Jump to content

Recommended Posts

Αγαπητοί,

μου αρέσει πάρα πολύ το θέμα της βαθμολογίας των whiskies που δοκιμάζουμε.

Αυτό μου επαναφέρει ένα ερώτημα που με "βασανίζει" από την πρώτη ημέρα που γράφτηκα στο forum.

Για τα νεούδια (like me) που η γευστική μου εμπειρία περιορίζεται σε maximum 20 single malts που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει και μάλιστα τα 10 από αυτά είναι τα κλασσικά που μπορεί να συναντήσει κανείς στα λίγο καλύτερα bars & lounge bars, πως μπορούμε να εμπλουτίσουμε τις γευστικές επαφές με λίγο πιο διαδεδομένες κυκλοφορίες, χωρίς να χρειάζεται να σκάμε 100-200 ευρώ για κάθε μπουκάλι;;;!!!

Προς το παρόν θα ήθελα πάρα πολύ να έχω και εγώ ένα αντίγραφο της λίστας να προσθέσω την πινελιά μου, αλλά κυριώς να δω τι "παίζει" και τι αξίζει να δοκιμάσω στο μέλλον.

Αγαπητέ malios προσωπικό μήνυμα με το e-mail μου θα σου στείλω να μου στείλεις τι λίστα.

Ευχαριστώ,

με εκτίμηση

Για τα νεούδια (like me) που η γευστική μου εμπειρία περιορίζεται σε maximum 20 single malts που έχω κατά καιρούς δοκιμάσει και μάλιστα τα 10 από αυτά είναι τα κλασσικά που μπορεί να συναντήσει κανείς στα λίγο καλύτερα bars & lounge bars, πως μπορούμε να εμπλουτίσουμε τις γευστικές επαφές με λίγο πιο διαδεδομένες κυκλοφορίες, χωρίς να χρειάζεται να σκάμε 100-200 ευρώ για κάθε μπουκάλι;;;!!!

Φίλε avaton, κυκλοφορούν πάρα πολλά single malts με τιμή αγοράς 40-50 ευρώ σε εξειδικευμένα καταστήματα (και τι πιο εξειδικευμένο από τα All About Whisky στην Αθήνα). Έπειτα υπάρχουν αρκετά bar με πολύ καλές συλλογές whisky όπου μπορείς να δοκιμάσεις ότι θέλεις (κορυφαίο κατά την γνώμη μου το Spinte στην Πλατεία Αριστοτέλους - Θεσσαλονίκη - προχθές ήπια εκεί Port Ellen DL 27yo, αλλά θα αναφερθώ σε άλλο post - O Celtic ξέρει ένα ανάλογο στην Αθήνα - δεν θυμάμαι ρε φίλε το όνομα - λες να φταίει το Bushmills 21yo ή το Aberlour του 1976 εκείνου του "καφέ";;;). Τέλος υπάρχουν οι συναντήσεις της HMWS!!!! Εκεί θα δοκιμάσεις είτε ως προσφορά μέλους, είτε ρεφενέ ΚΟΡΥΦΑΙΑ whisky. Δες την λίστα που κυκλοφορεί στο forum και στο αντίστοιχο group στο facebook για να καταλάβεις (είμαστε από τους λίγους στον κόσμο και όχι μόνο στην Ελλάδα που δοκιμάσαμε ανάμεσα σε άλλα Laphroaig 40άρι). Αρα αν έχεις την διάθεση που φανερώνει το μήνυμα σου, λύσεις υπάρχουν αρκετές. Καλώς μας ήρθες.

(κορυφαίο κατά την γνώμη μου το Spinte στην Πλατεία Αριστοτέλους - Θεσσαλονίκη - προχθές ήπια εκεί Port Ellen DL 27yo, αλλά θα αναφερθώ σε άλλο post

:wub:

Φίλε Theo,

ευχαριστώ για την άμεση απόκριση, επανέρχομαι διψασμένος...

