Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Προτάσεις για αλλαγές


Recommended Posts

Έχει τύχει και έχω συζητήσει με διάφορα έγκριτα μέλη του φόρουμ για το πώς τους φαίνεται τώρα τελευταία η τρελοπαρέα μας, στην ηλεκτρονική της μορφή. Νομίζω ότι έχω καταλήξει σε μια σειρά απο προτάσεις για κάποιες αλλαγές που πρέπει να γίνουν στο φόρουμ μας. Θα προσπαθήσω να γράψω και το σκεπτικό από πίσω από αυτές.

1) Άλλο τα πιστά μέλη του φόρουμ και άλλο ο άνθρωπος που θέλει κάποιες πληροφορίες. Είμαστε μια φοβερή ομάδα, θέλω να πιστεύω, η οποία έχει την τύχη να περναέι πολύ καλά. Αυτό καμιά φορά μας οδηγεί στο να μεταχειριζόμαστε το φόρουμ σαν τηλέφωνο "έλα ρε φίλε, τί κάνεις". Αυτό είναι καλό, αλλά ο επισκέπτης που απλώς ψάχνει για το Glenfiddich πρέπει αναγκαστικά να διαβάσει για το gay pride και τους 100 σπουδαίους Έλληνες επειδή εμάς μας ενδιαφέρουν και μάλιστα σε Topics που πάνω γράφουν Συνέυρεση στο Χαλάνδρι;

ΠΡΟΤΑΣΗ Α: Να δημιουργηθεί ένα κλειστό φόρουμ το οποίο θα βλέπουν και θα γράφουν μόνο τα εγγεγραμένα μέλη. Ένα φόρουμ μόνο για να λέμε τα ωραία μας ( Dyrer γίνεται αυτό;). Εμείς οι Moderators θα στέλνουμε κάθε Off topic συζήτηση εκεί. Και καλό είναι να της ξεκινάμε και εκεί. Κάτι διαφορετικό από το Δημόσιο Βήμα, όμως. Ο σκοπός είναι να έχουμε εκεί την ελευθεριά εκφράσεων που μας επιτρέπει η καλή σχέση μεταξύ μας, αλλα η οποία μπορεί να είναι λίγο εκτός για ένα δημόσιο φόρουμ.

ΠΡΟΤΑΣΗ Β: Όλα τα πληροφοριακά φόρουμ να μπούν κάτω απο κοινή στέγη. Τα αποστακτήρια και τα άρθρα δηλαδή να μπούν κάτω από ένα τίτλο σαν "Βασικές γνώσεις" ή "Ξεκινήστε από εδώ". Έτσι, όποιος ψάχνει κάτι στο Google και έρχεται εδώ να βρίσκει άμεσα και εύκολα αυτό που ψάχνει

2) Το φόρουμ αναβαθμίζεται. Αρχίζουν και μπαίνουν νέα μηνύματα, κατηγοριοποιήσεις και σχήματα. Να καταλήξουμε τάχιστα σε αυτά

ΠΡΟΤΑΣΗ Α: Μου άρεσαν νομίζω περισσότερο οι προηγούμενη χαρακτηρισμοί Gold member κτλ από το Mature cask. Δεν είναι και του θανατά, απλά λέω. Το wooden member πρέπει να φύγει όμως! :D

ΠΡΟΤΑΣΗ Β: Οι εικόνες δίπλα στα Topics είναι πολύ καλή ιδέα. Αυτές που χρησιμοποιούμε όμως πρέπει να ξέρεις τί δείχνουν για να μην τις περάσεις για κάτι άλλο... Προτείνω εικόνες από μπουκάλια ή επεξεργασμένες φώτο από αμβυκες ή βαρέλια.

