Jump to content
Sign in to follow this  
dyrer

Αποθήκευση μπουκαλιών

Recommended Posts

Τρόπος αποθήκευσης των μπουκαλιών

Ψάχνωντας βρήκα ότι:

1. Το αλκοόλ του whisky μπορεί να καταστρέψει το φελό όταν το έχουμε γυρισμένο στο πλάι.
  2. Αν ανοιχτεί ένα whisky μέσα σε ένα χρόνο με ενάμισι είναι πιθανό να έχει καταστραφεί η γεύση λόγω της οξείδωσης.

Χρήσιμες συμβουλές:

• Κρατήστε τα μπουκάλια μακριά από το πολύ φως
  • Μακριά από την πολύ ζέστη και πολύ κρύο
  • Δημιουργήστε ένα χώρο αποθήκευσης μέσα στους τοίχους του σπιτιού σας

Περιμένω τις απόψεις σας.

Νομίζω ότι κοινά αποδεκτή λύση δεν υπάρχει. Ο καθένας κάνει ότι φαντάζεται ότι λειτουργεί καλύτερα. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι κάνουν αυτό που αναφέρεις "τα γυρνάμε για μισό λεπτό μόνο στο πλάι για να βρέχεται ο φελλός", αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Μικρή παρατήρηση: υπάρχει μια νέα τάση που υποστηρίζει ότι το whisky μέσα στο μπουκάλι αλλάζει (με την έννοια της ωρίμανσης). Έχω την εντύπωση ότι οι maltmaniacs έκαναν ένα debate επί του θέματος, αλλά δεν θυμάμαι πότε. Πάντως δεν πρέπει να είναι η κυρίαρχη αντίληψη στο θέμα.

Να αφαιρέσεις τον αέρα είναι καλό για φιάλες που το περιεχόμενο τους θα βρίσκεται κάτω από την μέση για αρκετό καιρό. Η επαφή με τον αέρα, "οξειδώνει" το whisky και αλλάζει δυσάρεστα την γέυση του. Μία άλλη λύση είναι να μεταφέρεται το περιεχόμενο σε μικρότερα άδεια μπουκάλια. Ιδανικά μου έχουν φανεί τα μπουκάλια των 200ml Douglas Laing Old Malt Cask.

Αλήθεια έχει κανείς καμιά άκρη για καινούργια γυάλινα μπουκάλια με καπάκι διαφόρων μεγεθών (350ml - 200ml);

Διαβάζοντας την απάντηση, θα με πάρει κανείς για τρελό, καθώς δεν υπάρχει αντιστοιχία με το κείμενο του malster. Όταν έγραψα την απάντηση το πρώτο post ήταν εντελώς διαφορετικό!

Το πρώτο μήνυμα δεν ήταν δικό μου, και για να αποφύγουμε τυχόν παρεξηγήσεις το αφαίρεσα. Φυσικά δεν διέγραψα το δικό σου μήνυμα, και νομίζω ότι είναι κάπως σχετικό με το νέο κείμενο. Δυστυχώς έπρεπε να γίνει.

Τελικά μετά από τόσο καιρό και τόση κουβέντα μεταξύ μας και αλλού, δεν έχω καταλήξει. Πρέπει ή δεν πρέπει να γυρνάμε στιγμιαία τούμπα παλιά μπουκάλια δηλ. που έχουμε για χρόνια στο σπίτι μας, ώστε να βρέχεται λίγο που και που ο φελλός????

Τελικά μετά από τόσο καιρό και τόση κουβέντα μεταξύ μας και αλλού, δεν έχω καταλήξει. Πρέπει ή δεν πρέπει να γυρνάμε στιγμιαία τούμπα παλιά μπουκάλια δηλ. που έχουμε για χρόνια στο σπίτι μας, ώστε να βρέχεται λίγο που και που ο φελλός????