α. έχεις πολύ δίκιο για το all about whisky, είμαι απαράδεκτος που δεν το έχω επισκεφτεί ακόμα :(

β. ενδιάφέρουσα η πρόταση για Θεσσαλονίκη και καταχωρήθηκε στα musts όταν ανέβω στη συμπρωτεύουσα, κάτι καλό σε Αθήνα? Celtic φώτισέ μας 8)

γ.1. έψαξα αρκετά στο Google και δεν βρήκα τι σημαίνει το HMSW, μήπως είναι Hellenic Malt Whisky Society? πως γίνεται κανείς μέλος?

γ.2. οι συναντήσεις που αναφέρεις είναι αυτές που ανακοινώνονται στο forum?

γ.3. προσφορά μέλους τι ακριβώς εννοείς? ανακοινώνεται κάποια τιμή για δοκιμή? που? πότε?

γ.4. ποια λίστα κυκλοφορεί στο forum? αναφέρεσαι στο Excel file? αν ναι την ζήτησα ήδη :yahoo:

δ. έχω την τύχη να ταξιδεύω συχνά (κυρίως Κύπρο και UK) και σκέφτομαι να επισκέπτομαι και τα sigle malt corners των duty free, αλλά λόγω περιορισμένων γνώσεων φοβάμαι μην αγοράσω κάτι που θα αναγκαστώ να το κάνω εντριβές (βλέπε Lagavulin, που μέχρι να μάθω ότι αυτή η "ιδιαίτερη" γεύση ήταν λόγω τύρφης :blink: , νόμιζα ότι το ποτό που μου είχαν βάλει ήταν χαλασμένο :rofl: )

ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο και ζητώ συγγνώμη για τους Islay fans :drinks: ,

με εκτίμηση

γ.1. έψαξα αρκετά στο Google και δεν βρήκα τι σημαίνει το HMSW, μήπως είναι Hellenic Malt Whisky Society? πως γίνεται κανείς μέλος?

Αυτό σημαίνει πράγματι. Ακόμα δεν έχουμε προχωρήσει σε επισημοποίηση της HMWS, άρα μπορούμε περίπου να πούμε ότι όσο περισσότερο συμμετέχεις στα gatherings, τόσο περισσότερο μπορείς να αισθάνεσαι μέλος της HMWS. Κάποια στιγμή που θα απολυθεί ο ambu από τον στρατό, υποθέτω ότι θα το οργανώσουμε λίγο πιο επίσημα.

γ.2. οι συναντήσεις που αναφέρεις είναι αυτές που ανακοινώνονται στο forum?

Ναι. Καθώς και στο Hellenic Malt Whisky Society group στο Facebook.

γ.3. προσφορά μέλους τι ακριβώς εννοείς? ανακοινώνεται κάποια τιμή για δοκιμή? που? πότε?

Σε κάποιες συναντήσεις μας δοκιμάζουμε μπουκάλια που κάποιοι από εμάς προσφέρουν (δεν για παράδειγμα http://whiskyforum.gr/forums/index.php?s...c=505&st=60 από το 63 και κάτω για εντυπώσεις), και σε κάποιες άλλες ανοίγουμε μπουκάλια που αγοράσαμε ρεφενέ.

γ.4. ποια λίστα κυκλοφορεί στο forum? αναφέρεσαι στο Excel file? αν ναι την ζήτησα ήδη :yahoo:

Ρίξε μια ματιά http://whiskyforum.gr/forums/index.php?s...t=0&start=0

δ. έχω την τύχη να ταξιδεύω συχνά (κυρίως Κύπρο και UK) και σκέφτομαι να επισκέπτομαι και τα sigle malt corners των duty free, αλλά λόγω περιορισμένων γνώσεων φοβάμαι μην αγοράσω κάτι που θα αναγκαστώ να το κάνω εντριβές (βλέπε Lagavulin, που μέχρι να μάθω ότι αυτή η "ιδιαίτερη" γεύση ήταν λόγω τύρφης :blink: , νόμιζα ότι το ποτό που μου είχαν βάλει ήταν χαλασμένο :rofl: )

Πάντως στο World of Whiskies στο Heathrow δουλεύει ο έλληνας φίλος μας Uisge Beatha (που προφανώς ακόμα να στήσει το DSL στο νεό του σπίτι στο Λονδίνο) που σίγουρα θα σε βοηθήσει. Αλλιώς πολλοί μπορούν να σε βοηθήσουν, ανάλογα με τα γούστα σου.

