Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Από ποιο whisky / whiskey να ξεκινήσω.


Recommended Posts

Καλήσπερα σας! Είχα βρει πριν λίγο καιρό το forum σας και μπορώ να πω ότι το βρήκα πολύ ενδιάφερον. Βασικά έχω τρέλα με το ουίσκι (αυτό πίστευα μέχρι που βρήκα αυτό το furom :D ) και είμαι αρκετά νέος πιστεύω, 24, για να μπορώ να πω ότι γνωρίζω ή ότι έχω δοκιμάσει κάποια καλά ουίσκι. Έχω δοκιμάσει κάποια malt όχι πολλά όπως Τalisker 10 y.o, Glenfigigh 12 y.o , Lagavulin 16 y.o , Macallan 10 y.o , Glen Livet 12 y.o και κανα δύο άλλα. Αυτό που θα ήθελα είναι να μου προτείνεται μερικά single malt whiskey για να δοκιμάσω και γενικά "να εμπλουτίσω τις γνώσεις-γεύσεις μου"!Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Silveris καλώς μας ήρθες! Ελπίζω να βρείς πράγματα εδώ ενδιαφέροντα να δεις. Να προτείνω το subforum με τα Άρθρα στο Συχνές Ερωτήσεις για κάποιες βασικές γνώσεις; Σε περίπτωση που δεν τα ξέρεις ήδη, εννοώ.

Τώρα για το ποια malt να δοκιμάσεις, θα υπάρχουν πολλά. Δεν ξέρω τα γούστα σου, αλλά θα προτείνω κάποια στον αέρα, από κάθε 'κατηγορία':

1) Ardbeg 10 y.o.: Το πιο χαρακτηριστικό καπνιστό islay whisky σε προσιτή τιμή.

Bowmore 12 y.o: Κάπνα και θάλασσα. Επίσης κλασσικό.

2) Talisker 1o y.o.: Κλασσικό νησιωτικό whisky.

Highland Park 18 y.o.: Πιο ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του. Υπερπλήρες και φοβερό (ομολογώ ότι είμαι προκατειλημένος όμως)

3) Glenfarclas 12 y.o: Ένα από τα πιο γνωστά Speyside whiskies, με μπαχαρικά και φυσικά τη γλύκα της περιοχής.

Aberlour Cuvee marie d' ecosse ή το 10 y.o.: Άλλο κλασσικό whisky

4) Glengoyne 10 y.o.: Ένα αιθέριο, απολαυστικό whisky, με λουλούδαστη μύτη

Old Pulteney 12 y.o. : Ένα πιο θαλασσινό highland whisky

5) Auchentoshan 10 y.o.: Ένα κλασσικό Lowland whisky.

6) Springbank όποιο βρείς. Ένα θρυλικό αποστακτήριο που χαίρει άκρας εκτίμησης. Περίπλοκο, όμως και απαιτεί σεβασμό.

Φυσικά υπάρχουν και άλλα πολλά, όπως Benromach, An Cnoc, Glenrothes, Bunnahabhain, Balvenie, Scapa, Tyrconnel.... όρεξη να έχεις να ψάχνεις!

Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι μπείς στις δοκιμές μας και να δεις αν κάποιο από τα μικρών χρόνων whisky σου κινούν την περιέργεια. Εναλλακτικά, μπορείς να πας σε ένα από τα δυο all about whisky και να συζητήσεις με τους ιδιοκτήτες και όποιον από μας είναι εκεί (στατιστικά, όλο και κάποιον θα βρεις :) )

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες κατ'αρχήν.Είμαι πολύ χαρούμενος,και είμαι βέβαιος και όλη η υπόλοιπη τρελοπαρέα,που γράφει ένα νέο μέλος στο forum μας.Ελπίζω να γνωριστούμε σιγά σιγά και καλύτερα.

Τώρα για το ζήτημα που θέτεις δεν υπάρχει απάντηση.Ή μάλλον υπάρχουν χιλιάδες.Τοποθετήσου λιγάκι αν θες για το τι σου άρεσε από αυτά που έχεις πιει για να σου δώσουμε μια γενική κατεύθυνση του τι να ακολουθήσει.Αν και,πιστεύω, ότι η μαγεία του malt είναι ακριβώς αυτή.Να ψάχνεις συνεχώς για κάτι νέο.