Νομιζω πως ενα ελαχιστο βρεξιμο του φελου θα βοηθησει στη διατηρηση της ελαστικοτητας και συστασης του.Ο χρονος που θα πρεπει να γινεται αυτο, θα πρεπει να συνδιαζεται με τις συνθηκες φυλαξης,(δεν νομιζω οτι εχουμε χωρους που μπορουμε να πετυχουμε ιδανικες συνθηκες 100%).

Νομιζω πως ενα ελαχιστο βρεξιμο του φελου θα βοηθησει στη διατηρηση της ελαστικοτητας και συστασης του.Ο χρονος που θα πρεπει να γινεται αυτο, θα πρεπει να συνδιαζεται με τις συνθηκες φυλαξης,(δεν νομιζω οτι εχουμε χωρους που μπορουμε να πετυχουμε ιδανικες συνθηκες 100%).

πιστεύω οτι η καλύτερη προσέγγιση είναι υποκειμενική!

αν μιλάμε για μπουκάλια που έχουμε σκοπό να τα ανοίξουμε κάποια στιγμή, τότε δεν αξίζει να τα γυρνάμε [αρκεί βέβαια η στιγμή να είναι λογική μέσα στην επόμενη δεκαετία]

αν μιλάμε για συλλεκτικά, τότε ένα πρόγραμμα γυρίσματος επιβάλλεται, όχι για να μην υποβαθμιστεί το περιεχόμενο, αλλά κυρίως για να μην σπάσει ο φελλός και χάσει την αξία του σε πιθανή μεταπώληση!

αν μιλάμε για το τι κάνω εγώ; ε γενικά δεν τα πολυπειράζω, απλά τα έχω σε ράφι που δεν έχει υγρασία - μεταβολές θερμότητας - φώς , για να προστατεύονται οι ετικέτες/κουτιά και απλά τα χαζεύω κάθε φορά που βάζω ακόμα ένα μπουκάλι δίπλα τους!

απλά τα χαζεύω κάθε φορά που βάζω ακόμα ένα μπουκάλι δίπλα τους!

Ειλικρινά υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση για έναν Συλλέκτη από το να κάνει αυτήν την κίνηση???.

Προσωπικά εγώ τα φέρνω μια στο τόσο και από καμιά τούμπα,έτσι για να <<βρίσκεται σε ετοιμότητα>>.

Ειλικρινά υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση για έναν Συλλέκτη από το να κάνει αυτήν την κίνηση???.

Προσωπικά εγώ τα φέρνω μια στο τόσο και από καμιά τούμπα,έτσι για να <<βρίσκεται σε ετοιμότητα>>.

Να αναφερουμε και την περηφανεια που νιωθουμε για τις φιαλες μας???

εστω κι αν εγω εχω λιγες.

εστω κι αν εγω εχω λιγες.

Δεν έχει σημασία τόσο ο αριθμός των φιαλών αλλά η όλη φάση,

το μεράκι με το οποίο κάνεις όλες τις επιλογές σου,

το ψαχτήρι που έκανες πριν το αγοράσεις......

και τέλος,όπως προείπα,η τοποθέτηση της φιάλης δίπλα στα άλλα <<αδερφάκια και ξαδερφάκια>>.

Α ρε μερακλη giorgos σε χαιρομαι,με τις κινησεις σου ,τις μανουβρες,τον αποπνεοντα ερωτισμο με τον οποιο προσεγγιζεις καθε φιαλη :D Να με κραταγες μια στιγμη μοναχα στα χερια σου μ'αυτον τον τροπο να νιωσω την γλυκια ανατριχιλα,να με γυρναγες,να με κοιτουσες με ματια λαγνα :D Τωρα που ειναι και καρναβαλι ,βλεπω να ζητας απο την κοπελα σου να ντυθει μπουκαλι και να ανοιγεις το φελλο της με περισια ανδρικη επιθυμια (το ειπα και στη δικια μου και με μουτζωσε)

ΥΓ. παντως και εγω ετσι ειμαι ομοιο(ψυχο)παθης

παντως και εγω ετσι ειμαι ομοιο(ψυχο)παθης

Δε λέω και εσύ ομοιοπαθής!.

