Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whiskyforum - HMWS πίτα 2023 / 19.02.2023 στο IL Giardino το μεσημέρι (12:30)


Recommended Posts

  • mallios changed the title to Whiskyforum - HMWS πίτα 2023 / 19.02.2023 στο IL Giardino το μεσημέρι (12:30)

Τα ξαναγράφω για να μην χανόμαστε. 

19 Φεβρουαρίου, στο IL Giardino / Προσέλευση ξεκινάει 12:30

https://goo.gl/maps/QfXrV1ocE8RjmJ8g6 

 

42 φίλοι(ες) μέχρι τώρα και 11 μπουκάλια.

O χώρος έκλεισε χτες παρέα με @SimoG και θα υπάρχει και το μεγάλο τραπέζι έξω (όπως στο Gathering) για όσους θέλουν να είναι εκεί (εννοείται με σόμπες).

Περιμένουμε από @James καθώς και ο συνήθης ύποπτος Γ. Παπαδογούλας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνοδοιπόροι μου καλησπέρα. Δυστυχώς μου έτυχε κάτι απρόσμενο με υποχρέωση του σχολείου μου και δεν γίνεται να μην βρίσκομαι εκεί ως εκπρόσωπος των δασκάλων... Πραγματικά δεν γίνεται. Επειδή έχω δεσμευθεί για μπουκάλι, μπορούμε να κάνουμε δύο πράγματα. Ή να το πάω απόψε στον φίλο μου τον Celtic που μένουμε σχετικά κοντά και να το φέρει εκείνος αύριο ή να κλειστεί μια θέση από τώρα στην επόμενη βραδιά γευσιγνωσίας ώστε να το φέρω εγώ. Ό,τι μου πείτε αδέρφια.

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Antonis Stavrianos said:

Συνοδοιπόροι μου καλησπέρα. Δυστυχώς μου έτυχε κάτι απρόσμενο με υποχρέωση του σχολείου μου και δεν γίνεται να μην βρίσκομαι εκεί ως εκπρόσωπος των δασκάλων... Πραγματικά δεν γίνεται. Επειδή έχω δεσμευθεί για μπουκάλι, μπορούμε να κάνουμε δύο πράγματα. Ή να το πάω απόψε στον φίλο μου τον Celtic που μένουμε σχετικά κοντά και να το φέρει εκείνος αύριο ή να κλειστεί μια θέση από τώρα στην επόμενη βραδιά γευσιγνωσίας ώστε να το φέρω εγώ. Ό,τι μου πείτε αδέρφια.

Για εμένα, το κρατάς και το φέρνεις στην επόμενη μάζωξη!

  • Like 1
  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

τα περάσαμε όμορφα, επιμένω ότι δεν είναι δίκαιο μόνο ένα φλουρί σε 40 άτομα , και ελπίζω σύντομα να βρεθούμε σε πιο γευστικού χαρακτήρα και λιγότερο κοινωνικού, που δεν σας κρύβω μου έχουν λείψει.

 

φωτογραφίες δεν έχω αλλά να πω οτι είμαστε μια υπέροχη παρέα, και ευχαριστώ και απο εδώ τον @tomy για το δώρο που προσπαθεί να μου δώσει κάποια χρόνια και τελικά το καταφέραμε.

συγνώμη αν σε κάποια μέλη δεν πρόλαβα να μιλήσω για τα οφέλη του ποταμού spey και του νερού του μέσω του whisky στον οργανισμό μας, αλλά δεσμεύομαι να μην αφήσω τα μέλη που έχουν μεγαλώσει με την μύτη μέσα σε μια εξάτμιση από φορτηγό να κυριαρχήσουν σε αυτήν την όμορφη παρέα.

 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Όλα τέλεια και χθες!

Συγχαρητήρια στους τυχερούς (μαγαζί και @SimoG)

Ευχαριστούμε τη @Ρένα για τη νόστιμη πίτα, τον @Tassos Roubeidis για τον όμορφο στολισμό, τα δύο παιδιά που έρχονται για πρώτη φορά @Nick και @damianm, όλα τα παιδιά που προσέφεραν κεράσματα και φυσικά τον @mallios για το τρέξιμο και την οργάνωση. 