Καλώς ήρθες και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε! Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου δώσει μια στάνταρ διαδρομή. Όπως θα διαπιστώσεις σύντομα, έχουμε όλοι αρκετά διαφορετικά γούστα. Αυτό που κάνω εγώ είναι να δοκιμάζω πρώτα "απλές" εμφιαλώσεις από διάφορες περιοχές.

Κάποια από τα ευρύτερα αποδεκτά στην παρέα μας είναι Ardbeg (από Islay), Scapa και Highland Park (από τα νησιά Orkney), Glenfarclas (από Speyside), Springbank (Campbeltown).

Προσωπικά μου πολύ αγαπημένα (εκτός του Scapa που είναι το μεγάλο μου κόλλημα) τα Auchentoshan (Lowland), Bushmills (Ιρλανδία), Benromach (thanks ambu, το ξέχασα) και Benriach (Speyside).

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται φίλε jbelig,τόσες παρακλήσεις έχουμε κάνει να γράψουν και νέοι φίλοι στο forum.

Μη παρασέρνεις το παιδί,άσε να βρει μόνος του το δρόμο,έχει πιο πολύ πλάκα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Silveris Το καλύτερο νομίζω που έχεις να κάνεις είναι μπείς στις δοκιμές μας

Αυτό ακριβώς. Καλωσήρθες και από μένα και σου εύχομαι ατελείωτες malt nights. Θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε και από κοντά.

Slainte! :drinks:

.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και γω! :D Ευχαριστώ για τις πρότασεις και για τις συμβουλές. Ελπίζω και γω να τα πούμε από κόντα. Πλάκα πλάκα έχω χαζέψει αρκετές φορές έξω από το AAW της γλύφαδς. Καιρός να κάνω και μια είσοδο!Σχετικά με το σχόλιο maltakia με τις προτιμήσεις από αυτά που έχω δοκιμάσει το αγαπημένο μου είναι το talisker. Σε όποιο μαγαζί το βρω το παραγέλνω. Μου αρέσει κύριως αυτή η καπνιστή γεύση που βγάζει αν δε κάνω λάθος. Και κάτι ακόμη: Αmbu αθτό που ανέφερες μπες στις δοκιμές τι ακριβώς εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο ambu εννούσε το κομμάτι του forum με γενικό τίτλο whiskies. Εκεί θα βρεις εντυπώσεις για πάρα πολλά (malt και blended).

Πάντως, αξίζει τον κόπο να κάνεις μια είσοδο στο AAW, δεν θα απογοητευτείς...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς όπως το είπε ο Theo, Silveris! Και πέρνα από το AAW Γλυφάδας για μια ωραία συζήτηση (σήμερα πχ θα περάσω και εγώ, το απόγευμα).

Talisker, ε; Πάλι στον αέρα, έτσι για τη συζήτηση, το Talisker θεωρείται θαλασσινό και πιπεράτο και λίγο καπνιστό. Γενικά μιλώντας. Ψάξε για κάτι ανάλογο στο subforum μας. ΣΣυνήθως τέτοια χαρακτηριστικά έχουν κάποια whiskies από το Islay (Bowmore, Bunnahabhain, Bruichladdich, Ardbeg) και κάποια νησιωτικά whiskies όπως το Highland Park. Μπορεί να σου αρέσει και το Old Pulteney.

Εν τέλει, μπες και δες! :D Και εδώ είμαστε για ότι άλλο θέλεις..

Link to comment
Share on other sites

Kαλώς ήλθες στην παρέα μας silveris,

ψάξε,ψάξε,ψάξε και δοκίμασε,δοκίμασε,δοκίμασε και θα βρεις το δρόμο σου.

Είμαστε εδώ για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε,το ίδιο περιμένουμε και από εσένα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Talisker, ε; Πάλι στον αέρα, έτσι για τη συζήτηση, το Talisker θεωρείται θαλασσινό και πιπεράτο και λίγο καπνιστό. Γενικά μιλώντας.