Με τη διαφορά πως εγώ τα βάζω με το χέρι τα καινούργια μου αποκτήματα στο ράφι

και εσύ βρε Sir μου με τις αγκαλιές ξεφορτώνεις σε ράφια,ντουλάπια...μπαούλα κ.α.

Είσαι σε πιο προχωρημένο στάδιο αρρώστειας..... :tongue:

ΥΓ:Που θα πάει,δε θα αρρωστήσω και εγώ τόσο βαριά??? :o:tongue::lol::D

Και για να μην ξεχνιόμαστε,Χρόνια σου πολλά Sir μου.

Υγεία και ευτυχία πάνω απ'όλα και σου εύχομαι σύντομα να τα χιλιάσεις τα maltakia σου. :)

Σ'ευχαριστω giorgos ,δεν μπορω παρα να σου ευχηθω να εισαι παντα .....αρρωστος :D

ΕΓΩ ΤΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΩ ΟΛΑ ΣΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΜΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!

• Haha 1

Βοηθήστε με καλοί μου σμυφορουμίτες να λύσω ένα υπαρξιακό που έχω:

Αν η οξείδωση οφείλεται στον αέρα, τότε όσο λίγότερο αέρα παίρνει ένα ανοικτό μπουκάλι, τόσο λιγότερο οξειδώνεται, σωστά; Το λεώ αυτό γιατί είμαι ο μόνος που πίνω malt στην ευρύτερη μη-Allaboutwhisky παρέα μου, οπότε, αν και έχω αγοράσει μπουκάλια που θέλω να δοκιμάσω, δεν ταα νοίγω γιατί λυπάμαι να πίω ένα Dram και να πάνε χαμένα.

Όμως, με την παραπάνω λογική, όσο λιγότερο λείπει, τόσο περισσότερο κρατάει ένα ανοικτό μπουκάλι, σωστά;

Όμως, με την παραπάνω λογική, όσο λιγότερο λείπει, τόσο περισσότερο κρατάει ένα ανοικτό μπουκάλι, σωστά;

λογικά απο το 1/2 του μπουκαλιού κ κατω αρχίζουν οι γευστικές διαφοροποιήσεις ;)

αν και έχω αγοράσει μπουκάλια που θέλω να δοκιμάσω, δεν ταα νοίγω γιατί λυπάμαι να πίω ένα Dram και να πάνε χαμένα.

Και εμείς γιατί είμαστε εδώ.

Δηλώνω εθελοντής να βοηθήσω τον συμforumith ambu ώστε να μην πάνε χαμένα τα μπουκάλια του.

Κανένας άλλος μαζί μου?.

ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

1) ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΕΧΩ ΑΝΟΙΚΤΟ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΛΕΓΩ/ΑΝΟΙΓΩ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΚΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΩ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΧΡΗΣΗ (ΒΡΑΔΥΝΗ) ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ ΟΞΕΙΔΩΣΗΣ ΚΑΠΟΙΩΝ ΑΛΛΩΝ ΦΙΑΛΩΝ.

2)ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΩΣ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΟΤΑΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΣΥΛΛΟΓΗ,Η ΟΠΟΙΑ ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΑΖΙ ΤΗΣ.

Η ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ,Η ...ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ, Η ΑΠΟΛΑΥΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΦΙΑΛΗΣ ΣΥΝΕΠΙΚΟΥΡΟΥΜΕΝΗΣ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΠΑΡΕΑΣ Η ΤΗΣ ΚΑΛΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ MALTMANIAC ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΛΛΕΚΤΗ .

ΑΛΕΚΟΣ

Υ.Γ.

ΦΙΛΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΥΑ ΤΡΙΠΟΛΗ!!!!!!!!!!!

KOULOS ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΒΡΕΙ ΗΔΗ ΤΟ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΤΟΥ ΨΥΧΟΥΣ!

Ε,ΡΕ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΟ ΘΑ ΠΕΦΤΕΙ!!!!!!!!!!!!!!

