Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Προτάσεις για αλλαγές


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Ρε παιδιά θα εξηγήσει κάποιος και σε εμάς τους άσχετους τι είναι το shoutbox;

το ιδιο αναρωτιεμαι και εγω διοτι δεν ειμαι και τζιμανι στην πληροφορικη....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πράγμα διατηρεί ιστορικότητα;

Έχει δυνατότητα search και κατηγοριοποίησης ανά θέμα;

Αν είναι απλώς αυτό που λέει η λέξη (ένα κουτί για να φωνάζουμε) δεν νομίζω ότι είναι ακριβώς αυτό που ψάχνουμε.Με άλλα λόγια εγώ θέλω να μπορώ να ανατρέξω στα off-topic μας κάπως κι όχι απλώς να συνεχίσω εκείνη τη στιγμή μια συζήτηση που μετά θα εξαφανιστεί.

Το ότι κάποια πράγματα είναι off-topic δεν καθίστανται και άχρηστα.

Επίσης πείτα μου σας παρακαλώ αν σας άρεσε κάτι από τα επεξεργασμένα εικονίδια που ανέβασα.Ευχαριστώ.(αν υποψιαστώ ότι θα μιλάω έτσι θα ξεράσω :lol: )

Link to comment
Share on other sites

χωρις να ξερω πολλα δεν μου αρεσει το στησιμο και γενικοτερα η ολη κατασταση, αποτι βλεπω στην παραπομπη που υπεδειξε ο theo.

νομιζω οτι τελικα το πιο σωστο ειναι η ελαφρως αναδιοργανωση που μπορει να γινει και πλεον να τηρειται ενα επιπεδο επικοινωνιας-ενημερωσης-χαβαλε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να έρθω στην θέση να λογοκρίνω ανθρώπους, ούτε η ομάδα εδώ να αυτολογοκρίνεται. Συνεχίζω να πιστεύω ότι η ύπαρξη ενός κλειδωμένου φόρουμ μόνο για ταγγεγραμμένα μέλη είναι η καλύτερη λύση. Αν δούμε ότι κάποια συζήτηση έχει ξεφύγει σε τελειώς άσχετα θέματα, απλώς θα δημιουργούμε ένα Thread εκεί και θα την μεταφέρουμε. Ευκολο και απλό. Ίσως να μην χρειάζονται shoutbox κτλ κτλ, απλώς ένα μέρος να μπορούμε να μιλά με πιο ελεύθερα, χωρία να επιβαρύνουμε άσχετα topics.

Οι απλές λύσεις είναι και οι καλύτερες!

Όσο για τα υπόλοιπα, τα εικονίδια άλλαξαν χάρη στην παρέμβαση του jbelig και του Maltakia , και απότι βλέπω όλοι συμφωνούν για την αναδιάταξη των βασικών γνώσεων και αποστακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα να ειμαι ο πλεον ασχετος του forum στη διαχειριση ενος pc,internet etc.Δεν ημουν ποτε καλος και δεν προκειται και να βελτιωθω παρα μονο στα απαραιτητα εφ'οσον η συγχρονη τεχνολογια του ειδους ειναι μακρυα απο τη σκεψη και πρακτικη μου.Εννοιες οπως shoutbox,webcrawlers,googlebot μου ακουγονται λιαν εξωτικες και απομακρες.Φυσικα αυτο ειναι προβλημα μου που δεν αφορα ολους,πιστευω ομως πως ο,τιδηποτε πιο απλο ειναι ,γινεται και πιο ελκυστικο.Το forum και τα θεματα του ειναι οντως αναρχα,καποιες φορες χωρις αρχη και τελος κα ιμε πολλα μπερδεματα στην πορεια.Δυσκολα βρισκεις κατι που ζητας και συνηθως πεφτεις πανω σε εκτροπες,παρενθεσεις,παραπομπες ιδιαιτερες και ποικιλοτροπες με αποτελεσμα να ταλαιπωρεισαι και να ξυνεις ματωνοντας το κεφαλι.

Απο την αλλη μερια ομως,βρισκω αυτο το μπερδεμα ομορφο,το θεωρω σαν μια συζητηση τυπικα βαλκανικη οπου ολοι εχουν αποψη,δικιο,αδικο,ο καθενας λεει το δικο του ,ολοι παρεξηγιουνται και ολοι φευγουν αγκαλιασμενοι,σχολιαζονται τα σοβαροτερα θεματα με την πιο κυκλοθυμικη διαθεση..