Τί λέτε για τα παραπάνω; Να πούμε μια ημερομηνία μετά την οποία θα καταλήξουμε; Πχ 1/6/2008;

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΑΣΗ Α: Να δημιουργηθεί ένα κλειστό φόρουμ το οποίο θα βλέπουν και θα γράφουν μόνο τα εγγεγραμένα μέλη. Ένα φόρουμ μόνο για να λέμε τα ωραία μας ( Dyrer γίνεται αυτό ;) . Εμείς οι Moderators θα στέλνουμε κάθε Off topic συζήτηση εκεί. Και καλό είναι να της ξεκινάμε και εκεί. Κάτι διαφορετικό από το Δημόσιο Βήμα, όμως. Ο σκοπός είναι να έχουμε εκεί την ελευθεριά εκφράσεων που μας επιτρέπει η καλή σχέση μεταξύ μας, αλλα η οποία μπορεί να είναι λίγο εκτός για ένα δημόσιο φόρουμ.

ΠΡΟΤΑΣΗ Β: Όλα τα πληροφοριακά φόρουμ να μπούν κάτω απο κοινή στέγη. Τα αποστακτήρια και τα άρθρα δηλαδή να μπούν κάτω από ένα τίτλο σαν "Βασικές γνώσεις" ή "Ξεκινήστε από εδώ". Έτσι, όποιος ψάχνει κάτι στο Google και έρχεται εδώ να βρίσκει άμεσα και εύκολα αυτό που ψάχνει

Συμφωνώ και με τις δύο προτάσεις του ambu. Αν κατάλαβα καλά εννοείς να γίνει ένα χώρος για τα off topic στον οποίο θα έχουν πρόσβαση μόνο οι εγγεγραμμένοι στο forum. Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ήδη ισχύει για το θέμα με τα αποστακτήρια.

ΠΡΟΤΑΣΗ Α: Μου άρεσαν νομίζω περισσότερο οι προηγούμενη χαρακτηρισμοί Gold member κτλ από το Mature cask. Δεν είναι και του θανατά, απλά λέω. Το wooden member πρέπει να φύγει όμως! :D

ΠΡΟΤΑΣΗ Β: Οι εικόνες δίπλα στα Topics είναι πολύ καλή ιδέα. Αυτές που χρησιμοποιούμε όμως πρέπει να ξέρεις τί δείχνουν για να μην τις περάσεις για κάτι άλλο... Προτείνω εικόνες από μπουκάλια ή επεξεργασμένες φώτο από αμβυκες ή βαρέλια.

Νομίζω ένα γραφικό (graphic εννοώ όχι picturesque) βαρελιού θα είναι ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τις δύο προτάσεις του ambu. Αν κατάλαβα καλά εννοείς να γίνει ένα χώρος για τα off topic στον οποίο θα έχουν πρόσβαση μόνο οι εγγεγραμμένοι στο forum. Αν δεν κάνω λάθος, αυτό ήδη ισχύει για το θέμα με τα αποστακτήρια.

Ναι Theo αυτό λέω! Μόνο που τα αποστακτήρια προτείνω να ανοίξουν και στο νέο φόρουμ να μην μπορεί κανείς να μπεί, όχι μόνο να γράψει.

Νομίζω ένα γραφικό (graphic εννοώ όχι picturesque) βαρελιού θα είναι ιδανικό.

Τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Καταννοώ και συμμερίζομαι τους προβληματισμούς του Ambu. Η αλήθεια είναι τα off-topics δεν βοηθούν στην επέκταση του forum, όπως είχε επισημάνει εύστοχα κάποια στιγμή και ο maltakias και παρεξηγήθηκε η τότε τοποθέτησή του ;) , δεν παύουν όμως να έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Νομίζω ότι η πρόταση να μεταφερθούν αυτά σε 'κλειστό' χώρο, είναι ιδανική.

Συμφωνώ και με το 2ο σκέλος της πρότασης, τα αποστακτήρια και τα άρθρα κάτω απο κοινή στέγη.

Όσο για τα εικονίδια και τους χαρακτηρισμούς των μελών, προσωπικά μου είναι αδιάφορο το πως θα δείχνουν, οπότε ψηφίζω λευκό.

Link to comment
Share on other sites

Το να μη δίνεται πρόσβαση σε κάποιες περιοχές στους επισκέπτες είναι μια καλή λύση αλλά δεν συμφέρει την επισκεψιμότητα του forum, ειδικά σε σχέση με τις δυνατότητες αναζήτησης από τα web crawlers όπως το googlebot και γι αυτό οι forum admins δεν την εφαρμόζουν συχνά.

