Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Δημιουργία κάβας / γωνιάς συλλεκτη


Guest imallios

Recommended Posts

Λοιπόν πλεονεκτήματα του κατα παραγγελία επίπλου..

το κόβεις και το ράβεις στα μέτρα σου, αν δηλ. θες να φτάνει μέχρι το ταβάνι, το πλάτος που θες και σε γενικές γραμμές τις διαστάσεις τις καθορίζεις εσύ.

μπορείς σε ένα μεγάλο βαθμό να πετύχεις το χρώμα να μοιάζει με τα παραπλήσια έπιπλα, ποτέ δε θα είναι το ίδιο.

καθορίζεις τον αριθμό των ραφιών τις αποστάσεις μεταξύ τους και αν θες τζάμι (σκούρο ή ανοιχτό) ή πορτάκια. Επίσης σχέδια στο εξωτερικό του επίπλου.

επιλέγεις το ξύλο που θα χρησιμοποιηθεί.

μπορεί ο μάστορας να σου προσθέσει μηχανισμούς ασφαλείας για τα μπουκάλια σου (πχ. στρογγυλές εσοχές στο πάτωμα των ραφιών για να κάθεται το μπουκάλι ή διακριτικούς σφικτήρες βιδωμένους στην πλάτη του επίπλου εσωτερικά, που θα το "αγκαλιάζουν".

Όλα αυτά βέβαια πληρώνονται και σε καμία περίπτωση το κατα παραγγελία δε θα είναι φθηνότερο απο 1 έτοιμο. Συνήθως η τιμή του είναι διπλάσια,(εδώ φταίει κι ο λουστραδόρος) αλλά η αντοχή στο χρόνο και η ποιότητα θα είναι 1 σκαλί παραπάνω (μόνο 1 σκαλί, υπάρχουν έτοιμα φοβερά).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Να επανέλθω κι εγώ στο θέμα μετά απο χρόνια από ότι βλέπω,στο κάπως παραμελιμένο θεματάκι μιάς και πέρα από το οτι με ενδιαφέρει πραγματικά κυρίως για το πρακτικό μέρος της υποθεσης,αποθήκευση,ασφάλεια κτλ,μου αρέσει πολύ και η διαδικασία του να διακοσμώ το χώρο μου,ιδανικα με κάτι που θα με ικανοποιεί στο βλέμα τουλάχιστον όσο και τα μπουκάλια μου.Να υποθέσω οτι σε αυτά τα χρόνια που εχει μείνει ανενεργο το θέμα όλοι λιγο πολύ κάνατετις επιλογές σας,κάτι φτιαξατε,κάτι αγοράσατε,κάτι ισώς σπασατε και αγοράσατε κατι αλλο καλύτερο και θα ήθελα να ακούσω-διαβασω τις εμπειριες σας.Έχω καποια πράγματα κι εγω στο μυαλό μου που δουλεύω αυτην την περίοδο και θα ήθελα να μοιραστω μαζί σας.

1.Προσωπικα και για το δικό μου χωρο τουλαχιστων,απαιτήσεις-επιθυμίες ενα επιπλο με διαστασεις 2χ1.20χ0.40 με τρια ραφια ανα 50 πόντους και το πίσω μερος του ραφιου-βασης με μία εδρα ώστε τα πισω μπουκαλια να καθονται ποιο ψηλα απο τα μπροστα ωστε να φαινονται,ειναι μια καβα-λύση ή οποια ανετα πιστευω μπορει να υποδεχτει ίσως και 60 μπουκάλια;Μπορει και παραπάνω.

2.Τεχνικές λεπτομέρεις και επιλογές υπαρχουν απειρες πραγματικα,όρεξη να εχεις να πληρώνεις.

3.Ιδανική επιλογή η ανακατασκευή παλιου έπιπλου για όσους εχουν χώρο,χρόνο και πιάνουν τα χέρια τούς.

4.Σηματικη για μένα ειναι η στιβαροτητα του ξύλου ώστε αυτο να αντεξει το βάρος και σχεδόν πάντα είναι αυτό που ανεβάζει το κόστος.

5.....Φυσικα και δεν εχω 60 μπουκάλια αλλά κοιταμε μπροστα "malt mates" που λέει και ο χοντρός που εγινε λεπτός.