Εχουμε και νεο φιλο στα World of Whiskies του Gatwick,τον Alistair (λογικα πρεπει να γνωριζονται με τον Uisge Beatha ),εχουμε και τηλεφωνο του και αν χρειαστει ,μας εξυπηρετει!!

Γεια σας κι από μένα! Βρήκα τυχαια το forum και μετά απο μια μικρή περιήγηση αποφάσισα να γίνω κι εγώ μέλος!

Στα malt ουίσκυ είμαι αρκετά νέος αλλά θέλω σιγά σιγά να μπω στον χώρο! :) Θα θελα λοιπόν να με βοηθήσετε

να κάνω κάποιες επιλογες μην πάω τυφλά! Για να σας βοηθήσω να με βοηθήσετε να σας πω ότι από ότι εχω δοκιμάσει

ως τώρα μου άρεσε το Glenrothes special reserve το Macallan 10y.o. και δεν μου άρεσε το Talisker 10y.o. Έχω δοκιμασει

5-6 ακομα τα οποία δεν θυμάμαι γιατί ήταν ενδιάμεσα! Τέλος να πω ότι το καλύτερο ουίσκυ που έχω πιει είναι το JW blue label!

Ιεροσυλία, καθότι blended, από ότι καταλαβαίνω αλλα τι να κάνω που μου άρεσε! Και σαν άρωμα, το μοναδικό που δεν έκαιγε

την μύτη το αλκοόλ, αλλά και σαν γεύση, πιο φρουτένιο και καθόλου πικρό! Τι θα με συμβουλεύατε λοιπόν να δοκίμαζα?!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

υ.γ. Είδα το yoichi 10y.o. ότι είναι πολύ καλό και θα ήθελα να δοκιμάσω ένα γιαπωνέζικο ουίσκυ!! Ξέρετε που θα το βρω?!

welcome welcome

δεν μας είπες απο που μας γράφεις, οπότε οι οδηγίες είναι λίγο γενικές

αν κατάλαβα καλά είσαι του πιο sherry-unpetated κύκλου, οπότε θα σου πρότεινα κάποιο speyside αποστακτήριο, σε non-cask-strength εμφιάλωση, π.χ. κάποιο απο τα 12άρια των περισσότερων speyside

εναλακτικά κάποιο lowland, ή το balbair.

για γιαπωνέζικα, σε αφήνουμε στα χέρια του ειδικού που θα σου απαντήσει σύντομα οταν το δει, απλά πες μας απο ποια πόλη μας γράφεις για να σε οδηγήσει πιο άνετα.

Επειδή η απάντηση του koulos μπορεί να σου φανεί τεχνική θα σου έλεγα απλούστερα να δοκιμάσεις Aberlour, Balvenie, Glenfarclas... Πιθανότατα όλα αυτά να σου αρέσουν. Από εκεί και πέρα και μετά το καλωσόρισμα μου, να σου πω να μην διστάσεις να ρωτήσεις ότι σε ενδιαφέρει, καθώς κάποια από αυτά που γράφονται στο forum να φαντάζουν πολύ εξειδικευμένα και τεχνικά.

Το JW Blue που αναφέρεις είναι ένα πολύ καλό whisky για τους περισσότερους εδώ μέσα (εμένα μου άρεσε τρελλά όταν το δοκίμασα και ήμουν προκατειλημένος αρνητικά), απλά κατά την γνώμη μου είναι πολύ ακριβό.

Τέλος να πω ότι το καλύτερο ουίσκυ που έχω πιει είναι το JW blue label!

Ιεροσυλία, καθότι blended, από ότι καταλαβαίνω αλλα τι να κάνω που μου άρεσε!