Εγώ επαναλαμβάνω την πρότασή μου να δημιουργηθεί κάποιο chat room ή shoutbox ώστε να τα λέμε εκεί και να μειωθούν τα off-topic.

Επίσης προτείνω το αυτονόητο: Ότι καλώς ή κακώς τώρα που μεγάλωσε το forum χρειάζεται πιο ενεργητικό moderation. Οι moderators δηλαδή θα πρέπει να επεμβαίνουν πιο ενεργητικά με συστάσεις, αποκοπή μηνυμάτων κλπ. για να περιορίζουν τις εκτροπές των θεμάτων.

Αλλά και όλοι εμείς οι γράφοντες θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο ευαισθητοποιημένοι και προσεκτικοί όταν γράφουμε. Πριν γράψουμε κάτι να κοιτάμε το θέμα και να αυτοελεγχόμαστε για το αν το περιεχόμενο του μηνύματός μας ταιριάζει με τον τίτλο του θέματος και το πρώτο μήνυμα του topic.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος πόσο ευέλικτο θα είναι το σχήμα που προτείνεις ambu και πόσο γρήγορα θα αρπαχτεί κάποιος όταν δει κάποιο του μήνυμα κομμένο.Έχω δει forum να ξεκινάει χαλαρά από τέτοια βάση και να φτάσουν να πέφτουν μπινελίκια και bans με τους mods.Δεν θέλω να το δω αυτό εδώ γι'αυτό και μόνο θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου.

Επίσης αυτό που λές θέλει συνεχή παρακολούθηση από κάποιους στο τι γράφεται που,κάτι σχεδόν αδύνατο με τους χρόνους που διαθέτετε και με το γνωστό σου "πρόβλημα" από Αύγουστο κι έπειτα.Θεωρώ πολύ πιο θεμιτή μια αυτοσυγκράτηση στα γραφώμενα από όλους μας ,ώστε να μην καταλήξουν οι όποιοι mods σαν απόμακροι και εκνευριστικοί παρά την θέλησή τους,και αν μπορεί να υποστηριχτεί η δημιουργία ενός chatroom(αν και δεν γνωρίζω κατά πόσο μπορούν να παραμείνουν τα γραπτά σε ένα chatroom,έχω την αίσθηση ότι εξαφανίζονται αφού αποσυνδεθείς,διορθώστε με).

Στο θέμα των γραφικών θα επιμείνω στην πρόταση περί αμβύκων(που είναι και το σήμα εξάλλου των AAW) σε ρεαλιστικές αποχρώσεις του μετάλλου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι πάνω κάτω το ίδιο λέμε. Ας είναι shoutbox καλύτερα κρυμμένο, πιστεύω, και ας μειώνει το rank στις μηχανές αναζήτησης. Καλύτερο αυτό παρά να κόβονται μήνύματα κτλ κτλ. Αυτό πιστεύω.

Οι άμβυκες πάντα θα έχουν αυτό το περιέργο σχήμα, ρε φίλε Maltakia. Έψαξα να πω την αλήθεια μπας και βρώ καμιά κατάλληλη φωτο αλλά δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Οι άμβυκες πάντα θα έχουν αυτό το περιέργο σχήμα, ρε φίλε Maltakia. Έψαξα να πω την αλήθεια μπας και βρώ καμιά κατάλληλη φωτο αλλά δεν βρήκα.

Γιατί ρε ambu δεν υπάρχουν άλλοι άμβυκες;

Ας μην παραμείνει το ίδιο γραφικό αλλά η έννοια του άμβυκα.Θα είναι καλό να υπάρχει η νοητή σύνδεση των σημάτων του φόρουμ με το AAW.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ζήτημα με τους άμβυκες δεν είναι τόσο το σχήμα, αλλά το χρώμα. Αν μου στείλετε το σηματάκι, θα προσπαθήσω να αλλάξω το χρώμα σε κάτι πιο μεταλλικό (σαν κι αυτό στη φωτό).

post-56-1211645947_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το ζήτημα με τους άμβυκες δεν είναι τόσο το σχήμα, αλλά το χρώμα. Αν μου στείλετε το σηματάκι, θα προσπαθήσω να αλλάξω το χρώμα σε κάτι πιο μεταλλικό (σαν κι αυτό στη φωτό).

