Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Aπορίες νέων μελών


Recommended Posts

3 minutes ago, DMTK said:

Cutty Sark Prohibition Edition

Crown Royal Canadian whisky

Paddy

Teeling Small Batch

Power's

Nikka From The Barrel

Bushmills Black Bush 

Αυτά, μαζί με τα τρία πρώτα και τα βρίσκεις εύκολα και τα προτιμώ γευστικά έναντι των "σπέσιαλ" που λες...

Ευχαριστω...!!!☺️

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Χεντυ said:

Ευχαριστω...!!!☺️

Τι ευχαριστείς παιδί μου? Εκτός από το black bush και το Crown Royal, ποιο άλλο θα βρεις εύκολα σε πάρτυ? :jump:

Βάλε Haig cola να το ευχαριστηθείτε και λίγο Dewars με Drambuie και όλα μια χαρά. (ντρέπομαι, αλλά το έχω παραδεχτεί δημόσια και στο forum και έχω εξομολογηθεί κιόλας. Haig cola ακόμα πίνω ότα βγαίνω σε κανά μπαράκι). 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Τι ευχαριστείς παιδί μου? Εκτός από το black bush και το Crown Royal, ποιο άλλο θα βρεις εύκολα σε πάρτυ? :jump:

Βάλε Haig cola να το ευχαριστηθείτε και λίγο Dewars με Drambuie και όλα μια χαρά. (ντρέπομαι, αλλά το έχω παραδεχτεί δημόσια και στο forum και έχω εξομολογηθεί κιόλας. Haig cola ακόμα πίνω ότα βγαίνω σε κανά μπαράκι). 

να αγοράσει για να πάρει μαζί της, νομίζω εννοούσε..

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Τι ευχαριστείς παιδί μου? Εκτός από το black bush και το Crown Royal, ποιο άλλο θα βρεις εύκολα σε πάρτυ? :jump:

Βάλε Haig cola να το ευχαριστηθείτε και λίγο Dewars με Drambuie και όλα μια χαρά. (ντρέπομαι, αλλά το έχω παραδεχτεί δημόσια και στο forum και έχω εξομολογηθεί κιόλας. Haig cola ακόμα πίνω ότα βγαίνω σε κανά μπαράκι). 

Το heig πολυ ωραιο αλλα χωρις cola...To  dewas το 12 μου αρεσει ..παλι χωρις drambuie..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DMTK said:

να αγοράσει για να πάρει μαζί της, νομίζω εννοούσε..

 

σωστα.. και να εχω και στο σπιτι για μενα η για καλεσμενο...

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Χεντυ said:

Το heig πολυ ωραιο αλλα χωρις cola...To  dewas το 12 μου αρεσει ..παλι χωρις drambuie..

τι ξέρει ο @mallios μωρέ? έχει δοκιμάσει και 5, 10, 20, 200.... 2000 whiskάκια στη ζωή του..  σιγά τώρα :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tassos Roubeidis said:

Johnnie on the rocks με λιγο Perrier! Ότι πιο δροσιστικό για τις μεγάλες ζέστες!

και να πλατσουρίζουν τα ποδαράκια στο θαλασσινό νερό...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DMTK said:

Cutty Sark Prohibition Edition

Crown Royal Canadian whisky

Paddy

Teeling Small Batch

Power's

Nikka From The Barrel

Bushmills Black Bush 

Αυτά, μαζί με τα τρία πρώτα και τα βρίσκεις εύκολα και τα προτιμώ γευστικά έναντι των "σπέσιαλ" που λες...

Ευχαριστω...!!!☺️

 

15 minutes ago, mitsubae said:

Blended μονο TEACHERS.... ΤΕΛΟΣ

Oντως πολυ καλο...

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Χεντυ said:

Κυριοι και κυριες ..θα ηθελα να σας ρωτησω σαν νεα ...λεμε τωρα☺️Σε ενα παρτυ με bleded whisky τι θα προτεινατε.. η απλως να πιειτε...

Δεν έχω καταλάβει την ερώτηση.

Τι προτείνουμε για να πας ως δώρο εκεί που γίνεται το πάρτυ; Ή όταν είσαι σε ένα πάρτυ και έχει μόνο blended, τί να προτιμήσεις να πιείς;

Σε κάθε περίπτωση, Jameson Black Barrel ή Johnnie Double Black. Aν μιλάμε για 12άρια, και το Dewar's 12yo είναι καλή επιλογή.

Στην ίδια τιμή πάντως πάνω-κάτω, παίρνεις και ένα καλό malt, όπως το Cardhu 12yo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω ολους για τις επιλογες που μου δωσατε... φιλε Celtic το Cardhu 12  μου αρεσε παντα ..και καλη η τιμη του..Αλλα εχω ακουσει νομιζω εδω στο φορουμ οτι εχει χαλασει η γευση του σε σχεση με παλια ..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Χεντυ said:

Καλημερα και ευχαριστω ολους για τις επιλογες που μου δωσατε... φιλε Celtic το Cardhu 12  μου αρεσε παντα ..και καλη η τιμη του..Αλλα εχω ακουσει νομιζω εδω στο φορουμ οτι εχει χαλασει η γευση του σε σχεση με παλια ..