Φίλε dimitris καλως όρισες. Και πολυ λογικο είναι να σου άρεσε το Blue Label, μην πέσεις κι εσύ όπως τόσοι άλλοι στην παγίδα malt=good & blended=bad

Εκτός λοιπόν από αυτά που σου είπαν (και θα σου πουν) οι υπόλοιποι, εγώ θα σου προτείνω 3 blended να δοκιμάσεις και 1 malt :)

1. Dewar's 12y.o.

2. Jameson 12y.o. (ή το Gold)

3. Bushmills Black Bush

4. Glenmorangie 10y.o.

Καλό ταξίδι

Ευγε dimitris,αν και νεοσυλλεκτος στο χωρο του malt whisky ,η προθυμια σου να ασχοληθεις και να δοκιμασεις ιαπωνεζικα αριστουργηματα ειναι συγκινητικη (και ασυνηθιστη για νεοεισελθοντα) :good:

Το Yoichi 10 y.o. ειναι μια φτηνη,γευστικη και πειστικη εισαγωγη στα ιαπωνεζικα whiskies, αρκετη για να σε μυησει στην αναζητηση περαιτερω κρυμμενων θησαυρων εξ ανατολης...Λαμβανοντας υποψη ομως τα γραφομενα σου και βλεποντας οτι- ισως- κλινεις προς τις πιο "γλυκιες " γευσεις θα σου προτεινα να ξεκιναγες με Υαμαζακι (αναλογης τιμης και ποιοτητας).

Στην Αθηνα απο ο,τι γνωριζω μονο μια καβα στο κεντρο τα διαθετει (αν θελεις σου λεω την διευθυνση με pm),νομιζω τα εχει παρει το ματι μου και σε μερικες συνοικιακες,παντως το ιντερνετ ειναι η καλυτερη επιλογη σε τιμες και ποικιλια (σου το αναφερω για το μελλον-ευχομαι ;) )

Ιεροσυλια δεν υπαρχει καμια,ολα καλα ειναι και κρυβουν μεσα τους το μερακι του παραγωγου ειτε ειναι blended,malt,grain,rye ο,τιδηποτε, στο ποτο και στο sex δεν υπαρχουν ντροπες!! :cool:

Ευχαριστώ για την θερμή υποδοχή! Όντως κάποια ήταν τεχνικά αλλά κάτι κατάλαβα μιας και ειχα διαβάσει διαφορα άρθρα πριν

παρω το θάρρος να μπω στο φορουμ! Θα δοκιμασω σιγα σιγα τωρα κάποια από αυτά που μου αναφέρατε και που θα παει θα αποκτήσω

κάποια εμπειρια να μπορω να πω τι μου αρέσει τουλάχιστον! Για το πμ με την κάβα με τα γιαπωνέζικα παρακαλώ να σταλει! Α... και μην

ξεχάσω, μένω αθήνα, είμαι 29 χρονών και δεν καπνίζω, ισως γι αυτό να μην μου πολυαρέσουν τα "καπνιστα" ουίσκυ?!

Το Yoichi 10 y.o. ειναι μια φτηνη

Δεν θα τολεγα και τόσο φθηνή ρε φίλε πάντως ε?.Το Yamazaki ποιο φθηνό δεν πέφτει?.

Καλώς ήλθες στην παρέα φίλε και πάνω απ'όλα να'σαι άνετος μέσα στο Forum ;) .

Το Yoichi πραγματικα δεν ειναι πολυ φτηνο (η τιμη του αγγιζει τα 65 ευρω ) την στιγμη που το Yamazaki ειναι περιπου στα μισα.Ενας απο τους λογους που το προτεινα στο συντροφο dimitris ηταν και αυτος καθως και οτι θεωρω το Yamazaki ενα πολυ καλο "indroductory " whisky στα υγρα ονειροσταγματα των ιαπωνων...

... στα υγρα ονειροσταγματα των ιαπωνων...

:lol::lol::lol: Θα μας τρελλάνεις ρε mihas...

Το Yoichi πραγματικα δεν ειναι πολυ φτηνο (η τιμη του αγγιζει τα 65 ευρω ) την στιγμη που το Yamazaki ειναι περιπου στα μισα.Ενας απο τους λογους που το προτεινα στο συντροφο dimitris ηταν και αυτος καθως και οτι θεωρω το Yamazaki ενα πολυ καλο "indroductory " whisky στα υγρα ονειροσταγματα των ιαπωνων...

:blink: Sir αυτή η <<Ιαπωνική τράπουλα>> σου έχει πάρει τα μυαλά. :crazy: .

