Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Forum goes Local - Δευτέρα 26.09.22 στις 21:00


Recommended Posts

Επικαιροποίηση as off today 

  1.  @mallios
  2.  @apo21
  3.  @Leftis + bottle
  4.  @DMTK + bottle 
  5.  @SimoG + bottle
  6.  @Vaggelis82 + bottle
  7.  @Celtic 
  8.  @Dino Eco + bottle
  9.  @DUCATI13
  10.  @mitsubae+ 1 άτομο 
  11.  @Stelios Per
  12.  @panzo
  13.  @Antonis Stavrianos
  14.  @Ρένα
  15.  @jbelig
  16.  @Abulafia + bottle

Άτομα: 17  /  Μπουκάλια:6 / Eκλεισαν τα μπουκάλια

Ας προσπαθήσουμε στις 9 να είμαστε εκεί για να ξεκινήσουμε on time (θα έχουμε και samples / bottles να μοιράσουμε από ότι καταλαβαίνω).

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Επικαιροποίηση as off today 

  1.  @mallios
  2.  @apo21
  3.  @Leftis + bottle
  4.  @DMTK + bottle 
  5.  @SimoG + bottle
  6.  @Vaggelis82 + bottle
  7.  @Celtic 
  8.  @Dino Eco + bottle
  9.  @DUCATI13
  10.  @mitsubae+ 1 άτομο 
  11.  @Stelios Per
  12.  @panzo
  13.  @Antonis Stavrianos
  14.  @Ρένα
  15.  @jbelig
  16.  @Abulafia + bottle

Άτομα: 17  /  Μπουκάλια:6 / Eκλεισαν τα μπουκάλια

Ας προσπαθήσουμε στις 9 να είμαστε εκεί για να ξεκινήσουμε on time (θα έχουμε και samples / bottles να μοιράσουμε από ότι καταλαβαίνω).

Καλημέρα καλενότσες. Εγώ μάλλον θσ καθυστερήσω λίγο το βράδυ.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

Δεν θα τα καταφερω τελικα. Ενα συναχι κι ενας πονοκεφαλος :dash2: με παιδευουν απο το πολυ πρωι και δεν θελω να ρισκαρω να σας μεταφερω τιποτα :excl:... να περασετε ομορφα! :turned:

 

  • Sad 6
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jbelig said:

Το κρύωμα υποχώρησε κι έχει αφήσει μόνο ελαφρύ μπουκωματάκι, οπότε λέω να έρθω. Σίγουρα θα αργήσω 30-40 λεπτά.

Πλύσεις με Caol Ila Cask Strength και θα είσαι άρχοντας! 

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Το πάλεψα πολύ να έρθω, αλλά δυστυχώς δεν θα τα καταφέρω. Κρίμα, γιατί ήθελα πολύ να σας δω όλους και λίγο περισσότερο@Abulafia και @jbelig . Καλά να περάσετε κι ανεβάστε πολλές φωτογραφίες please!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wisdom said:

Το πάλεψα πολύ να έρθω, αλλά δυστυχώς δεν θα τα καταφέρω. Κρίμα, γιατί ήθελα πολύ να σας δω όλους και λίγο περισσότερο@Abulafia και @jbelig . Καλά να περάσετε κι ανεβάστε πολλές φωτογραφίες please!

Θα έχουμε κι άλλες ευκαιρίες, don't worry.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη βραδιά, και πολύ καλά αποστάγματα. Προσωπικά θα έλεγα πως με κέρδισε η επετειακή μπύρα που με χαρά μοιραστήκαμε χτες.  Με στεναχώρησε λίγο το γεγονός πως σε μια "άτυχη" στιγμή μου έσπασε το ένα ποτήρι από τα δύο που ήταν για τον Φώτη. @mitsubae thanks που θα το καλύψεις - τα λέμε από κοντά.

 

20220926_213531.jpg

20220926_213534.jpg

20220926_213602.jpg

20220926_213740.jpg

20220926_213752.jpg

20220926_213759.jpg

20220926_214202.jpg

20220926_214209.jpg

20220926_214240.jpg

20220926_220849.jpg

20220926_221117.jpg

20220926_221119.jpg

20220926_221702.jpg

20220926_232842.jpg

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη βραδιά μετά από 10+ χρόνια για μένα. Ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα και ακόμα περισσότερο τον Φώτη για την φιλοξενία. Η φωτογραφία τα λέει όλα...

viber_image_2022-09-26_22-19-30-730.jpg

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγια να περιγράψω το πόσο ωραία πέρασα χθες. 

