Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΜΟΥΣΙΚΗ 2007-2008


Recommended Posts

  • Replies 224
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Κατά την ταπεινή μου άποψη η πιο ώριμη ''δουλειά'' του Αγγελακα με μουσική και στοίχους που σκοτώνουν και στοιχιώνουν.

Αφιερωμένο στον φίλο Theo

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τραγούδι είναι το αγαπημένο μου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας.Έγινε γνωστό από τον Frank Sinatra αλλά πιστεύω ότι ο Βασιλιάς (που είναι ένας και μοναδικός) το αποδίδει πιό γνήσια.Θα το απολαύσω παρέα με ένα dram καλό speyside whisky.

Κύριοι ο Βασιλιάς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

AC/DC - It's A Long Way To The Top (If You Wanna Rock 'n' Roll)

Ridin' down the highway

Goin' to a show

Stop in all the by-ways

Playin' rock 'n' roll

Gettin' robbed

Gettin' stoned

Gettin' beat up

Broken boned

Gettin' had

Gettin' took

I tell you folks

It's harder than it looks

It's a long way to the top

If you wanna rock 'n' roll

It's a long way to the top

If you wanna rock 'n' roll

If you think it's easy doin' one night stands

Try playin' in a rock roll band

It's a long way to the top

If you wanna rock 'n' roll

Hotel, motel

Make you wanna cry

Lady do the hard sell

Know the reason why

Gettin' old

Gettin' grey

Gettin' ripped off

Under-paid

Gettin' sold

Second hand

That's how it goes

Playin' in a band

It's a long way to the top

If you wanna rock 'n' roll

It's a long way to the top

If you wanna rock 'n' roll

If you wanna be a star of stage and screen

Look out it's rough and mean

It's a long way to the top

If you wanna rock 'n' rol

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rose Tattoo, δεκαετία του 70, Αυστραλία. Ατόφιο τσαμπουκαλίδικο πανκ-ροκεντρολ. Ο τραγουδιστής Angry Anderson είναι η καλύτερη φωνή μετά τον Lemmy.

Link to comment
Share on other sites

70s και πάλι. Nazareth απο τη Σκωτία και μια φοβερή ερμηνεία του Love Hurts (νομίζω είναι του Roy Orbison), που σε μας τους -άντα σίγουρα θυμίζει παλιές καψούρες. Ο τραγουδιστής δεν έχει καμμία σχέση με τον Τάκη :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Rose Tattoo, δεκαετία του 70, Αυστραλία. Ατόφιο τσαμπουκαλίδικο πανκ-ροκεντρολ.

Δεν θα χαρακτήριζα ποτέ τους Rose Tattoo πανκ -ροκεντρολ μπάντα και μάλιστα ''ατόφιο''.Η πιο χαρακτηριστική μπάντα που έπαιξε πανκ-ροκεντρολ

THE RAMONES

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χαρακτήριζα ποτέ τους Rose Tattoo πανκ -ροκεντρολ μπάντα και μάλιστα ''ατόφιο''.Η πιο χαρακτηριστική μπάντα που έπαιξε πανκ-ροκεντρολ

THE RAMONES

δηλαδη κανεις σας δεν θυμαται τους CLASH ????

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου, χθες γυρνώντας από Κομοτηνή είχα την διπλή συλλογή των Ramones στο CD του αυτοκινήτου. Έχουν τα υπέροχα, κοφτά, με τα ίδια μονότονα ακόρντα τραγούδια τους, αλλά και απίστευτες αηδίες στην τελευταία 15ετία της ζωής τους. Είναι η εποχή της μετάλλαξης και της πολιτικής ορθότητας των ρεπουμπλικάνων στην Αμερική (από Gimme gimme shock treatment, Teenage Lobotomy, και Ι wanna be sedated πήγαν στα γλυκανάλατα I'm not afraid of Life, I wanna live και Merry christmas - Έλεος). Μην αφήνετε τους ροκάδες να γεράσουν στην σκηνή...

Όσο για τους Clash, όλα τελείωσαν, κατά την γνώμη μου, όταν ανακάλυψαν την reggae και άρχισαν τους πειραματισμούς. Σημείωση: μετά την αμερικανιά για τον Ian Curtis (control), θα παιχτεί η ταινία για τον Joe Strummer (http://www.joestrummerthemovie.com/) - λέτε να παίχτηκε και να γίνω ρόμπα;;.

Πάντως και για τα δύο αυτά συγκροτήματα έχω απεριόριστη αγάπη. Τι θα'ταν οι φοιτητικές βραδιές στα μπαράκια της Θεσσαλονίκης, μέσα στην μπύρα και την τσιγαρίλα, χωρίς τα Somebody Put Something in my Drink και το London Calling;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Τι θα'ταν οι φοιτητικές βραδιές στα μπαράκια της Θεσσαλονίκης, μέσα στην μπύρα και την τσιγαρίλα, χωρίς τα Somebody Put Something in my Drink και το London Calling;;;;;;

Eμένα πάλι, somebody put τύρφη in my drink.......... :tongue::cool::D

Link to comment
Share on other sites

808:date= 14-12-07, 14:57:name=McChariz)-->

QUOTE(McChariz @ 14-12-07, 14:57) <{POST_SNAPBACK}>
Δεν έχεις και άδικο,το αγαπημένο μου από Clash!

για μενα ειναι οι πρωτοι και καλυτεροι σε οτι αφορα το punk

αυτο που με τρελαινει ειναι το getto defendant!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα χαθώ στην ονειροπόληση παρέα με τέτοιες μουσικές.

New wave, Brit pop, Ska, ροκαμπιλάδες, πάνκ, electric pop. Δύναμη και ρομαντισμός.

Είδες τι έπαθα; Θυμήθηκα το όνομά της. Κέιτ Πίρσον. Θυμάσαι που λέγαμε Theo, για το γκομενάκι - φωνητικά

στους R.E.M. και φωνή των B52's;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα παλαιότερα χρόνια γράφανε καλύτερη μουσική,αλλά και στις μέρες μας μπορούμε να ακούσουμε καλή μουσική.Πιστεύω ότι οι White Stripes

είναι ότι καλύτερο και πιο αυθεντικό σε ήχο έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια.Το απίστευτο είναι ότι υπάρχουν μόνο τα drams και μια ηλεκτρική κιθάρα!!!

Και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι ο τύπος παίζει ακόμα ΜΟΝΟ με αναλογικό και όχι ψηφιακό ήχο!!Μας έρχονται από το Detroit και είναι ο Jack και η Meg.

Ίσως η καλύτερη διασκευή που έχω ακούσει.Το τραγούδι είναι της Dolly Parton και ο τύπος έκανε το απίστευτο.Τσιτώστε τον ήχο......

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λένε τίποτα οι τελευταίες σας μουσικές αναφορές, με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Αντ'αυτού έχω να σας προτείνω το εξής για να επανέλθουμε σε φυσιολογικά επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...