Arcade Game Review - LevelSkip   upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/8/81/As...

μπορεί να πιει Loch Dhu

=================================================================

Η Ημέρα Αστεροειδών (Asteroid Day) καθιερώθηκε στις 3 Δεκεμβρίου 2014 με τη σχετική διακήρυξη που υπέγραψαν περισσότεροι από 100 αστροναύτες, επιστήμονες και καλλιτέχνες και διοργανώνεται κάθε χρόνο στις 30 Ιουνίου. Η πρωτοβουλία ανήκε στον άγγλο αστροφυσικό δρα Μπράιαν Μέι, γνωστό στο ευρύ κοινό από τις μουσικές του επιδόσεις ως κιθαρίστα των Queen, και τον γερμανό σκηνοθέτη Γκριγκόρι Ρίχτερς.

Οι αστεροειδείς είναι μικρά σώματα σε τροχιά γύρω από τον Ήλιο, που η μία τους διάσταση είναι μεγαλύτερη από 50 μέτρα (για να διακρίνονται από τους μετεωροειδείς) και μικρότερη από 2.500 χιλιόμετρα (ώστε να διακρίνονται από τους πλανήτες), η δε σύνθεσή τους βασίζεται κυρίως στο πυρίτιο, τον άνθρακα και το σίδηρο (για να διακρίνονται από τους κομήτες). Θεωρούνται κατάλοιπα από το σχηματισμό του Ηλιακού συστήματος και υπολογίζονται σε εκατομμύρια.

Η 30η Ιουνίου επελέγη σε ανάμνηση της «Έκρηξης της Τουνγκούσκα», που επισυνέβη στις 30η Ιουνίου 1908 στη Σιβηρία, όταν ένα ουράνιο σώμα (μετεωροειδής ή αστεροειδής) προκάλεσε τη μεγαλύτερη έκρηξη στη σύγχρονη ιστορία. Η ενέργεια που εκλύθηκε από την έκρηξη ήταν χίλιες φορές μεγαλύτερη από αυτή της βόμβας στη Χιροσίμα.


Πηγή: https://www.sansimera.gr/worldays/413

================================================================

Όπως βλεπεται έχω επιλέξει και μια θεματική ενότητα, οπότε όποιος επιθυμεί, μπορεί να φέρει μπουκάλι και κατά προτίμηση από την αγαπημένη κοιλάδα του Spey.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Ρε μανία με το "σαν σήμερα" ...γλεντάμε τον @apo21 ρεεεε :D

ΔΜΤΚ + BTL 

https://enallaktikidrasi.com/2018/07/test-ti-gkriniaris-eimai/

image.png

 

https://www.mothersblog.gr/news/story/70629/hmera-kane-mia-xari-ston-gkriniari-afieroste-tin-imera-sta-gkriniarika-paidia-sas

image.png

Δεσύλλας Επιτραπέζιο Παιχνίδι Γκρινιάρης - Φιδάκι για 2-4 Παίκτες 5+ Ετών  Quiz....Ποιο Στρουμφάκι είσαι? | Retromaniax

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό έχω να έρθω. Αν δεν έφερνα μπουκάλι θα ήμουν απαράδεκτος. +φιάλη λοιπόν.

Μόνο που σας προειδοποιώ: Η επιστροφή του σερίφη σημαίνει ότι επιστρέφει και η εφαρμογή όλων των ιερών παραδόσεων και κανόνων διεξαγωγής εκδηλώσεων, της ψηφοφορίας για το καλύτερο dram συμπεριλαμβανομένης!

Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν η επιστροφή μου αυτή συνοδευτεί με την επανάκαμψη και άλλων φίλων από τα παλιά μέλη, χρόνια συνοδοιπόροι στο ταξίδι του καλού whisky, που δεν παρίστανται συχνά σε events τον τελευταία καιρό, όπως οι @James, @Dundonian, @tomy, @Abulafia, @tzanis, @ALEKOS, @zoubov.

Επίσης θα χαρώ πολύ να δω από κοντά μετά από αρκετά χρόνια τον @Griffin23

Ραντεβού εκεί που πρέπει!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βρε αθεόφοβε @mallios, Spey μες το καλοκαίρι ????? Αντί να μας χτυπήσουν τα κύματα της θάλασσας και να μας στείλουν πάνω σε ανεμοδαρμένα βράχια????? Τελοςπάντων......Spey....OK...Spey κι από μένα +1

  • Like 1
  • Haha 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μπουκάλια είναι πλέον 6, έκλεισαν.