Ωραίο! :good:

.

Link to comment
Share on other sites

Οι moderators δηλαδή θα πρέπει να επεμβαίνουν πιο ενεργητικά με συστάσεις, αποκοπή μηνυμάτων κλπ. για να περιορίζουν τις εκτροπές των θεμάτων.

Αλλά και όλοι εμείς οι γράφοντες θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο ευαισθητοποιημένοι και προσεκτικοί όταν γράφουμε. Πριν γράψουμε κάτι να κοιτάμε το θέμα και να αυτοελεγχόμαστε για το αν το περιεχόμενο του μηνύματός μας ταιριάζει με τον τίτλο του θέματος και το πρώτο μήνυμα του topic.

Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό κάπου χαθήκαμε.....και όντως χρειάζεται λίγη περισσότερη προσπάθεια από όλους μας για να βελτιώσουμε την διαδικτυακή εικόνα μας.

Ψηφίζω Ναι στις Αλλαγές για την καλύτερη λειτουργεία του forum και την περαιτέρω εξάπλωση του αλλά με μέτρο ρε παιδιά.

Είπαμε...

Προσωπικά εγώ δε θέλω να φτάσω στο σημείο να σκέφτομαι για το αν πρέπει να γράψω κάτι ή μήπως να μην το γράψω για να μην γίνει ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ.

Και όταν λέω να γράψω κάτι εννοώ να δώσω μια απάντηση στο θέμα αλλά συνάμα να γράψω και κάτι offtopic.

ps: ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τον τελευταίο καιρό κάπου χαθήκαμε.....και όντως χρειάζεται λίγη περισσότερη προσπάθεια από όλους μας για να βελτιώσουμε την διαδικτυακή εικόνα μας.

Ψηφίζω Ναι στις Αλλαγές για την καλύτερη λειτουργεία του forum και την περαιτέρω εξάπλωση του αλλά με μέτρο ρε παιδιά.

Είπαμε...

Προσωπικά εγώ δε θέλω να φτάσω στο σημείο να σκέφτομαι για το αν πρέπει να γράψω κάτι ή μήπως να μην το γράψω για να μην γίνει ΑΠΟΚΟΠΗ ΤΟΥ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΜΟΥ.

Και όταν λέω να γράψω κάτι εννοώ να δώσω μια απάντηση στο θέμα αλλά συνάμα να γράψω και κάτι offtopic.

ps: ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ

giorgos νομίζω ότι το σχέδιο είναι α) κρατάμε ένα πιο "επίσημο" forum που αφορά γευσιγνωσίες, νέα, ιστορικά στοιχεία, κτλ ελέυθερο και δημόσιο και β) δημιουργείται ένα άλλο πιο εσωτερικό που μπορούμε να γράψουμε με τον ίδιο τρόπο που γράφαμε μέχρι σήμερα. Για να μην φέρουμε τον ambu ή όποιον άλλο moderator σε δύσκολη θέση, καλό θα ήταν να είμαστε λίγο πιο επίσημοι "έξω" και να συνεχίσουμε να πλακωνόμαστε σαν γαλάτες "εντός". Χωρίς λογοκρισία, αλλά με αυτοσυγκράτηση.

Link to comment
Share on other sites

giorgos νομίζω ότι το σχέδιο είναι α) κρατάμε ένα πιο "επίσημο" forum που αφορά γευσιγνωσίες, νέα, ιστορικά στοιχεία, κτλ ελέυθερο και δημόσιο και β) δημιουργείται ένα άλλο πιο εσωτερικό που μπορούμε να γράψουμε με τον ίδιο τρόπο που γράφαμε μέχρι σήμερα. Για να μην φέρουμε τον ambu ή όποιον άλλο moderator σε δύσκολη θέση, καλό θα ήταν να είμαστε λίγο πιο επίσημοι "έξω" και να συνεχίσουμε να πλακωνόμαστε σαν γαλάτες "εντός". Χωρίς λογοκρισία, αλλά με αυτοσυγκράτηση.