Το μαγαζί δεν ήταν αποκλειστικά δικό μας, υπήρχε κι άλλος κόσμος που έπρεπε να εξυπηρετηθεί, μεσημέρι μιας ηλιόλουστης Κυριακής, οπότε οποιαδήποτε αστοχία πρέπει κατά τη γνώμη μου να δικαιολογηθεί. Καλή θέληση και διάθεση να υπάρχει, κι όλα γίνονται ευχάριστα. 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένα όμορφο μεσημέρι Κυριακής με ωραία παρέα, όπως έχουμε συνηθίσει άλλωστε. Τα λόγια είναι περιττά. 

#WhiskyforumFamily

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πολλά λόγια Ευχαριστω όλους όσους βοήθησαν .

Να είμαστε καλά και να τα λέμε συχνα από κοντά και να περνάμε ωραία .

Μονο όταν συμμετέχεις σε μια παρέα σαν την δικη μας καταλαβαίνεις ότι περνάς  καλά !

Whisky forum 💚

HMWS💚

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα! Όλα τα παιδιά πολύ φιλικά και το όλο εγχείρημα σίγουρα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Θα τα ξαναπούμε! 

PS: Ευχαριστώ πολύ επίσης τον @Celticγια το ενδιαφέρον και τα μπουκάλια

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

0. SMWS GIN, CASK No. GN6.6, GIN-IUS!, 48.8%, 1st fill ex-bourbon barrel, Edinburgh @DUCATI13

1. Rebel Kentucky Straight Bourbon 40%, New American Oak @Nicolas

2. Glen Moray 10yo, 40%, Fired Oak, Bourbon & Virgin American Oak Casks @Celtic

3. Glengoyne Balbaína 43%, Spirit Of Oak, First Fill European Oak Oloroso Sherry Casks, Travel Retail Exclusive @Stelios Per

4. Inchmoan 10yo, 46%, Loch Lomond Island Collection, American Oak Cask @gtril

5. Smoky Scot Islay Single Malt Scotch Whisky, Aceo Limited (AcL), 5yo, 46%, Bourbon Oak Casks @DMTK

6. Teeling 2005, 15yo, 58.2%, ex-Bourbon (11y)+ex-Brandy European oak (4y), Casknumber 16592, Bottled for 200 years since the Greek revolution @mallios

7. Balvenie 14yo, 43%, Caribbean Cask, Rum Cask Finish @thanasist

8. Longmorn 1996, 9yo, 46%, The Vintage Malt Whisky Co Ltd. (VM), The Cooper's Choice @o_koulos

9. Aultmore 2011 SMWS 73.144, Un coin(g) de nature, 11yo, 62.5%, 1st Fill Ex-Bourbon Barrel @apo21

10. Longmorn 2008 SMWS 7.260, Elegant calligraphy dram, 12yo, 57%, 1st Fill Ex-Bourbon Barrel @Dino Eco

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία περάσαμε!

Ξαναγράφω εδώ, ότι για εμένα προσωπικά ο συγκεκριμένος χώρος είναι μακράν όλων των υπολοίπων ο αγαπημένος μου. Έχει εύκολο parking, είναι kids/family friendly, έχει εύκολη πρόσβαση από Λ. Κατεχάκη και περιφερειακή της Αττικής Οδού, καλύπτει το ίδιο καλά και εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους και έχει εξαιρετικό burger. Το classic που δοκίμασα χθες ήταν πραγματικά πεντανόστιμο κι ας άργησε υπερβολικά να έρθει. Να διευκρινίσω εδώ ότι το πρόβλημα με την καθυστέρηση υπήρξε μόνο με μια παραγγελία 4 ατόμων ( @Celtic+Τζούλη, @tomy κι εμένα) και σε ό,τι αφορά εμένα, δεν μου διατάραξε καθόλου τη διάθεση. Πιο πολύ αγχώθηκε ο @mallios παρά εμείς που πεινούσαμε :biggrin1:.

Χάρηκα που γνώρισα 3-4 μέλη που δεν ήξερα μέχρι σήμερα. Επίσης χάρηκα που είδα αρκετούς φίλους (και μερικά γυναικόπαιδα) μετά από καιρό.

