Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τονγκούσκα, Atari, Dr May - Μαντζάρου έλα θα'χει Spey (30.06 - γνώριμη ώρα)


Recommended Posts

On 6/28/2022 at 8:10 PM, Wisdom said:

Δυστυχώς δεν είναι γραφτό να έρθω ούτε σε αυτή τη μάζωξη.

Περαστικά το συντομότερο.

Δυστυχώς δεν είναι γραφτό ούτε για μένα....Μόλις σήμερα βγήκε θετικό κρούσμα στον πολύ στενό οικογενειακό μου κύκλο. Ελπίζω εγώ να τη σκαπούλαρα, δεν ξέρω, βαριέμαι ακόμα και self test να κάνω, ένα ψιλοσυναχάκι έχω, αλλά δεν ρισκάρω να έρθω για την ασφάλεια των υπολοίπων. Καλά να περάσετε!

  • Thanks 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Περαστικά @Wisdom. Κρίμα μεν προτεραιοτητα να εισαι καλά δε.

θα φέρω ένα laphroaig 10 που εχω κλειστο στο γραφειο γιατι δεν σας διαβασα πιο πριν να παρω από το σπίτι κάτι

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Celtic said:

Περαστικά το συντομότερο.

Δυστυχώς δεν είναι γραφτό ούτε για μένα....Μόλις σήμερα βγήκε θετικό κρούσμα στον πολύ στενό οικογενειακό μου κύκλο. Ελπίζω εγώ να τη σκαπούλαρα, δεν ξέρω, βαριέμαι ακόμα και self test να κάνω, ένα ψιλοσυναχάκι έχω, αλλά δεν ρισκάρω να έρθω για την ασφάλεια των υπολοίπων. Καλά να περάσετε!

ελπίζω να μην είναι τίποτα αλλά και να είναι, να είναι χαλαρό Χρήστο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Celtic said:

Περαστικά το συντομότερο.

Δυστυχώς δεν είναι γραφτό ούτε για μένα....Μόλις σήμερα βγήκε θετικό κρούσμα στον πολύ στενό οικογενειακό μου κύκλο. Ελπίζω εγώ να τη σκαπούλαρα, δεν ξέρω, βαριέμαι ακόμα και self test να κάνω, ένα ψιλοσυναχάκι έχω, αλλά δεν ρισκάρω να έρθω για την ασφάλεια των υπολοίπων. Καλά να περάσετε!

Περαστικά κέλτη! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Celtic said:

Περαστικά το συντομότερο.

Δυστυχώς δεν είναι γραφτό ούτε για μένα....Μόλις σήμερα βγήκε θετικό κρούσμα στον πολύ στενό οικογενειακό μου κύκλο. Ελπίζω εγώ να τη σκαπούλαρα, δεν ξέρω, βαριέμαι ακόμα και self test να κάνω, ένα ψιλοσυναχάκι έχω, αλλά δεν ρισκάρω να έρθω για την ασφάλεια των υπολοίπων. Καλά να περάσετε!

Κάνε ένα self test και έλα! Έτσι κι αλλιώς, θα πρέπει να το κάνεις το self test! (κατά τα άλλα, ελπίζω να μην κόλλησες). 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κύριοι 

κατ αρχάς να ευχηθώ περαστικά στον Γιώργο και το Χρήστο !!!

κατα δεύτερον , ο κοβιντ , δυστυχώς χτύπησε και την δίκη μου πόρτα , και έχω βγει θετικός από την Δευτέρα που μας πέρασε. Ευτυχώς μόνο λίγο ενόχληση στον λαιμό είχα και κανένα άλλο σύμπτωμα ! Εδώ και 2 μέρες νιώθω εντελώς περδίκι , όμως το σελφ τεστ με δείχνε θετικό , όποτε με μεγάλη μου λύπη δεν θα μπορέσω να παραστώ !!!

την επόμενη φορά λοιπόν!!!

  • Thanks 1
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Celtic said:

Μόλις σήμερα βγήκε θετικό κρούσμα στον πολύ στενό οικογενειακό μου κύκλο. Ελπίζω εγώ να τη σκαπούλαρα, δεν ξέρω, βαριέμαι ακόμα και self test να κάνω, ένα ψιλοσυναχάκι έχω, αλλά δεν ρισκάρω να έρθω για την ασφάλεια των υπολοίπων.