Και παλιά το ίδιο χάλια ήταν η γεύση του! :jump:   Επίσης (εκτός από τα δύο του @Celtic ) έχω ακούσει καλά λόγια για Famous Grouse naked, ξεχάσαμε όλοι και ντροπή μας το Monkey Shoulder που είναι εξαιρετικό και σε καλή τιμή. Γενικά υπάρχουν επιλογές και νομίζω πρέπει επίσης να δεις και κάτι σε J&B 12  και 15 που επίσης έχουν καλή τιμή. Σε φτηνή επιλογή, θεωρώ ότι το Teachers παίζει χωρίς αντίπαλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
24 minutes ago, pmike81 said:

Καλησπέρα κι απο εμενά. Ενα καλό αλλα οχι και ιδιαιτερα ακριβο bourbon θα θελατε να μου προτεινετε; Ευχαριστω

Καλημέρα φίλε μου. Βεβαίως. Εξαρτάται τι θεωρεί η τσεπη σου "ιδιαίτερα ακριβό". Woodford Reserve (Rye δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πολλοί το συστείνουν ανεπιφύλακτα). Επίσης το Buffalo trace. To ίδιο αποστακτήριο βγάζει και το eagle rare 10 (από τη Γερμανία γύρω στα 37ευρώ - στην Ελλάδα τα διπλάσια) πολύ καλό! Το maker's mark πιο ήπιο και γλυκό. Από Tennessee Jack Daniel's..μπορείς να δοκιμάσεις και το single barrel. Τώρα αν θες να ξεφύγεις από το πενηντάρικο δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί απλά δεν έχω δοκιμάσει κάτι. Αλλά τα Michter's και το Booker's κατά γενική ομολογία είναι πολύ καλά. Προσωπική άποψη πάντα. Συμβουλή : ψάξε να τα δοκιμάσεις πρώτα τα βρίσκεις εύκολα. Κι εγώ του bourbon ήμουν αλλά έιδα το φως το αληθινό...καλή συνέχεια!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pmike81 said:

Καλησπέρα κι απο εμενά. Ενα καλό αλλα οχι και ιδιαιτερα ακριβο bourbon θα θελατε να μου προτεινετε; Ευχαριστω

Προσωπικά έχω μία μικρή απέχθεια στα bourbon αλλά ομολογώ ότι Woodford Reserve και Makers Mark μου αρέσουν. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, pmike81 said:

Καλησπέρα κι απο εμενά. Ενα καλό αλλα οχι και ιδιαιτερα ακριβο bourbon θα θελατε να μου προτεινετε; Ευχαριστω

Καλησπέρα, πολύ καλό  και αρκετά οικονομικό  είναι το buffalo trace. To woodford reserve και το bulleit αξίζουν μια δοκιμή

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, pmike81 said:

Καλησπέρα κι απο εμενά. Ενα καλό αλλα οχι και ιδιαιτερα ακριβο bourbon θα θελατε να μου προτεινετε; Ευχαριστω

Όπως είπαν και άλλοι φίλοι εδώ μέσα Buffalo Trace, Makers Mark, Woodford Reserve. Θα προσθέσω τα Jim Beam Black (παλιότερα Double Oak) και Four Roses Small Batch ως value for money, και αν θες να ξοδευτείς λίγο παραπάνω Wild Turkey Rare Breed ή Blanton's.

Link to comment
Share on other sites

Και το απλό four roses είναι καλό vfm. Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπουςγια τα maker's mark, Bulleit (και το rye), Woodford, Wild Turkey (101 ή 81 proof), αλλά και το -εξαιρετικό για την τιμή του- Buffalo Trace. Εάν θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω, το Blanton's (πράσινη ετικέτα) είναι πολύ ενδιαφέρον (το μοναδικό bourbon στο οποίο βρήκα αυτό που καταλαβαίνω ως "πολυπλοκότητα"). Πολύ καλό ήταν επίσης το Beam Black label 8yo. Οι τωρινές εκδόσεις του black δεν με ενθουσίασαν.

Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2019 at 11:20 AM, ioannis said:

Κι εγώ του bourbon ήμουν αλλά έιδα το φως το αληθινό...καλή συνέχεια!

Εγώ κρατάω αυτό! Κατά τ' άλλα το Maker's mark πολύ καλό vfm και το wild turkey επίσης καλό αλλά και πιο ακριβό.

Βέβαια είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι το μόνο καλό στα bourbon είναι ότι τα χρησιμοποιείς για να φτιάξεις ένα καλό whisky sour και τίποτα άλλο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...