Jump to content

Recommended Posts

9 hours ago, mallios said:

H μ^%#κία είναι ότι ο όρος vatting στην ερώτηση σου και στην απάντησή μου μπορεί να οδηγήσει σε λάθος συνειρμούς.(vatted  = blended = πιασ'τ' αυγό και κούρευτ'το).

Οπότε ας θεωρήσουμε πιο σωστό (θα έλεγα λιγότερο παρεξηγήσιμο) το marrying - mixing casks ίδιας ηλικίας τα οποία είναι cask strength.

Γιαυτό και η μαμά παντογνώστης και παναγαθος SWA:innocent:  άλλαξε την ορολογία δια ροπαλου, συγνώμη δια νόμου ήθελα να πω:blush1: πριν μερικά χρόνια για να μην κάνεις τέτοια λάθη mallios:tongue:

οπως και κατα την γνωμη μου ο ορος cask strenght σημαινε η δυναμη του βαρελιου και ολοι φανταζομαστε οτι πινουμε το ουσκακι ατοφιο χωρις νερο. Ομως σε μερικες εμφιαλωσεις ισως υπαρχει καποια αραιωση με νερο πριν το αποσταγμα μπει στο βαρελι..

1 hour ago, vasilis-kap said:

οπως και κατα την γνωμη μου ο ορος cask strenght σημαινε η δυναμη του βαρελιου και ολοι φανταζομαστε οτι πινουμε το ουσκακι ατοφιο χωρις νερο. Ομως σε μερικες εμφιαλωσεις ισως υπαρχει καποια αραιωση με νερο πριν το αποσταγμα μπει στο βαρελι..

Ο όρος "Cask strength" δεν έχει νομική διατύπωση, Η παραδοσιακή  άποψη (που χρησιμοποιείται από τις εταιρείες) είναι αυτή που αναφέρεις εμφιάλωση χωρίς την προσθήκη νερού.

Η άλλη που λανθασμένα (αν εχει προστεθεί νερό για να επιτευχθεί η επιθυμητή αλκοόλικη δυναμη)  χρησιμοποιητε  βασίζεται στο "proof strenght "57.15% abv η 100%Proof  (Sikes και όχι US proof) όπως αναφέρεται σε πολλές ετικέτες και που πολλοί χαρακτηριζουν σαν Cask strength.  Βέβαια αν το επιθυμητό αποτέλεσμα έχει επιτευχθεί με την προσθήκη αλλού ουίσκι χαμηλότερης αλκοόλικης δύναμης τότε μπορεί άνετα να είναι και cask strenght 

• Like 1

Και πάλι, έχω την εντύπωση οτι η αραίωση για να επιτευχθεί το επιθυμητό 100proof γίνεται μετά την ωρίμανση στο βαρέλι. Αυτό που λέει ο vasilis-kap, για αραίωση του αποστάγματος πριν μπει στο βαρέλι, πρώτη φορά το ακούω. 

@vasilis-kap έχεις κάποια παραδείγματα ?

37 minutes ago, Celtic said:

Και πάλι, έχω την εντύπωση οτι η αραίωση για να επιτευχθεί το επιθυμητό 100proof γίνεται μετά την ωρίμανση στο βαρέλι. Αυτό που λέει ο vasilis-kap, για αραίωση του αποστάγματος πριν μπει στο βαρέλι, πρώτη φορά το ακούω. 

Νομίζω ότι ο Celtic ή μπερδεύτηκε ή κάτι άλλο εννοεί (αν κατάλαβα καλά πρέπει να εννοεί cask strength dilution σε pre-maturation stage).

Αλλιώς είναι κοινή πρακτική να αραιώνεται το malt whisky περίπου στους 62,5% ή 63,5% (στο ίντερνετ το ποσοστό το βρήκα και στους δύο βαθμούς σαν το common standard, εγώ γνωρίζω το 63,5%) αφού αυτοί είναι και οι βαθμοί που επιτρέπουν (?) σύμφωνα με την αρθρογραφία στο whisky να παλαιώνει υπό ιδανικότερες συνθήκες και να έχει τις λιγότερες απώλειες (evaporation).

http://whiskyscience.blogspot.gr/2013/01/alcohol-strength.html

https://www.diffordsguide.com/el-gr/encyclopedia/482/bws/cask-maturation-barrel-aging

https://en.wikipedia.org/wiki/Single_malt_whisky

Αν μιλάμε συγκεκριμένα για το 100%Proof η αραιωση γίνεται είτε με την προσθήκη νερού είτε (πιο σπάνια ) με άλλο χαμηλοβαθμο ουίσκι 

3 hours ago, Celtic said:

2 hours ago, mallios said:

Νομίζω ότι ο Celtic ή μπερδεύτηκε ή κάτι άλλο εννοεί (αν κατάλαβα καλά πρέπει να εννοεί cask strength dilution σε pre-maturation stage).

