Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Aπορίες νέων μελών


Recommended Posts

14 hours ago, Pezonaftis1974 said:

 Και μια και συζητάμε ξέρετε να μου προτείνετε ουίσκι με περίεργα μπουκάλια ;

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "περίεργα μπουκάλια", αλλά υποθέτω οτι το Clontarf Trinity εμπίπτει στην κατηγορία (είναι 3 μπουκαλάκια σε 1)

Clontarf Trinity - 3x20cl : The Whisky Exchange

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Celtic said:

3 μπουκαλάκια σε 1

'Ολα σε ένα, νοικοκυρεμένα.... σαν τραπεζικό δάνειο είναι ή λογαριασμό κινητής - τηλεόρασης και ιντερνετ!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2020 at 2:15 PM, mallios said:

93ΣΤ Α ΜΑΚ / 5ο ΕΤΕΑ

93Δ, 5ο ΕΤΕΑ, & οπλουργός, (Το 5ο ΕΤΕΑ στερείται σφραγίδος) Τι μου θύμισες τώρα...

Δηλαδή εκτός από malts είμαστε και brothers in arms???? Ωρε θα κάνουμε και καμιά κρούση???

Επίθεσηηηηηηη

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Islaynder said:

93Δ, 5ο ΕΤΕΑ, & οπλουργός, (Το 5ο ΕΤΕΑ στερείται σφραγίδος) Τι μου θύμισες τώρα...

Δηλαδή εκτός από malts είμαστε και brothers in arms???? Ωρε θα κάνουμε και καμιά κρούση???

Επίθεσηηηηηηη

Λόχος κρούσης, λοχίας με ειδικότητα "Κούρδος" με Χρ. Μανω. διοικητή. Τι να λέμε... άντε με το καλό να βρεθούμε και από κοντά!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pezonaftis1974 said:

4ο λόχο στο πεύκο. Γλεντζές διοικητής θάλασσας υποδικας. Πλην εμου και του θεού θέση για κάμψεις λαβατε

05462425-01F2-44A0-86D7-77A90C3807E2.jpeg

Θα πέσουν πολλές κάμψεις. Απολυτήριο πήρες από Πεύκο (αν θυμάμαι το πρόσωπό σου καλά) από Λόχο Διοίκησης. Γλεντζές, Θάλασσας εννοείται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχάς καλησπέρα σας επειδή θέλω να δοκιμάσω νέες μάρκες ουισκιων χρειάζομαι την γνώμη σας ανάμεσα σε τρεις μάρκες: Bushmills Cragganmore Talisker sky θα επιθυμούσα να με βοηθήσετε ποια να διαλέξω!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Apostolis007 said:

Καταρχάς καλησπέρα σας επειδή θέλω να δοκιμάσω νέες μάρκες ουισκιων χρειάζομαι την γνώμη σας ανάμεσα σε τρεις μάρκες: Bushmills Cragganmore Talisker sky θα επιθυμούσα να με βοηθήσετε ποια να διαλέξω!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Καλημέρα @Apostolis007 και καλωσήρθες. Το topic το μετέφερα εδώ για να μην υπάρχουν πολλά topic με το ίδιο θέμα. 

Αν διαβάζω καλά την ερώτηση μιλάς για Talisker sky (?) εκτός και αν έγραφες από κινητό και το autocorrect σου έβαλε το sky (δεν είχες γυρίσει σε ελληνικά). Αν μιλάμε για αποστακτήρια γενικά, συγκρίνεις Β. Ιρλανδία και Σκωτία και μάλλον μιλάς για εμφιαλώσεις σε νορμάλ τιμές. 

Στα ίδια περίπου λεφτά (τιμές από skroutz) η σειρά για εμένα είναι Talisker 10, Cragganmore 12 και Bushmills 10.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Apostolis007 said:

Καταρχάς καλησπέρα σας επειδή θέλω να δοκιμάσω νέες μάρκες ουισκιων χρειάζομαι την γνώμη σας ανάμεσα σε τρεις μάρκες: Bushmills Cragganmore Talisker sky θα επιθυμούσα να με βοηθήσετε ποια να διαλέξω!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Εξαρτάται ποιές εμφιαλώσεις εννοείς, αφού τα δύο πρώτα είναι λίγο αόριστα. Αν εννοείς τα Bushmills 10yo single malt, Cragganmore 12 και Τalisker Sky, το πρώτο είναι ενα απαλό και ήπιο, χαρακτηριστικό ιρλανδικό malt, το δεύτερο πιο φρουτώδες και πολύπλοκο (δες εδώ μια υπέροχη περιγραφή του @Celtic) και το τρίτο δε ξεφεύγει απο το κλασσικό χαρακτήρα του talisker (αν έχεις δοκιμάσει το 10αρι, αν όχι, τότε ξεχνάς τα τρία προηγούμενα και πας σε αυτό).

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Apostolis007 said:

Καταρχάς καλησπέρα σας επειδή θέλω να δοκιμάσω νέες μάρκες ουισκιων χρειάζομαι την γνώμη σας ανάμεσα σε τρεις μάρκες: Bushmills Cragganmore Talisker sky θα επιθυμούσα να με βοηθήσετε ποια να διαλέξω!

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Τώρα που χειμώνιασε και έπιασαν τα κρύα, το δεκαράκι Talisker με την πιπεράτη, καπνιστή και μελένια σύνθεση (4-4-2 :D ), είναι μάνα γλυκιά (στη κυριολεξία).

Αν θέλεις κάτι ελαφρύ, πιο φρουτώδες και αρωματικό, να πας στο bushmills, όχι όμως στο 10άρι αλλά στο blended black bush. Το δεκάρι δεν με ενθουσίασε, περίμενα κάτι παραπάνω, από την άλλη ο θάμνος ήταν ευχάριστη έκπληξη.