Σιγουρα χρειαζεται μια καλυτερη οργανωση αλλα δεν αγχωνομαι κιολας με την 'εξωθεν' καλη μαρτυρια του forum,πιστευω ακραδαντα οτι οποιος θελει να ασχοληθει με το whisky,το forum,να ενσωματωθει η οχι στη παρεα και στις συναντησεις μας που ουσιαστικα δινουν και την ενεργεια που ολοι εχουμε αναγκη θα το κανει και δεν θα απογοητευτει απο την εικονα και την διασπαρτη θεματολογια του .Οταν δε ακουω για αποκοπες μηνυματων και 'μετρημενες 'χειρουργικες επεμβασεις στα γραφομενα μας ,ειλικρινα με λουζει κρυος ιδρωτας

Σαν να μου ταιριαζει το τραγουδι" ασ'το τρελλο στη τρελλα του" ? :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή σκέψη και συζήτηση με αρκετούς από εσάς αλλά και ιδιαίτερα με τον dyrer μάλλον θα γίνουμε λίγο

πιο αυστηροί!Επειδή λοιπόν εγώ και ο ambu που είμαστε moderators έχουμε προσωπική σχέση με όλους,την ''βρώμικη''

δουλειά θα την κάνει ο dyrer που είναι και ο διαχειριστής και δεν ξέρει κανέναν από εσάς ΚΑΙ βλέπει το forum με πιο αντικειμενική ματιά ,σαν τρίτος.Θέματα που είναι off topic απλά θα προειδοποιούνται (αυτό μπορεί να το κάνει και ο καθένας από εμάς).Από εκεί και πέρα η λογοκρισία δεν μου αρέσει και μένα αλλά νομίζω ότι κανένας από εμάς δεν θα ήθελε να δει το forum μας απλά να αντικαθιστά το τηλέφωνο....Για να μην παρεξηγηθώ,ότι έχει να κάνει με απόψεις για το whisky δεν θα υπάρχει απολύτως καμία λογοκρισία!

Ξέρω ότι σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει,αλλά εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε.Περιμένω απόψεις επί του θέματος και θα σας παρακαλούσα από εδώ και πέρα να'χουμε το νου μας στα γραφόμενα μας.

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω απόψεις επί του θέματος και θα σας παρακαλούσα από εδώ και πέρα να'χουμε το νου μας στα γραφόμενα μας.

Thanks.

Προσωπικά συμφωνώ, έχω ήδη προσαρμοστεί και αναμένω να γίνει το ίδιο και από τα υπόλοιπα μέλη. Εγώ όμως θα προσθέσω τη μόνιμη ένσταση μου η οποία εδώ είναι 100% σύμφωνη με την περίπτωση.

Μου φαίνεται σαν μία ημιτελής προσπάθεια ή (για να είμαι πιο σωστός) σαν μία αρχική προσπάθεια να εφαρμοστούν κανόνες και μέσα από αυτούς να οδηγηθούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μία πιο επίσημη μορφή και οργάνωση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά συμφωνώ, έχω ήδη προσαρμοστεί και αναμένω να γίνει το ίδιο και από τα υπόλοιπα μέλη. Εγώ όμως θα προσθέσω τη μόνιμη ένσταση μου η οποία εδώ είναι 100% σύμφωνη με την περίπτωση.

Μου φαίνεται σαν μία ημιτελής προσπάθεια ή (για να είμαι πιο σωστός) σαν μία αρχική προσπάθεια να εφαρμοστούν κανόνες και μέσα από αυτούς να οδηγηθούμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε μία πιο επίσημη μορφή και οργάνωση.

Νομίζω ότι το Whisky Forums, έχει οδηγηθεί σε ένα λάθος μονοπάτι. Στο μονοπάτι μιας παρέας, αλλά δεν νομίζω ότι είμαστε εδώ για αντικαταστήσουμε το τηλέφωνο ή τον messenger, αλλά για την διάδοση και την αγάπη για το Whisky. Για το λόγο αυτό αγοράστηκε και το λογισμικό που χρησιμοποιείται εδώ (με αρκετά μεγάλο κόστος μερικοί το γνωρίζουν) και δεν χρησιμοποιήθηκε ένα δωρεάν λογισμικό.

Ελπίζω ότι στην συνέχεια δεν θα γίνει ένα φόρουμ μιας μικρής παρέας, αλλά μια πανελλαδικής παρέας.

