Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

4 Whisky Festival Thessaloniki 16/17-1-2009


Recommended Posts

Mε μεγάλη έκπληξη ανακάλυψα πως σε λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη θα λάβει χώρα το τέταρτο Whisky Festival της πόλης.

16/17-1-2009 (18:00-23:00) στο Ξενοδοχείο Electra Palace ,Πλατεία Αριστοτέλους 9.

Οι προσπάθειες επικοινωνίας μου με τους διοργανωτές προκειμένου να μάθω λεπτομέρειες δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Αφού το επιβεβαιώσουμε νομίζω πρέπει να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε.

ps:Wisdom να τολμήσω να ρωτήσω τι κάνεις εκείνες τις ημέρες?.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πλέον καταντάει κάπως γελοίο το πράγμα και ξεφτυλίζεται ο θεσμός. Κοντεύουμε να φτάσουμε τη Σκωτία στα φεστιβάλ whisky............

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι πλέον καταντάει κάπως γελοίο το πράγμα και ξεφτυλίζεται ο θεσμός. Κοντεύουμε να φτάσουμε τη Σκωτία στα φεστιβάλ whisky............

Δεν περίμενα μία τέτοια τοποθέτηση από εσένα ρε φίλε.Γιατί γελοίο?.

Στη Θεσσαλονίκη τα τελευταία χρόνια,γίνεται κάθε χρονιά και από ένα(σαν παλιός που είσαι έχεις πάει και στο πρώτο,εγώ ξεκίνησα να μετράω συμμετοχές ένα χρόνο αργότερα).

Κάθε τέτοια ενέργεια(ανεξαρτήτους επιτυχίας ή όχι) πιστεύω πως κάνει καλό στο χώρο του Whisky και κυρίως του malt,βοηθάει στη διάδοση του νομίζω.

Σε κάθε Festival μας δίνεται η ευκαιρία να δοκιμάζουμε εμφιαλώσεις μερικές εκ των οποίων είναι ιδιαιτέρως σπάνιες και απαιτούν μέχρι και μερικές χιλιάδες ευρώ(θα θυμίσω Dalmore 40,Whyte&Mackay και πολλά άλλα).

Προσωπικά δεν θα πω όχι σε κάθε τέτοιο γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι πέρασαν λιγότεροι από δέκα μήνες από το προηγούμενο. Καλό θα ήταν το festival να έχει σταθερή περίοδο και να μην πέφτει κοντά με το αντίστοιχο αθηναϊκό.

Από εκεί και πέρα δεν κινείται φύλλο στην Θεσσαλονίκη. Δεν είδα πουθενά αφίσα, ανακοίνωση ή διαφήμιση (και αυτές τις ημέρες ήμουν συνέχεια πάνω κάτω). Παρόλ'αυτά με το κατάλληλο promotion σε αυτές τις 13 ημέρες που απομένουν όλα μπορούν να αλλάξουν. Ένα συνέδριο διοργάνωσα πριν δυο χρόνια και ξέρω την ταλαιπωρία, αλλά αν δεν "παίξει" το festival στις βιτρίνες από τα μπαράκια, και σε 2-3 ραδιοφωνικούς σταθμούς της θεσσαλονίκης (έναν νεανικό, έναν αθλητικό και έναν ειδησεογραφικό) δεν βλέπω φως. Για να βάλεις αεροπανό, θα πρέπει (αν δεν κάνω λάθος) να σε προμοτάρει και ο Δήμος, το οποίο εκ πρώτοις κόβω χλωμό...

Εγώ εκεί θα είμαι, αλλά ποιοί άλλοι θα είναι μαζί μου δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκεί θα είμαι, αλλά ποιοί άλλοι θα είναι μαζί μου δεν ξέρω...

Θα προσπαθήσω να ανέβω και εγώ φίλε και...καιρού θέλοντος πιστεύω να καταφέρουμε να βρεθούμε ;) .

Link to comment
Share on other sites

Δεν περίμενα μία τέτοια τοποθέτηση από εσένα ρε φίλε.Γιατί γελοίο?.

Στη Θεσσαλονίκη τα τελευταία χρόνια,γίνεται κάθε χρονιά και από ένα(σαν παλιός που είσαι έχεις πάει και στο πρώτο,εγώ ξεκίνησα να μετράω συμμετοχές ένα χρόνο αργότερα).

Κάθε τέτοια ενέργεια(ανεξαρτήτους επιτυχίας ή όχι) πιστεύω πως κάνει καλό στο χώρο του Whisky και κυρίως του malt,βοηθάει στη διάδοση του νομίζω.

Η γνώμη μου είναι οτι 3 "whisky festival" (το βάζω επίτηδες σε εισαγωγικά.....) στη χώρα μας μέσα σε 10 μήνες είναι too much (πάντα στη Σαλονίκη γινόταν Μάρτη-Απρίλη και τώρα έσκασε Γενάρης!!).

