Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Πορεία τιμών whisky στα δύο επόμενα εξάμηνα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Αναλογιζομενος τα σημεία των καιρών που ζούμε και προσπαθώντας να προβλέψω, στο μετρό του δυνατού, την πορεία τιμών του αγαπημένου μας αποσταγματος, θα με ενδιέφερε η γνώμη σας απαντώντας στην ερώτηση :

"Πως πιστεύετε ότι θα κινηθούν οι τιμές whisky στα επόμενα δύο εξάμηνα? "

Οι επιλογές ανά εξάμηνο είναι

1) θα αυξηθούν 

2) θα μειωθούν 

3) θα μείνουν σταθερές 

Ενδεικτικά μπορείτε να πειτε:

"Θα αυξηθούν στο επόμενο εξάμηνο και μετά θα μείνουν σταθερές"

ή

"θα μειωθούν και στα δύο επόμενα εξάμηνα "

Κτλ κτλ κτλ

Σας ευχαριστώ 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω θα ακολουθήσουν το γενικό κανόνα της εποχής, ήτοι θα αυξηθούν και τα δύο επόμενα εξάμηνα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς για την δευτερογενή αγορά, δηλαδή δημοπρασίες σπάνιων, περιορισμένων και παλιών φιαλών, για κάποιο λόγο περιμένω μικρή πτώση των τιμών στα επόμενα δύο εξάμηνα. Τουλάχιστον στα περισσότερα, με ίσως κάποιες εξαιρέσεις (π.χ. σπάνια Macallan, Springbank)

 

Για τις νέες εμφιαλώσεις θα έλεγα μικρή αύξηση των τιμών.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Στην retail αγορά αυξήσεις μόνο, σε δημοπρασίες είναι λογικό να δούμε μειώσεις κάποια στιγμή. Όχι μεγάλες όμως και σε συγκεκριμένες εμφιαλώσεις.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι η ερώτηση αφορά εμφιαλώσεις από 2-3 ετών πριν κ καινούργιες. Retail πιστεύω θα δούμε αυξήσεις κ τα δύο εξάμηνα. Στην δευτερογενή αγορά κατά κύριο λόγο  θα παραμείνουν σταθερές και πιθανόν να υπάρχουν μειώσεις εξαιρουμένων κάποιων αποστακτηριων (macallan κ springbank). 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον topic.

Ξεκινώντας τεχνικά και επειδή έχουμε αρκετά μέλη που ψάχνονται και επιστημονικά με αυτές τις περίεργες λέξεις, στατιστική, ανάλυση, παλινδρόμιση κλπ κλπ και επειδή μιλάμε για τιμές, επισυνάπτω (κάπου τα έχω ξανα-ανεβάσει) 2 μελέτες / εργασίες για το πως τιμολογείται το whisky και για το αν το παλαιότερο είναι καλύτερο από το νεότερο αφού και εκεί υπάρχουν factors που επηρεάζουν την τιμή.

Μία επίσης καλή πηγή είναι και το https://www.whiskystats.net/  το οποίο έχει και σαν θέμα του Μαΐου 2022 το Springbank 

Για την αγορά επίσης στοιχεία μπορείτε να βρείτε εδώ

 https://www.globenewswire.com/en/news-release/2022/03/14/2402690/0/en/Whisky-Market-Report-2022-2030-Consumption-Prices-Trends-and-Forecast-IndexBox.html

https://www.statista.com/outlook/cmo/alcoholic-drinks/spirits/whisky/worldwide#sales-channels

https://www.futuremarketinsights.com/reports/whiskey-market

Αναφορές μπορούν να υπάρξουν πολλές, δεν κάνω τον έξυπνο (θα ήμουν ίσως αν τα είχα διαβάσει όλα) απλά θέλω να πω ότι η απάντηση στην πιο πάνω ερώτηση μπορεί να είναι διαισθητική, μπορεί να είναι και με βάση στοιχεία και το δεύτερο είναι εξαιρετικά δύσκολο γιατί δεν "βρίσκω" να έχει ενσωματωθεί πλήρως το θέμα με την Ουκρανία (αν και υπάρχουν πρώτες εκτιμήσεις για την αγορά γενικώς / globally)

https://glenbretonwhisky.com/blog/barley-prices-to-be-impacted-due-to-ukraine-conflict/

https://vclvintners.london/whisky-journal/the-blog/the-impact-of-the-russian-invasion-of-ukraine-on-the-global-scotch-whisky-market/

===============================================================================================

Στο διαταύτα: Η ερώτηση έχει ήδη απαντηθεί από πολλούς άλλους ειδικούς και προβλέπεται άνοδος https://www.futuremarketinsights.com/reports/whiskey-market 

Η δική μου γνώμη, μιας και μιλάμε για 2 εξάμηνα, πιστεύω ότι οι τιμές θα ανεβαίνουν μέχρι και τον Δεκέμβριο.

Εκεί θα υπάρξει ένα key point. Αν ο κόσμος έχει ηρεμήσει από πολλές απόψεις (Ουκρανία, Covid, κλπ) και αν η Σκωτία έχει καταφέρει να κάνει ότι και με την Αμερική στο κομμάτι της φορολογίας με την Ινδία (εκεί ο φόρος εισαγωγής είναι 150%) τότε θα δούμε ένα ακόμα boom στις τιμές προς τα πάνω αφού θα έχουν ανοίξει και νέες αγορές.

