Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ανακαλύψεις κάποιων παλιό...whisky


Recommended Posts

Καπλησπέρα συμφορουμίτες,

αποφάσισα να ανοίξω ένα καινούργιο θεματάκι στην αγαπημένη μου γωνιά.

Το θέμα θα έχει να κάνει με τις τυχόν ανακαλύψεις παλιών και σπάνιων πλέον εμφιαλώσεων που μπορεί να έχουμε ξετρυπώσει κάτω από καρέκλες,ντιβάνια,θρανία,έδρες(μίλησε για λίγο ο Λιακό :tongue::tongue: ),μέσα στην κάβα του παππού,στο μπαούλο της γιαγιάς,στο μικρό σπίτι στο λιβάδι :huh::o:shok: ,σε κάποιο ζαχαροπλαστείο ανάμεσα στις πάστες και στην σκόνη από τα λουκούμια,σε μια παλιά αποθήκη και οπουδήποτε αλλού μπορούμε να φανταστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως το κυνηγάω πολύ το θέμα,ένα πράγμα να πούμε σαν το είδα φως και μπήκα που λένε,

είπαμε είμαι και συλλέκτης παναθεμά με!.

Καμιά φορά βέβαια παρατηρώ πως μου γίνεται μανία και μπαίνω και ας μην έχει και φως..... :D

Τέλος πάντων,για μένα το να ανακαλύπτω παλιά-ξεχασμένα μπουκάλια από Θεό και ανθρώποιυς

με φτιάχνει τρελλά και μου δίνει μεγάλη ευχαρίστηση.

Τον τελευταίο καιρό οι έρευνες(ανά την Ελλάδα θα έλεγα)πήγαν πολύ καλά και απέδωσαν πλείστα των αναμενομένων.

Να λοιπόν τι μπορεί κανείς να ξετρυπώσει ένα μεσημεράκι Πέμπτης από ένα ράφι σε μαγαζί των Εξαρχείων...

http://i285.photobucket.com/albums/ll59/gi...OYNE%2012/a.jpg

ps:απαραίτητο αξεσουάρ στις αναζητήσεις είναι το ξεσκονόπανο,το Shiffer καμιά φορά δεν φτάνει... ;)

Link to comment
Share on other sites

Giorgos,σε βλεπω σε λιγο καιρο να τριγυρνας μεχρι και στα νεκροταφεια και να ανοιγεις ταφους μην...τυχον και... :D

Ψαχνε και σε κανενα σχολικο κιλυκειο,με τη νεολαια που εχουμε ολο και κατι θα ψαρεψεις :tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από ταχύρυθμα σεμηνάρια έχω ξαμολύσει 2 πράκτορες σε Γερμανία και Πολωνία.

Έχω πολύ καλά και υπερήλικα νέα από τον δεύτερο...ελπίζω να μην είναι μούφα όμως...

Θα ρισκάρω και θα επανέλθω σύντομα με φωτό.

Link to comment
Share on other sites

XTYΠΗΣΑ ΦΛΕΒΒΒΒΒΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

1. BRUICHLADDICH 10 και 15 παλιό (ψιλόλιγνο μπουκάλι με καραβάκι)

2. ΜΑCALLAN 12 παλιό matured in sherry casks.

3. GLENROTHES 8 παλιό (ψιλόλιγνο μπουκάλι)

και όλα αυτά από το πουθενά.....χάρη σ'ένα γυναικείο κ@#ο............

Link to comment
Share on other sites

Theo τελικά έχει πολλούς κρυμμένους θησαυρούς και η Θεσσαλονίκη.....

Απλά χρειάζεται όρεξη για περιπέτεια και μύτη λαγωνικού, Indiana George ;):D

Link to comment
Share on other sites

XTYΠΗΣΑ ΦΛΕΒΒΒΒΒΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.

1. BRUICHLADDICH 10 και 15 παλιό (ψιλόλιγνο μπουκάλι με καραβάκι)

2. ΜΑCALLAN 12 παλιό matured in sherry casks.

3. GLENROTHES 8 παλιό (ψιλόλιγνο μπουκάλι)

και όλα αυτά από το πουθενά.....χάρη σ'ένα γυναικείο κ@#ο............