Τα υπόλοιπα μέλη στο επόμενο event, χωρίς εξαιρέσεις (φωνάζει ο Σερίφης).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 Speyside κι από τον δάσκαλο της παρέας 😉

Τώρα μόλις γύρισα από Φινλανδία, τώρα το είδα, δεν πρόλαβα να είμαι στους πρώτους 6. Κάντε μια μικρή εξαίρεση, για το νεούδι... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να γίνει η εξαίρεση, παρακαλώ τον φίλο μου τον @apo21να κάνει πίσω, να φέρω εγώ στη θέση του, γιατί ούτε την προηγούμενη είχα φέρει που ήταν η πρώτη μου, όμως τώρα ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ να έρθω έτσι... Αποστόλη please ρε φιλαράκι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antonis Stavrianos said:

Αν δεν μπορεί να γίνει η εξαίρεση, παρακαλώ τον φίλο μου τον @apo21να κάνει πίσω, να φέρω εγώ στη θέση του, γιατί ούτε την προηγούμενη είχα φέρει που ήταν η πρώτη μου, όμως τώρα ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ να έρθω έτσι... Αποστόλη please ρε φιλαράκι!!!

Κοίτα θα κάνουμε μια εξαίρεση και βάση των κανονισμών του φόρουμ αφού είναι ειδικη περίσταση δηλαδή η ονομαστική μου εορτή θα φέρω και εγώ το μπουκάλι μου και θα είναι εκτός lineup του tasting αλλά θα το κεράσω με το food pairing. Αν είναι ολοι ΟΚ προχωράμε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, apo21 said:

Κοίτα θα κάνουμε μια εξαίρεση και βάση των κανονισμών του φόρουμ αφού είναι ειδικη περίσταση δηλαδή η ονομαστική μου εορτή θα φέρω και εγώ το μπουκάλι μου και θα είναι εκτός lineup του tasting αλλά θα το κεράσω με το food pairing. Αν είναι ολοι ΟΚ προχωράμε. 

Γιορτάζεις εορτή και γενέθλια. 

Ας τοποθετηθεί ο Σερίφης! @Wisdom

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2022 at 4:18 PM, Wisdom said:

Μόνο που σας προειδοποιώ: Η επιστροφή του σερίφη σημαίνει ότι επιστρέφει και η εφαρμογή όλων των ιερών παραδόσεων και κανόνων διεξαγωγής εκδηλώσεων, της ψηφοφορίας για το καλύτερο dram συμπεριλαμβανομένης!

 

On 6/19/2022 at 9:06 AM, mallios said:

Τα μπουκάλια είναι πλέον 6, έκλεισαν.

Τα υπόλοιπα μέλη στο επόμενο event, χωρίς εξαιρέσεις (φωνάζει ο Σερίφης).

 

9 hours ago, Antonis Stavrianos said:

Τώρα μόλις γύρισα από Φινλανδία, τώρα το είδα, δεν πρόλαβα να είμαι στους πρώτους 6. Κάντε μια μικρή εξαίρεση, για το νεούδι... 

 

9 hours ago, Antonis Stavrianos said:

Αν δεν μπορεί να γίνει η εξαίρεση, παρακαλώ τον φίλο μου τον @apo21να κάνει πίσω, να φέρω εγώ στη θέση του, γιατί ούτε την προηγούμενη είχα φέρει που ήταν η πρώτη μου, όμως τώρα ΔΕΝ ΓΊΝΕΤΑΙ να έρθω έτσι... Αποστόλη please ρε φιλαράκι!!!

follow-the-rules.jpg

6 hours ago, apo21 said:

Κοίτα θα κάνουμε μια εξαίρεση και βάση των κανονισμών του φόρουμ αφού είναι ειδικη περίσταση δηλαδή η ονομαστική μου εορτή θα φέρω και εγώ το μπουκάλι μου και θα είναι εκτός lineup του tasting αλλά θα το κεράσω με το food pairing. Αν είναι ολοι ΟΚ προχωράμε. 

 

55 minutes ago, mallios said:

Γιορτάζεις εορτή και γενέθλια. 

