Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Provatina 2nd edition


Recommended Posts

Μέχρι τώρα έχουν δηλώσει:

@anspan @apo21 @D.M. @Leftis @Alkisd8 @Corry Vreckan @mallios  @sir mihas 

@D.M. @DMTK @DUCATI13 @thanasist @Stelios Per @Dino Eco @Vaggelis82 @Celtic @Eilean a' Cheo @Wisdom @tolisrocks  @mitsubae  @o_koulos @Ρένα  @Tsalatas @Psrodous  @Islaynder @Nicolas @Chrisous @SimoG @damianm

Σύνολο 29 άτομα, ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κάποιον.

To Mackmyra επιβεβαίωσε ότι διαθέσιμα είναι όλα όσα υπάρχουν στο webshop (τα βαρελάκια που ήδη έχουμε βρει) και περιμένω μέχρι και Δευτέρα / Τρίτη να δω αν υπάρχει κάποιο Barge 166. 

Αν υπάρχει διαθέσιμο θα το παραγγείλω και αυτό. (η δυσκολία είναι ότι πρέπει να βρεθεί κάποιος που αγόρασε και τελικά δεν θα το πάρει, αφού όλα τα βαρελάκια στο Barge είναι fully booked) 

Λογικά για 4 μπουκάλια θα πάμε κάπου στα 240 eur. λιγότερο από 10 eur το άτομο. 

Μόλις έχω την τελική λίστα (δηλαδή αν υπάρχει Barge) ενημερώνω και με το καλό το πρόβατο ή ο κόκκορας ή ότι άλλο ζώο θέλουμε. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Επιλογές με την επιπλέον πιθανότητα να προστεθεί και το Barge166

Με μια πρώτη επιλογή λέω να δούμε τα πιο κάτω (συνδυασμός μπουκαλιών και τιμής)

https://mackmyra.com/collections/private-casks/products/cask-7256-smoky-ex-oloroso-47-2-abv  (57 μπουκάλια)

image.png

 

https://mackmyra.com/collections/private-casks/products/cask-30782-elegant-ambassador-46-abv (58 μπουκάλια)

image.png

 

https://mackmyra.com/collections/private-casks/products/cask-40437-smoky-ex-oloroso-60-6-abv

image.png

image.png

Κλείνουμε τις επιλογές μας με τα 3 πιο πάνω που είχαμε ανεβάσει. 

Συνολικό κόστος είναι κάπου στα 136 eur (θα έχω τελική τιμή από το αποστακτήριο) οπότε ζητάμε και τα 3.

Επειδή το μπουκάλι ως γνωστόν είναι 500ml και είμαστε ήδη 29, λέω (με πρώτο εμένα) να παραιτηθούν 4 άτομα από το sampling για να πάρουν 2 ml τουλάχιστον τα μέλη που θα δοκιμάσουν.

Και πάλι, κανένα θέμα να το μοιράσουμε σε 1,7 ml ανά μέλος.

Σημείωση για να είμαστε όλοι ενήμεροι.

  • Ενδεχομένως θα υπάρχουν μεταφορικά
  • Θα επιβαρυνθούμε με κόστος για τα μπουκαλάκια (ενδεικτικό κόστος στην συνέχεια)
  • Ίσως να έχει κάποια διαφορά στην φορολογία.
  • Θα χρειαστώ τους συνήθεις ύποπτους να βοηθήσουν για τα μπουκαλάκια (γέμισμα)

image.png

 

Ενδεικτικό σύνολο για όλους:

136 + 52 + 50 (προβλεψη για μεταφορικά) = 238 / 29 = 8,2 eur το άτομο.

  • Like 7
  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το 1,7 ml ειναι λίγο. Οπότε βγαίνω εγώ από την δοκιμή. Σας εμπιστεύομαι.

Σημείωση: Θα έλεγα εσύ Γιάννη να μείνεις στην δοκιμή μιας και από ότι καταλαβαίνω έχεις εμπειρία στο αποστακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Επιλογές με την επιπλέον πιθανότητα να προστεθεί και το Barge166

Με μια πρώτη επιλογή λέω να δούμε τα πιο κάτω (συνδυασμός μπουκαλιών και τιμής)

https://mackmyra.com/collections/private-casks/products/cask-7256-smoky-ex-oloroso-47-2-abv  (57 μπουκάλια)

image.png

 

https://mackmyra.com/collections/private-casks/products/cask-30782-elegant-ambassador-46-abv (58 μπουκάλια)

image.png

 

https://mackmyra.com/collections/private-casks/products/cask-40437-smoky-ex-oloroso-60-6-abv

image.png

image.png

Κλείνουμε τις επιλογές μας με τα 3 πιο πάνω που είχαμε ανεβάσει. 