Επειδή πιστεύω πως η αγορά της Σκωτίας δεν θα μπορεί να καλύψει την ζήτηση (και δεν προλαβαίνει να φτιάξει νέα αποστακτήρια σε 6 μήνες) οι τιμές θα ανέβουν με ακόμα μεγαλύτερο ρυθμό, αλλά για πολύ λίγο. Όποιος κάνει προβλέψεις γίνεται το ανέκδοτο για τους άλλους, αλλά αυτό είναι η ομορφιά του forum, πιστεύω ότι από Ιανουάριο 2023 και μέχρι Σεπτέμβριο 2023 θα δούμε τρελά πράγματα.

Μετά τον Σεπτέμβριο του 2023 πιστεύω θα δούμε ένα hard stop στις αυξήσεις τιμών και μια εκλογίκευση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι οι τιμές θα πάνε πολύ προς τα κάτω. Δεν πιστεύω ότι σε μεγάλα ονόματα θα δούμε ποτέ ξανά ένα 10 ετών στα 40 / 50 eur.

Σημείωση: όλοι καταλαβαίνουμε ότι τα πιο πάνω είναι μπούρδες και ανατρέπονται αν η Σκωτία πάει για δημοψήφισμα ξανά και επιτύχει ανεξαρτησία.

 

Richter-TheOlderTheBetter.pdf Whisky Pricing analysis.pdf

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα εκτοξευθούν. Βλέπουμε τα πάντα να ανεβαίνουν.

Ακόμα και αν οι τιμές μείνουν στάσιμες δεν πρέπει να ξεχνάμε τον πληθωρισμό που μας χτυπάει την πόρτα κάθε μέρα για να μην πω κάθε ώρα.

Εύχομαι η Σκωτία να κερδίσει την ανεξαρτησία της σύντομα και να ηρεμήσει από τις βλέψεις του ξανθομπουμπουρα. (Βλέπε φορολογία με μονάδες)

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, D.M. said:

Εύχομαι η Σκωτία να κερδίσει την ανεξαρτησία της σύντομα και να ηρεμήσει από τις βλέψεις του ξανθομπουμπουρα. (Βλέπε φορολογία με μονάδες)

Πρόσεχε τι εύχεσαι. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να διευκρινήσω, μια και το άφησα να αιωρείται στο αρχικο μου post, ότι η ερώτηση μου δεν αφορά auctions πάρα μόνο retail αγορά σε κάβες, S/M, online shops κτλ.

Να κάνω και εγώ μια πρόβλεψη βασιζόμενη πιο πολύ στην γενική κατάσταση της οικονομίας παρά σε εξειδικευμένες γνώσεις στο whisky industry και ας γίνω ανέκδοτο παρέα με τον φίλο μου τον Μάλλιο 😁

Θεωρώ ότι οι τιμές θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν με σταθεροποιητικες τάσεις κάπου μέχρι τον Ιανουάριο 2023. Από εκεί και μετά πιστεύω ότι θα αρχίσουν να παίρνουν την κατηφόρα όχι όμως με γοργό ρυθμό. Δεν αποκλείω το γεγονός να δούμε ξανα τιμές σαν αυτές προ ενός έτους ή έστω πολύ κοντά σε αυτές, αλλά αυτό θα πάρει 18-24 μηνες από σήμερα. 

Όλα αυτά βέβαια με τα σημερινά δεδομένα. Αν δεχτούμε επίθεση από εξωγήινους, εκραγεί ο Βεζούβιος ή πέσει κανένας κομήτης στη γη  (όλα πιθανά) τα ξαναλέμε 😎

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω δει κάτι να αυξάνει και μετα να μειώνεται. Έτσι και το whisky δεν αποτελεί εξαίρεση. Και όσο υπάρχουν δευτερογενές αγορές να κανονίζουν τις τάσεις στις αγορές όλο και οι τιμες θα αυξάνονται. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαίσθηση μου είναι για συνεχιζόμενη μικρή αυξητική τάση σε κάποια, σταθεροποίηση σε κάποια άλλα. Όσο διαρκεί η ενεργειακή κρίση θα είναι δύσκολο να δούμε ολική σταθεροποίηση. Επίσης, ενώ ο παράγοντας "πολλά νέα αποστακτήρια της τελευταίας 5ετίας" και "ωρίμανση αποθεμάτων αυτών", ειδικά στην Ιρλανδία, θα μπορούσε να παίξει ανταγωνιστικό ρόλο στο θέμα τιμών, και να "αναγκάσει" την τιμολογιακή πολιτική, της Σκωτίας ειδικότερα, να προσαρμοστεί προς τα κάτω, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο! Βλέπουμε υπερβολικά υψηλές τιμές από παντού!