Ας τοποθετηθεί ο Σερίφης! @Wisdom

you-must-follow-the-rules.png

 

Επειδή όμως το αίτημα του  @Antonis Stavrianos είναι δίκαιο, εύλογο και ευγενέστατα διατυπωμένο, και επειδή ένας σερίφης δεν αρκείται στην αστυνόμευση, αλλά οφείλει να βρίσκει και λειτουργικές λύσεις, προτείνω ένας εκ των @mallios ή @Celtic να αποσύρουν εθελουσίως την προσφορά της δικής τους φιάλης, μια και έχουν προσφέρει ουκ ολίγα μπουκάλια σε προηγούμενες μαζώξεις.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Wisdom said:

 

 

 

follow-the-rules.jpg

 

you-must-follow-the-rules.png

 

Επειδή όμως το αίτημα του  @Antonis Stavrianos είναι δίκαιο, εύλογο και ευγενέστατα διατυπωμένο, και επειδή ένας σερίφης δεν αρκείται στην αστυνόμευση, αλλά οφείλει να βρίσκει και λειτουργικές λύσεις, προτείνω ένας εκ των @mallios ή @Celtic να αποσύρουν εθελουσίως την προσφορά της δικής τους φιάλης, μια και έχουν προσφέρει ουκ ολίγα μπουκάλια σε προηγούμενες μαζώξεις.

Αααα ευχαριστώ θερμά για την κατανόηση!

Φρονώ ότι είτε ο bruichladdich συνοδοιπόρος μου, είτε ο κυψελιώτης γείτονάς μου, θα δείξουν την δέουσα κατανόηση!

Τα λέμε δια ζώσης, αδέρφια 🥃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε λίγο boyzzzzzz

Μεγάλα παιδιά είμαστε, ξέρουμε που και πότε πρέπει να βάζουμε όριο μόνοι μας. 

Αν στη πίττα ή σε leftovers που υπάρχουν 15 μπουκάλια, ίσως και παραπάνω, δοκιμάζαμε απ' όλα, θα υπήρχε πρόβλημα. Μέχρι στιγμής η συντριπτική πλειοψηφία των παρευρισκομένων στα events, τηρεί τους κανόνες της υπεύθυνης (χαμηλού κινδύνου) κατανάλωσης. 

Μην γυρίζουμε πίσω, στα βασικά! 

  • Like 2
  • NO 1
Link to comment
Share on other sites

+1000 σε αυτό που έγραψε ο @DMTK

Rules και πράσινα άλογα. Μπορεί και με 10 μπουκάλια να γίνει συγκέντρωση, και να είμαστε όλοι μια χαρά. Μπορεί και με 3 μπουκάλια να γίνει συγκέντρωση και κάποιος να γίνει αλοιφή. Ο καθένας ξέρει τα όρια του, δεν είμαστε τίποτα παιδάκια.

Όπως φυσικά και δεν πρέπει να αποσύρει τη φιάλη του ο εορτάζων @apo21, έτσι δεν πρέπει να αποσύρει και ο @mallios, καθότι ήταν και δική του ιδέα η συγκέντρωση αυτή, και μετατέθηκε η ημερομηνία κατα 1 εβδομάδα ώστε να βολέψει τον @Wisdom.

Εγώ λέω να μείνουμε στο 6+1 και βλέπουμε επι τόπου, ανάλογα τα κέφια.

 

  • Like 2
  • NO 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DMTK said:

Μεγάλα παιδιά είμαστε, ξέρουμε που και πότε πρέπει να βάζουμε όριο μόνοι μας

 

39 minutes ago, Celtic said:

Rules και πράσινα άλογα.

δεν πρέπει να αποσύρει και ο @mallios, καθότι ήταν και δική του ιδέα η συγκέντρωση αυτή

9 στις 10 μαζώξεις είναι ιδέες του @mallios. Αν ήταν κάθε φορά που προτείνει μάζωξη να φέρνει οπωσδήποτε μπουκάλι, τότε να τον ονομάσουμε μεγάλο χορηγό των μαζώξεων και οι υπόλοιποι να ονομαστούμε τρακαδόροι :biggrin1:

Σοβαρά τώρα, διαφωνώ κάθετα με τις παραπάνω τοποθετήσεις των @DMTK και @Celtic για λόγους αρχής.

Αν και δεν είμαι νομικός, οι κανόνες όπως και οι νόμοι μπαίνουν για κάποιον λόγο και όλοι (πρέπει να) είμαστε ίσοι απέναντί τους. Αν δεν συμφωνούμε με κάποιον κανόνα, ή μας φαίνεται πλέον παρωχημένος, μπορούμε να τον αλλάξουμε εκεί που πρέπει και όπως πρέπει (HMWS). Όσο υπάρχουν όμως οφείλουμε να τους σεβόμαστε ή αν δεν τους σεβόμαστε οφείλουμε να δεχόμαστε τις εκάστοτε ποινές. Ακόμα περισσότερο εμείς οι παλαιότεροι και ταυτόχρονα μέλη της HMWS που τους διατυπώσαμε, ψηφίσαμε και τελικά θεσπίσαμε, και με τον τρόπο αυτόν να δίνουμε το παράδειγμα στα νέα μέλη.