6.Καλή επιλογή η "ψυριστική επίπλου" από θείες,γιαγιάδες,μανάδες,υπόγεια μπαρμπάδων και λοιπών συγγενών.Μη σας φανει παραξενο μαζι να βρείτε και καμια μινιατούρα απο johny κοκκινο του....κάποτε.Τα είχαν οι νυκοκοιραδες,τα ανακατεβαν με νες καφε(!!!) και μια κουταλια ζαχαρη και καταβρεχανε τα παντεσπανια για τις τουρτες..Μη γελατε το χω δει...Ακυρο αλλα γ@μ@ε# σε τουρτα σοκολατα..

7.Δούλευω και κάτι ακομα στο μυαλό μου.Θα επανέλθω καποια στιγμη με σχεδιάκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Glen Philip said:

1.Προσωπικα και για το δικό μου χωρο τουλαχιστων,απαιτήσεις-επιθυμίες ενα επιπλο με διαστασεις 2χ1.20χ0.40 με τρια ραφια ανα 50 πόντους και το πίσω μερος του ραφιου-βασης με μία εδρα ώστε τα πισω μπουκαλια να καθονται ποιο ψηλα απο τα μπροστα ωστε να φαινονται,ειναι μια καβα-λύση ή οποια ανετα πιστευω μπορει να υποδεχτει ίσως και 60 μπουκάλια;Μπορει και παραπάνω.

Σε αυτές τις διαστάσεις, οπωσδήποτε στηρίγματα στον τοίχο, και φυσικά αν μιλάς για 60 μπουκάλια (με το καλό!) μία καλή πρόταση (επειδή Ελλάδα έχουμε και σεισμούς) ανάλογα με τον όροφο που μένεις είναι να βάλεις μία μικρή "ντίζα"?? (δεν ξέρω πως την λένε οι επιπλάδες) μία μικρή μπαρίτσα από άκρη σε άκρη σε κάθε ράφι που να αποτρέπει να γλιστρήσουν τα μπουκάλια. 

Εκτός και αν το έπιπλο που θα βρεις έχει τζάμια. Καλή προοπτική είναι και η κατασκευή με γυψοσανίδα αλλά σε δεσμεύει (βέβαια αν μεταφέρεις τα μπουκάλια αργότερα, στις διαστάσεις που λες μια χαρά βιβλιοθήκη είναι).

Φιλική συμβουλή (αν θα έχεις εκεί και ακριβά μπουκάλια) επέλεξε μέρος χωρίς φως ή φυμέ τζάμια ή... τα μπουκάλια στο κουτί. Σημαντικός παράγοντας και η θερμοκρασία του χώρου (πάλι αν μιλάμε για μπουκάλια που θα μείνουν κλειστά για καιρό).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα όσα λες @mallios.Σε όλα όμως!Σιγουρα στερεωμα στον τοίχο,μπαρες στα ραφακια,πορτες γυαλινες,μακρυα απο το φως,δωματιο με οσο το δυνατων σταθερες θερμοκρασιες.Οι επιλογες και οι προυποθεσεις ειναι πραγματικα παρα μα παρα πολλες.Αλλα τη βρίσκω πολύ δημιουργική διαδικασία.Εχω βρει καποιες λυσεις στην αγορα που μπορουν να καλυψουν τα θελω μου με καποιες ελαχιστες επεμβασεις (οπως καποιος διακριτικος ισως φωτισμος).Θέλει υπομονη και ψαξιμο.Εχω βαρεθει να μπουσουλάω να χωθω στο αποθηκακι (ο θεος να το κανει) κατω απο τη σκαλα να βγαλω ενα μπουκαλι να κεραστω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω θέλω να πάρω ενα τύπου κλιματιστικό για δωμάτιο και να δημιουργήσω walk in φάση κάβα.

 

αλλά δεν με βλέπω να το κάνω σύντομα χα χα χα , οπότε εχω βολευτεί με έπιπλο απο το praktiker και τα υπόλοιπα χύμα δεξια αριστε΄ρα σε ενα δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται καθημερινά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Glen Philip said:

 (οπως καποιος διακριτικος ισως φωτισμος).