  • Like 2
  • Thanks 1
  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

Flippers. Αυτή η μάστιγα.. τα αποστακτήρια άρχισαν να πουλάνε σε ποιο ακριβές τιμές από τότε που η δευτερογενής αγορά άρχισε να έχει υπέρογκη ζήτηση και υπερβολικές τιμές. Θεώρησαν σωστό (και καλά έκαναν) από τι στιγμή που ο αγοραστής δίνει διπλή και τριπλή τιμή για μια φιάλη γτ λοιπόν να μην ανεβάσω εγω το αποστακτήριο τη φιάλη σε διπλή τιμή και να έχω μεγαλύτερα έσοδα από το να αφήσω  να με «εκμεταλλευτούν» οι flippers? Και εφόσον θα συνεχίζονται οι πωλήσεις σε δευτερογενής αγορές τόσο θα αυξάνουν τις τιμές τα αποστακτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/26/2022 at 3:59 PM, Chris84 said:

Flippers. Αυτή η μάστιγα..

Άν δεν υπήρχαν αυτοί που είναι διατεθειμένοι να τα σκάνε χοντρά, και τα σκάνε, δεν θα υπήρχαν flippers. Ζήτηση και προσφορά στην ανάλογη τιμή, είναι νόμος της ελεύθερης αγοράς. Είναι ο καπιταλισμός ......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πολλα μπραβο για την ιστορια και περισσοτερα συγχαρητηρια για την ολοκληρωση του εγχειρηματος. 

το μονο αποτρεπτικο ειναι η υπερογκη τιμη για ενα whisky 10 ετων. οσο καλο και να ειναι το περιεχομενο και οση προσπαθεια χρειαστηκε για να εμφιαλωθει κατ εμε δε δικαιολογειται τετοια τιμη. απ τη στιγμη που υπαρχει και το yellow spot single cask 21 yo (αν θυμαμαι σωστα ) στα 450 ευρω (παλι αν θυμαμαι σωστα). 

η μονη παραφωνια ειναι η τιμη. κατα τα αλλα καλως να ερθει και να δοκιμαστει απ οσους εχουν τη δυνατοτητα και να τους "αποζημειωσει" 

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει αρκετές παραφωνίες στην Ελλάδα.

Για κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο κάτω η τιμή .

Προσωπικη γνώμη άξιζε κάτι τέτοιο και μιλάμε για ένα πολύ καλό αποστακτήριο .

Μεχρι στιγμής πάει καλά η πώληση του.

Πιστεύω ότι ο καταναλωτής θα κρίνει αν είναι δίκαιο το αποτέλεσμα τιμής -περιεχομένου αν το αξίζει .

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, DUCATI13 said:

Τα τελευταία χρόνια έχουμε δει αρκετές παραφωνίες στην Ελλάδα.

Για κάτι τέτοιο πιστεύω ότι θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο κάτω η τιμή .

Προσωπικη γνώμη άξιζε κάτι τέτοιο και μιλάμε για ένα πολύ καλό αποστακτήριο .

Μεχρι στιγμής πάει καλά η πώληση του.

Πιστεύω ότι ο καταναλωτής θα κρίνει αν είναι δίκαιο το αποτέλεσμα τιμής -περιεχομένου αν το αξίζει .

δε γνωριζω αν εχει την ιδια τιμη στο εξωτερικο. αλλα για τα χρονια του θεωρω οτι η τιμη επρεπε να ηταν η μιση. ετσι θα δινοταν ευκαρια σε πολυ περισσοτερους να το δοκιμασουν και θα υπηρχε αναλογη εκτιμηση. προσωπικα σαν αγοραστης με αποτρεπει μια τετοια τιμη. και αν το δοκιμασω με προδιαθετει για τη ποιοτητα του.   

Link to comment
Share on other sites

@Chris84 @DUCATI13 μεταφέρω τα posts εδώ.

Το νήμα του Green Spot το διαβάζουν, παρακολουθούν και οι συμμετέχοντες αλλά και φίλοι, γνωστοί κλπ της ομάδας από όλο τον κόσμο. Από την στιγμή που δεν υπήρχε καμία εμπλοκή της ομάδας με την τιμή, νομίζω ότι εδώ είναι και το πιο κατάλληλο νήμα.

Όσοι είχαν παρακολουθήσει το Pricing webinar από το Irish Whiskey Magazine θα είχαν ακούσει ότι τα αποστακτήρια ετοιμάζονταν για άυξηση τιμων και για ένταξη εμφιαλώσεων στην premium κατηγορία. Δυστυχώς / ευτυχώς αυτό έγινε.

Σε ότι αφορά στην εμφιάλωση που μας ενδιαφέρει και που περίπου 40 μπουκάλια (οργανωμένα, δεν ξέρω τις επιμέρους αγορές) θα έρθουν στην Ελλάδα, η αποδοχή ήταν ένα θετικό μήνυμα, αφού έχουν μείνει λιγότερο από 10 μπουκάλια.

@Chris84 ευχαριστούμε εκ μέρους της ομάδας για τα συγχαρητήρια.  Όταν κάτι γίνεται για πρώτη φορά στον κόσμο, είναι και δύσκολο και αναγκαζόμαστε να αντιμετωπίσουμε όλα τα προβλήματα. Σημαντικό, όπως είπαν και στην παρουσίαση, ότι ήδη έχει γίνει κάποια ανάλογη κίνηση από Ελλάδα με άλλο αποστακτήριο (αν ξέρεις κάτι μας ενημερώνεις) και σημαντικό ότι μια ομάδα κοίταξε πέρα και πάνω από το μπουκάλι και τον στενό χώρο της Ελλάδας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

@Chris84 @DUCATI13 μεταφέρω τα posts εδώ.