Συνολικό κόστος είναι κάπου στα 136 eur (θα έχω τελική τιμή από το αποστακτήριο) οπότε ζητάμε και τα 3.

Επειδή το μπουκάλι ως γνωστόν είναι 500ml και είμαστε ήδη 29, λέω (με πρώτο εμένα) να παραιτηθούν 4 άτομα από το sampling για να πάρουν 2 ml τουλάχιστον τα μέλη που θα δοκιμάσουν.

Και πάλι, κανένα θέμα να το μοιράσουμε σε 1,7 ml ανά μέλος.

Σημείωση για να είμαστε όλοι ενήμεροι.

  • Ενδεχομένως θα υπάρχουν μεταφορικά
  • Θα επιβαρυνθούμε με κόστος για τα μπουκαλάκια (ενδεικτικό κόστος στην συνέχεια)
  • Ίσως να έχει κάποια διαφορά στην φορολογία.
  • Θα χρειαστώ τους συνήθεις ύποπτους να βοηθήσουν για τα μπουκαλάκια (γέμισμα)

image.png

 

Ενδεικτικό σύνολο για όλους:

136 + 52 + 50 (προβλεψη για μεταφορικά) = 238 / 29 = 8,2 eur το άτομο.

500/29=17.24μλ, και πάλι λίγα είναι , αλλά παίρνει κάποιος μια ιδέα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικά μια ιδέα πρέπει να πάρουμε. Απλά το κάνουμε ανοιχτό για να συμμετέχουν όσοι θέλουν στην διαδικασία. Μια χαρά είναι η ποσότητα για να κρίνουμε αν είναι καλό η κακό. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Leftis said:

Νομίζω το 1,7 ml ειναι λίγο. Οπότε βγαίνω εγώ από την δοκιμή. Σας εμπιστεύομαι.

Σημείωση: Θα έλεγα εσύ Γιάννη να μείνεις στην δοκιμή μιας και από ότι καταλαβαίνω έχεις εμπειρία στο αποστακτήριο.

Sorry... 17 όχι 1.7

Δεν υπάρχει λόγος να βγεις. Θα βάλουμε σε όλους. Απλά επειδή 4 άτομα θα είμαστε για μπουκαλάκια και αυτοκόλλητα, οι 4 συνήθεις ύποπτοι θα έχουν σίγουρα μια ιδέα λόγω sniffing.

Δεν χρειάζεται και να δοκιμάσουμε.

Σκέψη μου είναι 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mallios said:

Sorry... 17 όχι 1.7

Δεν υπάρχει λόγος να βγεις. Θα βάλουμε σε όλους. Απλά επειδή 4 άτομα θα είμαστε για μπουκαλάκια και αυτοκόλλητα, οι 4 συνήθεις ύποπτοι θα έχουν σίγουρα μια ιδέα λόγω sniffing.

Δεν χρειάζεται και να δοκιμάσουμε.

Σκέψη μου είναι 

Εγώ πάντως σχεδόν σε όλα μου τα tasting 12 ml μου είναι αρκετά. Φανταστείτε ότι  έχω ακόμη όλα τα samples για επανάληψη του blind tasting. Οπότε μια χαρά είναι για να βγάλεις μια γνώμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη γνώμη μου είναι να βγει το ένα από τα δύο καπνιστά. Στην πρώτη προβατίνα όλοι είχαμε συμφωνήσει ότι ήταν μάπα.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, D.M. said:

Γιάννη γνώμη μου είναι να βγει το ένα από τα δύο καπνιστά. Στην πρώτη προβατίνα όλοι είχαμε συμφωνήσει ότι ήταν μάπα.

Ήταν ex-bourbon. Αυτά τα καπνιστά είναι ex-oloroso και πιο υψηλόβαθμα.  Ας βάλουμε κάτι διαφορετικό τώρα. 

  • Like 2
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Για να κερδίσουμε πολύτιμο χρόνο και κόπο των συνήθων υπόπτων, προτείνω ο κύριος όγκος του sampling να γίνει στο περιθώριο μιας μάζωξης (από το νέο έτος εννοείται) και δειγματάκια να βγουν εκεί επί τόπου μόνο για τους απόντες.

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wisdom said:

Για να κερδίσουμε πολύτιμο χρόνο και κόπο των συνήθων υπόπτων, προτείνω ο κύριος όγκος του sampling να γίνει στο περιθώριο μιας μάζωξης (από το νέο έτος εννοείται) και δειγματάκια να βγουν εκεί επί τόπου μόνο για τους απόντες.