είπαμε η συνταγή για το ψύχος είναι μια [-16 το πρώι για να μην ζηλεύεται!!!!]

glenfarclas 105 !!!! το μικρό μπουκαλάκι του μισού λίτρου στο ντουλαπάκι στο αμάξι [για την ακρίβεια εγώ επειδή μου "κλέψαν" το δικό μου μπουκαλάκι έχω απο glenfraclas 10 yo μπουκαλάκι και το κάνω refill με 105]

και για το σπίτι το everyday malt μου που τόσο σας έχει κάνει εντύπωση :tongue: [να πώ οτι δεν πίνω πολύ μπορεί και μισό dram μόνο, απλά για την παρέα!]

Αν και έχει περάσει πόλις καιρός λέω να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου

Σχετικά με τον φελλό η άκρως παραδεκτή και επικρατέστερη άποψη είναι ότι το αλκοόλ καταστρέφει τον φελλό

ειδικά από τα 45% και πάνω οπτέ όσο λιγότερη η επαφή τόσο καλύτερα γιατί ακόμα και το λίγο βρέξιμο μπορεί να

καταστρέψει του παλιά τεχνολογίας και παλιούς φέλοους.

Όσο για τα αλλα συμφωνώ άπλυτα μακριά από φως οσμές και κραδασμούς

Happy collecting

Αν και έχει περάσει πόλις καιρός λέω να καταθέσω και εγώ τις απόψεις μου

Σχετικά με τον φελλό η άκρως παραδεκτή και επικρατέστερη άποψη είναι ότι το αλκοόλ καταστρέφει τον φελλό

ειδικά από τα 45% και πάνω οπτέ όσο λιγότερη η επαφή τόσο καλύτερα γιατί ακόμα και το λίγο βρέξιμο μπορεί να

καταστρέψει του παλιά τεχνολογίας και παλιούς φέλοους.

Όσο για τα αλλα συμφωνώ άπλυτα μακριά από φως οσμές και κραδασμούς

Happy collecting

U.B. έχεις δίκιο αλλά ψάχνοντας παλιά ειδικά για ουίσκυ βρήκα ότι πρέπει 1-2 φορές το χρόνο να βρέχεται ο φελλός για πολύ λίγο (ένα αναποδογύρισμα και είναι ΟΚ).

Το πλέον σημαντικό για εμένα είναι η σταθερή υγρασία και η έλλειψη φωτός.

Αλλά θα δείξει όταν ανοίξω κάποιο παλιό μπουκάλι!!!

Αυτό είναι κάτι που πραγματικά δεν το έχω συναντήσει κάπου αλλα και τα αποστακτήρια που έχουν μεγάλες συλλογές

από παλιές φιάλες το μονο που κάνουν είναι αποθήκευση σε χώρους με αυστηρά ελεγχόμενες θερμοκρασίες και υγρασία.

Αν και κάποια στιγμή θα επέλθει η φυσική αποσυνθεση του φελλού γιάυτό και κάποια οινοποιία πχ Penfolds προσφέρουν

κλινικές "επαναφελοσεις" recorking για τα σπανια κομμάτια των πελατών τους κάπου είχα διάβαση ότι και το Macallan σκεφτόταν κάτι τέτοιο...

Eίχα εδώ και καιρό, μία ανησυχία για την αποθήκευση των φιαλών και είχα σκεφθεί μερικούς τρόπους. :huh:

Νομίζω ότι βρήκα την άκρη, έπειτα από μία χθεσινή σύντομη επίσκεψή μου στα Αρκαδικά Highlands (sorry Koylos ήμουνα κυνηγημένος), την οποία ελπίζω να την πραγματοποιήσω εντός του Σαββατοκύριακου και αφού στεφθεί με επιτυχία θα σας την παρουσιάσω....... :D

αν η απάντηση είναι να τα αποθηκεύσεις δίπλα στα δικά μου, καλοδεχούμενη η πρόταση χα χα χα