Το νήμα του Green Spot το διαβάζουν, παρακολουθούν και οι συμμετέχοντες αλλά και φίλοι, γνωστοί κλπ της ομάδας από όλο τον κόσμο. Από την στιγμή που δεν υπήρχε καμία εμπλοκή της ομάδας με την τιμή, νομίζω ότι εδώ είναι και το πιο κατάλληλο νήμα.

Όσοι είχαν παρακολουθήσει το Pricing webinar από το Irish Whiskey Magazine θα είχαν ακούσει ότι τα αποστακτήρια ετοιμάζονταν για άυξηση τιμων και για ένταξη εμφιαλώσεων στην premium κατηγορία. Δυστυχώς / ευτυχώς αυτό έγινε.

Σε ότι αφορά στην εμφιάλωση που μας ενδιαφέρει και που περίπου 40 μπουκάλια (οργανωμένα, δεν ξέρω τις επιμέρους αγορές) θα έρθουν στην Ελλάδα, η αποδοχή ήταν ένα θετικό μήνυμα, αφού έχουν μείνει λιγότερο από 10 μπουκάλια.

@Chris84 ευχαριστούμε εκ μέρους της ομάδας για τα συγχαρητήρια.  Όταν κάτι γίνεται για πρώτη φορά στον κόσμο, είναι και δύσκολο και αναγκαζόμαστε να αντιμετωπίσουμε όλα τα προβλήματα. Σημαντικό, όπως είπαν και στην παρουσίαση, ότι ήδη έχει γίνει κάποια ανάλογη κίνηση από Ελλάδα με άλλο αποστακτήριο (αν ξέρεις κάτι μας ενημερώνεις) και σημαντικό ότι μια ομάδα κοίταξε πέρα και πάνω από το μπουκάλι και τον στενό χώρο της Ελλάδας. 

το μονο που ολοι γνωρζουμε ειναι η εμφιαλωση του hyde. ιρλανδεζικο σε βαρελι κρασιου ( δαλαμαρα αν θυμαμαι καλα).  \

δεν ειπα οτι φερει καποιος ευθυνη για την τιμη του. συζητηση κανουμε. απλα χτυπαει στο ματι η αναλογια ετη/τιμη. και ανεφερα ως παραδειγμα το yellow spot. εγω ως αδαης στο επιχειρηματικο κομματι (εννοω οτι δε ξερω τι κοστος υπηρξε στο καθε σταδιο παραγωγης), βλεπω οτι παει να γινει μια μεγιστοποιηση κερδους. φυσικα ο καθενας πουλαει οσο κρινει και οσο θελει. αλλα να υπαρχει και ενα μετρο.. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Chris84 said:

πολλα μπραβο για την ιστορια και περισσοτερα συγχαρητηρια για την ολοκληρωση του εγχειρηματος. 

το μονο αποτρεπτικο ειναι η υπερογκη τιμη για ενα whisky 10 ετων. οσο καλο και να ειναι το περιεχομενο και οση προσπαθεια χρειαστηκε για να εμφιαλωθει κατ εμε δε δικαιολογειται τετοια τιμη. απ τη στιγμη που υπαρχει και το yellow spot single cask 21 yo (αν θυμαμαι σωστα ) στα 450 ευρω (παλι αν θυμαμαι σωστα). 

η μονη παραφωνια ειναι η τιμη. κατα τα αλλα καλως να ερθει και να δοκιμαστει απ οσους εχουν τη δυνατοτητα και να τους "αποζημειωσει" 

13 ετών το Yellow Spot Single Cask.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Makis said:

13 ετών το Yellow Spot Single Cask.

Έχεις δίκιο Μάκη. Δε θυμόμουν σωστα. Και να το αλλάξω. Εάν έβγαζε ένα αποστακτήριο πχ ardbeg 10 single cask in Barbados rum στα 300€ πως θα αντιδρούσαμε και ποια θα ταν η πρώτη μας σκέψη;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Chris84 said:

δε γνωριζω αν εχει την ιδια τιμη στο εξωτερικο. αλλα για τα χρονια του θεωρω οτι η τιμη επρεπε να ηταν η μιση. ετσι θα δινοταν ευκαρια σε πολυ περισσοτερους να το δοκιμασουν και θα υπηρχε αναλογη εκτιμηση. προσωπικα σαν αγοραστης με αποτρεπει μια τετοια τιμη. και αν το δοκιμασω με προδιαθετει για τη ποιοτητα του.   

H τιμή είναι υψηλή, ταυτόχρονα όμως, στα πλαίσια της λογικής και του παρόντος, για τις 4 συγκεκριμένες εμφιαλώσεις δεν είναι!.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τους λόγους όσο πιο απλά γίνεται.