Μικρή σημείωση, όσο διακριτικός και να είναι ο φωτισμός, αυξάνει την θερμοκρασία (οι συμβατικές λάμπες) οπότε κοιτάς μόνο για led.

Η διαδικασία να φτιάξεις κάβα είναι πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα. Ανάλογα με τον χώρο που θα επιλέξεις, ίσως να σου έκανε και καλό εφέ, το έπιπλο να μην έχει πλάτη (να είναι ραφιέρα καθαρή) και να "ντύσεις" το σημείο του τοίχο με πέτρα. Ιδέες υπάρχουν πολλές, απλά νομίζω ότι πρέπει πρώτα να αποφασίσεις αν θα είναι κάτι μοντέρνο ή κάτι κλασσικό. Μετά, όλα απλοποιούνται! 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, o_koulos said:

εγω θέλω να πάρω ενα τύπου κλιματιστικό για δωμάτιο και να δημιουργήσω walk in φάση κάβα.

αλλά δεν με βλέπω να το κάνω σύντομα χα χα χα , οπότε εχω βολευτεί με έπιπλο απο το praktiker και τα υπόλοιπα χύμα δεξια αριστε΄ρα σε ενα δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται καθημερινά. 

Η μ'αχη που δίνεται στην Αθήνα, είναι αν το Playroom στο υπόγειο θα γίνει δωμάτιο 100% για τα παιδιά ή θα το κάνω κάβα.... αν τελικά χάσω τη μάχη, (πιθανό) πρέπει να βρω άλλο χώρο για τα Octomore (καμιά καμινάδα, τζάκι, 😂 , κάπου βρε παιδί μου με λίγη κάπνα).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

Η μ'αχη που δίνεται στην Αθήνα, είναι αν το Playroom στο υπόγειο θα γίνει δωμάτιο 100% για τα παιδιά ή θα το κάνω κάβα.... αν τελικά χάσω τη μάχη, (πιθανό) πρέπει να βρω άλλο χώρο για τα Octomore (καμιά καμινάδα, τζάκι, 😂 , κάπου βρε παιδί μου με λίγη κάπνα).

Θα γίνει 100% δωμάτιο για τα παιδιά.- 

Οπότε η μόνη λύση είναι να φιλοξενώ εγώ τα Octomore, δίπλα μένουμε... :p

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@Glen Philip καλή επιτυχία φίλε. Καταρχήν το στυλ του επίπλου και τα υλικά, πρέπει να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα στον ίδιο χώρο. Αλλιώς όσο πρακτικό και να σου είναι, θα είναι μια παραφωνία σε σχέση με τα υπόλοιπα. Σε κλασσικό στυλ, εμένα μου αρέσει ο συνδυασμός σκούρου ξύλου και γυαλιού. Μιλάω για κλειστού τύπου, με πορτάκια δηλαδή, τα οποία θα έχουν ξύλινο πλαίσιο και γυαλί. Επίσης μπορεί να έχουν γυαλί και τα πλαϊνά. Υπάρχουν στο εμπόριο τέτοιου είδους. Αν μιλάμε για κατι πιο μοντέρνο, μπορεί να είναι και όλο από γυαλί. Οι διαστάσεις σου είναι λίγο περίεργες. 1.2m πλάτος είναι πολύ, αρκεί το 0.7-8m. για αρχή, και ίσως το ύψος να πήγαινε στα 2.2-2.5m

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Celtic said:

@Glen Philip καλή επιτυχία φίλε. Καταρχήν το στυλ του επίπλου και τα υλικά, πρέπει να ταιριάζουν με τα υπόλοιπα στον ίδιο χώρο. Αλλιώς όσο πρακτικό και να σου είναι, θα είναι μια παραφωνία σε σχέση με τα υπόλοιπα. Σε κλασσικό στυλ, εμένα μου αρέσει ο συνδυασμός σκούρου ξύλου και γυαλιού. Μιλάω για κλειστού τύπου, με πορτάκια δηλαδή, τα οποία θα έχουν ξύλινο πλαίσιο και γυαλί. Επίσης μπορεί να έχουν γυαλί και τα πλαϊνά. Υπάρχουν στο εμπόριο τέτοιου είδους. Αν μιλάμε για κατι πιο μοντέρνο, μπορεί να είναι και όλο από γυαλί. Οι διαστάσεις σου είναι λίγο περίεργες. 1.2m πλάτος είναι πολύ, αρκεί το 0.7-8m. για αρχή, και ίσως το ύψος να πήγαινε στα 2.2-2.5m

