Jump to content

Recommended Posts

Το θέμα έχει ως εξής. Κάνω μια ερώτηση (ψαγμένη όμως) σχετικά με οτιδήποτε αφορά το ουίσκυ (ιστορία, εμφιαλώσεις, βιομηχανία, αποστακτήρια, γεγονότα, τα πάντα). Όποιος απαντήσει (σωστά), αναλαμβάνει εκείνος να κάνει μια νέα ερώτηση. Καλό παιχνίδι?

Η ετικέτα του Jack Daniels είναι μαύρη. Δεν ήταν πάντα έτσι όμως. Τί χρώμα ήταν παλιά, γιατί άλλαξε και πότε?

Celtic παιδί μου μάθε πρώτα πως γράφεται το whisky (WHSIKY????) και μετά κάνε ερωτήσεις!!! :lol::yahoo:

Εγω δεν παιζω ατιμα παιχνιδια,ειπες για μια ερωτηση και εβαλες τρεις!! :tongue::D

Η εττικέτα ήταν λευκή.

Ο πραγματικός λόγος που άλλαξε (και όχι τα μαρκετινγκ τρικ που λέει το αποστακτήριο) είναι για να μην μοιάζει με το Jim Beam.

Αλλά ειλικρινά.....τι νόημα έχει μία ερώτηση για το JD;;

Ποιος σοβαρός άνθρωπος πίνει JD;;; :lol::drinks:

ποια ετικέτα; σε κανατες το πίναμε τοτε..... μετά κρύσταλλα....

τώρα τελευταία το παλεύουμε με ετικετες λογω του νόμου :angry:

[αποφεύγω να απαντήσω γιατι μιλάμε για αθέμιτο συναγωνισμό....]

Τώρα η ερώτηση απαντήθηκε; Ποιος βάζει την επόμενη;

Όχι!! Η απάντηση του Mallios είναι λάθος. Προσπαθήστε κι άλλο.

Δίνω διορία μέχρι αύριο βράδυ αλλιώς θα το πάρει το ποτάμι που λέγεται koulos !!

Από μια αναζήτηση που έκανα στο Internet φαίνεται ότι οι πρώτες ετικέτες και μέχρι το 1895 ήταν μπέζ-κίτρινες, οπότε και άλλαξε το μπουκάλι Έμαθα επίσης ότι η σημερινή ετικέτα κατοχυρώθηκε ως σήμα το 1967. Τώρα γιατί έγινε η αλλαγή αυτή... εκτός και αν λές την παλιά ιστορία ότι ο JD ήθελε το μπουκάλι του να είναι ξεχωριστό και αναγνωρίσημο!

(Καλά ρε φίλε και εσύ, έπρεπε να ξεκινήσεις με ερώτημα από το Tennesee-σχεδόν-bourbon-εκτος-από-το-φιλτράρισμα whisky Jack Daniels?) :D:tongue:

Έψαξα μέχρι που βαρέθηκα! Το σίγουρο είναι ότι υπήρχαν μπουκάλια χωρίς ετικέτα, με τα γράμματα σκαλισμένα. Βρήκα κάπου μια κίτρινη και μια σαν μουχλιασμένη λευκή.

Η μαύρη πρέπει να ξεκίνησε το 1911 ή 1912, σε ένδειξη πένθους για τον θείο Jack από τον ανηψιό του που τον κληρονόμησε. Το αρχικό σχέδιο ήταν να κυκλοφορήσει για 1 χρόνο, αλλά είχε επιτυχία και την κράτησαν.

Σωστά;

επειδή βαριέμαι, ας ρωτήσω μερικές διευκρινήσεις!

πόσο σίγουρος είσαι οτι η ερώτηση που θέτεις έχει μοναδική απάντηση;

πόσο σίγουρος είσαι για την πήγη της απάντησης, θα μας δώσεις link ή κάτι άλλο να μας το επιβεβαιώσει;

μιλάς για μετάβαση απο κάτι αλλο στο black label, ή μιλάς και για εσωτερικές μεταβάσεις απο black label σε black label απλά με διαφορετικά στοιχεία;

μερικές φωτό απο ετικετες....

label02.jpg

label03.jpg

8 χρονών Jack απο παλιά

Pure2.jpg

ετικέτα για το whiskey "black jack" [κατοχυρωμένο σήμα απο το εργοστάσιο του jd .....]

Label2.jpg

το whiskey του ανηψιού

Label9.jpg

Σωστός o koulos! Τα λεφτά μας πίσω!

Και τελικά ποιος κερδίζει ωρέ παλληκάρια?.