Αλλιώς είναι κοινή πρακτική να αραιώνεται το malt whisky περίπου στους 62,5% ή 63,5% (στο ίντερνετ το ποσοστό το βρήκα και στους δύο βαθμούς σαν το common standard, εγώ γνωρίζω το 63,5%) αφού αυτοί είναι και οι βαθμοί που επιτρέπουν (?) σύμφωνα με την αρθρογραφία στο whisky να παλαιώνει υπό ιδανικότερες συνθήκες και να έχει τις λιγότερες απώλειες (evaporation).

http://whiskyscience.blogspot.gr/2013/01/alcohol-strength.html

https://www.diffordsguide.com/el-gr/encyclopedia/482/bws/cask-maturation-barrel-aging

https://en.wikipedia.org/wiki/Single_malt_whisky

Εγω αναθερθηκα στον ορο cask strength καθαρα! Με κάλυψε ο Mallios πληρως στο θεμα παραδειγματων!Εμενα με εκαναν να προβληματιστω  δυο εμφιαλωσεις του ιδιου αποστακτηριου που το ενα στα 25 του χρονια αναφερει τον ορο cask strength με 57-59%vol και στα 12 χρονια με τον ιδιο ορο στην ετικετα να δινει τους ιδιους περιπου αλκοολικους βαθμους!

31 minutes ago, vasilis-kap said:

Εγω αναθερθηκα στον ορο cask strength καθαρα! Με κάλυψε ο Mallios πληρως στο θεμα παραδειγματων!Εμενα με εκαναν να προβληματιστω  δυο εμφιαλωσεις του ιδιου αποστακτηριου που το ενα στα 25 του χρονια αναφερει τον ορο cask strength με 57-59%vol και στα 12 χρονια με τον ιδιο ορο στην ετικετα να δινει τους ιδιους περιπου αλκοολικους βαθμους!

Εδώ έχουμε άλλο θέμα. Εξαρτάται από το βαρέλι και την διαπνοή που έχει, (evaporation). Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον αναφέρεσαι στο Lagavulin ενδεχομένως το 25 να έχει παλιώσει και σε άλλη γεωγραφική περιοχή από το 12 οπότε είχε πιο αργό evaporation λόγω συνθηκών. Μπορεί να είχε μπει στο βαρέλι (πριν από 25 χρόνια) χωρίς να ακολουθεί το standard practice, άρα όχι στους 63,5% αλλά τελείως un-diluted δηλαδή κάπου στους 69,5% και άρα να είχε περισσότερο χρόνο εξάτμισης μέχρι να φτράσει στους 57%. Μπορεί να "έφαγε" πιο κρύους χειμώνες... υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι, ακόμα και το πως έχουν κοπεί οι τάβλες στο βαρέλι κλπ κλπ. Πάντως γενικά υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση η οποία και έχει εξηγηθεί από τους malt masters και αφορά στο βαρέλι και το μικροκλίμα της κάθε αποθήκης. Για παράδειγμα το ίδιο 12άρι αν μπει στο βαρέλι Ιούνιο και αν μπει Σεπτέμβριο, σε 10 χρόνια θα έχει μάλλον διαφορετικούς βαθμούς βαθμούς γιατί θα έχει "φάει" ένα καλοκαίρι παραπάνω, άρα μία ζεστή σεζόν περισσότερη (αν μπουν στο μπουκάλι την ίδια στιγμή).

