Jump to content
Sign in to follow this  
dyrer

Αποθήκευση μπουκαλιών

Recommended Posts

7 hours ago, Mafariel said:

Το προβλημα μου ειναι οτι ζω στην Λαρισα.Οσοι γνωριζουν θα με καταλαβουν. Χειμωνα φετος μας εκανε -14 (συνηθως κατεβαινει μεχρι -5) αλλα το καλοκαιρι το 40αρι το εχει πολυ χαλαρα.Θα ηθελα κατι να προστατευσω την @@@λα μου εστω κι αν δεν εχω τις σπανιες εκδοσεις(ΑΚΟΜΗ)!!

Σκεφτομουν το παρακατω λογω πολλων παραγοντων

https://www.skroutz.gr/s/2803/Candy-CCV-150-EU.html?keyphrase=candy+ccv150

DMK : ωραια τα αρθρα που εχεις παραθεσει.

Φίλε αυτό ακριβώς που ανέφερα παραπάνω ΔΕΝ είναι συντηρητης κρασιών γιατί ΔΕΝ έχει ρύθμιση υγρασίας. Είναι θάλαμος σερβίρισματος κρασιού γιατί ρυθμίζει μόνο την θερμοκρασία.

Οι θερμοκρασίες που αναφέρεις είναι οι εξωτερικές περιβαλοντικες και είναι  άσχετες στο θέμα μας. Συμβουλή δική μου αγόρασε ένα δύο θερμόμετρα/υγρομετρα (σαν αυτά που χρησιμοποιούν στους Humidors πουρον) και τοποθέτησε τα όπου νομίζεις έχει την πιο σταθερή θερμοκρασία μέσα στο σπίτι σού χειμώνα καλοκαίρι και παρατήρησε τις θερμοκρασίες και την υγρασία. Αν οι θερμοκρασίες δεν ξεπερνούν τους 25c  είσαι απόλυτα Οκ. Αν το καλοκαίρι χτυπας θερμοκρασία 35c+ μέσα στο σπίτι  το ξανά συζητάμε :good:

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Δυστυχως οι θερμοκρασιες και μεσα στο σπιτι ειδικα τις ωρες που λειπουμε και το aircondition δεν λειτουργει ξεπερνουν του 35. Ομως μου εδωσες μια ωραια ιδεα. Θα δω τι θα κανω.

4 hours ago, Mafariel said:

Σε ευχαριστω πολυ για την συμβουλη σου. Δυστυχως οι θερμοκρασιες και μεσα στο σπιτι ειδικα τις ωρες που λειπουμε και το aircondition δεν λειτουργει ξεπερνουν του 35. Ομως μου εδωσες μια ωραια ιδεα. Θα δω τι θα κανω.

Αν είναι έτσι  παίζει και το άλλο αν έχεις ένα μαραγκο και ένα ψυκτικο: μπορείς να φτιάξεις ένα ντουλαπι στις διαστάσεις που θες και να του βάλει ένα μοτερακι χαμηλής ψύξης ώστε να διατηρήσει θερμοκρασία 17-20c νομίζω ότι με τον σωστό μάστορας θα είναι η πιο καλή και οικονομική λύση 

• Like 1

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

Αν είναι έτσι  παίζει και το άλλο αν έχεις ένα μαραγκο και ένα ψυκτικο: μπορείς να φτιάξεις ένα ντουλαπι στις διαστάσεις που θες και να του βάλει ένα μοτερακι χαμηλής ψύξης ώστε να διατηρήσει θερμοκρασία 17-20c νομίζω ότι με τον σωστό μάστορας θα είναι η πιο καλή και οικονομική λύση 

εχω και τα δύο!:db: ειναι μια καλή ιδεα! θα το πω σε ενα φιλο μου ξυλουργο πρώτα που εχει τρελα με τετοια να δω τι θα μου σχεδιασει. αλλα θα χρειαστεί και υλικα για μονωση νομιζω, δεν φτάνει μόνο το μοτεράκι και επιπλεον δεν ξερω αν προσφερεται το ξύλο για τετοιες κατασκευες ή αν θέλει αλουμίνιο κτλ.

Just now, gtril said:

εχω και τα δύο!:db: ειναι μια καλή ιδεα! θα το πω σε ενα φιλο μου ξυλουργο πρώτα που εχει τρελα με τετοια να δω τι θα μου σχεδιασει. αλλα θα χρειαστεί και υλικα για μονωση νομιζω, δεν φτάνει μόνο το μοτεράκι και επιπλεον δεν ξερω αν προσφερεται το ξύλο για τετοιες κατασκευες ή αν θέλει αλουμίνιο κτλ.