Να συμφωνήσω και εγώ με Theo.

Το forum έχει σαν σκοπό να τα λέει η "παρέα" αλλά επίσης και να διαδίδει κάποια πράγματα και να ενημερώνει όσους το επισκέπτονται σχετικά με το malt whisky.

Ίσως να κουράζουμε με τα off topic όσους ψάχνουν συγκεκριμένη πληροφόρηση.

Πιστεύω ότι η εμπέδωση τόσο από εμάς όσο και από την εν γένει λειτουργία του forum μίας "φιλοσοφίας" σε αυτό το πλαίσιο θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

dzd6vzspzyknq9gfoyxf_thumb.jpg

nroicfj7uzp5l7a53r7i_thumb.jpg

tivq8o8ul0il6iskx1rw_thumb.jpg

uui7lmdpxnlesa51719o_thumb.jpg

4n87azjlyb7czv6brs9e_thumb.jpg

e7egs5koi6u1fpk26hw9_thumb.jpg

55bd3e43w86uoiddyd9l_thumb.jpg

oz0v20gpr91sxy2k4dej_thumb.jpg

ac5a7ddpwx1abnoh6ud0_thumb.jpg

Αν και άργησα να καταθέσω προτάσεις ελέγα για κάτι τέτοιο ή οποιοδήποτε πιθανό συνδιασμό μου προτείνετε.

Ο jbelig ήταν πιο γρήγορος αλλά ούτως ή άλλως στην δική του ιδέα βασίστηκα.

Link to comment
Share on other sites

Το να μη δίνεται πρόσβαση σε κάποιες περιοχές στους επισκέπτες είναι μια καλή λύση αλλά δεν συμφέρει την επισκεψιμότητα του forum, ειδικά σε σχέση με τις δυνατότητες αναζήτησης από τα web crawlers όπως το googlebot και γι αυτό οι forum admins δεν την εφαρμόζουν συχνά.

Εγώ επαναλαμβάνω την πρότασή μου να δημιουργηθεί κάποιο chat room ή shoutbox ώστε να τα λέμε εκεί και να μειωθούν τα off-topic.

Επίσης προτείνω το αυτονόητο: Ότι καλώς ή κακώς τώρα που μεγάλωσε το forum χρειάζεται πιο ενεργητικό moderation. Οι moderators δηλαδή θα πρέπει να επεμβαίνουν πιο ενεργητικά με συστάσεις, αποκοπή μηνυμάτων κλπ. για να περιορίζουν τις εκτροπές των θεμάτων.

Αλλά και όλοι εμείς οι γράφοντες θα πρέπει να γίνουμε λίγο πιο ευαισθητοποιημένοι και προσεκτικοί όταν γράφουμε. Πριν γράψουμε κάτι να κοιτάμε το θέμα και να αυτοελεγχόμαστε για το αν το περιεχόμενο του μηνύματός μας ταιριάζει με τον τίτλο του θέματος και το πρώτο μήνυμα του topic.

Τελικά μου φαίνεται οτι εγώ κι ο Wisdom θα κάνουμε συγχώνευση. Αφού συμφωνώ απολύτως μαζί του και σε αυτό το θέμα, λέω να γίνουμε οι 2 μας ένα νέο μέλος που θα ονομάζεται Celticwisdom και θα γράφουμε κι οι 2 εναλλάξ :lol: :lol: :lol: :lol:

1. ΝΑΙ, το έχουμε παραξηλώσει με τα off-topic, και πρώτος και καλύτερος εγώ, που δηλώνω οτι στο εξής θα το κόψω

2. Oι mods είναι ανύπαρκτοι !!! Δεν θα σας παρεξηγήσει κανείς άν κάνετε τον κακό που και που για το καλό του φόρουμ

3. Δεν είναι λύση να φτιάξουμε ένα "φόρουμ μέσα στο φόρουμ", είναι λάθος κατ'εμέ. Mπορεί αυτό άνετα να γίνει σε ένα shoutbox που οι παλιοί θα μιλάμε και όσο άνετα θέλουμε μεταξύ μας.

