Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Dewar's Academy of Whisky


Recommended Posts

Άν γίνει το αποψινό το βράδυ στις 8 (μίλησα με McChariz και μου είπε οτι το απογευματινό που ήταν κλεισμένο από εταιρία ακυρώθηκε) εγώ είμαι μέσα. Άλλος??

Τελικά ΑΚΥΡΟ για σήμερα, πάμε για αύριο (εκτός απροόπτου βέβαια), όποιος άλλος είναι ας το δηλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Προδότη Celtic, ;)

Δεν γίνεται αύριο ρε φίλε! Μην πας και με στενοχωρείς.

Χθες είχαμε Ανόρθωση και αύριο με μεγάλη ανόρθωση

(ηθικού βέβαια) πάμε πάλι ΟΑΚΑ, στο κλειστό τώρα,

για την Barcelona! Επιμένω λοιπόν για Παρασκευή 8:00

κι ας πάω και μόνος. Θα έχω τουλάχιστον εκεί καλό δάσκαλο...

Link to comment
Share on other sites

Προδότη Celtic
Παρακαλώ πολύ να μη χρησιμοποιείτε αυτή τη λέξη αυτόν τον καιρό γιατί με πιάνει ταχυπαλμία. Ευχαριστώ.

ΥΓ. Εγώ τελικά ανάθεμα κι αν ξέρω πότε μπορώ. Αύριο Πέμπτη παίζω μπάλα, μεθαύριο Παρασκευή έχω να πάω σε Σπύρο, ΣΚ θα λείπω στα Τρίκαλα... Αν έχω πολλή δουλειά αύριο και δεν προλάβω την μπάλα ίσως να προλάβω το event αλλά δεν μπορώ να κλείσω θέση εγκαίρως. Το πολύ πολύ έρχομαι φάντης μπαστούνι και αν με δεχτούν με δέχτηκαν.

Link to comment
Share on other sites

McChariz,

Καλά, μας θέλεις στο Masterclass ή μας κοροϊδεύεις?

Στο internet μας κάνει pending και το τηλέφωνο που

έδωσες (80111333435) έχει 11 ψηφία! Μήπως εκεί

στο Masterclass τα πίνεις δυνατά κι έχεις λίγο ρετάρει?

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως υπάρχουν τηλέφωνα με 11 ψηφία!

Έτσι λέει και το site... θα το δοκιμάσω για

ομαδική κράτηση ενός ατόμου! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάνω εισαγωγή στο νοσοκομείο αύριο για μια επέμβαση και ως εκ τούτου δε θα μπορέσω παιδιά.

Ταλαιπωρήθηκα πολύ αυτή την εβδομάδα. :(

(offtopic) Σάββατο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα πάρω εξιτήριο.

Καλή επιτυχία φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σημερινό ματς αναβλήθηκε, συνεπώς μπορώ απόψε για το event. Πείτε γρήγορα ποιοι άλλοι είσαστε μέσα για σήμερα να κλείσουμε θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα θέση για σήμερα στις 20:00. Ο Celtic είναι πολύ πιθανό να έρθει επίσης. Όσοι πιστοί προσέλθετε (αφού πάρετε τηλέφωνο για κράτηση).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..........

λιγα λογια για το dewars academy.

πολυ καλη παρουσιαση σε τρισδιαστατο wall θα ελεγα.

αψογες εικονες απο τη Σκοτια,και το Aberfeldy.

πολυ καλη εμφανιση του κου Ian και της κας Μcleod :D

εξαιρετη παρουσιαση απο τον brand ambassador επι του θεματος.

πολυ καλη εισαγωγη για οσους δεν ξερουν για το ουισκυ,

και πολυ καλη ενημερωση για οσους ξερουν.

απο τις πρωτες υλες,διαδικασια παραγωγης,παλαιωση,mixing,εμφιαλωση,κλπ.