Το κόλπο είναι χαμηλή ψύξη...δεν φτιάχνεις ψυγείο με -5/0с αλλά δροσερό θάλαμο σίγουρα η μόνωση βοηθάει στην διατήρηση της θερμοκρασίας πάντως στις θερμοκρασίες που μιλάμε ξύλο με κατάλληλη επεξεργασία κάνει μια χαρά 

Εχω και εγω απο τους 2. Καλο ειναι να μοιραστουμε αποψεις και σκεψεις για το καλυτερο αποτελεσμα

Μήπως το παρακάνουμε λίγο; δηλαδή εγώ (μιλάω για Αθήνα) που τα έχω όρθια σε ένα από τα ντουλάπια της κουζίνας κάτω από το νεροχύτη με την απαιτούμενη υγρασία και θερμοκρασία κατ’ εκτίμηση γύρω στους 14 βαθμούς (μπορεί να μην είναι σταθερή αλλά δεν έχει τρομερές διακυμάνσεις, πχ δεν είναι πλησίον καλοριφέρ κλπ), δεν τα διατηρώ σε καλή κατάσταση;

Θεωρω πως η τρελα μας πολλες φορες μας οδηγει να το παρακανουμε!! Δεν ξερω αλλα την λυση θα την βρουμε

On 2/17/2017 at 8:55 PM, DMTK said:

Does Whiskey go bad? How to seal a bottle of whisky

https://www.whisky.com/information/knowledge/about-whisky/storage/does-whiskey-go-bad.html

Καλό αυτό που προτείνει αλλά αποψη μου, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις τόσο ακριβό υλικό 30-40$ για να το κλεισεις ειδκά αν θες να το κάνεις για ανοιχτά μπουκάλια που πρόκειται να τα ξανανοίξεις σε 20-30 μέρες ή σε 2 μήνες για να τα πιεις και να τα ξανακλείσεις. Μπορείς κάλλιστα να χρησινοποιήσεις τις αεροστεγείς πλαστικές μεμβράνες για τα φαγητά που ειναι φτηνές και μπορείς να τις βρεις παντού.Ούτε αυτές αφήνουν τον αέρα να περάσει.

Σκεφτήκατε ποτέ να πειραματιστείτε πάνω στις ιδανικές συνθήκες αποθήκευσης μιας φιάλης whisky; Ευτυχώς δε θα χρειαστεί να το κάνετε γιατί το έκανε κάποιος άλλος για εσας....

Ευχαριστούμε Mattias που μας έβγαλες απ τον κόπο και κυρίως τα έξοδα!

https://scotchwhisky.com/magazine/features/18126/how-do-storage-conditions-affect-whisky/

• Like 3
  • Thanks 1

Χαίρετε! Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με την αποθήκευση μη ανοιγμένων μπουκαλιών τα οποία βρίσκονται μέσα στο κουτί τους. Θα τα επηρεάσει θερμοκρασία 40-50 βαθμών ή δεν θα έχουν θέμα; Δυστυχώς λόγω έλλειψης χώρου έχω αυτά τα μπουκάλια ψηλά σε ανοικτό χώρο και λόγω του ενεργειακού τζακιού ο θερμός αέρας (ως γνωστόν ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος) εγκλωβίζεται στο ταβάνι...

Ευχαριστώ πολύ!

1 hour ago, Drunken Knight Opening said:

Χαίρετε! Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω κάτι σχετικά με την αποθήκευση μη ανοιγμένων μπουκαλιών τα οποία βρίσκονται μέσα στο κουτί τους. Θα τα επηρεάσει θερμοκρασία 40-50 βαθμών ή δεν θα έχουν θέμα; Δυστυχώς λόγω έλλειψης χώρου έχω αυτά τα μπουκάλια ψηλά σε ανοικτό χώρο και λόγω του ενεργειακού τζακιού ο θερμός αέρας (ως γνωστόν ο θερμός αέρας είναι ελαφρύτερος) εγκλωβίζεται στο ταβάνι...

Ευχαριστώ πολύ!

Προσωπική μου άποψη, ότι σίγουρα θα επηρεαστούν τα μπουκάλια σου με τόσο υψηλές θερμοκρασίες που αναφέρεις, έστω και μακροπρόθεσμα. Ιδίως και αν υπάρχουν μεγάλες διακυμάνσεις στη θερμοκρασία, ανάλογα με τη λειτουργία του τζακιού. Επίσης επειδή ζούμε σε μια σεισμογενή χώρα, η αποθήκευση σε ανοιχτό χώρο και μάλιστα σε υψηλό σημείο, είναι κι αυτή, κάπως προβληματική. 

• Like 1

3 hours ago, Drunken Knight Opening said:

To whisky δεν αγαπάει ζέστη και φως σε ότι αφορά την αποθήκευση. Ιδιαίτερα στο ενεργειακό που λες, αν τα γνωρίζω καλά πρέπει να έχεις "γρίλιες" για την εξαγωγή του ζεστού αέρα στο πάνω μέρος του τζακιού. Οπότε, όταν ανάβεις το τζάκι η θερμοκρασία έχει μεγάλες μεταβολές και αυτό επηρεάζει ακόμα πιο πολύ. 

• Like 1

On 8/13/2019 at 8:15 PM, Drunken Knight Opening said:

Ευχαριστώ πολύ!

Φίλε DKO άλλαξε τους μέρος αποθήκευσης άμεσα. Βρες κάπου σκοτεινά ή έστω χωρίς άμεσο φως, και με πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες.

• Like 1