Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Δημιουργία κάβας / γωνιάς συλλεκτη


Guest imallios

Recommended Posts

@Glen Philip επειδή αυτά είναι δοκιμασμένα πράγματα και αλεξι-παντόφλια το κόλπο είναι απλό. Πας μια βόλτα από ΙΚΕΑ (για άσχετο λόγο) και καταλήγετε και οι δύο η βιτρίνα είναι απλή, λιτή, industrial design, διαφανής και διαμπερής στο φως - άρα μεγαλώνει τον χώρο κλπ κλπ, και εκεί δεν θα με πείραζε να βάλεις τα μπουκάλια σου, αρκεί να τα φτιάξω εγώ για να είναι όμορφα και τακτοποιημένα.

Δοκιμασμένα πράγματα φίλε μου. 🤣  Κοίτα τι ωραία που είναι στον κατάλογο του ΙΚΕΑ! (μπορείς να μπεις από ιντερνετ - αλλά μάλλον θα "καρφωθείς" έτσι, πιο καλά η βόλτα)

Capture.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, o_koulos said:

αυτη η ντουλάπα δεν χωράει ούτε τα μισά από αυτά που έχω ώρε, νομίζω ήρθε η ώρα να πιούμε τίποτα.... 😎

  1. μπορείς να πάρεις 2-3 τέτοιες
  2. μπορείς να εμπιστευτείς μέρος της συλλογής σου σε καλούς φίλους! (Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι εγώ θα πιω ξένο everyday malt 30 y.o.?!)
  3. μπορούμε να έρθουμε κάτω να σου συμπαρασταθούμε στις δύσκολες στιγμές που περνάς (τρύγος, πολλά μπουκάλια, έλλειψη χώρου κλπ.κλπ) 

Για αυτό έχει φτιαχτεί το forum! Για να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Με δεδομένο ότι Octomore δεν πίνεις.... τι μας μένει?! Να βοηθήσω εγώ εσένα! 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Celtic said:

Aυτό είναι μια πολύ καλή πρόταση για όποιον ενδιαφέρεται

70821323_557762291687980_6925613105279926272_n.jpg

Εμένα με φοβίζει λίγο, να πω την αλήθεια.

Ερώτηση: Σε μια τέτοια περίπτωση με ράφια που έχουν περισσότερο βάθος, τι μπορούμε να βάλουμε ώστε να αποτρέψουμε πιθανές πτώσεις (δε μιλάω για εξαρχής κατασκευή, αλλά για κάτι που μπορούμε να προσαρμόσουμε εκ των υστέρων); 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, DMTK said:

Εμένα με φοβίζει λίγο, να πω την αλήθεια.

Ερώτηση: Σε μια τέτοια περίπτωση με ράφια που έχουν περισσότερο βάθος, τι μπορούμε να βάλουμε ώστε να αποτρέψουμε πιθανές πτώσεις (δε μιλάω για εξαρχής κατασκευή, αλλά για κάτι που μπορούμε να προσαρμόσουμε εκ των υστέρων); 

μεσηνέζες, ντιζες, γενικά υπάρχει πολύ έτοιμο υλικό που μπαίνει από άκρη σε άκρη και κρατάει τα μπουκάλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Εμένα με φοβίζει λίγο, να πω την αλήθεια.

Ερώτηση: Σε μια τέτοια περίπτωση με ράφια που έχουν περισσότερο βάθος, τι μπορούμε να βάλουμε ώστε να αποτρέψουμε πιθανές πτώσεις (δε μιλάω για εξαρχής κατασκευή, αλλά για κάτι που μπορούμε να προσαρμόσουμε εκ των υστέρων); 

Μια μικρή (Φ8mm) μπρούτζινη ντίζα/βέργα περίπου στο 1/5 του ύψους του κάθε ραφιού, όχι γυαλιστερή αλλά τύπου αντικέ/οξειδωμένη, είναι το μόνο που μου κάθεται καλά στο μάτι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2019 at 2:05 PM, mallios said:
  1. Δεν πιστεύω να πιστεύεις ότι κάποιος μπορεί να πιστεύει ότι εγώ θα πιω ξένο everyday malt 30 y.o.?!)