@Celtic ευχαριστώ!Και σε μένα αρέσει το στυλ αυτό ακριβώς που περιγράφεις κλασσικό στυλ κλειστού τύπου,με κρυφό φωτισμό λεντ για κάθε ραφάκι,ίσως και με κάποιο χρονοδιακόπτη για δυο τρεις ωρίτσες το βραδάκι την ώρα του everyday για να τα κάνω και λίγο χάζι..Μ' αρέσει πολύ το στυλ του παλεωμενου,ίσως κατι σε στυλ country,σε λευκο και καφέ ίσως μιας και έτσι περίπου είναι και τα γύρω έπιπλα.Για τις διαστάσεις ναι ίσως είναι λιγο μεγαλό το 1.20m αλλα σίγουρα δεν μπορω να πάω και στα 2.2-2.5m μιας και προοριζεται για το σαλονακι στη σοφίτα,το ταβάνι ειναι κεκλειμένο λόγω σκεπής και με περιοριζει,γι αυτο πιστεύω κατι κοντα στο μέτρο τουλαχιστον θα με βόλευε αν πρέπει να χάσω σε ύψος.Μία που έχω βάλει στο μάτι ειναι αυτή,με μηκος κοντα στους 70 πόντους.Σαν στυλ καπου εκει θα κινηθω πάντως.

IMG_20190721_065733_184.JPG

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Glen Philip said:

@Celtic ευχαριστώ!Και σε μένα αρέσει το στυλ αυτό ακριβώς που περιγράφεις κλασσικό στυλ κλειστού τύπου,με κρυφό φωτισμό λεντ για κάθε ραφάκι,ίσως και με κάποιο χρονοδιακόπτη για δυο τρεις ωρίτσες το βραδάκι την ώρα του everyday για να τα κάνω και λίγο χάζι..Μ' αρέσει πολύ το στυλ του παλεωμενου,ίσως κατι σε στυλ country,σε λευκο και καφέ ίσως μιας και έτσι περίπου είναι και τα γύρω έπιπλα.Για τις διαστάσεις ναι ίσως είναι λιγο μεγαλό το 1.20m αλλα σίγουρα δεν μπορω να πάω και στα 2.2-2.5m μιας και προοριζεται για το σαλονακι στη σοφίτα,το ταβάνι ειναι κεκλειμένο λόγω σκεπής και με περιοριζει,γι αυτο πιστεύω κατι κοντα στο μέτρο τουλαχιστον θα με βόλευε αν πρέπει να χάσω σε ύψος.Μία που έχω βάλει στο μάτι ειναι αυτή,με μηκος κοντα στους 70 πόντους.Σαν στυλ καπου εκει θα κινηθω πάντως.

Νομίζω ότι είναι και μία σωστή επιλογή, αλλά περί ορέξεως... εσύ είσαι αυτός που θα αποφασίσει. Εναλλακτικά (επειδή την αγόρασα, χωράει πάρα πολλά πράγματα σε σχέση με ραφιέρες και έχει θέα από παντού) θα σου έλεγα να ρίξεις και μια ματιά στην σειρά Fabrikor από το ΙΚΕΑ, είτε μονή βιτρίνα, είτε διπλή. https://www.ikea.gr/proioda/epipla-apothikeusis/doulapia-vitrines/

Μέταλο σε βιομηχανικό στυλ (? νομίζω) και ταιριάζει πάρα πολύ με ξύλο κλπ. Το έχω τοποθετήσει σε γωνία, γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Πριν είχα μια ψηλή σκούρα ραφιέρα, καμία σχέση. Δεν θέλω να σε επηρεάσω, απλά να έχεις και μία εναλλακτική. 