Όσο για τον συντονισμό νομίζω ότι όλοι μπορούν να βοηθήσουν και με την συμπεριφορά τους πχ όταν μιλάμε για το Ardberg δεν έχει καμιά σχέση με τον ΠΑΟΚ. πάνω στο θέμα και φυσικά με χιούμορ δεν είναι κατακριτέο. Επίσης μπορείτε να αναφέρεται ότι μήνυμα νομίζετε ότι δεν θα πρέπει να υπάρχει ή προσβάλει κάποιον, αυτό είναι ανώνυμο και έρχεται μόνο σε εμένα.

Ευχαριστώ και ελπίζω κάποια στιγμή να τα πούμε και από κοντά. Ίσως τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπον και ο συντροφος mallios δηλωσε την (ανα)προσαρμογη του,δεν μου μενει παρα να μου συστησω αυτοσυγκρατηση και ανασυγκροτηση λογου.Εχω μεγιστη περιεργεια να δω την σχετικη "επιστημονικοποιηση" και εκκοσμικευση του forum και ελπιζω στην βελτιωση-ανανεωση του 8)

Link to comment
Share on other sites

Sir Miha μην περιμένεις να δεις ούτε ''επιστημονικοποιήση'' αλλά ούτε ''εκκοσμίκευση'' απλά μπορείς όπως πολύ σωστά είπες να ελπίζεις στην βελτίωση-ανανέωση.Με το σκεπτικό πάντα ότι μιλάμε για ένα whisky forum χωρίς βέβαια να μας λείψει και ο χαβαλές μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πράγμα παρασοβάρεψε χωρίς λόγο. Αυτό σημαίνει δυο πράγματα:

1) Όλοι μας νοιαζόμαστε για το φόρουμ, οπότε όλοι σοβαρεύουν με την προοπτική ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτό που αγαπάμε. Εξού και το γαλατικό χωριό του Celtic

2) Ίσως το πράγμα να μην χρειαζόταν καν τόση συζήτηση (και το λέω εγώ που την ξεκίνησα). Απλώς εμείς οι διαχειριστές έπρεπε να μπαίνουμε στη συζήτηση όταν έχει ξεφύγει τελειώς, να το επισημαίνουμε και να στέλνουμε τα άσχετα Post σε ένα Thread που να λέγετε "Συλλογικό υποσυνείδητο". Και τέλος (κατά το 'Πες μου που είσαι...'). Ανοίγω τώρα τέτοιο thread και σκοπεύω να κάνω κάτι τέτοιο. Μίλησα και με τον McChariz και συμφωνεί, αν κατάλαβα.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο βασικός συντονιστής είναι Σαλονικίος οπότε .... χαλλλλλλλαρά.

ΥΓ: Αυτό πάει νομίζω και στο σοβαρότατο θέμα που άνοιξε ο Mallios. Και στο θέμα του sir, ο οποίος μόλις πολύ πρόσφατα άρχισε να γράφει ιδιαίτερα ΄πιπεράτα'. Μέχρι τώρα, απλώς υποννοούσε με έναν ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σκοπεύω να στέλνω όσες αναρτήσεις είναι τόσο offtopic αλλά τόσο χαρακτηριστικά δικές μας που κάτι πρέπει να γίνει με αυτές. Νομίζω ότι μετά απο λίγο καιρό θα είναι ένα θεοπάλαβο αλαλούμ από αναρτήσεις, το οποίο λίγοι θα καταλαβαίνουμε τι σημαίνει! :cool::tongue::D

ΟΣΟΙ ΕΡΧΕΣΤΕ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ ΕΔΩ, ΠΡΟΣΟΧΗ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΥΠΡΕΠΕΙΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

Ώρε τι μαργαριτάρια έχουν να μαζευτούν εδώ :D:lol: .

Προτείνω αν και πιστεύω πως έτσι θα το έχεις σκεφτεί ambu,οι όποιες μετακινήσεις να γίνονται με παράλληλη ειδοποίηση μέσω pm του ποιητή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι Celtic, όπως φαίνεται από την διόρθωση που έκανα στο Post σου. Εδώ θα στέλνω όσες αναρτήσεις είναι τελείως Off topic και οι οποίες δεν μπορούν να πάνε σε δικό τους Thread. Αυτό είναι. Αν θέλετε, όμως, εδώ μπορείτε να γράφετε ότι κουλό ή/και άσχετο δεν ανήκει σε κανένα άλλο subforum. Μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και το Δημόσιο Βήμα

Link to comment
Share on other sites

Όχι Celtic, όπως αφίνεται από την διόρθωση που έκανα στο Post σου.