μια πολυ καλη ευκαιρια για ολους οσους παρευρισκονταν ,

η προσπαθεια να φτιαξουμε το δικο μας blend.

το αποτελεσμα δεν ηταν ιδιαιτερα ευκολο,καθως η μανια που εχουμε

οι πιο πολλοι με τα νησιωτικα ,μας οδηγησε να πνιξουμε :cray: το blend μας με αρκετα ml απο islay.

η κυρια Celtic μας εσκισε......... :good:

στο blind tasting που ακολουθησε εξεπλαγην οταν εμαθα οτι το no 2 blend ηταν JW BL. 80

ΑΙΣΘΗΤΗ η διαφορα του dewars......18 kai white label.

το κλου της βραδιας ηταν η καταληξη των γνωστων-αγνωστων,

σε μπαρακι της περιοχης για ενα malt ,μουσικη εξ ουρανου :rofl:

και service απο ενα μεταλαγμενο σερβιτορο-fredy mercury :give_rose: .

oσοι μπορειτε να πατε,αξιζει,φτιαχνει και το κεφι του McChariz.

δινει και δωρακια στο τελος :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν χάρηκα ιδιαίτερα που είδα φιλαράκια και χάρηκα διπλά που τους άρεσε το όλο θέμα.Νομίζω ότι είναι μία πάρα πολύ καλή εισαγωγή στον μαγικό κόσμο του whisky.Πλήρες εκπαιδευτικό,οπτικοακουστικό και για πολλούς μεγάλη έκπληξη το Dewars 12yo και Dewars 18yo!!Σε τυφλή γευσιγνωσία το 12 κερδίζει τους ανταγωνιστές του με 75-85%!!Όσο για το 18 το είπα και χθες,κοιτάει στα μάτια πολλά malt!!

Όλα τα λεφτά όμως ήταν η έξοδος μετά,που καταλήξαμε στο πιο κοντινό bar από το Γκάζι με wisdom.tomy και έναν φίλο επίσης ενημερωμένο με το whisky.Σαν χώρος όμορφος,ζεστός με καταπληκτική μπάρα και κάβα,μουσική πάρα πολύ καλή με jazz στοιχεία και Blues!!Aπλά δεν καταλάβαμε ότι ήταν λίγο GAY friendly :o:D:lol:

Το γέλιο που έπεσε στη συνέχεια δεν περιγράφεται...

Link to comment
Share on other sites

1. Συγχαρητήρια και ευχαριστίες στην Dewars για το πρόγραμμα. Έχοντας παρακολουθήσει τουλάχιστον 4 φορές παρόμοια events της Diageo μπορώ να πω ότι αυτό ήταν μακράν ανώτερο και ποιοτικότερο. Πολύ καλός χώρος, τρομερά multimedia, ωραία παρουσίαση, πολύ ωραίες κοπέλες (3), μορφονιός ambassador, πλάκα με το blending με τις ποδιές και τους δοκιμαστικούς σωλήνες. Όταν καταφέρω θα ανεβάσω και φωτό. Μοναδικό αρνητικό που δεν άνοιγαν Aberfeldy και Dewars 15yo. Συνιστώ ανεπιφύλακτα να μην το χάσει κανείς, θα είναι πραγματικά κρίμα!

2. To Dewars 18yo (blended) είναι πραγματικά ένα ποιοτικότατο blended whisky που μπορεί να βάλει κάτω μερικά 8yo/10yo malt.

3. Ενώ εγώ επέμενα να πηγαίναμε κάπου όλοι μαζί με τα κορίτσια του Dewars (σλουρπ) ο παλιοχαρακτήρας ο ambassador μας πήγε αντροπαρέα σε ένα bar όπου οι μόνες γυναίκες ήταν μαθήτριες της Σαπφούς, οι άντρες .... θου Κύριε, ενώ υπήρχε και ένας ... ενδιάμεσος. Πάλι καλά που είχε Lagavulin...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα McChariz!