Πολύ καλά κάνεις. Περαστικά στην οικογένεια και ελπίζω να μην έχεις κολλήσει, ή αν κόλλησες να το περάσεις πολύ ελαφριά.

45 minutes ago, mallios said:

Κάνε ένα self test και έλα! Έτσι κι αλλιώς, θα πρέπει να το κάνεις το self test! (κατά τα άλλα, ελπίζω να μην κόλλησες). 

Πολύ και αχρείαστο ρίσκο. Εμένα αρκετές ώρες μετά τα πρώτα συμπτώματα (λαιμός & συνάχι) το self test ήταν αρνητικό, το rapid μύτης αρνητικό, αλλά rapid λαιμού και PCR θετικά. Μετά από λίγες ώρες άρχισαν να βγαίνουν και τα self test θετικά.

13 minutes ago, Dino Eco said:

Ευτυχώς μόνο λίγο ενόχληση στον λαιμό είχα και κανένα άλλο σύμπτωμα ! Εδώ και 2 μέρες νιώθω εντελώς περδίκι

Ευτυχώς. Εγώ ενώ έχω ήπια συμπτώματα γενικώς (δέκατα, λαιμός, συνάχι) με χτύπησε πολύ άσχημα στη μέση και δυσκολεύομαι να περπατήσω. Θα περάσει όμως, πού θα πάει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mallios said:

Περονοcovidίσπορος έπεσε!

Πηγαίναμε γυρεύοντας, ακου εκεί Speyside...... 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

αναμενόμενο τόσα κρούσματα και  ελευθερία να έχουμε έξαρση.

εγώ μόλις πριν από 10 μέρες τέλειωσα όποτε θα είμαι εκεί, ελπίζω να μην τα πιω μόνος μου, αν υπάρχει αλλαγή όποιος έχει το τηλ μου να με ειδοποιήσει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, o_koulos said:

αναμενόμενο τόσα κρούσματα και  ελευθερία να έχουμε έξαρση.

εγώ μόλις πριν από 10 μέρες τέλειωσα όποτε θα είμαι εκεί, ελπίζω να μην τα πιω μόνος μου, αν υπάρχει αλλαγή όποιος έχει το τηλ μου να με ειδοποιήσει.

Εκεί θα είμαι και θα σε περιμένω!

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, DMTK said:

Παίδες δυστυχώς δεν θα προλάβω να έρθω σήμερα. Καλά να περάσετε! 

Όξω ρε παλι στο φτύσιμο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πορείες είχε, το παπόρι απ΄ την... Λεμεσό είχε 2,5 ώρες καθυστέρηση, αλλά τίποτα δεν μας κρατάει μακριά από την παρέα.

20220630_220617.jpg

Λίγο ανεβαίνοντας γρήγορα την Συγγρού, ο καλός υπουργός είχε όλα (ΜΑ ΟΛΑ - πρωτοφανές) τα φανάρια πράσινα και σε 15 περίπου λεπτά ήμουν από το λιμάνι στην αγαπημένη ταράτσα. Φορτωμένος Tobermory 24 από TCWA που τα έφερε ο καλός φίλος @Costas Sariyiannis το οποίο και περιμένουμε κάπου στις 14 Ιουλίου να ανταποδώσουμε.

Για την βραδιά δεν έχω λόγια, πιστεύω εύκολα νικητής στο Spey event ήταν το Glenburgie από SMWS που έφερε ο @apo21SMWS 71.87 Cowboys of Patagonia.

Ευχάριστη (για εμένα) έκπληξη το SMWS 100.26 Licking a Flamenco Dancer's Shoe, αφού το συγκεκριμένο αποστακτήριο (όπως και με το προηγούμενο που δοκιμάσαμε και βγήκε και φωτό στα Αναφιώτικα) δείχνει πως μπορεί να δώσει πράγματα και εκτός του blending ingredient. 

Φυσικά, κάθε φορά που βλέπω τον @o_koulos χαίρομαι, και η σακούλα από το Vintage Whisky Shop, πίσω στο 2005 πραγματικά με συγκίνησε.

Μεγάλες απουσίες @Celtic @Wisdom και φυσικά @zoubov αλλά και όσα μέλη δεν τα κατάφεραν.