1ον Είναι τιμή "Ιρλανδίας". Τί σημαίνει αυτό? Κάντε μια αναζήτηση  για 2-3-5-10 όσες θέλετε εμφιαλώσεις Irish Whiskey, σε Ιρλανδικά whisky shops , και το ίδιο σε πχ Γερμανικά, Ολλανδικά και άλλα Ευρωπαϊκά whisky shops για τις ίδιες συγκεκριμένες εμφιαλώσεις. Θα καταλήξετε στο συμπέρασμα οτι τα Ιρλανδικά ουίσκυ είναι ακριβότερα στη χώρα που παράγονται....

2. Η χρονική συγκυρία. Οι τιμές ανεβαίνουν παντού, σε όλες τις χώρες, σε όλα τα είδη, τα τελευταία χρόνια, ειδικότερα στο έτος που διανύουμε.

3. Το Νο2 πιο πάνω, σε συνδυασμό με την άνθηση που γνωρίζει τα τελευταία χρόνια το Ιρλανδικό ουίσκυ, το γενικότερο κλίμα ευφορίας και το όλο hype που έχει δημιουργηθεί.

4. Το Νο3 πιο πάνω, σε συνδυασμό με το οτι πρόκειται για single pot still, single cask, cask strength, τριπλής απόσταξης (μην το ξεχνάμε), και πραγματικό limited edition (μ.ο. μόλις 300 φιάλες/ανά βαρέλι)

5. Το Νο4 πιο πάνω, σε συνδυασμό με το τελείωμα σε σπάνια για τον χώρο του ουίσκυ βαρέλια, από 1 Ελληνικό νησί, Vinsanto & Μανδηλαριά, ενός από τους μεγαλύτερους και αναγνωρισμένους οινοποιούς της χώρας μας, από το κορυφαίο αποστακτήριο στην Ιρλανδία. Και όλα αυτά με την συνδρομή και την συμμετοχή στην τελική επιλογή των εμφιαλώσεων, ενός αναγνωρισμένου προσώπου στον χώρο του Ιρλανδικου ουίσκυ, του Σέργιου Φλωρίδη. Και θα συμπληρώσω, καθώς και του δικού μας "παιδιού", του @mallios.

6. Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με την εμπλοκή στο project, της οικογένειας των Mitchells, και την επιλογή του Green Spot, ως του ουίσκυ που θα έμπαινε στα βαρέλια. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αντίστοιχα Green Spot single casks (χωρίς βέβαια την καινοτομία τελειώματος σε αντίστοιχα βαρέλια), πιάνουν σε δημοπρασίες 300-350€, με συνεχώς αυξανόμενη τάση. Βγάζω έξω το GS single cask for The Whisky Exchange, που είναι 26 ετών και οι τιμές του τελευταία κυμαίνονται σε διπλάσια επίπεδα. Αντίστοιχες τιμές πιάνουν και κάποια Powers single casks, ακόμα και NAS. Για να μην μιλήσω για Redbreast single casks που αυτά πλέον φτάνουν και ξεπερνούν το 1Κ, φυσικά όμως είναι και 20 ετών και άνω (αλλά σε όγκου 50cl μπουκάλια).

7. Θα αναφέρω συμπληρωματικά για σύγκριση και 3 εμφιαλώσεις και μάλιστα της προηγούμενης χρονιάς, επειδή βγήκαν κι αυτές από την ίδια εταιρία (IDL) και το αποστακτήριο Midleton. 

Jameson Black Barrel Proof (limited edition blend - 2500 φιάλες). Τιμή έκδοσης 120€

Jameson 21yo, C/S, (limited edition blend - 2300 φιάλες). Τιμή έκδοσης 310€

Jameson 15yo, Remastered, (limited edition single pot still - 2220 φιάλες). Τιμή έκδοσης 300€ (50cl φιάλη...)

Να αναφέρω μήπως και τις εκδόσεις του "απλού" Midleton Very Rare ??? Νομίζω δεν χρειάζεται. Eίμαι σίγουρος οτι γνωρίζεις. Και μιλάμε για ένα NAS blended 40%....

Ελπίζω να βοήθησα και να το ξανασκεφτείς λίγο με άλλο μάτι. Δεν αρέσει σε κανέναν, πονάει ακόμα περισσότερο επειδή οι εμφιαλώσεις αυτές εμπεριέχουν το Ελληνικό στοιχείο, επιπλέον για κάποιους από μας και το προσωπικό στοιχείο και την εμπλοκή HMWS/whiskyforum, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

Και να σου πω και κάτι. Το έχω γράψει εδώ στο φόρουμ στο παρελθόν και έπεσα μέσα. Κάποια στιγμή οι εταιρίες-αποστακτήρια θα πάψουν να είναι ο "μαλάκας" της υπόθεσης. Γράφεις παραπάνω "θεωρω οτι η τιμη επρεπε να ηταν η μιση". Φίλε μου γιατί να ήταν η μισή? Για να πάω εγώ κι εσύ και κάποιοι άλλοι μάγκες να αγοράσουμε όσο περισσότερα μπορούμε και να τα σμπρώξουμε στις δημοπρασίες???? Γιατί αυτό θα γινόταν, παραδέξου το! Οπότε και πάλι ο φουκαράς που θέλει να πάρει ένα μπουκάλι να το πιει να το ευχαριστηθεί τα ίδια με τώρα θα δώσει.....