Περιττό να υπενθυμίσω τα υπέροχα λόγια που σύμφωνα με τον Πλάτωνα είπε ο Σωκράτης στον Κρίτωνα περί σεβασμού των νόμων, όταν ο τελευταίος πρότεινε στον δάσκαλό του, έχοντας μάλιστα ισχυρά επιχειρήματα περί άδικης καταδίκης του, να αποδράσει ώστε να γλυτώσει τη μετέπειτα θανάτωσή του με δηλητήριο.

Η ιστορία μνημονεύει ακόμα τους λόγους εκείνους του Σωκράτη που τελικά ήπιε το κώνειο και όχι τους κυνικούς λόγους των σοφιστών Θρασύμαχου και Καλλικλή ( ποιος τους θυμάται αυτούς; ) ότι οι νόμοι διαμορφώνονται σύμφωνα με τα (ή ενάντια στα) εκάστοτε συμφέροντα των ισχυρών.

Ευχαριστούμε τον @mallios που έδωσε πρόθυμα τη λύση. Αν θέλει μπορεί να φέρει το μπουκάλι του ως 'αμοιβό', για την περίπτωση δηλαδή που κάποιος από τους 6 αιφνιδίως απουσιάσει, χωρίς να προλάβει να ειδοποιήσει εγκαίρως.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wisdom said:

 

9 στις 10 μαζώξεις είναι ιδέες του @mallios. Αν ήταν κάθε φορά που προτείνει μάζωξη να φέρνει οπωσδήποτε μπουκάλι, τότε να τον ονομάσουμε μεγάλο χορηγό των μαζώξεων και οι υπόλοιποι να ονομαστούμε τρακαδόροι :biggrin1:

Σοβαρά τώρα, διαφωνώ κάθετα με τις παραπάνω τοποθετήσεις των @DMTK και @Celtic για λόγους αρχής.

Αν και δεν είμαι νομικός, οι κανόνες όπως και οι νόμοι μπαίνουν για κάποιον λόγο και όλοι (πρέπει να) είμαστε ίσοι απέναντί τους. Αν δεν συμφωνούμε με κάποιον κανόνα, ή μας φαίνεται πλέον παρωχημένος, μπορούμε να τον αλλάξουμε εκεί που πρέπει και όπως πρέπει (HMWS). Όσο υπάρχουν όμως οφείλουμε να τους σεβόμαστε ή αν δεν τους σεβόμαστε οφείλουμε να δεχόμαστε τις εκάστοτε ποινές. Ακόμα περισσότερο εμείς οι παλαιότεροι και ταυτόχρονα μέλη της HMWS που τους διατυπώσαμε, ψηφίσαμε και τελικά θεσπίσαμε, και με τον τρόπο αυτόν να δίνουμε το παράδειγμα στα νέα μέλη.

Περιττό να υπενθυμίσω τα υπέροχα λόγια που σύμφωνα με τον Πλάτωνα είπε ο Σωκράτης στον Κρίτωνα περί σεβασμού των νόμων, όταν ο τελευταίος πρότεινε στον δάσκαλό του, έχοντας μάλιστα ισχυρά επιχειρήματα περί άδικης καταδίκης του, να αποδράσει ώστε να γλυτώσει τη μετέπειτα θανάτωσή του με δηλητήριο.

Η ιστορία μνημονεύει ακόμα τους λόγους εκείνους του Σωκράτη που τελικά ήπιε το κώνειο και όχι τους κυνικούς λόγους των σοφιστών Θρασύμαχου και Καλλικλή ( ποιος τους θυμάται αυτούς; ) ότι οι νόμοι διαμορφώνονται σύμφωνα με τα (ή ενάντια στα) εκάστοτε συμφέροντα των ισχυρών.

Ευχαριστούμε τον @mallios που έδωσε πρόθυμα τη λύση. Αν θέλει μπορεί να φέρει το μπουκάλι του ως 'αμοιβό', για την περίπτωση δηλαδή που κάποιος από τους 6 αιφνιδίως απουσιάσει, χωρίς να προλάβει να ειδοποιήσει εγκαίρως.

no-png.png

  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...