15 minutes ago, mallios said:

Μπορεί να είχε μπει στο βαρέλι (πριν από 25 χρόνια) χωρίς να ακολουθεί το standard practice, άρα όχι στους 63,5% αλλά τελείως un-diluted δηλαδή κάπου στους 69,5%

Auto ακριβώς μην ξεχνάμε ότι wood management και άλλες επιστημονικές βελτιώσεις είναι εξελίξεις των τελευταίων 15-20 χρονων.
επίσης συγγνώμη φαίνεται ότι στην πρώτη απάντηση μου ξέφυγε "ισως υπαρχει καποια αραιωση με νερο πριν το αποσταγμα μπει στο βαρελι" που ήταν το ζουμί της ερώτησης του vassilis-kap

Αυτο θελω να πω και εγω! οτι το 25αρι μπηκε ατοφιο ενω το 12αρι μπηκε αραιωμενο γυρω στους 63%! εννοιεται οτι αλλα τα ξυλα των βαρελιων και η επιλογη αυτων ωστε να γλυτωσουν την εξατμιση. αλλα μιλαμε για 13χρονια διαφορα που δεν εξηγειται αλλιως κατα τη γνωμη μου αν δεν πεσει λιγο νερακι πριν την εισαγωγη του στο βαρελι!

2 minutes ago, vasilis-kap said:

Αυτο θελω να πω και εγω! οτι το 25αρι μπηκε ατοφιο ενω το 12αρι μπηκε αραιωμενο γυρω στους 63%! εννοιεται οτι αλλα τα ξυλα των βαρελιων και η επιλογη αυτων ωστε να γλυτωσουν την εξατμιση. αλλα μιλαμε για 13χρονια διαφορα που δεν εξηγειται αλλιως κατα τη γνωμη μου αν δεν πεσει λιγο νερακι πριν την εισαγωγη του στο βαρελι!

Πολλά παίζουν ρόλο. Συμφωνώ ότι κατά πάσα πιθανότητα αυτή είναι και η αιτία. Η μπορεί ο λόγος να είναι πολύ πιο απλός (εγώ αυτή την γνώμη έχω). Το 12άρι ήταν καπου στους 60% και έβγαζε 300-340 μπουκαλάκια το βαρέλι, το κατεβάσαμε με νεράκι στους 57% και βγάζουμε 400 μπυκαλάκια το βαρέλι. Όλα είναι πιθανά.

Δεν ειμαι αυτης της αποψης γιατι μετα δεν θα μπορουν να το πουν cask strength. πιστευω οτι βγηκε απ τον αμβυκα αρκετα πανω απ τους 65% μετα αραιωθηκε και στη συνεχεια μπηκε στο βαρελι! ισως να λεμε και τα ιδια τόση ωρα απλα προσπαθω να πω πως ακριβως το χω στο μυαλο μου..

Δεν ειμαι αυτης της αποψης γιατι μετα δεν θα μπορουν να το πουν cask strength. πιστευω οτι βγηκε απ τον αμβυκα αρκετα πανω απ τους 65% μετα αραιωθηκε και στη συνεχεια μπηκε στο βαρελι! ισως να λεμε και τα ιδια τόση ωρα απλα προσπαθω να πω πως ακριβως το χω στο μυαλο μου..

Σωστό. Για να λήξει (?) και το θέμα με το cask strength νομίζω ότι το μόνο που μπόρεσα να βρω (απο ρυθμιστικής άποψης) ήταν το ακόλουθο:

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/236297/scotch-whisky-technical-file-130829.pdf

Department for Environment, Food and Rural Affairs, TECHNICAL FILE FOR SCOTCH WHISKY

....." Water

Only water as defined in section (6) of Annex I to Regulation (EC) No 110/2008 can be used to adjust the alcoholic strength. Adjustments to alcoholic strength prior to maturation, and prior to bottling, are by the addition of potable water, which may be purified, for example by distillation, demineralisation, or reverse osmosis. The alcoholic strength of “cask strength” Scotch Whisky must not be adjusted after maturation."

'Αρα έχουμε και το νομικό πλαίσιο (αν δεν έχει αλλάξει ή γίνει updated το σχετικό έγγραφο. Συνοψίζοντας, πριν το βαρελάκι βάζουμε νεράκι και είναι cask strength. Μετά το βαρελάκι δεν βάζουμε νεράκι. Αν βάλουμε, δεν είναι cask strength. Για εμάς που μπλέκουμε λίγο με τους νομικούς ορισμούς, εδώ λέει "must not" και όχι "it is forbidden / it is not allowed". Δεν ξέρω ποια είναι η νομική ερμηνεία του must not στο UK αλλά το πιο προφανές είναι ότι έχει δεσμευτική ερμηνεία.