Τώρα αν θές να κινηθείς στο μεσοδιάστημα, να πας στο 12άρι Crag που είναι βοτανικό, με σπιρτάδα και κάτι ίχνη χαμένου καπνού. 

Ελπίζω να σε μπέρδεψα ξε.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γειά σας σας ευχαριστώ που με δεχτήκατε στο forum. Ασχολούμε περίπου 2 χρόνια με το ουίσκι. Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω στο Λονδίνο και θα ήθελα να αγοράσω 3-4 μπουκάλια (που δεν υπάρχουν εδώ). Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πληρώσω φόρους για να τα φέρω πίσω με τη βαλίτσα μου. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει μαγαζιά που να έχει ιδιαίτερα ουίσκι (ανεξάρτητους εμφιαλώτες κλπ) μπορεί να μου προτείνει κάτι; Σας ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, KyriakosBoz said:

Γειά σας σας ευχαριστώ που με δεχτήκατε στο forum. Ασχολούμε περίπου 2 χρόνια με το ουίσκι. Σε λίγες μέρες θα ταξιδέψω στο Λονδίνο και θα ήθελα να αγοράσω 3-4 μπουκάλια (που δεν υπάρχουν εδώ). Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πληρώσω φόρους για να τα φέρω πίσω με τη βαλίτσα μου. Επίσης αν κάποιος γνωρίζει μαγαζιά που να έχει ιδιαίτερα ουίσκι (ανεξάρτητους εμφιαλώτες κλπ) μπορεί να μου προτείνει κάτι; Σας ευχαριστώ.

Καλωσήρθες @KyriakosBoz και νομίζω η συγκεκριμένη ερώτηση απασχολεί πολλούς, ιδιαίτερα λόγω whisky festival. Νομίζω ότι ο πιο up to date για να σου δώσει απάντηση είναι ο @Uisge-Beatha και ο @avaton που πρόσφατα ήρθαν από Λονδίνο.

Link to comment
Share on other sites

Καλωςήρθες @KyriakosBoz

Για την πρώτη ερώτηση δεν γνωρίζω.

Για την δεύτερη υπάρχει το μαγαζί των Cadenheads (από τους παλαιότερους ανεξάρτητους εμφιαλωτές), εκεί ( https://www.whiskytastingroom.com/contact-us/ ),

καθώς και αυτό των Berry Bros ( https://www.tripadvisor.co.uk/Attraction_Review-g186338-d188896-Reviews-Berry_Bros_Rudd-London_England.html ).

Επίσης το The Whisky Exchange ( https://www.thewhiskyexchange.com/customerservice/contact-shop )

και το ιστορικό Milroys of Soho στην Greek street... ( https://www.tripadvisor.co.uk/Attraction_Review-g186338-d6949373-Reviews-Milroy_s_of_Soho-London_England.html )

Να περάσεις καλά, καλό ταξίδι !

Link to comment
Share on other sites

@mallios @Celtic Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τις προτάσεις, θα πάω και θα ρωτήσω και εκεί τι ισχύει με τη μεταφορά αλκοόλ. Σκέφτομαι να πάρω εάν βρω laphroaig 10 cask strength γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στην Ελλάδα

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KyriakosBoz said:

Σκέφτομαι να πάρω εάν βρω laphroaig 10 cask strength

Eδώ είσαι (εκτός άν ξέρει ο @Uisge-Beatha καμμια άλλη κρυψώνα με καλύτερη τιμη στο batch#12 -2020)

https://milroys.co.uk/products/laphroaig-10-year-old-cask-strength-2020-60-1-70cl?_pos=4&_sid=0da923a87&_ss=r

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/11/2021 at 6:24 PM, KyriakosBoz said:

Θα ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να πληρώσω φόρους για να τα φέρω πίσω

Οτιδήποτε πέραν του 1λτ υπόκειται σε τελωνειακούς δασμούς και εξαρτάται καθαρά από την τύχη εν γίνει έλεγχος ή όχι.

Πέραν από τα καταστήματα πού έχουν προαναφέρει οι φίλοι υπάρχουν και 2 αποστακτήρια ουίσκι στο Λονδίνο (πέραν αυτά τού τζιν) πού αξίζουν επίσκεψης 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη συμβουλές σας γύρισα από Λονδίνο με 4 μπουκάλια δεν έγινε κάποιος έλεγχος αλλά και να γινόταν από ότι κατάλαβα θα πλήρωνα το φόρο και όχι κάποιο πρόστιμο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KyriakosBoz said:

Σας ευχαριστώ για τη συμβουλές σας γύρισα από Λονδίνο με 4 μπουκάλια δεν έγινε κάποιος έλεγχος αλλά και να γινόταν από ότι κατάλαβα θα πλήρωνα το φόρο και όχι κάποιο πρόστιμο.

Καλόπιοτα, αλλά ...έλα πες μας, τί πήρες τελικά, από που, βάλε φωτο να θαυμάσουμε, με τρώει η αγωνία :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2021 at 3:53 PM, Celtic said:

Καλόπιοτα, αλλά ...έλα πες μας, τί πήρες τελικά, από που, βάλε φωτο να θαυμάσουμε, με τρώει η αγωνία :D

Πήρα γενικά όσο πιο μικρής κυκλοφορίας εμφιαλώσεις έβρισκα είμαι περίεργος να δοκιμάσω το signatory που γράφει unnamed orkney αλλά μου είπε ο πωλητής πως είναι highland park και έκανε 48 λίρες και μου φάνηκε αρκετά χαμηλή τιμή για 15 ετών h.p. 16334420173381705710110238288103.thumb.jpg.5f704607b24a51b1890967a026415bf0.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...