Κάτσε ρε φίλε, έχεις δει τι γίνεται σε άλλα φόρουμ, υποτίθεται και πιο σοβαρού περιεχομένου? Δε λέω να το κάνουμε οχετό, αλλά δεν είναι και υποκρισία να το παίζουμε δήθεν? Κακό είναι να γράφουμε κάπου όπως μιλάμε και στο δρόμο καθημερινά?

(ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ

ΚΑΒΛΩΝΕΤΕ

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ

ΠΟΥΤΑΝΑΚΙΑ

ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!!)

Link to comment
Share on other sites

(ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ

ΚΑΒΛΩΝΕΤΕ

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ

ΠΟΥΤΑΝΑΚΙΑ

ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!!)

:D:D:D

Καλά ρε Celtic δεν παίζεσαι με τίποτα... Δεν τον λυπάσαι τον Ambu που προσπαθεί, με τόσο κόπο και χωρίς να φέρει κανέναν σε δύκολη θέση, να βάλει μια τάξη; Βάλε τουλάχιστον spoiler (αυτό το μαύρο από πάνω που έβαλα εγώ) για να μην χτυπάνε στο μάτι... (στο menu "Insert Special Item" είναι η 5η επιλογή). Θα μας τρελάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε, έχεις δει τι γίνεται σε άλλα φόρουμ, υποτίθεται και πιο σοβαρού περιεχομένου? Δε λέω να το κάνουμε οχετό, αλλά δεν είναι και υποκρισία να το παίζουμε δήθεν? Κακό είναι να γράφουμε κάπου όπως μιλάμε και στο δρόμο καθημερινά?

(ΚΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ

ΚΑΒΛΩΝΕΤΕ

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΤΑ

ΠΟΥΤΑΝΑΚΙΑ

ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ !!!!)

φιλε εχω ψοφησει στο γελιο :rofl::rofl::rofl:

με τις απαντησεις σου.

εισαι σκετη απολαυση.

νομιζω εχεις αρχισει να συνερχεσαι για τα καλα!!!!!!! :good:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το πράγμα παρασοβάρεψε χωρίς λόγο. Αυτό σημαίνει δυο πράγματα:

1) Όλοι μας νοιαζόμαστε για το φόρουμ, οπότε όλοι σοβαρεύουν με την προοπτική ότι κάτι μπορεί να αλλάξει σε αυτό που αγαπάμε. Εξού και το γαλατικό χωριό του Celtic

2) Ίσως το πράγμα να μην χρειαζόταν καν τόση συζήτηση (και το λέω εγώ που την ξεκίνησα). Απλώς εμείς οι διαχειριστές έπρεπε να μπαίνουμε στη συζήτηση όταν έχει ξεφύγει τελειώς, να το επισημαίνουμε και να στέλνουμε τα άσχετα Post σε ένα Thread που να λέγετε "Συλλογικό υποσυνείδητο". Και τέλος (κατά το 'Πες μου που είσαι...'). Ανοίγω τώρα τέτοιο thread και σκοπεύω να κάνω κάτι τέτοιο. Μίλησα και με τον McChariz και συμφωνεί, αν κατάλαβα.

Ας μην ξεχνάμε ότι ο βασικός συντονιστής είναι Σαλονικίος οπότε .... χαλλλλλλλαρά.

ΥΓ: Αυτό πάει νομίζω και στο σοβαρότατο θέμα που άνοιξε ο Mallios. Και στο θέμα του sir, ο οποίος μόλις πολύ πρόσφατα άρχισε να γράφει ιδιαίτερα ΄πιπεράτα'. Μέχρι τώρα, απλώς υποννοούσε με έναν ιδιαίτερα έξυπνο τρόπο.

Επειδη αρχισα να αισθανομαι λιγο ασχημα για τις ¨παρεκτροπες "μου και χωρις να χρειαζεται να βαλω σε μπελαδες τον οποιονδηποτε να μου κοβει-ραβει-αλλοιωνει-διαγραφει τα "ιδιαιτερα πιπερατα" γραφομενα μου ,σταματω τις οποιες αναφορες μου σε τετοιου ειδους θεματολογια και θα ασχολουμαι πλεον κυριως-η και μονο - με το αγαπημενο μας whisky κρατωντας τα υπολοιπα που εχω σε μυαλο και στομα για τις συγκεντρωσεις μας ...

Παρεπιπτοντως,οποιοσ βρει οποιαδηποτε βωμολοχια στα ¨πικαντικα" λογια μου,παρακαλω να μου το αναφερει 8)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...