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Απο την άλλη εγώ θα προτιμούσα ένα έπιπλο κλειστό..κυρίως για να το φώς (τα προτιμώ χωρίς κουτί). Αλλά και γιατί οι "θησαυροί" σου πρέπει να είναι κρυμμένοι. Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου γιατί δεν το φτιάχνεις μόνος σου; δεν είναι δύσκολο αν έχεις όρεξη και υπομονή. Με τα τζάμια που θες θα είναι λιγο πιο δύσκολο αλλά θα είναι όπως ακριβώς το θες. Όπως και να χει εύχομαι να βρεις αυτό που σε βολεύει.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ioannis said:

Όντως έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Απο την άλλη εγώ θα προτιμούσα ένα έπιπλο κλειστό..κυρίως για να το φώς (τα προτιμώ χωρίς κουτί). Αλλά και γιατί οι "θησαυροί" σου πρέπει να είναι κρυμμένοι. Επίσης αν πιάνουν τα χέρια σου γιατί δεν το φτιάχνεις μόνος σου; δεν είναι δύσκολο αν έχεις όρεξη και υπομονή. Με τα τζάμια που θες θα είναι λιγο πιο δύσκολο αλλά θα είναι όπως ακριβώς το θες. Όπως και να χει εύχομαι να βρεις αυτό που σε βολεύει.

@ioannis είναι αλήθεια οτι έχει πολύ ενδιαφέρον το θέμα και είναι ακόμα ποιο ωραίο να βλέπουμε και να διαβαζουμε τί εχουν και τα άλλα παιδια εδώ και τί λύσεις βρήκαν και γιατί όχι και τι στυλ προτιμούν για τις κάβες τους.Τώρα για κατασκευή δεν έχω τον χρόνο και το χώρο μα κυρίως τα εργαλεία να δουλεψω κάτι τέτοιο.Ποιο εύκολα θα έκανα μια ανακατασκευη καποιου παλιου επιπλου και να δουλέψω πάνω του.Τώρα για την ιδέα του @mallios είναι σιγουρα μια εναλλακτικη δοκιμασμένη και μπαίνει στα υποψιν αλλα πρέπει να πάρει και την εγκριση του έταιρου ήμιση οπότε θα εχουμε κουβεντες,συζητήσεις,μπρος,πισω,μαζεψετα και φύγε,δεν θελω σιδερα στο σπιτι και και και..Και κάτι άσχετο και σχετικό μαζί..Σας έχει τύχει να θέλετε να κανετε μια αγορα και βλεποντας την τιμή αυτοματα να τη μετατρεπετε σε...μπουκαλια;Μμμμμ ποσο;150 ε...χχχμμμ...δυο μπουκάλια,τρια μπουκάλια ή ενα μπουκαλι,αυτο που χω βαλει στο ματι εδω και ενα τριμηνο...Εεε;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Glen Philip said:

Σας έχει τύχει να θέλετε να κανετε μια αγορα και βλεποντας την τιμή αυτοματα να τη μετατρεπετε σε...μπουκαλια;Μμμμμ ποσο;150 ε...χχχμμμ...δυο μπουκάλια,τρια μπουκάλια ή ενα μπουκαλι,αυτο που χω βαλει στο ματι εδω και ενα τριμηνο...Εεε;

Πάντα! Γι' αυτό και δεν εκφέρω άποψη. Προτιμώ να ξοδέψω αυτά τα χρήματα σε ανάλογα μπουκάλια.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DMTK said:

Πάντα! Γι' αυτό και δεν εκφέρω άποψη. Προτιμώ να ξοδέψω αυτά τα χρήματα σε ανάλογα μπουκάλια.

Διάολε @DMTK......

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Glen Philip said:

Τώρα για την ιδέα του @mallios είναι σιγουρα μια εναλλακτικη δοκιμασμένη και μπαίνει στα υποψιν αλλα πρέπει να πάρει και την εγκριση του έταιρου ύμιση οπότε θα εχουμε κουβεντες,συζητήσεις,μπρος,πισω,μαζεψετα και φύγε,δεν θελω σιδερα στο σπιτι και και και..Και κάτι άσχετο και σχετικό μαζί..Σας έχει τύχει να θέλετε να κανετε μια αγορα και βλεποντας την τιμή αυτοματα να τη μετατρεπετε σε...μπουκαλια;Μμμμμ ποσο;150 ε...χχχμμμ...δυο μπουκάλια,τρια μπουκάλια ή ενα μπουκαλι,αυτο που χω βαλει στο ματι εδω και ενα τριμηνο...Εεε;

Φίλε και συνοδοιπόρε ΑΕΚΑΡΑ (από ότι βλέπω) και εγώ για έπιπλο με ξύλο κλπ πήγαινα και μόλις ανακατεύτηκε η σύζυγος, (είναι και η δουλειά της) αλλάξαμε. Η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή και πάει με όλα. 