Βλέπω παράλληλα έγραψες κάτι για Ardbeg single cask πως θα μας φαινόταν στα 300€.......Τώρα ή πλάκα κάνεις ή δεν ξέρω τι να πω πραγματικά....προσπαθείς να αποδείξεις οτι είσαι άσχετος? Εκτός τόπου και χρόνου?...Δεν καταλαβαίνω 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Chris84 said:

δε γνωριζω αν εχει την ιδια τιμη στο εξωτερικο

Καλημέρα @Chris84 . Δεν υπάρχει τιμή Ελλάδος, η τιμή είναι στην Ιρλανδία.

Αν κάποιες κάβες (ανεξάρτητα, χωρίς να έχουν μπει στο forum preorder) εισάγουν κάποιες εμφιαλώσεις (είναι 4 βαρέλια με διαφορετικές ποικιλίες και χρονιές, μέχρι στιγμής) τότε θα μάθουμε και τιμή Ελλάδας.

Αλλά και στο forum preorder, η μόνη διευκόλυνση που είχαμε ήταν να μην πληρώσουμε μεταφορικά (τα οποία είναι εξωπραγματικά σε σχέση με αυτά της υπόλοιπης Ευρώπης). Αυτό απαντάει (για άλλη μια φορά) στο πόσο έλεγχο είχαμε στην τιμή. 

@Makis σωστή η διόρθωσή σου, έψαχνα χτες να βρω 21y.o. 😊

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Celtic said:

H τιμή είναι υψηλή, ταυτόχρονα όμως, στα πλαίσια της λογικής και του παρόντος, για τις 4 συγκεκριμένες εμφιαλώσεις δεν είναι!.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τους λόγους όσο πιο απλά γίνεται.

1ον Είναι τιμή "Ιρλανδίας". Τί σημαίνει αυτό? Κάντε μια αναζήτηση  για 2-3-5-10 όσες θέλετε εμφιαλώσεις Irish Whiskey, σε Ιρλανδικά whisky shops , και το ίδιο σε πχ Γερμανικά, Ολλανδικά και άλλα Ευρωπαϊκά whisky shops για τις ίδιες συγκεκριμένες εμφιαλώσεις. Θα καταλήξετε στο συμπέρασμα οτι τα Ιρλανδικά ουίσκυ είναι ακριβότερα στη χώρα που παράγονται....

2. Η χρονική συγκυρία. Οι τιμές ανεβαίνουν παντού, σε όλες τις χώρες, σε όλα τα είδη, τα τελευταία χρόνια, ειδικότερα στο έτος που διανύουμε.

3. Το Νο2 πιο πάνω, σε συνδυασμό με την άνθηση που γνωρίζει τα τελευταία χρόνια το Ιρλανδικό ουίσκυ, το γενικότερο κλίμα ευφορίας και το όλο hype που έχει δημιουργηθεί.

4. Το Νο3 πιο πάνω, σε συνδυασμό με το οτι πρόκειται για single pot still, single cask, cask strength, τριπλής απόσταξης (μην το ξεχνάμε), και πραγματικό limited edition (μ.ο. μόλις 300 φιάλες/ανά βαρέλι)

5. Το Νο4 πιο πάνω, σε συνδυασμό με το τελείωμα σε σπάνια για τον χώρο του ουίσκυ βαρέλια, από 1 Ελληνικό νησί, Vinsanto & Μανδηλαριά, ενός από τους μεγαλύτερους και αναγνωρισμένους οινοποιούς της χώρας μας, από το κορυφαίο αποστακτήριο στην Ιρλανδία. Και όλα αυτά με την συνδρομή και την συμμετοχή στην τελική επιλογή των εμφιαλώσεων, ενός αναγνωρισμένου προσώπου στον χώρο του Ιρλανδικου ουίσκυ, του Σέργιου Φλωρίδη. Και θα συμπληρώσω, καθώς και του δικού μας "παιδιού", του @mallios.

6. Τα παραπάνω, σε συνδυασμό με την εμπλοκή στο project, της οικογένειας των Mitchells, και την επιλογή του Green Spot, ως του ουίσκυ που θα έμπαινε στα βαρέλια. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, αντίστοιχα Green Spot single casks (χωρίς βέβαια την καινοτομία τελειώματος σε αντίστοιχα βαρέλια), πιάνουν σε δημοπρασίες 300-350€, με συνεχώς αυξανόμενη τάση. Βγάζω έξω το GS single cask for The Whisky Exchange, που είναι 26 ετών και οι τιμές του τελευταία κυμαίνονται σε διπλάσια επίπεδα. Αντίστοιχες τιμές πιάνουν και κάποια Powers single casks, ακόμα και NAS. Για να μην μιλήσω για Redbreast single casks που αυτά πλέον φτάνουν και ξεπερνούν το 1Κ, φυσικά όμως είναι και 20 ετών και άνω (αλλά σε όγκου 50cl μπουκάλια).

7. Θα αναφέρω συμπληρωματικά για σύγκριση και 3 εμφιαλώσεις και μάλιστα της προηγούμενης χρονιάς, επειδή βγήκαν κι αυτές από την ίδια εταιρία (IDL) και το αποστακτήριο Midleton. 