Ευχαριστώ πολύ τον Φώτη για την φιλοξενία και για τα κεράσματα.

Η επετειακή μπύρα είναι εύκολα μια από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου. 

Ευχαριστώ και τους συνοδοιπόρους για τα κεράσματα.

Δεν ξεχώρισα κάποιο από τα αποστάγματα αλλά το Transistor με την Guinness ήταν μούρλια. 

Άντε και στα Gatherings με το καλό! 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, jbelig said:

Όμορφη βραδιά μετά από 10+ χρόνια για μένα. Ευχαριστώ όλους για το θερμό καλωσόρισμα και ακόμα περισσότερο τον Φώτη για την φιλοξενία. Η φωτογραφία τα λέει όλα...

viber_image_2022-09-26_22-19-30-730.jpg

Σύντομα (09.10) να τα ξαναπούμε. 

Link to comment
Share on other sites

Τι δοκιμάσαμε χθες πέρα από εξαιρετικότατες μπύρες και πλατό τυριών και αλλαντικών. 

1. Celtic Nations Blended Malt (Bruichladdich,Cooley)  7200 bottles 46% by @Dino Eco

2. Blair Athol 13y.o. The Single Cask bottled for G.W.A. 278 bottles 57% by @Abulafia

3. Highland Park Valknut O.B. 46.8% by @Vaggelis82

4. Arran Machrie Moor O.B. 56.2% by @SimoG

5. Compass Box Transistor Blend Malt (Brewdog's Boilermaker Series) 5658 bottles 43% by @Leftis

6. Woodford Reserve Straight Wheat Whisky Batch 0001 45.2% by @DMTK

7. Jameson Brewery Edition Gara Guzu 40% by @Leftis & @Celtic

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και η σχέση μου με την μπύρα είναι γνωστή, ήθελα να έρθω να σας δω όλους, παλιούς, νέους, παλαίουρες και ψάρακες, αρχαίους και στραβάδια :biggrin1:

4 hours ago, apo21 said:

Η επετειακή μπύρα είναι εύκολα μια από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει στη ζωή μου. 

Το ίδιο πρέπει να πω κι εγώ για τις ποικιλίες, απίστευτες. Όπως απίστευτη και υποδειγματική, ήταν και η φιλοξενία του Φώτη. 

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τα κεράσματα και την παρέα. Ξεχώρισα το Celtic Nations Blended Malt του @Dino Eco

Μια υπόμνηση και για το αγόρι μας τον @sir mihas που τον θέλουμε πάλι πίσω ακμαίο και δυναμικό όπως παλιά...

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία βραδιά,  με έναν καταπληκτικό οικοδεσπότη κ με την παρέα στα καλύτερα της!! 

Από τα ουίσκι αυτό που με εξέπληξε ήταν το Jameson. Τα υπόλοιπα ήταν εντάξει αλλά για κανένα δεν είπα wow.

Καποια highlights  της βραδιάς,  τα μούτρα του @mallios όταν έσπασε το ποτήρι, αξία ανεκτίμητη, ο @Celtic  με την Ιρλανδέζικη μουσική,  πιο άνετος από ποτέ,  ο @Leftis συνέχεια με μια μπύρα στο χέρι ο @apo21 με μια περίεργη εμμονή με το χούφτωμα και τέλος όταν η ηλιθια alphabank, για άλλη μια φορά γαμ..ταν εμφανίστηκε ο @mitsubae σαν ιππότης πάνω στο λευκό του πρόβατο κ καθάρισε!! 

Αντε κ στα επόμενα!!

  • Like 5
  • Haha 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μην παραλείψουμε να πούμε ότι την Κυριακή, 2 Οκτωβρίου 2022 στις 4:00 μ.μ., η πιο διάσημη γιορτή ζύθου στον κόσμο, το "Οktoberfest", έρχεται στο Χαλάνδρι και πιο συγκεκριμένα στην αυλή της ζυθοποιίας Αναστασίου.
 

307977744_503839171749483_20385167089087

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια υπέροχη βραδιά με καλή παρέα, ωραία ουίσκυ, υπέροχες μπίρες και απίστευτες πιατέλες τυριών και αλλαντικών. 