Όπως κανόνισα, θα έρθω σήμερα μετά την δουλειά στο session των 20:00. Τα λέμε soon!

Link to comment
Share on other sites

Aπλά δεν καταλάβαμε ότι ήταν λίγο GAY friendly :o:D:lol:

Δεν ξερατε,δεν με ρωταγατε? ;) Και ,McMhariz,γινε μονδερνος,δεν λεμε πια gay αλλα bear friendly,η τριχα επανηρθε στη μοδα,τερμα οι αποτριχωτικες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Aπο χθες το βράδυ με έχει τρελάνει

"είδες η γυναικούλα σου.....το καλύτερο blended φτιάχνει....το είπαν όλοι......με παραδέχεσαι???....κι αυτός ο "πρέσβης" γιατί διάλεξε το άλλο το ξενέρωτο???......το δικό μου ήταν το καλύτερο!!!"

Οh God!!

YΓ Το μεγαλύτερο κλου της βραδιάς για μένα ήταν οτι παλιά είχε βγει ένα Dewar's Blue Label (είχε ένα πόστερ με αυτό)!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τον McChariz, καθώς η υπέροχη παρουσίαση στο Dewar's Academy of Whisky και η σύντομη γνωριμία μας ήταν η απαρχή για εμβάθυνση στην απόλαυση του whisky.

Είμαι σε διαδικασία εμπλουτισμού των γνώσεων και εμπειριών μου γύρω από το whisky, παρά το γεγονός ότι είμαι fan των single malt whiskies (σε σχέση με τα blend) για 2-3 χρόνια, χωρίς όμως να γνωρίζω τι ήταν αυτό που με οδηγούσε σε αυτή την προτίμηση!!!

Το Forum έχει αποτελέσει ήδη πολύ καλή πηγή ενημέρωσης, πληροφόρησης και καθοδήγησης και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους σας.

Best of (από όσα έχω διαβάσει ως τώρα) το "ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΕΝΑ SINGLE MALT WHISKY" του ambu.

McCharis με κάλεσες και στην κάβα στη Γλυφάδα, έλειπα στην Κύπρο για επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν μπόρεσα να έρθω με την λήξη του event.

Με πρώτη ευκαιρία και λόγω της εορταστικής μου άδειας θα περάσω να κάνουμε το follow-up.

Keep up!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου τον McChariz, καθώς η υπέροχη παρουσίαση στο Dewar's Academy of Whisky και η σύντομη γνωριμία μας ήταν η απαρχή για εμβάθυνση στην απόλαυση του whisky.

Είμαι σε διαδικασία εμπλουτισμού των γνώσεων και εμπειριών μου γύρω από το whisky, παρά το γεγονός ότι είμαι fan των single malt whiskies (σε σχέση με τα blend) για 2-3 χρόνια, χωρίς όμως να γνωρίζω τι ήταν αυτό που με οδηγούσε σε αυτή την προτίμηση!!!

Το Forum έχει αποτελέσει ήδη πολύ καλή πηγή ενημέρωσης, πληροφόρησης και καθοδήγησης και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους σας.

Best of (από όσα έχω διαβάσει ως τώρα) το "ΠΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΕΝΑ SINGLE MALT WHISKY" του ambu.

McCharis με κάλεσες και στην κάβα στη Γλυφάδα, έλειπα στην Κύπρο για επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν μπόρεσα να έρθω με την λήξη του event.

Με πρώτη ευκαιρία και λόγω της εορταστικής μου άδειας θα περάσω να κάνουμε το follow-up.

Keep up!

Κερδίσαμε ακόμα έναν φίλο στο forum :yahoo: Σε περιμένουμε με μεγάλη χαρά σε κάποια συνάντηση avaton και θα χαρούμε ακόμα πιο πολύ αν σε δούμε ως ενεργό μέλος στο forum μας!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...