Να ευχαριστήσω θερμά τον @mallios και όσους ακόμα ασχολήθηκαν με τα της οργάνωσης, όλους όσους προσέφεραν τα μπουκάλια τους (δυστυχώς μόνο 3,5 δοκίμασα), τον @Tassos Roubeidis για τα όμορφα άνθη, την @Ρένα για την υπέροχη βασιλόπιτα και τον @DMTK για το προσωπικό δώρο.

Και του χρόνου με υγεία!

Και μερικές φωτογραφίες από το κινητό μου:

IMG_8911.thumb.JPG.32693283647b83be16f1f2cfa7ea027a.JPGIMG_E8914.thumb.JPG.043770641936b26da053f8d2eb20969c.JPGIMG_8918.thumb.JPG.bacdadd582ca9d0ab7e3d6dfadfd83f5.JPGIMG_8922.thumb.JPG.d40ba89547e4ffefd7a098480ec8410c.JPGIMG_8917.thumb.JPG.3e1d18c14c6faaa8faab50e751a2c16c.JPGIMG_8923.thumb.JPG.80c5bb29db1737a9dca289cf75ef4f33.JPGIMG_8926.thumb.JPG.7d1e86c737acd4f9ea90045ac92583c2.JPGIMG_8929.thumb.JPG.0bead22ec43733f3ac9108b78b48cd61.JPGIMG_8932.thumb.JPG.e1062320d98d7bcd38f417ed49df500b.JPGIMG_8934.thumb.JPG.73432b4b37b795b2c6a438a4352874e2.JPGIMG_8938.thumb.JPG.9966300100f9124c9f2d83d6562fef40.JPG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DMTK said:

Το μαγαζί δεν ήταν αποκλειστικά δικό μας, υπήρχε κι άλλος κόσμος που έπρεπε να εξυπηρετηθεί, μεσημέρι μιας ηλιόλουστης Κυριακής, οπότε οποιαδήποτε αστοχία πρέπει κατά τη γνώμη μου να δικαιολογηθεί. Καλή θέληση και διάθεση να υπάρχει, κι όλα γίνονται ευχάριστα. 

Όχι, αυτό που περιγράφεις δεν δικαιολογεί τις καθυστερήσεις. Αν έχεις φτιάξει ένα μαγαζί που περιμενεις να ΜΗΝ έχει κόσμο και βασίζεσαι σε αυτό τι να σου πω. Εννοείται οτι περιμένεις να έχει κόσμο και ξέρεις οτι θα έχεις και 40 άτομα επιπλέον απο το συνηθισμένο σίγουρα. Άρα φροντίζεις για το προσωπικό σου.

@Wisdom δεν ήσασταν οι μόνοι που τους άργησε το φαγητό. Είναι ξενέρωμα να περιμένεις πάνω από μια ώρα για να φας. Ευτυχώς έφεραν 2 πιάτα να φάνε τα παιδιά πιο σύντομα γιατί θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα σε μένα.

Τα υπόλοιπα 3, μετά από πάνω από μία ώρα καθυστέρησης τα ακύρωσα καθώς κοιτούσα να χορτάσω με τη βασιλόπιτα δεδομένου οτι δεν είχα φάει τίποτα όλη μέρα.

Δε ρίχνω βάρος στην Αθηνά , δεν ήταν δικό της θέμα, ήταν θέμα του καταστήματος να εξασφαλίσει το απαραίτητο, συνολικά προσωπικό. Νόστιμα ή όχι πιάτα, η εξυπηρέτηση στον τομέα αυτό ήταν υπό το μηδέν

Κατά τα λοιπά, εντάξει με οικογένεια και μικρά παιδιά είναι πιο δύσκολα να τρέχεις πίσω τους και δεν μπόρεσα να μιλήσω με τους υπόλοιπους όσο θα ήθελα αλλά ήταν μια πολύ ωραία διοργάνωση από πλευράς Γιάννη και όσως συνεισέφεραν 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ένα υπέροχο μεσημέρι, με σύμμαχο τον καιρό και φυσικά την διάθεση όλων.