τι τις πίνετε μωρέ αυτές τις μπόμπες, χαλάνε το στομάχι

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν και δεν είμαι συλλέκτης, ήθελα να βάλω κάπου τα μπουκάλια μου. Χωρίς πρόθεση να ξοδέψω πολλά. Είχα ήδη ένα έπιπλο τηλεόρασης από ΙΚΕΑ. Μια τάβλα στη μέση της θέσης της τηλεόρασης για να δημιουργηθούν δύο μεγάλα ράφια, πασσαλάκια για στήριγμα στη μέση, κομμένο ξύλινο σοβατεπί στα πάνω ράφια για να μην πέσουν μπουκάλια (στερεωμένο με απλές γωνίες και ξυλόβιδες), πηχάκι για να κρύψω τη led ταινία (στερεωμένο με καρφάκια και βενζινόκολλα), όλα βαμμένα με απλό σπρέι. Ένας μετασχηματιστής καρφωμένος στο πίσω μέρος του επίπλου και ένα καλώδιο με διακόπτη. Ντουλαπάκια για τα ποτήρια δεξιά και αριστερά (πάλι από ΙΚΕΑ, οπότε προσαρμόζουν καλά). Όχι κάτι fancy και χωρίς μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, αλλά πρακτικό και για τα δικά μου γούστα όμορφο. Και διασκέδασα αρκετά με τα μικρομαστορέματα 😀.  

Wh.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Demetres said:

Αν και δεν είμαι συλλέκτης, ήθελα να βάλω κάπου τα μπουκάλια μου. Χωρίς πρόθεση να ξοδέψω πολλά. Είχα ήδη ένα έπιπλο τηλεόρασης από ΙΚΕΑ. Μια τάβλα στη μέση της θέσης της τηλεόρασης για να δημιουργηθούν δύο μεγάλα ράφια, πασσαλάκια για στήριγμα στη μέση, κομμένο ξύλινο σοβατεπί στα πάνω ράφια για να μην πέσουν μπουκάλια (στερεωμένο με απλές γωνίες και ξυλόβιδες), πηχάκι για να κρύψω τη led ταινία (στερεωμένο με καρφάκια και βενζινόκολλα), όλα βαμμένα με απλό σπρέι. Ένας μετασχηματιστής καρφωμένος στο πίσω μέρος του επίπλου και ένα καλώδιο με διακόπτη. Ντουλαπάκια για τα ποτήρια δεξιά και αριστερά (πάλι από ΙΚΕΑ, οπότε προσαρμόζουν καλά). Όχι κάτι fancy και χωρίς μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια, αλλά πρακτικό και για τα δικά μου γούστα όμορφο. Και διασκέδασα αρκετά με τα μικρομαστορέματα 😀.  

Wh.jpg

Αμα είναι μερακλής ο άνθρωπος..μπράβο!ωραιότατο!καλωσόρισες κι από μενα..τα μερεμέτια έχουν το χαβά τους..εύχομαι να τα πολλαπλασιασεις!καλή συμμετοχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κάνω λίγα μερεμέτια στο σπίτι, εκτός από  κορδόνι που θα περάσω περιμετρικά για να στερεώσω σε κάποιο ύψος τις φιάλες, έχω θέμα πως να τις ομαδοποιήσω.

