Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΣ ΕΜΦΙΑΛΩΤΗΣ;;


Recommended Posts

όπως έχω ξαναγράψει σε αυτό το νήμα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες

και απλά προσθέτω τους Berry Bros που ειδικά τον τελευταίο χρόνο έχουν κάνει παπάδες

(έχω φυλάξει και ένα για την επομενη ανοιχτή εκδήλωση) και βεβαια Douglas Laing

που σε όλες τις ετικέτες τους δεν έχω δοκιμάσει ακόμα σκάρτο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τη λίστα των όσων έχουμε δοκιμάσει (βλ. παρακάτω link) και βλέποντας όσα έχουμε "κοκκινίσει", έρχεται με διαφορά πρώτος ο Duncan Taylor και ακολουθούν Gordon & McPhail και Douglas Laing κ.ά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα για την ιστορία των ανεξάρτητων εμφιαλωτών στο χώρο της βιομηχανίας του whisky: «The History of the Independent Bottlers»

https://www.whisky.com/information/knowledge/production/independent-bottlers/the-history-of-the-independent-bottlers.html

και με δεδομένο ότι η μοναδική μου εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα, είναι η δοκιμή κάποιων εμφιαλώσεων στις εκδηλώσεις μας, τις οποίες βρήκα άκρως ενδιαφέρουσες, σκέφτηκα να επαναφέρω το topic και να ζητήσω τη γνώμη των παλιών-έμπειρων και κατά πέντε έτη (από το 2012) σοφότερων, όχι μόνο για το ποιος είναι ο καλύτερος ανεξάρτητος εμφιαλωτής αλλά και γενικότερα για το θέμα αυτό.

Επίσης σχετικά με τους ανεξάρτητους εμφιαλωτές:

https://www.maltmadness.com/whisky/bottlers.html

και ένας οδηγός ebook:

http://www.whiskyfun.com/Harrys-guide44e.pdf

Σκέφτηκα να ανοίξω και ένα topic με θέμα: «OB vs IB» στην ενότητα Δημοσκοπήσεις του Whiskyforum, αλλά αν κατάλαβα καλά πρέπει να δημιουργηθεί από διαχειριστή γιατί όλα έχουν ανοιχτεί από @Celtic , σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To άρθρο του whisky.com έχει ένα μέγα λάθος. Ενώ αναφέρει σωστά τους πρωτοπόρους Gordon&MacPhail, μετά ξεχνάει τους Cadenheads και πάει κατευθείαν στη Signatory. Έτσι, για την ιστορία και μόνο να τα λέμε όπως είναι.

Όσο για το poll, νομίζω επιτρέπεται μόνο στους admins & mods, στείλε μου πμ να το φτιάξω όπως θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oi Cadenheads για εμένα είναι από τους καλύτερους. Έχουν τεράστιες αποθήκες και πολύ καλό πρόγραμμα για το τι θα εμφιάλωσουν στο μέλλον. 

Μας είχε πει στο κατάστημα του Λονδίνου ότι τις τιμές τους τις βάζουν με βάση τι τιμή που αγόρασαν το βαρέλι στο παρελθόν  και όχι με βάση τις τιμές τώρα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/9/2008 at 2:38 PM, giorgos said:

Δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία στον τομέα των ανεξάρτητων καθώς δεν έχω δοκιμάσει εμφιαλώσεις από όλους.

Από την εώς τώρα επαφή μου θα ψηφίσω G & M.

Μετά από περίπου 9 χρόνια και αρκετές <<ανεξάρτητες>> δοκιμές ένα μεγάλο ευχαριστώ στον @gebdra γιατί ουσιαστικά αυτός με μπρίζωσε και ασχολήθηκα τόσο πολύ. 

Έχω πιει εξαιρετικά αποστάγματα τα τελευταία 3-4 χρόνια από S.V. ,  Copper's choice αλλά και Blackadder!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις το διάβασα και ευχαριστώ το Γιώργο για τα καλά του λόγια. Με μια πρόχειρη ματιά στα στατιστικά μου, μπορώ με βεβαιότητα να πω πως υπάρχουν πολλοί ανεξάρτητοι που τους βγάζω το καπέλο. Cadenheads, Berry Bros, Daily Dram,  Copper's Choice, Douglas Laing κ.α. Σίγουρα όμως βάση στατιστικής μου απο τους πρώτους είναι οι Signatory Vintage (SV), The Whisky Agency (TWA) και Malts of Scotland (MoS), σκωτσέζος και δύο γερμανοί.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει πολλές φορές και από διάφορους IB εκδόσεις αποστακτηρίων όπου δεν υπήρχε ούτε κατά διάνοια ο χαρακτήρας του αποστακτηρίου καθώς επίσης και εκδόσεις όπου υπήρχαν σοβαρά οργανοληπτικά προβλήματα και όμως ο εμφιαλωτής (κυρίως λόγω κόστους) τα έσπρωξε στην αγορά.

Στην μεν πρώτη περίπτωση αν η συγκεκριμένη εμφιάλωση ταιριάζει στα γούστα μου θα την απολαύσω και θα την εκθειάσω, αν όμως δεν είναι δεν σημαίνει ότι ήταν μια κακή εμφιάλωση οπότε και πάλι θα την εκθειαζα αλλά σε άτομα με ανάλογα γούστα .  Στην δεύτερη όμως θα κλαίω τα λεφτά μου (λέμε τώρα γιατί θα τα έχω δοκιμάσει λόγω δουλειάς :tongue:)

Για να καταλήξω (επιτέλους) οι παλιότεροι εμφιαλωτες που έχουν ένα υγείες στοκ (ειδικά τα τελευταία χρόνια με τις όλες ελλείψεις παλαιών ουίσκι) έχουν λιγότερες πιθανότητες και λόγους να σπρώξουν στην αγορά ουίσκι της δεύτερης περίπτωσης ειδικά αν έχουν και ετικέτες Blended whisky ακόμα καλύτερα γιατί όποια υποδεέστερα ουίσκι θα τα διοχετεύσουν στο blending και θα ελαχιστοποιήσουν την χασούρα.  Οποτε με αυτά τα κριτήρια και με την ανάλογη έρευνα επιλέγω κατά καιρούς IB

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...