Στα μεγάλα συν της βραδιάς, επιστροφή στο σπίτι με μια μικρή παράκαμψη από Λυκαβητό με @Stelios Per (άξιο εκπρόσωπο των whiskyfriends, o @Dino Eco κοβιδιαζόταν - περαστικά και σε αυτόν) όπου περάσαμε από το σπίτι του πρωθυπουργού μας πρώτα να στείλουμε τα χαιρετίσματα του @D.M. και μετά σαν τους συνωμότες της νύχτας να μπιράζουμε μπουκάλια και samples.

Πρώτη συμμετοχή του @Antonis Stavrianos με μπουκάλι και μας έσπασε τα νεύρα με το Islay (όχι ραι! Δεν θέλουμε να πάμε, δεν μας αρέσει το νησί! Δεν πίνουμε peated κλπ 🤣 ) και μακάρι να μας αξιώσει ο Θεός αυτή η παρέα να τα καταφέρουμε για άλλη μια φορά να ταξιδέψουμε στην Σκωτία.

@Wisdom πριν μας μαλώσεις, 6 μπουκάλια άνοιξαν (νομίζω 😆 )

This is what whisky is all about! 

  • Like 11
  • Confused 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Μια βραδιά μυσταγωγίας η χθεσινή. Έφτασα στην ταράτσα πήρα να φαω ένα burger μετα από πίεση που δεχθηκα από τον @thanasist, το καταβρόχθισα για να καθαρίσω την παλέτα μου και ξεκίνησα το tasting. 

Με σειρά κατανάλωσης. 

1. Tamdhu 12 y.o. 43% O.B. by @Antonis Stavrianos

2. Waterford Bannow Island 1.1  50% O.B. by @Vaggelis82 

3. Edradour 10 y.o. The Un-Chillfiltered Collection Cask 367 46% by @SimoG

4. SMWS 71.87 10 y.o. (Glenburgie) Cowboys Of Patagonia 58.2% by @apo21

5. SMWS 100.26 13 y.o. (Strathmill) Licking a Flamengo Dancer's Shoe by @mallios

6. SMWS 1.219 10 y.o. (Glenfarclas) Dessert Triptych: Petrichor Brulee by @o_koulos

Bonus για σβήσιμο από τα σιρόπια ένα Laphroaig 10 y.o. 40% O.B. by @thanasist

 

Ξεκάθαρος νικητής της χθεσινής βραδιάς το Glenburgie. Το Edradour συμπαθητικό όπως και η μύτη του Glenfarclas.

Αντε και στα επόμενα!!!!! 

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη μέρα και χαμός στην προσέγγιση του κέντρου (κλειστό λόγω διαδήλωσης). Θα ήμουν από τους πρωτους, έφτασα από τους τελευταίους. Όταν χαλάρωσα κάπως, ευχαριστήθηκα το μπέργκερ, την ωραία παρέα και τις παρακάτω εμφιαλώσεις: 

1. Tamdhu 12yo, 43%, O.B, Sherry Oak Casks
2. Waterford Bannow Island: Edition 1.1, 3yo, 50%, Irish Single Farm Origin, Vintage 2016, Am. Oak, Am. Virg. Oak, Fr. Oak & VDN
3. Edradour 2009 Signatory Vintage (SV), 10yo, 46%, The Un-Chillfiltered Collection, Sherry Cask No367
4. Glenburgie 2011 SMWS 71.87, 10yo, 58.2%, Cowboys of Patagonia, 1st Fill Heavy Char Puncheon Finish
5. Strathmill 2007 SMWS 100.26, 13yo, 59.3%, Licking a flamenco dancer’s shoe, 1st Fill Ex-Oloroso Span. Oak Hogshead Finish
6. Glenfarclas 2008 SMWS 1.219, 10yo, 64.3%, Dessert triptych : petrichor brulee, Refill Ex-Oloroso Sherry Butt
7. Laphroaig 10yo 40% O.B.

Τις εντυπώσεις κέρδισε το Glenburgie σε όλα τα επίπεδα (χρώμα, ισορροπία, γεύση κλπ)

Όπως είδατε περιμέναμε πολλούς και τελικά έλλειψαν αρκετοί. Άλλοι δήλωσαν μπουκάλια κι άλλοι έφεραν (χαχαχα). Τα αντανακλαστικά της παρέας δούλεψαν στο μέγιστο κι αντί για 3 μπουκάλια, παρουσιάστηκε ενδιαφέρον line-up με 6+1 μπουκάλια. Όλα καλά λοιπόν (αν και μας έλλειψαν κάτι υπογραφές σε χαρτιά που κάνουν βόλτα εδώ και μήνες).