Jameson Black Barrel Proof (limited edition blend - 2500 φιάλες). Τιμή έκδοσης 120€

Jameson 21yo, C/S, (limited edition blend - 2300 φιάλες). Τιμή έκδοσης 310€

Jameson 15yo, Remastered, (limited edition single pot still - 2220 φιάλες). Τιμή έκδοσης 300€ (50cl φιάλη...)

Να αναφέρω μήπως και τις εκδόσεις του "απλού" Midleton Very Rare ??? Νομίζω δεν χρειάζεται. Eίμαι σίγουρος οτι γνωρίζεις. Και μιλάμε για ένα NAS blended 40%....

Ελπίζω να βοήθησα και να το ξανασκεφτείς λίγο με άλλο μάτι. Δεν αρέσει σε κανέναν, πονάει ακόμα περισσότερο επειδή οι εμφιαλώσεις αυτές εμπεριέχουν το Ελληνικό στοιχείο, επιπλέον για κάποιους από μας και το προσωπικό στοιχείο και την εμπλοκή HMWS/whiskyforum, αλλά δυστυχώς έτσι είναι.

Και να σου πω και κάτι. Το έχω γράψει εδώ στο φόρουμ στο παρελθόν και έπεσα μέσα. Κάποια στιγμή οι εταιρίες-αποστακτήρια θα πάψουν να είναι ο "μαλάκας" της υπόθεσης. Γράφεις παραπάνω "θεωρω οτι η τιμη επρεπε να ηταν η μιση". Φίλε μου γιατί να ήταν η μισή? Για να πάω εγώ κι εσύ και κάποιοι άλλοι μάγκες να αγοράσουμε όσο περισσότερα μπορούμε και να τα σμπρώξουμε στις δημοπρασίες???? Γιατί αυτό θα γινόταν, παραδέξου το! Οπότε και πάλι ο φουκαράς που θέλει να πάρει ένα μπουκάλι να το πιει να το ευχαριστηθεί τα ίδια με τώρα θα δώσει.....

Βλέπω παράλληλα έγραψες κάτι για Ardbeg single cask πως θα μας φαινόταν στα 300€.......Τώρα ή πλάκα κάνεις ή δεν ξέρω τι να πω πραγματικά....προσπαθείς να αποδείξεις οτι είσαι άσχετος? Εκτός τόπου και χρόνου?...Δεν καταλαβαίνω 

Να σου απαντήσω σε όλα. 
1) τιμή Ιρλανδίας δε βρήκα πουθενά. Ίδιες τιμες περίπου σχεδόν σε όλα τα κράτη. Και ειδικά με Ιταλία που ζω τώρα. Πιο ακριβή ως συνήθως η Αγγλία.

2) άλλο ανεβαίνουν οι τιμες (με νορμαλ αύξηση) σε όλα τα είδη και αλλο πάω να βγάλω μέγιστο κέρδος 

3) βρήκαμε ωραιες λεξεις οπωσ το hype, την άνθηση του ιρλανδέζικου whisky και την ευφορία που επικρατεί για να δικαιολογήσουμε την τιμή του 

4) να αναφέρω ελληνικές εμφιαλωσεις limited edition από καβα Ανθιδης, Τσακνάκης, καβα Kylix, wolfburn και GWA. Καμία εμφιάλωση δεν έφτασε σε τόσο υψηλή τιμή πώλησης ακόμα και εμφιαλωσεις με περισσότερα χρόνια.

5) Το Hyde από kylix σε βαρελια κρασιού έκανε τελείωμα. Από γνωστό οινοποιο κι αυτοί….. 

6) που εμπλέκονται οι δημοπρασιες με την αρχική τιμή πώλησης; Αν θέλουν να την εμπλέξουν έπρεπε να ζητήσουν 500€ Που μπορεί να πιάσει μελλοντικά και εμείς να βγούμε να πούμε ευχαριστώ που μας σκέφτηκαν. Υπάρχουν και redbreast sc 20 ετών και 16 ετών που ακόμα πουλιούνται από 350€. Δεν είναι μόνο τα dream cask..

7)μου μιλάς για 2 Jameson μεγαλύτερης ηλικίας. Άρα η σύγκριση είναι αβάσιμη. Και οι εκδόσεις βέβαια του midleton very rare ξεκινάνε από 160€…..

Εγω δεν είπα  ότι θα πάω να σπρώξω φιάλες σε δημοπρασία. Δεν εχω πουλήσει ποτέ σε δημοπρασία αλλά εχω αγοράσει. Ίσως εσυ θες να το κανείς και να σπρώξεις. Αλλά εάν ήθελαν θα μπορούσαν να πουν 2 φιάλες max στον καθένα (για Ελλάδα) ώστε να περιόριζαν τέτοια ζημιά. 
Οσο για το Ardbeg (που ήταν ένα τυχαίο παράδειγμα) πήρες μονο τις λέξεις που δε ενδιαφέραν. Μήπως δε ξέρεις να διαβάζεις; Δε ξέρω.
Και επιπλέον τι προσπαθείς να δείξεις με το όλο ύφος της απάντησης σου; Θίχτηκες; Θες να είσαι αυτός που έχει την τελική κουβέντα και είσαι υπεράνω των υπολοίπων που έχουν μια διαφορετική άποψη; Και ‘γώ δε ξερω τι…

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές δυστυχώς είναι αυτές που είναι και όπως λέει o @Celtic έχουν κάποια δικαιολογία.