Ρε απερίγραπτε, μάλλον χάρη στο δικό σου κώλο θες να πεις.....

Το Νο3 είναι παλιό απωθημένο, φύλαξε μου ένα 8)

Link to comment
Share on other sites

Giorgos,αν και τα ματια σου ηταν επικεντρωμενα στο επιμαχο σημειο (που σε υπνωτιζε και με τη φαλτσαριστη κινηση του -προφανως),παραταυτα εδωσες ρεσιταλ περιφερειακης ορασης .. ;) ευγε,αξιος ματακιας και ιχνηλατης μαζι!! :good:

Link to comment
Share on other sites

Ρε απερίγραπτε, μάλλον χάρη στο δικό σου κώλο θες να πεις.....

Το Νο3 είναι παλιό απωθημένο, φύλαξε μου ένα 8)

Λάθος μου,+4 χρονάκια ακόμα.

Glenrothes 12.

Έρχονται και τα ντοκουμέντα τώρα που επέστρεψα.

Link to comment
Share on other sites

Ουπςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς,

Wisdom για ρίξε μια ματιά στο Macallan?Πρέπει να'ναι αυτό που νομίζω!!!!!!!!!!!!!.

Το έχουμε πιει 2 φορές,μία κανονική και μία σε φελλωμένη έκδοση..... :tongue:

Αυτή είναι η δεύτερη φορά

Να που θα τριτώσει το καλό ;).

Έχω την εντύπωση πως κάπου υπήρχαν φωτό και από την πρώτη σφαγή(Μchariz,Celtic,Wisdom),ζειμπέκικα κτλ κτλ

ξέρει κανείς που βρίσκονται?.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερή αγορά με ικανοποιημένο αγοραστή και πωλητή:

Ο αγοραστής (Indiana George) τρίβει τα χέρια του που βρήκε τέτοια μπουκάλια σε τόσο χαμηλή τιμή επειδή ο άσχετος πωλητής (ζαχαροπλάστης, κρεοπώλης, ξηροκάρπης ή ότι άλλο τέλος πάντων) δεν γνώριζε την αξία τους... :D:D

Ο πωλητής (ζαχαροπλάστης, κρεοπώλης, ξηροκάρπης ή ότι άλλο τέλος πάντων) τρίβει τα χέρια του επειδή πούλησε αυτά τα παντελώς άγνωστα whisky (μάλλον μπόμπες) που δεν αγόραζε κανένας, σε αυτόν τον άσχετο αγοραστή (Indiana George)... :D:D

Πάντα τέτοια...

Link to comment
Share on other sites

Ουπςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς,

Wisdom για ρίξε μια ματιά στο Macallan?Πρέπει να'ναι αυτό που νομίζω!!!!!!!!!!!!!.

Το έχουμε πιει 2 φορές,μία κανονική και μία σε φελλωμένη έκδοση..... :tongue:

Αυτή είναι η δεύτερη φορά

Να που θα τριτώσει το καλό ;).

Ω ναι, αυτό είναι παιχταρά μου! Ε ρε γλέντια! :yahoo:

Έχω την εντύπωση πως κάπου υπήρχαν φωτό και από την πρώτη σφαγή(Μchariz,Celtic,Wisdom),ζειμπέκικα κτλ κτλ

ξέρει κανείς που βρίσκονται?.

Ήταν στο παλιό forum, αλλά μην ανησυχείτε, έχω αντίγραφα στο PC στο σπίτι μου. Απλά θα πρέπει να περιμένετε να γυρίσω από Αίγυπτο.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι, αυτό είναι παιχταρά μου! Ε ρε γλέντια! :yahoo:

:yahoo::yahoo:

Aυτό βέβαια είναι 70cl,το φελλωμένο ήταν λιτράκι.

