Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Tomy, θα συνεχίσω λοιπόν απο εδώ τη συζήτηση και θα σου πω πως, ναι, αν και δεν βλέπω να αξίζει να δώσω τόσα λεφτά για ένα Rose 16αρι, εν τούτοις έχω δηλώσει πως το Balvenie είναι μέσα στα τρία αγαπημένα μου αποστακτήρια και θα τιμήσω κάθε προιόν του! Απο εκεί και μετά, η ελάχιστη τιμή που βρήκα στο διαδίκτυο για να φτάσει στα χέρια μου, είναι τα 498 ευρώ! Φυσικά στο ebay το βρίσκεις εώς και μισοτιμής, αλλά που να βρείς εθελοντές κάθε μέρα! Να ξεκαθαρίσω και κάτι για το ebay, επειδή άκουσα κάποια κακώς σχόλια. Ναι, υπάρχει ρίσκο! Απο τη στιγμή όμως που είμαι σε όλα καλυμμένος, δεν υπάρχει θέμα. Έχω πολλά πάρε-δώσε με ebay και ξέρω κάθε παγίδα πλέον. Η πληρωμή με paypal κατα κύριο λόγο σου δίνει σιγουριά ώστε να μη χάσεις τα λεφτά σου σε περίπτωση στραβής. Το ασφαλισμένο πακέτο επίσης τη σιγουριά σε περίπτωση ενός σπασίματος. Και στην τελική, αν όλα πάνε στραβά, υπάρχει και η νομική πλευρά που κανείς απο τις δυο πλευρές δε θέλει να φτάσει εκεί η δουλειά.

Αν με ρωτήσετε πως μπορούνε να γίνουν όλα αυτά, σας υπενθυμίζω πως μένω Γερμανία και αν, ξαναλέω ΑΝ υπάρχει κάτι να ζηλέψω σαν Έλληνας, είναι η οργάνωσή τους μέχρι την τελευταία της λεπτομέρεια!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχει ρίσκο! Απο τη στιγμή όμως που είμαι σε όλα καλυμμένος, δεν υπάρχει θέμα.

χμχμχμ :on_the_quiet2: Για τις μαιμουδισιες εμφιαλωσεις που γραφουν πανω Made in Jungle και που κυκλοφορουν σε αρκετες ποσοτητες στο e-bay ουτε η γερμανικη οργανωση ουτε η ιδια η Μερκελ μπορει να σε βοηθησει...Το νου σου στις διαδικτυακες αγορες για να μην την πατησεις με distilliery μπουκαλια... :superstition:

Link to comment
Share on other sites

Sir, όσο για αυτά που γράφεις, δεν αντιλέγω. Πως θα μπορούσα άλλωστε απο τη στιγμή που τέτοια μπουκάλια κυκλοφορούν καθημερινά ανάμεσά μας. Απο αυτή την οπτική γωνία, σίγουρα υπάρχει το ρίσκο και σίγουρα δεν ασχολιούνται και όλοι όσοι πουλάνε με αυτο το θέμα, οπότε μπορείς να την πατήσεις. Εντάξει, ας πούμε οτι ποντάρουμε στη επαγγελματική σοβαρότητα και εχεμύθεια των μέλών, ή μαγαζιών απο τα οποία αγοράζουμε :lol: Απο εκεί και μετά και εφόσον θέλεις να αγοράσεις κάτι, ρωτάς πρώτα. Και σίγουρα το κλειδί σε τέτοιες αγορές ονομάζεται paypal. Τέσπα, αν υποθέσουμε πως το μεγαλύτερο ρίσκο είναι αυτο, έχετε απόλυτο δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι στην όλη συζήτηση η παρακάτω πρόταση (που άλλαξε πρόσφατα προς το χειρότερο)

προστατεύει μονο το ebay και όχι τον αγοραστή

eBay will permit sales of unopened collectable containers that still contain alcohol as long as each of the following conditions are met:

The value of the listed item is in the collectible container, not its contents.

The container is sealed and has not been opened, and any incidental contents are not intended for consumption.

The item is not be available at any retail outlet, and the container has a value that substantially exceeds the current retail price of the alcohol in the container.

Νομικά είναι δύσκολο να αποδείξεις ότι είναι fake μιας και το μονο που αγοράζεις είναι το container

και όχι το whisky οποτε δύσκολα τίθεται θέμα μιας και μιλάμε για διακοσμητική αξια...

Τρέχα γύρευε δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sir, όσο για αυτά που γράφεις, δεν αντιλέγω. Πως θα μπορούσα άλλωστε απο τη στιγμή που τέτοια μπουκάλια κυκλοφορούν καθημερινά ανάμεσά μας. Απο αυτή την οπτική γωνία, σίγουρα υπάρχει το ρίσκο και σίγουρα δεν ασχολιούνται και όλοι όσοι πουλάνε με αυτο το θέμα, οπότε μπορείς να την πατήσεις. Εντάξει, ας πούμε οτι ποντάρουμε στη επαγγελματική σοβαρότητα και εχεμύθεια των μέλών, ή μαγαζιών απο τα οποία αγοράζουμε :lol: Απο εκεί και μετά και εφόσον θέλεις να αγοράσεις κάτι, ρωτάς πρώτα. Και σίγουρα το κλειδί σε τέτοιες αγορές ονομάζεται paypal. Τέσπα, αν υποθέσουμε πως το μεγαλύτερο ρίσκο είναι αυτο, έχετε απόλυτο δίκαιο.

καποια στιγμη οταν συναντηθουμε,θυμησου να σου δειξω κατι μαγικα....

Link to comment
Share on other sites

Tomy, το Balvenie "Rose first release" βγαίνει μόνο σε 426 κομμάτια; :| Ε, απο σήμερα ψάχνουμε τους άλλους 424!!!! :dance3::yahoo:

θαλεγα τους μισους απο αυτους,οι οποιοι δεν κρατηθηκαν και το ηπιαν.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ....και συγχαρητηρια!!!!!καλως ηρθες στο κοσμο του... συλλεκτη.

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη οταν συναντηθουμε,θυμησου να σου δειξω κατι μαγικα....

Μαγικά; Πιο μαγικά απο αυτά που έχω ήδη δει εδώ μέσα σε φώτος σου; :dribble: Γιατί μόνο σε αυτά που είδα, σου βγάζω και εγώ με τη σειρά μου το καπέλο! Είναι απο αυτά που λέμε...."δε γίνονται" :hi:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
On 27/08/2017 at 7:41 PM, tomy said:

δε το ψαχνεις λιγο UB μπας και βρουμε κανα δυο????????

https://scotchwhisky.com/magazine/latest-news/15443/smokey-monkey-shoulder-gets-bar-exclusive/

 

Ok mission accepted :paratrooper:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...