Τελικά μάλλον το Yamamoto ήθελες να προτείνεις ε?.

:D Επιμενω για το Yamazaki οτι στα 30 ευρα αποτελει μια συμπαθεστατη εισαγωγη .Τωρα για τα ονειροσταγματα ,τα "indroductory","hydroductory","intromastory" και λοιπα ασαφη ,οφειλονται στις τσιμπλες και τον ανοιξιατικο οιστρο που διαγω,συμπαθατε με συμφορουμιτες μου :rolleyes:

Ας καλωσορίσει και ένας νέος τον νέο (ευτυχώς δεν είναι σαν το στρατό :D ) και θα πρότεινα και εγώ

δαγκωτά το Aberour πια και μαυτό έχασα τη "μαλτικη" μου παρθενια :tongue:

Καλησπερα στο forum.

Ειμαι λιγο μπερδεμενος οσον αφορα τους χαρακτηρισμους blended και grain. Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι στο Grain γινεται μηξη στο malt κατα την αλεση και προσθηκη καυτου νερου, μετα τη φρυξη, με αλλα δημητριακα χωρις βλαστο ενω στο blended η μηξη γινεται μετα την αποσταξη. Αυτο ισχυει ή τα εχω καταλαβει λαθος?

Επισης ηθελα να μου προτεινετε μερικα "καλα" topics να διαβασω περι γευσων κλπ μιας και pinned ειδα μονο ενα δυο με ορολογιες και ιστορικα δεδομενα.

Ευχαριστω

Καλησπέρα και καλώς ήρθες mammon

Μπερδεύτηκα πολύ διαβάζοντας την ερώτηση σου και άκρη δεν έβγαλα. Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω (αν κατάλαβα καλά) κάπως πρόχειρα.

Malt Whisky = Whisky παραγόμενο αποκλειστικά από βύνη κριθαριού (malted barley)

Grain Whisky = Whisky παραγόμενο από οποιοδήποτε άλλο δημητριακό εκτός βύνης

Blended Whisky = Μίγμα Malt & Grain (το μίγμα προκύπτει από την ένωση ήδη ωριμασμένων βαρελιών malt και αντίστοιχα βαρελιών grain whisky)

Τοpics περι γεύσεων θα έλεγα οτι βασικά αποτελεί η κατηγορία παρουσίασης-κριτικής των διαφορετικών εμφιαλώσεων (http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/forum/17-whiskies/). Αλλά και σκόρπια σε διάφορα θέματα θα βρεις αναφορές. Όρεξη νά'χεις να ψάχνεις και να διαβάζεις (πίνοντας κάτι καλό ε?)

Ναι αυτο εννουσα, μια χονδρικη περιγραφη των εννοιων. Ισως το εβγαλα λιγο μπερδεμενο :rolleyes:

Επισης ηθελα να μου προτεινετε μερικα "καλα" topics να διαβασω περι γευσων κλπ μιας και pinned ειδα μονο ενα δυο με ορολογιες και ιστορικα δεδομενα.

Το θέμα "δουλεύτηκε" κάπως, και οι κατηγορίες του φόρουμ - που ομολογουμένως είναι ένας λαβύρινθος - έχουν πλέον pinned θέματα με τα οποία μπορεί να ξεκινήσει την ανάγνωση κανείς.

Εν συνεχεια της αναζητησης μου...

Ποιο κατα τη γνωμη σας ουισκυ, με τιμη εως 120 ευρω εχει περισσοτερο "ξυλινο" αρωμα και γευση, με γλυκες νοτες απο βανιλια, μελι η φρουτα ισως να ακολουθουν στην μυτη και στο στομα κατα δευτερο λογο?

Ειναι καποιο εκ των Yamazaki 18, Highland Park 18, Macallan Fine Oak 18, Aberlour A'bunadh,καποιο Balvenie ισως,καποιο Glenfarclas? Η ψαχνω σε λαθος μεριες???

Εν ολιγοις ψαχνω ενα ουισκυ με εντονη τη μυρωδια και γευση ξυλου (παλιου περισσοτερο) με γλυκια υφη απο βανιλια,μελι,φρουτα...