Φοβερή αγορά με ικανοποιημένο αγοραστή και πωλητή:

Ο αγοραστής (Indiana George) τρίβει τα χέρια του που βρήκε τέτοια μπουκάλια σε τόσο χαμηλή τιμή επειδή ο άσχετος πωλητής (ζαχαροπλάστης, κρεοπώλης, ξηροκάρπης ή ότι άλλο τέλος πάντων) δεν γνώριζε την αξία τους... :D:D

Ο πωλητής (ζαχαροπλάστης, κρεοπώλης, ξηροκάρπης ή ότι άλλο τέλος πάντων) τρίβει τα χέρια του επειδή πούλησε αυτά τα παντελώς άγνωστα whisky (μάλλον μπόμπες) που δεν αγόραζε κανένας, σε αυτόν τον άσχετο αγοραστή (Indiana George)... :D:D

Παραλίγο να ξεχάσω να πω την Ιστορία...

Τα συγκεκριμένα μπουκάλια ήταν μέσα σε ένα έπιπλο με βιτρίνα κλειδωμένα,κάθε ράφι και ξεχωριστή κλειδαριά.

Αφού μου άνοιξε σχεδόν κάθε ράφι και τα πάω στο Ταμείο τι με λέει :shok: ????????? :shok:

Καβίστας: Την καλύτερη δουλειά έκανες!!!Και χθες το απόγευμα ένα παιδί έτσι έκανε...

Eγώ: Δηλαδή? Είχες και άλλα μπουκάλια και τα πούλησες χθές?.

Καβίστας: Τι μπουκάλια?.Camping δεν θα πας και τα αγόρασες εσύ για όλους και μετά θα τα μοιράσετε?

Εγώ: Mπα όχι,Διακοπές πήγα...και αφού πληρώσω...Εγώ Συλλογή κάνω.

Καβίστας: Συλλογή? Δηλαδή?.

Εγώ: Nα μωρέ μαζεύω διάφορα μπουκάλια.

Καβίστας: A χα Ok ευχαριστώ πολύ.

Τι να πω?.

Δηλαδή το ότι δεν πήρα μπύρες ή JW και πήρα κάτι από μια βιτρίνα κλειδωμένη ούτε καν τον έκανε να νοιώσει.....

Και όπως πολύ σωστά είπε ο Τheo,είμαι σίγουρος πως ακόμα θα τρίβει τα χέρια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oldest case of Glenfarclas goes on display

As part of the National Museum of Scotland’s new gallery Scotland: A Changing Nation, the oldest unopened case of Glenfarclas Single Highland Malt Scotch Whisky goes on public display this week. Scotland: A Changing Nation explores how cultural, social, political and economic influences have impacted on people in Scotland since the First World War.

The history of the oldest unopened case of Glenfarclas is intriguing. It was one of fifty shipped to H Albrecht and Company of Illinois in the 1930s. Mr Shrive, an engineer, purchased six cases. Surprisingly, despite the recent repeal of prohibition, the stock was not consumed very quickly. By 1994 there was one case and one bottle remaining. Mr Shrive’s son wrote to Glenfarclas offering the remaining bottles to the distillery.

Realising the significance of the case, John Grant, Chairman and 5th generation of the family that own and manage Glenfarclas, and the distillery’s Sales Director at the time, Malcolm Greenwood, travelled to the US to collect the whisky. So precious was the consignment that British Airways arranged a First Class seat for the case on its journey home.

The Scotland: A Changing Nation gallery opens at the National Museum of Scotland in Chambers Street, Edinburgh, on Friday the 11th July. For further details on the National Musem of Scotland, please visit www.nms.ac.uk

Link to comment
Share on other sites

The Balvenie Distillery has released 151 bottles filled from a single cask of The Balvenie laid down in 1964.

If you're interested in getting it, you'll have to go to the Sky Connection duty free retailer in the Hong Kong International Airport. That's who the limited edition was bottled for.

Oh, one other thing that will help guarantee its exclusivity. It sells for $14,200 a bottle.

The Balvenie 1964 Single Malt Scotch Whisky comes from cask number 10378, and was matured at the distillery in Speyside, Scotland. Malt master David Stewart, who selected the whisky, told the Moodie Report:

"It is only a few special casks of The Balvenie single malt that continue to improve beyond 40 years. Each cask has a unique influence on the spirit it holds and the fine balance of flavours in The Balvenie 1964 can never be repeated."

It was bottled at cask strength of 41.3% alcohol by volume (82.6 proof). Each individually hand-numbered bottle is presented in a cherry wood box.

post-2-1221396236_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...