4. Ο καθένας απο μας να κοιτάξει να βελτιώσει την "συμπεριφορά" του στο φόρουμ, ώστε να είναι πιο "ανοιχτό" και προσιτό σε νέα μέλη. Επίσης, εντάξει είναι και κάποια πράγματα που γελάμε 1-2-3 φορές, αλλά μετά καταντάνε κουραστικά όταν επαναλαμβάνονται ("ΟΥΣΤ ΟΛΟΡΟΣΟΙ" - "ΕΝΑΣ ΕΙΝ'Ο SIR" ΚΛΠ). Επαναλαμβάνω το οτι "Mπορεί αυτό άνετα να γίνει σε ένα shoutbox που οι παλιοί θα μιλάμε και όσο άνετα θέλουμε μεταξύ μας".

5. ΟΡΓΑΝΩΣΗ-ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ - ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

Είμαι νέος και ψιλοάσχετος αλλά γουστάρω να την ψάξω και μπαίνω στο φόρουμ. Ποιά κατηγορία θα πρωτοκοιτάξω? Πολύ πιθανόν τις "Συχνές Ερωτήσεις". Ανοίξτε την κατηγορία αυτή και θα δείτε οτι δεν έχει καμμία σχέση με οτι θα περίμενε κανείς.

Επίσης, έχουν μπλεχτεί κριτικές εμφιαλώσεων σε διάφορα άλλα θέματα. Γενικά επικρατεί ένα μπάχαλο, το οποίο όσο το αφήνουμε θα χειροτερεύει.

ΠΡΟΤΕΙΝΩ

1.Να κάτσουν οι mods και να τα φτιάξουν ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, συγχωνεύοντας θέματα, κόβοντας άσχετα με κάποιο θέμα μηνύματα και μεταφέροντας τα στο σωστό σημείο

2. ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΕΜΦΙΑΛΩΣΕΙΣ ΣΕ ΜΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Καθε αποστακτήριο θα είναι μια κύρια υποκατηγορία, στην οποία όλες οι υποκατηγορίες θα είναι αναφορικά με το αποστακτήριο ,τις εμφιαλώσεις του, την πολιτική του, οτιδήποτε αφορά αυτό το αποστακτήριο και μόνο. Έτσι κάποιος που θέλει να διαβάσει π.χ. για το Ardbeg Uigeadail, θα ανοίξει την υποκατηγορία του ΑRDBEG και θα ψάξει εκεί να βρει άν υπάρχει topic με θέμα το Uigeadail, αλλιώς θα ξέρει οτι δεν υπάρχει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Celtic στο κομμάτι που αφορά στην αναδιάρθρωση των κατηγοριών.

Έχω έναν προβληματισμό σχετικά με τα υπόλοιπα. Ναι, είναι γεγονός ότι οι προτάσεις αυτές θα κάνουν το forum πιο ελκυστικό σε νέα μέλη. Ο στόχος όμως πρέπει να είναι διπλός, πρέπει να κρατήσει αμείωτο και το ενδιαφέρον των παλιών μελών.

Για να πω την αλήθεια, δεν ξέρω τι είναι το shoutbox και πως λειτουργεί. Αυτό που ξέρω είναι ότι τα σχετικά με το malt θέματα με έκαναν να μπαίνω και να τσεκάρω το forum καθημερινά, αλλά τα off-topic σε συνδυασμό με τις εκδηλώσεις μας και τον σχετικό σχολιασμό με έκαναν να το επισκέπτομαι κάθε μισάωρο! Επαναλαμβάνω, δεν ξέρω πως λειτουργεί ένα shoutbox, αλλά φοβάμαι ότι μπορεί στο βωμό της επέκτασης να χαθεί η συνοχή της ομάδας.