ψάχνοντας σε κάτι newsletter που έχω βρήκα αυτό που το θεωρώ ιδιαίτερα ενδιαφέρον σαν σύγκριση, 

https://www.celticwhiskeyshop.com/Celtic-Cask-Triocha-a-Hocht-38-2000-Vin-Santo?search=vin santo

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω, ξαναδιαβάζω και δυστυχώς @Chris84 μόνο "ανάμεσα" στις γραμμές μπορώ να δω. 

Πάμε λοιπόν, επειδή γράφεις πως είσαι και αδαής. 

Στην πρώτη σου αναφορά, είχες:

Δεν θα καταλογίσω καμία πρόθεση, απλά είσαι αδαής.

Στα υπόλοιπα που αναφέρεις. 

  • Για το 2 μπορείς μια χαρά να πάρεις τους Mitchell's και να τους πεις πάτε να βγάλετε μέγιστο κέρδος. Be my guest.
  • Για το 4 και 5 . Αν δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά ανάμεσα σε ένα βαρέλι που το παίρνω για τα μέλη μου και κάνω προπώληση από το να μπουν 6 βαρέλια σε επίσημη σειρά αποστακτηρίου, σαν επίσημο προϊόν με 2 τεράστια ονόματα επάνω, όπως γράφεις, είσαι αδαής. Για να σε βοηθήσω λίγο, το Caol Ila 12 y.o. που εμφιαλώσαμε ήταν (all inclusive και μεταφορικά) κάπου στα 54 eur. Ελπίζω να βοήθησα να είσαι λιγίτερο αδαής.
  • Για το Hyde, όπως καταλαβαίνεις και μόνος σου, μιλάς για κάτι που... δεν ξέρουμε τι είναι. Αν μπορείς να μας πεις αποστακτήριο, ημερομηνία που μπήκε στο βαρέλι, ημερομηνία εμφιάλωσης κλπ, με χαρά να συζητήσουμε. Και φυσικά μιλάς και πάλι για ένα βαρέλι που έστειλε ο εδώ αντιπρόσωπος του Hyde (?) ή μία εισαγωγική εταιρεία με κάβα και είναι φυσικά diluted (έχει και νεράκι μέσα) και ΔΕΝ είναι προϊόν αποστακτηρίου. Εντάξει τώρα? Όσο για τον Hyde, προσωπικά δεν θα τον προτιμούσα. Αν θυμάμαι καλά είχε παλιά κάποια θεματάκια.
  • Αν δεν μπορείς να καταλάβεις το που εμπλέκονται οι δημοπρασίες και οι flippers στην άνοδο των τιμών, και ποια αποστακτήρια εδώ μέσα έχουμε περάσει πριονοκορδέλα επειδή κάνουν στην ουσία flipping, τότε μάλλον - ναι είσαι αδαής όπως γράφεις ή δεν μπαίνεις συχνά στο forum. Νομίζω ότι ούτε και εκεί είσαι 100% ακριβής (ένα ακόμα λαθάκι - αν θυμάμαι καλά) γιατί μας είπες πριν περίπου 1 μήνα ότι είχες (πρώτη και μόνη φορά) στείλει ένα μπουκάλι σε δημοπρασία μαζί με ένα ενός φίλου σου που χάθηκε. (μπορεί και να μην θυμάμαι καλά διόρθωσε με) 

Όλα τα παραπάνω θα μπορούσαμε να τα συζητήσουμε όταν μου ζήτησες να σε ενημερώσω (really?????!!!!) για το Irish Whiskey και τον Σέργιο επειδή δεν προλαβαίνεις. Αλλά αν θυμάμαι καλά, δεν επικοινώνησες.

===========================================================

Στο διαταύτα. 

Είναι πραγματικά υπέροχο που υπάρχει ένα forum που μπορείς και γράφεις ότι θέλεις και σε βοηθάει από αδαής να εξελίσσεσαι και να αναπτύσεις τις γνώσεις σου. Ένα φορουμ που ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ post, που όλα λύνονται εδώ μέσα και που μπορούν και διαφημίζονται έμμεσα ή άμεσα όλοι ελεύθερα. Αυτή την δυνατότητα δεν σου την δίνει καμία άλλη σελίδα, Blog, κλπ στην Ελλάδα. Μόνο εδώ οι admin έχουν θέσει απαράβατο κανόνα να μην διαγράφεται ποτέ τίποτα.

Ένα φορουμ που η κριτική γίνεται σε όλους (με πρώτο εμένα που στο παρελθόν, όλα δημόσια είναι, έχω φάει πολύ "ξύλο"). 

Θα σε παρακαλέσω, με τον ρόλο του admin, όταν γράφεις κάτι, να φροντίζεις να το ελέγχεις και όσο το δυνατόν να αποφεύγεις τα λάθη. ΟΚ., το καταλαβαίνω ότι είσαι αδαής, (άλλωστε για αυτό είσαι εδώ, για να μάθεις) αλλά είναι πολλά τα λάθη σε 3 προτάσεις.

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...