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Φώτη για τη φιλοξενία και σε όλα τα παιδιά που έφεραν τα μπουκάλια! 

Φεύγοντας είδα πως κάποιος είχε ξεχάσει ένα ποτηράκι chivas. Οποίος το αναγνωρίσει ας σφυρίξει κλέφτικα να του το δώσω. 

IMG_20220927_013302.thumb.jpg.8a1e48b34495b0cde2918d77bfd76b75.jpg

  • Like 6
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Tα είπατε όλα! Καταπληκτικά περάσαμε!

Ευχαριστούμε πρώτα από όλα τον Φώτη για την φιλοξενία, για τις πληροφορίες που μοιράστηκε μαζί μας, το τουρ που μας έκανε αλλά και για τα κεράσματα.

 

Highlights για εμένα:

- Το commercial ενδιαφέρον του @mitsubaeσχετικά με την διανομή και τοποθέτηση του προϊόντος σε κάβες και εστιατόρια. Κάτι ετοιμάζει....

- Η συζήτηση μου με τον @sir mihas που κινήθηκε από το whisky μέχρι την φιλοσοφία.

- Οι πληροφορίες για την μπύρα από τον Φώτη

- Το κερασάκι Jameson Gara Guzu από τον @Celtic στο line up, που το προσέφερε στην παρέα και ήταν σχετικό και με την τοποθεσία και την μπύρα.

- Νέα πρόσωπα που δεν είχα γνωρίσει ( cc @jbelig @Abulafia )

 

 

Aπο τα αποστάγματα θα πω ωμά ότι δεν τρελάθηκα (βγάζω απέξω το Jameson Gara Guzu γιατι το ειχα δοκιμάσει, και μου άρεσε και ναι έχει αρκετή διαφορά από το κανονικό).

Δηλαδή δεν θα τρέξω να βρω κάποιο να το αγοράσω να το πιω.

Οπότε για να ευλογήσω τα γένια μου και για να σας πικάρω, θα πω ότι το Compass Box Transistor μου άρεσε περισσότερο από όλα και ηταν και σχετικό με το θέμα μας! Μπουαχαχαχα!


Άντε και στα επόμενα! Πολύ χάρηκα που σας είδα όλους από κοντά και πάλι!

 

🙂🥃

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Καλές μπύρες και καλά ουίσκυ, συνδυασμένα με καλή διάθεση, και έγινε ένας μικρός χαμούλης στο Local. 

Δεν έχω λόγια για την φιλοξενία του Φώτη, ότι και να πω θα είναι λίγο. Χάρηκα που ξαναείδα πολλούς από την παρέα, και ιδιαίτερα τους 2 φίλους από τα παλιά. 

Αρκέστηκα με δυσκολία σε 1 μπύρα μόνο (Αναστασίου Pilsner). Η Drak Crops Freezing Moon stout με καλούσε όπως οι σειρήνες τον Οδυσσέα, αλλά τούτη τη φορά αντιστάθηκα γιατί όλα τα ουίσκυ ήταν άκρως ενδιαφέροντα.

Το πρόσωπο μου φωτίστηκε μόλις αντίκρυσα το Celtic Nations ! Μεγάλο απωθημένο αυτό το ουίσκυ και ευχαριστώ θερμά τον @Dino Eco για την ευκαιρία που μου έδωσε να το γνωρίσω επιτέλους. 

Μαζί με αυτό ξεχώρισα τα Woodford wheat (μετά το Wοοdford rye άλλη μία ευχάριστη έκπληξη (?) από το αποστακτήριο αυτό), το Compass Box transistor, και το Jameson Gara Guzu. Του Machrie Moor την κάπνα δεν πρόλαβα να τη γευτώ. Το Blair Athol GWA και το HP Valknut, τα χάρηκα στη μύτη, αλλά στη γεύση, το μεν πρώτο είχε μια έντονη ξηρότητα που  εξολόθρευε ότι άλλο και με ενόχλησε, το δε δεύτερο άστα να πάνε.......καμμία συγκίνηση, εντελώς επίπεδο. Κρίμα που ένα αγαπημένο μου αποστακτήριο έχει πάρει λάθος δρόμο.

Βeer and whisky fans united! Till the next one...Salute!

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...