Αυτό με κάνει να συμφωνώ με την αρχική πρόταση του Ambu η οποία θα δημιουργήσει στην ουσία δύο διαφορετικά fora μέσα σ'ένα και νομίζω θα καλύψει και τους δύο στόχους. Το πόσο οι δύο προτάσεις είναι πραγματοποιήσιμες δεν το ξέρω, θα πρέπει να μας το πουν οι υπεύθυνοι.

Link to comment
Share on other sites

Καθε αποστακτήριο θα είναι μια κύρια υποκατηγορία, στην οποία όλες οι υποκατηγορίες θα είναι αναφορικά με το αποστακτήριο ,τις εμφιαλώσεις του, την πολιτική του, οτιδήποτε αφορά αυτό το αποστακτήριο και μόνο. Έτσι κάποιος που θέλει να διαβάσει π.χ. για το Ardbeg Uigeadail, θα ανοίξει την υποκατηγορία του ΑRDBEG και θα ψάξει εκεί να βρει άν υπάρχει topic με θέμα το Uigeadail, αλλιώς θα ξέρει οτι δεν υπάρχει αλλού.

Πολύ καλή ιδέα!!!.

Ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί λοιπόν για την βελτίωση της forumaras μας

αλλά με ΠΡΟΣΟΧΗ μην το παρακάνουμε και χάσουμε τη ζωντάνια μας και την ταυτότητα μας.

Link to comment
Share on other sites

giorgos νομίζω ότι το σχέδιο είναι α) κρατάμε ένα πιο "επίσημο" forum που αφορά γευσιγνωσίες, νέα, ιστορικά στοιχεία, κτλ ελέυθερο και δημόσιο και β) δημιουργείται ένα άλλο πιο εσωτερικό που μπορούμε να γράψουμε με τον ίδιο τρόπο που γράφαμε μέχρι σήμερα. Για να μην φέρουμε τον ambu ή όποιον άλλο moderator σε δύσκολη θέση, καλό θα ήταν να είμαστε λίγο πιο επίσημοι "έξω" και να συνεχίσουμε να πλακωνόμαστε σαν γαλάτες "εντός". Χωρίς λογοκρισία, αλλά με αυτοσυγκράτηση.

Ok let's try. ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα υπήρχαν στα off-topics, μπορούν να συνεχίσουν να υπάρχουν σε ένα νέο "μέσο" (είτε shoutbox, είτε κλειδωμένα topics). Δεν πρόκειται να αλλάξει ο χαρακτήρας του forum, στον σκληρό πυρήνα του, απλά θα είναι ελαφρά πιο επίσημος στο ελέυθερο κομμάτι του.

Με την παρούσα κατάσταση δεν υπάρχει καμία λειτουργικότητα στο forum. Μπορεί, πράγματι, κατά την διάρκεια της κουβέντας τα θέματα να είναι άκρως ενδιαφέροντα (και πικάντικα), αλλά δεν έχουν ουσιαστική αξία μόλις η κουβέντα ξεφουσκώσει. Παραμένουν καρφωμένα σε χώρους που δεν έχουν σχέση. Από την άλλη οι moderators δεν μπορούν να ασχολούνται καθημερινά με την τάξη του forum, καθώς έχουν ήδη αρκετές υποχρεώσεις και είναι part part part timers (όπως όλοι μας). Τελικά, επιμένω, ότι πέφτει από λίγο στους ώμους του καθενός μας (με αυτοσυγκράτηση) και όχι πολύ στους ώμους του ambu (με αστυνόμευση) η ευθύνη της τάξης του forum (για να διαφωνήσω άλλη μια φορά με τον Wisdom και τον Celtic και να διατηρήσω την παράδοση). Ήδη ο ambu κάνει, κατά την γνώμη μου, πάρα πολλά για το forum, και δεν θα ζητούσα περισσότερα από αυτόν. Άλλωστε, όπως όλοι ξέρουμε, είναι θέμα χρόνου να την κάνει για άλλες (στρατιωτικές) πολιτείες, οπότε η θέση του θα μείνει κενή.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...