Ωραία καλοκαιρινή βραδιά και σας ευχαριστώ. 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, πάλι χρόνια πολλά για τις τρεις συνεχόμενες εορταστικές μέρες @DUCATI13, @apo21 & @Vaggelis82 που τους ευχηθήκαμε κι από κοντά!

  • Like 13
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπέρα! Δεύτερη συνεχόμενη παρουσία μου, δεύτερη συνεχόμενη καταπληκτική βραδιά! Δεν έχω λόγια για την εξαιρετική αλληλεπίδραση μεταξύ των συμμετεχόντων και για τα ιδιαίτερα δράμια! Πέρασα εκπληκτικά και πάλι! Και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό!

Έπρηξα τον @malliosαρκετά, ας σας πρήξω και εδώ, μη μείνετε παραπονεμένοι!

Λοιπόν, ελάτε να κανονίσουμε ένα ταξίδι Islay! Δεν θα παραθέσω τους λόγους, τους γνωρίζετε άλλωστε πολύ καλύτερα από εμένα! Πάμε, χωρίς πολλά πολλά! 

Καλή μας αντάμωση, με γευστικά ζουμιά και καλή παρέα 🥃

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, apo21 said:

Ξεκάθαρος νικητής της χθεσινής βραδιάς το Glenburgie.

Γιατί ξεκάθαρος??? Επειδή το έφερες εσύ?? Δεν θυμάμαι να έγινε κάποια ψηφοφορία!!!! Μπουουουου, σικέ!!!!!

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 11:24 PM, Vaggelis82 said:

Γιατί ξεκάθαρος??? Επειδή το έφερες εσύ?? Δεν θυμάμαι να έγινε κάποια ψηφοφορία!!!! Μπουουουου, σικέ!!!!!

@Vaggelis82 παιδί μου, δεν μας είπες για τα σχόλια της βραδιάς από τον φίλο σου που ήρθε. Έχει γραφτεί το νεούδι εδώ πέρα? Πως λέγεται?

Επί της ευκαρίας έπρεπε να είχα ήδη σημειώσει την παρουσία του άρχοντα της Αρκαδίας @o_koulos (χωρίς μελισσούλες αυτή την φορά), κάτι που πάντα μας χαροποιεί ιδιαίτερα όταν κάποιος εκτός Αθηνών μας επισκέπτεται. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2022 at 3:54 PM, SimoG said:

@Vaggelis82 παιδί μου, δεν μας είπες για τα σχόλια της βραδιάς από τον φίλο σου που ήρθε. Έχει γραφτεί το νεούδι εδώ πέρα? Πως λέγεται?

Επί της ευκαρίας έπρεπε να είχα ήδη σημειώσει την παρουσία του άρχοντα της Αρκαδίας @o_koulos (χωρίς μελισσούλες αυτή την φορά), κάτι που πάντα μας χαροποιεί ιδιαίτερα όταν κάποιος εκτός Αθηνών μας επισκέπτεται. 

Του άρεσε πάρα πολύ, αλλά ντρέπεται να γραφτεί επειδή νομίζει ότι είσαστε τίποτα σομελιε στα whisky και ο ίδιος δεν γνωρίζει πολλά πράγματα. Του εξήγησα τι είναι το φόρουμ, όμως δεν πιέζω να γραφτεί. Μπορεί να γίνει εν καιρώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vaggelis82 said:

Του άρεσε πάρα πολύ, αλλά ντρέπεται να γραφτεί επειδή νομίζει ότι είσαστε τίποτα σομελιε στα whisky και ο ίδιος δεν γνωρίζει πολλά πράγματα. Του εξήγησα τι είναι το φόρουμ, όμως δεν πιέζω να γραφτεί. Μπορεί να γίνει εν καιρώ.

Πες του ότι είμαστε αρχιδατοι, αυτό αρκεί.

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Vaggelis82 said:

Του άρεσε πάρα πολύ, αλλά ντρέπεται να γραφτεί επειδή νομίζει ότι είσαστε τίποτα σομελιε στα whisky και ο ίδιος δεν γνωρίζει πολλά πράγματα. Του εξήγησα τι είναι το φόρουμ, όμως δεν πιέζω να γραφτεί. Μπορεί να γίνει εν καιρώ.

Να του πεις ότι γερνάμε πάντα μαθαίνοντας, όπως ΄έλεγαν και οι αρχαίοι πρόγονοι μας. Cockney Rebel είμαστε.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...