Όντως τώρα που το ανέφερες όντως μάλλον μπερδεψα το πιπεράτο με το καπνιστό. Λάθη του πρωτάρη!!!Και θαλασσινό ε;Ελάχιστα το κατάλαβα, μαλλον πρέπει να κόψω το τσιγάρο. Τέλοςπάντων μετά από από κάμποσο ανάγνωσμα των διάφορων δοκιμών κατέληξα για αρχή να δοκιμάσω το Bruichladdich 10y.o., 1st edition, 46%. Το δοκιμάζω και θα σας πω εντύπωσεις!Ευχαριστώ και πάλι.

Α!και μάλλον τη δευτέρα θα την κάνω την επισκεψούλα μου στο AAW.Ελπίζω να πετύχω κάποιον από σας εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες silveris.Το πιο πιθανό είναι να βρεις εμένα το απόγευμα της Δευτέρας,το πιο απίθανο είναι να αγοράσεις το

Bruichladdich 10yo γιατί πλέον ο τωρινός αντιπρόσωπος του αποστακτηρίου στην χώρα μας σταμάτησε να το φέρνει και

ξεκινάει από 12 ετών και άνω.Αλλά έλα εσύ και κάτι θα κάνουμε...... :drinks:

Ρώτα και τους άλλους για την πρώτη τους επίσκεψη....

Link to comment
Share on other sites

Ρώτα και τους άλλους για την πρώτη τους επίσκεψη....

Καλωσήρθες silveris και όταν πάς στο AAW Γλυφάδας ή Χαλάνδρι, ρώτα να σου πούν για κάποιο "παλιό" μέλος το οποίο πριν από 1,5 χρόνια έπινε Lgavulin και τώρα.....τον Πηνειό, τον Αλιάκμονα, κλπ κλπ.

Καλό ταξίδι στον χώρο του malt, μικρός είσαι ακόμα και καλωσήρθες στο τρελό "γαλάτικο" χωριό μας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και απο μένα. Για αρχή θα σου προτείνω την εξής τριάδα

Βοwmore 12y.o. (πολύ αλάτι)

Old Pulteney 12y.o. (έντονο, γλυκοκαπνιστό)

Laphroaig 10y.o. (ψαράδικο)

Κι αν τη Δευτέρα περάσεις από το ΑΑW στη Γλυφάδα, ζήτα από τον Πέτρο να δοκιμάσεις Scapa.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα έχω χαζέψει αρκετές φορές έξω από το AAW της γλύφαδς. Καιρός να κάνω και μια είσοδο!

Ρε παιδιά;;Τρομάζω τον κόσμο...αυτό είναι!!!!Τώρα εξηγούνται όλα :lol: Με βλέπει ο άνθρωπος έτσι και σου λέει

''σιγά μην μπω μέσα να πιώ μαζί του'' :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά;;Τρομάζω τον κόσμο...αυτό είναι!!!!Τώρα εξηγούνται όλα :lol: Με βλέπει ο άνθρωπος έτσι και σου λέει

''σιγά μην μπω μέσα να πιώ μαζί του'' :D

Εδώ που τα λέμε...................Είσαι λίγο......ΟΛΟΡΟΣΟΣ!!Τρόμαξε το παιδί!!!

Silveris, μπες μέσα και μετά άντε να δούμε αν θα θέλεις να βγείς. Με διαφορά το Νο 1 "μαγαζί" στην Ευρώπη πλέον, με τόσα και ΄τέτοια ανοικτά μπουκάλια για tasting!!!Πουθενά αλλού!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη φορά που πέρασα μπροστά από το μαγαζι 1-2 ουίσκια απλά να είχα απλά δοκιμάσει μια φορά!!οπότε λογικό να το ψιλοσκέφτεσαι αν θα μπεις, κομπλάρεις λίγο.Να πω την αλήθεια πότε δεν πρόσεξα ποιος δούλευε μέσα! Ημουν αποροφημένος με την βιτρίνα:D

Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια μου αλήτες πουλιά!

μια βοήθεια στον φίλο σας απο την περιφέρεια σας παρακαλώ!!

αφού με αξίωσε ο πανάγαθος και μάζεψα σε μια λίστα τα μπουκάλια που έχω πεταμένα απο δω και απο κεί [προσοχή δεν μάζεψα τα μπουκάλια σε ένα χώρο, αλλά σε μια λίστα τα ονόματα], είδα οτι μου λείπουν μερικά αποστακτήρια που δεν το περίμενα :angry: !!!!