Να ερθεις όμως να σε δούμε μην μας ξεχάσεις γιατί εγώ και ο @SimoG είμαστε μεγάλοι θαυμαστές σου 😉.

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Η παραγγελλία έφυγε, λόγω κλεισίματος έτους, τα μπουκάλια θα έρθουν Ιανουάριο. Οπότε έχουμε χρόνο να μαζέψουμε λεφτά (οταν ξέρουμε το κόστος) και να κανονίσουμε ένα σωστό sampling.

Πrovatina 2023 loading!

image.jpeg

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι σχετικά με την ποσότητα των 1,7cl διαφωνώ. Γενικά οτιδήποτε κάτω των 3cl το βρίσκω αστείο. Άν θέλουμε να μιλάμε για σοβαρό sampling κι όχι ξεπέτα. Δεν είναι νέο, οι περισσότεροι ξέρετε την άποψη μου. Κάποτε η ελάχιστη ποσότητα ήταν 5cl, όσο και μια κανονική μινιατούρα. Τώρα άν οι περισσότεροι είστε ΟΚ, πάω πάσο και δεν συμμετέχω στο sampling, ότι αποφασίσετε είμαι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμμετέχω στην εμφιάλωση, αν και εφόσον αυτή γίνει, χωρίς να συμμετέχω στο sampling. Βλέπω μέλη που τους έχω πλήρη εμπιστοσύνη με κλείστα μάτια (και στόμα ...:biggrin1:). Οπότε ότι αποφασίσει η πλειοψηφία, είμαι μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Εγώ πάλι σχετικά με την ποσότητα των 1,7cl διαφωνώ. Γενικά οτιδήποτε κάτω των 3cl το βρίσκω αστείο. Άν θέλουμε να μιλάμε για σοβαρό sampling κι όχι ξεπέτα. Δεν είναι νέο, οι περισσότεροι ξέρετε την άποψη μου. Κάποτε η ελάχιστη ποσότητα ήταν 5cl, όσο και μια κανονική μινιατούρα. Τώρα άν οι περισσότεροι είστε ΟΚ, πάω πάσο και δεν συμμετέχω στο sampling, ότι αποφασίσετε είμαι μέσα.

Προφανώς όσο περισσότερο τόσο καλύτερα, αλλά δεν συμφωνώ με το ότι αν είναι κάτω από 3cl καλύτερα να μη γίνει sampling. Έστω και ένα σνιφάρισμα στο άρωμα και έστω μια γουλιά στο στόμα μπορούν να δώσουν μια μικρή ιδέα και σίγουρα πολύ περισσότερο από το καθόλου, για να μην πάρουμε γουρούνι στο σακί.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελευταία ενημέρωση.

====================================

Hi John, I have been on a mini tour of the UK seeing customers and haven't had much time on my hands due to all these meetings, 

Your sample bottles are on their way to our German bond warehouse for duty stamping clearance.  Unfortunately, Cask 40437 was booked and shipped out by our German B2B for their retail/wholesale market. 

I am going to take off Cask 7256 and 30782 from the webstore and I have reserved these two casks at our Swedish warehouse.

Once the sample bottles arrive I will arrange the sample invoice and shipment invoice for you so we can get things sorted out and ship asap.

Please remember that due to us needing to bottle a larger sample for you and the club the bottle amounts for the casks will decrease by one bottle each.

Meaning these two casks will have one bottle less.

=============================================

Hi Matt. Thanks a mill for your support. Yes, understood that casks will decrease by one bottle!

==============================================

Kalimera John! 

Please can you send me a Greek shipping address for the samples? The powers that be have decided to send samples directly to you from Sweden! 

This will speed up the process!

============================================

Ετοιμαζόμαστε.

Λογικά μέσα στην εβδομάδα θα φύγουν για Ελλάδα.

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα θα μας στείλει δυο μπουκάλια. To high proof το χάσαμε το βαρέλι. Οπότε πάμε Head to head smoky oloroso και elegant. 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, apo21 said:

Άρα θα μας στείλει δυο μπουκάλια. To high proof το χάσαμε το βαρέλι. Οπότε πάμε Head to head smoky oloroso και elegant. 

Το χάσαμε το βαρέλι πατριώτη.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, tolisrocks said:

Barge (rum finish) τελικά δεν υπάρχει?

Δεν γινόταν εξαρχής νομίζω. Ήταν σε άλλη αποθήκη 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...