Σε ότι αφορά στο δεύτερο σκέλος, είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια η μονάδα μέτρησης σε όλα τα πράγματα είναι το μπουκάλι. (αντίστοιχα στις γυναίκες είναι η τσάντα). π.χ. αυτό κάνε 3 Octomore, αυτό κάνει 2 PC10 κλπ κλπ κλπ. Κάποια στιγμή οι κοινωνιολόγοι θα ασχοληθούν  με το φαινόμενο.. εκτός και αν τους προλάβουν οι ψυχίατροι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mallios said:

Φίλε και συνοδοιπόρε ΑΕΚΑΡΑ (από ότι βλέπω) και εγώ για έπιπλο με ξύλο κλπ πήγαινα και μόλις ανακατεύτηκε η σύζυγος, (είναι και η δουλειά της) αλλάξαμε. Η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή και πάει με όλα. 

Σε ότι αφορά στο δεύτερο σκέλος, είναι γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια η μονάδα μέτρησης σε όλα τα πράγματα είναι το μπουκάλι. (αντίστοιχα στις γυναίκες είναι η τσάντα). π.χ. αυτό κάνε 3 Octomore, αυτό κάνει 2 PC10 κλπ κλπ κλπ. Κάποια στιγμή οι κοινωνιολόγοι θα ασχοληθούν  με το φαινόμενο.. εκτός και αν τους προλάβουν οι ψυχίατροι. 

Ναι ΑΕΚΑΡΑ μου..γιατί νομιζα πως τα βλέπω λάθος τα πράγματα και λεω δεν μπορεί..να ρωτήσουμε μηπως έχουμε θέμα..όλα καλά λοιπόν δεν έχουμε..Με νιώθεις!!

Υ.Γ:Νομίζω πως χρειάζεσαι ψυχίατροοο......=@=@:punk:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, mitsubae said:

Αυτό το μέλος guest imallios που εχει γραψει το πρώτο post τι σου είναι @mallios?

Πρωτοξάδερφος? 

Εμ δεν γινόσαντε τόσο εύκολα μέλη όλοι στην αρχή (εποχή big bang), υπήρχαν αυστηρά κριτήρια....έπρεπε να αποδείξουν οτι το αξίζουν, μέχρι τότε όλα τα νέα μέλη ήταν guests......:D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Η συγκεκριμένη είναι πολύ καλή . 

Η σύζυγος? 

Αν εννοείς τη σύζυγο, μετά από τόσα χρόνια να λες ότι είναι πολύ καλή δημόσια, φτου να μη σας ματιάσω :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Glen Philip said:

την εγκριση του έταιρου ύμιση

Και τα δικά μου αιτήματα περνάνε από το Κογκρέσο:vava:...προσωπικά είμαι του ξύλου και μόνο..αν και στο συνδυασμό ξύλο μέταλλο υπάρχουν πολύ ωραίοι συνδυασμοί.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mitsubae said:

Αυτό το μέλος guest imallios που εχει γραψει το πρώτο post τι σου είναι @mallios?

Πρωτοξάδερφος? 

Είναι καθαρά τεχνικό το θέμα. Αλλά όπως λέει και ο @Celtic... παλιά ήταν πιο δύσκολο να γίνεις μέλος! Έπρεπ να περάσεις μια ώρα με τον @sir mihas ....μόνος 😁😁😁😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
34 minutes ago, Glen Philip said:

Όταν κάποιοι κάνουν σχέδια ο Θεός (Μαρία) γελάει...

Screenshot_20190921-155820.png

Αφού την γλίτωσες απλά και μόνο με μήνυμα... τυχερός είσαι! Υπομονή και επιμονή! Μη το βάζεις κάτω! 🤣 όλα θα γίνουν στην ώρα τους, ακριβώς όπως τα έχεις σκεφτεί..... και τα θέλει και εγκρίνει η Μαρία! 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...