Kαι ειδικά όταν απουσιάζει παντελώς το θέμα promotion (τα αποτελέσματα τα είδαμε στην Αθήνα). Η καλή θέληση 2-3 εταιριών δεν αρκεί. Κάποια στιγμή το πράγμα θα ξεφουσκώσει από μόνο του και είναι κρίμα γιατι πιστεύω οτι ΜΠΟΡΟΥΜΕ να κάνουμε επιτυχημένα φεστιβάλ ουίσκυ στα πρότυπα αυτών άλλων χωρών (που τα βλέπω και μελαγχολώ).

Για να σου δώσω να καταλάβεις Giorgos, κοίτα λίγο ...... South Africa

http://www.whiskylivefestival.co.za/static/media/video.php

Link to comment
Share on other sites

... και το βασικό με όλες τις εταιρείες! Γίνετε βρε παιδιά festival χωρίς Diageo;;; Αλλά Diageo με όλα τα ευρέως εμπορικά αποστακτήρια της και όχι μόνο με ένα Talisker...

Στον δρόμο χάθηκαν πολλά αποστακτήρια από το πρώτο festival, και ήρθαν κάποια άλλα. Όμως το ισοζύγιο είναι αρνητικό. Είναι κρίμα, καθώς ο κόσμος (της Θεσσαλονίκης σίγουρα) "φτιάχτηκε" με τα whisky festivals και τα VWS και καλόμαθε. Δεν είναι λίγο πράγμα να έμαθε ο σαλονικιός να ζητάει Glenfarclas μέσα σε μια τριετία. Και τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου θα συμφωνήσω μαζί σας αλλά καλός ή κακός ( προς το παρόν τουλάχιστον :tongue: ) τόσο το θέμα των εταιρειών που συμμετέχουν όσο και το θέμα promotion δεν εξαρτάται από εμάς,επομένος αυτό που θεωρώ καλύτερη λύση είναι η μαζική μας συμμετοχή.

Celtic το τι γίνεται έξω το γνωρίζουμε λίγο πολύ όλοι αλλά από κάπου ξεκίνησαν και τα Fest εκεί...το να δυσανασχετούμε(εν μέρει) για το γεγονός ότι έχουμε 3 σε λιγότερο από ένα χρόνο νομίζω είναι λάθος και λιγάκι αχάριστο.Αυτό που πιστεύω ως καλύτερη κίνηση εκ μέρους μας είναι η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη διαφήμιση του γεγονότος.

Link to comment
Share on other sites

ps:Wisdom να τολμήσω να ρωτήσω τι κάνεις εκείνες τις ημέρες?.

Και δεν ρωτάς; Guess what! Θα είμαι Θεσσαλονίκη καθώς έχω γάμο φίλου στις 17/1 και τουρνουά Paintball στις 18/1 :yahoo:

Δεν θα έχω πολύ χρόνο βέβαια, αλλά σίγουρα θα κλέψω μια-δυο ωρίτσες Σάββατο μεσημέρι για το φεστιβάλ.

Sir το καλό που σου θέλω να μην αναβληθεί! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Mετά από δεκάδες τηλεφωνήματα τελικά κατόρθωσα να έρθω σε επαφή με τους διοργανωτές.

Έχει γίνει αλλγή στην ημερομηνία διεξαγωγής του Fest και μεταφέρεται για 7-8 / 2 / 2009 ,στον ίδιο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Aπό αναβολή σε αναβολή και δεν ξέρω εγώ που θα φτάσει αυτή η βαλίτσα.

Αναβάλλεται το λοιπόν η διεξαγωγή του Festival μάλλον για τέλη Μαρτίου........

ps:Ελπίζω τουλάχιστον με τους Βόρειους φίλους(Theo και Ntkostas) να καταφέρουμε να οργανώσουμε καμιά συναντησούλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

4 Whisky Festival.....episode no 3 ή μήπως 4....έχω χάσει το μέτρημα βλέπετε ρε παιδιά.

Αντιγράφω για πολλοστή φορά από το site των διοργανωτών

It's Festival Time

4th Thessaloniki Whisky Festival

11th and 12th of April 2009.

Hlectra Palace

The Best Whisky Festival ever!!!!!!!!!

See you there...............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Άσχετο, άκαιρο κλπ κλπ αλλά έπεσα πάνω στο θέμα τυχαία και διαβάζοντας το μου δημιουργήθηκε η απορία

Τελικά έγινε αυτό; πήγε κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, άκαιρο κλπ κλπ αλλά έπεσα πάνω στο θέμα τυχαία και διαβάζοντας το μου δημιουργήθηκε η απορία

Τελικά έγινε αυτό; πήγε κανείς;;;;

Αν θυμαμαι καλα ειχε αναβληθει κανα δυο φορες και στην πορεια το εφαγε το σκοτος... 8)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ειχε αναβληθει κανα δυο φορες και στην πορεια το εφαγε το σκοτος... 8)

To σκότος και η μαρμάγκα παρακαλώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...