 

[μιλάμε για φιάλες που δεν θα τις βλέπω συχνά - θα είναι αποθήκη , αλλά όταν τις βλέπω θέλω να μπορώ να αποφασίζω ποια θα ανοίξω εύκολα ή αν το έχω ήδη αποφασίσει να μπορώ να την βρω χωρίς να τις κουνάω όλες]

 

P91130-130704.jpg

P91130-130729.jpg P91130-130634-1.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, o_koulos said:

εκτός από  κορδόνι

Καλημέρα. Πρόταση... επειδή τα κορδόνια, σπαγκοι, σχοινιά κλπ. Με το χρόνο χάνουν την αντοχή τους θα σου πρότεινα λεπτό συρματοσχοινο ή αλυσίδα (μικρή)..μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά για τα καλουδια σου. Λογικά η ραφιερα είναι στερεωμενη στον τοίχο. Το ίδιο να κάνεις κ με το συρματοσχοινο και μη φοβάσαι τίποτα.

Πρόταση βου...τα μπουκάλια της SMWS να τους βάλεις φυσαλίδες όπως τα Glenfarclas..γυαλί με γυαλί..ποτέ δεν ξέρεις.

Για την ταξινόμηση προσωπικά θα χρησιμοποιούσα ταμπελακια..βοηθά για τα πισω πίσω.

Τα μονά-διαφορετικά στις άκρες (θα τα βγάζεις από το πλάι..αυτά που έχεις διπλά τριπλά στο κέντρο πάντα το μπροστά θα παίρνεις.

Αυτά..καλό βόλεμα..και καλοπιοτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@o_koulos πιο ψηλά θα βάλεις αυτά που σκοπεύεις να ανοίξεις συντομότερα, και κατα προτίμηση τα πιο φθηνά-όχι σπάνια/συλλεκτικά. 

Τα πιο σπάνια-ακριβά, αυτά που δεν έχεις σκοπό να ανοιχτούν άμεσα, αλλά σε μελλοντική ειδική περίσταση, θα τα βάλεις κάτω κάτω, έτσι ώστε και ατύχημα να γίνει - ο  μη γεννητω - , να έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να γλυτώσουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα σπάνια τα έχω σε άλλη αποθήκη, αλλά πήρα μερικές καλές ιδέες, ευχαριστώ!

 

όντως έχω και ένα βαζάκι με μέλι glenfarclas σε άλλο σημείο του σπιτιού by the way αν και πρέπει να έχει γίνει κερί μέχρι τώρα!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, o_koulos said:

τα σπάνια τα έχω σε άλλη αποθήκη, αλλά πήρα μερικές καλές ιδέες, ευχαριστώ!

Κι εμείς πήραμε ιδέες!! 😂😂😂😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να επανέλθω μετά απο καιρό στο θεματάκι μας,πισω στην Ελλαδα μετα από 8 μήνες,μια βολτα στα ΙΚΕΑ και αγορα μιας ντουλαπιτσας με αρκετο χωρο για μενα και τις αναγκες μου (περισεψαν ακομα δυο ράφια που δεν εχω βαλει) στερεωμενη στον τοιχο και με πλανο καποια στιγμη να μπει ισως καποιος φωτισμος,μεσα στα οικονομικα ορια που ηθελα να κινηθω.

Καλή χρονιά σε όλους παιδιά!Υγεία και να ειστε όλοι καλα!

IMG_20200104_210905.jpg IMG_20200104_210844.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Glen Philip said:

Καλή χρονιά σε όλους παιδιά!Υγεία και να ειστε όλοι καλα!

Επίσης φίλε ! Και η ντουλαπίτσα είναι μια χαρά, ωραίος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά @Glen Philip και με το καλό η ντουλάπα σου να γεμίσει με ωραία αρώματα και γεύσεις! Έκανα και το κλασσικό μου μικρό edit στις φωτό για να φαίνονται δίπλα η μία στη άλλη (πιο όμορφα είναι έτσι - πιάνουν και λιγότερο χώρο στην οθόνη). Μία ελάχιστη συμβουλή, πάρε και ένα μικρό "πιαστράκι" - ασφάλεια για την πόρτα (αν και είναι στερεωμένη στον τοίχο).

Μεγάλη ποικιλία βλέπω και αυτό είναι καλό αφού έχεις dram για κάθε γούστο! Καλή χρονιά και πάλι και καλόπιοτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...