οπότε πάμε για μια βοήθεια φίλοι μου καλοί!!

θέλω προτάσεις για αγορά [οχι κατ' ανάγκη για άμεση κατανάλωση] απο 1-2 καλές φιάλες απο τα παρακάτω αποστακτήρια [δεν είναι ανάγκη να γίνει άμεσα η αγορά, απλά για να έχω το νού μου!!!]

Talisker

Oban

Bowmore

caol ila

isle of jura

port charlotte

scapa

και japan [εκτός απο nikka yamazaki αν υπάρχει κάτι χωρίς να είμαι σίγουρος ακόμα!]

κάθε πρόταση θα γίνει αντικείμενο σκέψης, και δημιουργικής κριτικής στο μυαλό μου!!

sorry απο τον φίλο silveris που του κλέβω το θέμα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Με ταπεινότητα και σεβασμό προτείνω τα εξής

Scapa 14 γιατί θα γίνει συλλεκτικό

Bowmore 17 y.o. και 12 y.o. ... αν δεν πάρεις το 25 y.o.

Caol Ila 18 y.ο. αν όχι το 25 y.o. το οποίο δεν είναι πολύ islay

Talisker 25 y.o. αλλά δεν είμαι και ειδικός

Για το Oban έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το distiller's edition

Αυτά και ελπίζω να βοήθησα. :good:

Link to comment
Share on other sites

Scapa 14 γιατί θα γίνει συλλεκτικό

δεν ζήτησα συλλεκτικά [γιατι αυτομάτως τίθεται θέμα ανοίγματος ή μη], αλλά φιάλες που να έχετε δοκιμάσει και να σας άρεσαν, ή που να υπάρχουν σε σχέση τιμής προς ποιότητα καλή!

[offtopic] γιατί θα γίνει συλλεκτικό αλήθεια; [/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Το Scapa 14 είναι η απλή εμφιάλωση του Scapa που σύντομα θα αντικατασταθεί από το 16yo. Ο σωστός λόγος για να το πάρεις όμως δεν είναι επειδή θα γίνει συλλεκτικό, αλλά επειδή είναι το καλύτερο (μου) everyday malt!

Για τα υπόλοιπα δεν είμαι ειδικός, αλλά για το Scapa μπορώ επίσης να σου προτείνω το Scapa 14 y.o., 1992/2006, 60.6%, OB, NCH, CS (υπάρχει περιγραφή αλλού στο forum) και το Chieftain's Scapa 22yo matured in Amontillado cask, 57.9% (θα υπάρξει περιγραφή από τον ambu σύντομα)

Link to comment
Share on other sites

και φυσικά ευχαριστώ τους φίλους που απάντησαν και αυτούς που θα απαντήσουν, δεχόμαστε και pm αν κάποιος νιώθει έτοιμος να ξεφορτώσει κάτι απο τα ράφια του στο σπίτι :tongue: !

Link to comment
Share on other sites

θέλω προτάσεις για αγορά [οχι κατ' ανάγκη για άμεση κατανάλωση] απο 1-2 καλές φιάλες απο τα παρακάτω αποστακτήρια [δεν είναι ανάγκη να γίνει άμεσα η αγορά, απλά για να έχω το νού μου!!!]

Talisker

Oban

Bowmore

caol ila

isle of jura

port charlotte

scapa

1.Oπωσδήποτε Bowmore 17y.o. όσο υπάρχει ακόμα

2.Το Talisker το 25άρι είναι θεϊκό, αλλά διαβάζω διθυράμβους και για το 20y.o.-60,2 ή 62% κάτι τέτοιο

3.Caol Ila 18y.o. (δοκιμασμένο), Caol Ila cask strength (αδοκίμαστο, πολύ καλές κριτικές)

4.Oban κι εγώ έχω ακούσει θετικά σχόλια για το Distillers edition

5.Jura, μην κάνεις το λάθος και πάρεις το Superstition!!! Για καπνίλα το heavily peated.

6.Port Charlotte??????

7.Scapa, μιλήσαν οι πιο ειδικοί, απλά να αναφέρω οτι βρίσκεις ακόμα το παλιό 12άρι που κυκλοφορούσε πριν το 14άρι (άν ενδιαφέρει το συλλεγειν).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...