Ευχαριστούμε το Il Giardino που μας φιλοξένησε, και συγχαρητήρια σε αυτό, καθώς και σε όλους τους Αγίους, τον Χριστό και την Παναγία για το φλουρί, καθότι ήταν κοινό το κομμάτι. Ας γίνει αυτό αφορμή να μην τους μνημονεύουμε, άν και εφόσον συμπεριληφθεί στο μενού και λίγο απλό, λιτό ψωμάκι που να συνοδεύει τις - γευστικά υπέροχες - μερίδες φαγητού, αφού δεν επιλέγουμε όλοι burgers και club sandwiches :biggrin1: Η όποια καθυστέρηση για μένα ήταν σε δεύτερο πλάνο.

Μιλώντας για φλουρί, να πούμε οτι φέτος η επιλογή ήταν μια δύναμη από το Speyside

IMG-943eaa1fa766562c71d41c71ce311bc0-V.jpg

Όλα τα whiskies ήταν ωραία, ξεχώρισαν για μένα με διαφορά τα 2 Longmorn, και το Rebel bourbon που ήταν το ιδανικό επιδόρπιο, άν εξαιρέσουμε το υπέροχο Κέλτικο διαμάντι που εμφανίστηκε κάποια στιγμή, δώρο από τους φίλους της συμπρωτεύουσας, και έκλεψε την παράσταση. Ευχαριστούμε πολύ την παρέα εκεί πάνω, ήταν σαν να σας είχαμε μαζί!

  IMG_20230219_144250.jpg

Γέλιο, κέφι, ωραίο φαγητό και ουίσκυ, χαβαλές, όμορφα λουλούδια, ήλιος, φάπες, τι άλλο θέλει κανείς απ'τη ζωή? (ίσως λίγο ψωμάκι με το φαγητό και το φλουρί να πέσει σε ένα νέο μέλος, αλλά ΟΚ....:D)

Πολλά φιλιά σε όλους! Και του χρόνου ακόμα καλύτερα ! 

IMG_20230219_155812.jpg

IMG_20230219_165345.jpg

IMG_20230219_160805.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, thanasist said:

Όχι, αυτό που περιγράφεις δεν δικαιολογεί τις καθυστερήσεις. Αν έχεις φτιάξει ένα μαγαζί που περιμενεις να ΜΗΝ έχει κόσμο και βασίζεσαι σε αυτό τι να σου πω. Εννοείται οτι περιμένεις να έχει κόσμο και ξέρεις οτι θα έχεις και 40 άτομα επιπλέον απο το συνηθισμένο σίγουρα. Άρα φροντίζεις για το προσωπικό σου.

@Wisdom δεν ήσασταν οι μόνοι που τους άργησε το φαγητό. Είναι ξενέρωμα να περιμένεις πάνω από μια ώρα για να φας. Ευτυχώς έφεραν 2 πιάτα να φάνε τα παιδιά πιο σύντομα γιατί θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα σε μένα.

Τα υπόλοιπα 3, μετά από πάνω από μία ώρα καθυστέρησης τα ακύρωσα καθώς κοιτούσα να χορτάσω με τη βασιλόπιτα δεδομένου οτι δεν είχα φάει τίποτα όλη μέρα.

Δε ρίχνω βάρος στην Αθηνά , δεν ήταν δικό της θέμα, ήταν θέμα του καταστήματος να εξασφαλίσει το απαραίτητο, συνολικά προσωπικό. Νόστιμα ή όχι πιάτα, η εξυπηρέτηση στον τομέα αυτό ήταν υπό το μηδέν

Κατά τα λοιπά, εντάξει με οικογένεια και μικρά παιδιά είναι πιο δύσκολα να τρέχεις πίσω τους και δεν μπόρεσα να μιλήσω με τους υπόλοιπους όσο θα ήθελα αλλά ήταν μια πολύ ωραία διοργάνωση από πλευράς Γιάννη και όσως συνεισέφεραν 

Η λύση για όλα αυτά, ξέρεις ποιά είναι ε; Του χρόνου να 'μαστε καλά, αναλαμβάνεις...:biggrin1:

  • Haha 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...