Kερδίζει ο jbelig άν και βρήκε μόνο το 2ο σκέλος της ερώτησης. H αρχική ετικέτα ήταν πράσινη (μάλλον η πρώτη του koulos). Άλλαξε το 1911 σε μαύρη ως ένδειξη πένθους για το θάνατο του Jack Daniel.

Πηγή είναι ο Hans Ofrringa και το βιβλίο του "The road to Craigellachie", που το συνιστώ ανεπιφύλακτα για τις διακοπές, ανάλαφρο, διασκεδαστικό, ταξιδιάρικο, γεμάτο ενδιαφέροντα στοιχεία για το ουίσκυ "εκ των έσω". Δείτε τα ακόλουθα links

http://www.scotland.org/about/entertainmen...n/offringa.html

http://www.amazon.co.uk/Road-Craigellachie...7536&sr=8-1

Jbelig η σειρά σου τώρα!

Άντε jbelig, τώρα που γύρισες, μόλις τελειώσεις με τις οικογενειακές υποχρεώσεις (sex, μαγείρεμα, σκούπισμα, σφουγγάρισμα, άπλωμα ρούχων, σιδέρωμα, φροντίδα μπαλκονιού, ταράτσας, αποθήκης, κλπ, ψώνια, μαστορέματα, κλπ :lol: :lol: :lol: ), βάλε ένα Scapa και θέσε την επόμενη ερώτηση του quiz.

Το έψαξα λιγάκι πριν φύγω αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Θα ανασκουμπωθώ και θα ξαναψάξω τις προσεχείς μέρες!

Υ.Γ. Που κρύβεστε όλοι ρε παιδιά;

Το έψαξα λιγάκι πριν φύγω αλλά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο. Θα ανασκουμπωθώ και θα ξαναψάξω τις προσεχείς μέρες!

Υ.Γ. Που κρύβεστε όλοι ρε παιδιά;

Κρύβεται;;; Ποιος κρύβεται;;;

Εμείς εδώ είμαστε και περιμένουμε την αποφράδα ημέρα (νύχτα μάλλον) που θα βρεθούμε στη γνωστή γιάφκα και ...... θα πιούμε κανά τσαγάκι. :drinks:

τσαι δεν ξέρω, εγω εχω ξεκολωθεί στις amstel παρεά με γκίοσσα κάθε δεύτερο βράδυ.......

Για να θεσω και εγω μια ερωτηση στο δαιμονιο φορουμ,ποσες περιοχες με το ονομα speyside υπαρχουν? (να εμπιστευτεις τον πρακτορα σου να σου βγαλει εισιτηριο για Σκωτια και να βρεθεις......? :cool:

Για να θεσω και εγω μια ερωτηση στο δαιμονιο φορουμ,ποσες περιοχες με το ονομα speyside υπαρχουν? (να εμπιστευτεις τον πρακτορα σου να σου βγαλει εισιτηριο για Σκωτια και να βρεθεις......? :cool:

Και να βρεθείς.....Trinidad & Tobago Island!!!

Έχει και εκεί Speyside αλλά μια χαρά μου φαίνεται.

Σαν να κάνεις λάθος και αντό να μαζέψεις φράουλες στην Ουκρανία, να τις μαζέψεις στην Βραζιλία...ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ!!!

Ευγε mallios ,δεν εισαι καλος μονο στην ανατομια αλλα και στη γεωγραφια!! :good:

Jbelig ή Mallios παρακαλώ το επόμενο κουίζ, μην ξεχνιόμαστε :girl_devil:

ΟΚ. Ερώτηση.

Ποιο silent αποστακτήριο από το Campbeltown έχω ξεχάσει ή δεν βρήκα στοιχεία; (για να ψάξω να τα προσθέσω)

1. UNION (1826)

2. HIGHLAND (1827)

3. McKINNON'S ARGYLL (1828)

4. LOCHSIDE (1830)

5. DRUMORE (1834)

6. TOBERANRIGH (1834)

Ας βάλω εγώ λοιπόν την επόμενη

Υπήρξε ποτέ αποστακτήριο ουίσκυ στο Λονδίνο? Αν ναι, ποιό?? (μπλόφα??)

Να ηταν ενα και δυο μονο... :tongue: ..Λοιπον,εχουμε και λεμε

α) Black Swan

:cool: Lea Valley

c) Mill End

d) Millbank

e) Old Seager

f) Schiedam

g) St. Andrew"s

i) Tooley Street

j) Wandsworth

Ολα νομιζω εχουν κλεισει χρονια τωρα,στο Λονδινο πλεον εχουν απομεινει καποια αποστακτηρια gin (beefeater e.t.c.),ξανανομιζω :tongue:

Ερωτηση.... Ποιο ειναι το νοτιοτερο αποστακτηριο του κοσμου?