Πριν 25-30 χρόνια η γνώσεις γύρω απ την παλαίωση και ωρίμανση ήταν καθαρά εμπειρικες και όχι πάντα ορθες. Το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι την εποχή εκείνη γεμιζαν τα βαρέλια σε πολύ υψηλότερη αλκοόλικη δυναμη  (ίσως και χωρίς καθόλου αραιωση) ειδικά σε αποστακτηρια που το βάρος της παραγωγής έπεφτε στους παλιούς και εμπειρικα εκπαιδευμενους εργάτες και όχι επιστήμονες Distillers.

Σήμερα πάντως αραιωση γίνεται πριν την γέμιση των βαρελιων (όπως αναφέρει ο mallios) γιατί είναι αποδεδειγμενο ότι είναι πιο αποδοτικό και από άποψη περισσσοτερης παραγωγής αλλά και από την άποψη περισσότερης απόδοσης γεύσης από τα βαρέλια.

Λόγο των ημερών δεν μπορώ να θέσω την ερώτηση κατευθείαν σε φίλους στην Diageo αλλάμετά τις γιορτές θα το προσπαθήσω.

Και επειδή μάλλον ο Colin ( Brand embassador for Diageo  ) είχε  χρόνο απάντησε αμέσως στο μήνυμα μου:

Christos
25 years ago the filling strength at United Distillers (now Diageo) was 68.5% -   Since around 2000, the Whole Whisky category agreed that scientifically the best new make strength  to wood maturation ratio would be 63.5%. This also made things easier for the different Blending Companies when "swapping" or selling casks that there would be an element of consistency  . I remember when I worked with Auchentoshan the new make off the still was 81%  because of the triple distillation and some old bottling were like 29 years old and still nearly 60% !  Bear in mind also that there are certain hotspots in warehouses where there is very little loss in ABV and in some cases I have known that the ABV has gone up. The bottom line is that Whisky is different now. Sukhinder at The Whisky Exchange and I both agree that some of the Whiskies in the 60's and 70's were the best ever but these are just opinions that we have. I remember drinking Black Bowmore and Bowmore Fino straight from the cask when I worked there and thought they were very special, but they were accidents - nobody knew they would turn out like they did, there was no wood management policy in those days. I was told at Bowmore that they would order 100 Sherry casks from Jerez not even bothering what kind of Sherry had been in the barrels previously !  Anyways, a very merry Christmas to you and hope to see you again at some point !

Colin

• Like 2

τελεια !! οποτε δεν σκεφτομασταν λαθος!παντως οπως και να χει και τα δυο ουισκι του αποστακτηριου ειναι φοβερα και τα συνιστω με χιλια!ειδικα το 12αρι στη χωρα μας εχει ακομα πολυ καλες τιμες σε σχεση με την ποιοτητα του..

On 21/12/2016 at 9:17 PM, mallios said:

6 hours ago, Uisge-Beatha said:

Πριν 25-30 χρόνια η γνώσεις γύρω απ την παλαίωση και ωρίμανση ήταν καθαρά εμπειρικες και όχι πάντα ορθες. Το θεωρώ σχεδόν σίγουρο ότι την εποχή εκείνη γεμιζαν τα βαρέλια σε πολύ υψηλότερη αλκοόλικη δυναμη  (ίσως και χωρίς καθόλου αραιωση) ειδικά σε αποστακτηρια που το βάρος της παραγωγής έπεφτε στους παλιούς και εμπειρικα εκπαιδευμενους εργάτες και όχι επιστήμονες Distillers.

...οποτε δεν σκεφτομασταν λαθος!

Χο Χο Χο (για να είμαι και στο πνεύμα των ημερών), έλα που εγώ τελικά όντως σκεφτόμουν λάθος....

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου Mallios, αυτό που έγραψα εννοούσα.....μάλλον έχω γεράσει, έχω κολλήσει σε άλλες εποχές ή δεν ξερωγω τι......

Ουφ! Δε γαμιέται, Merry Christmas στο φινάλε, και θα γιορτάσω τα φετινά ανοίγοντας ένα Laga12 c/s του 15

1 hour ago, Celtic said:

....μάλλον έχω γεράσει, έχω κολλήσει σε άλλες εποχές ή δεν ξερωγω τι......

Ουφ! Δε γαμιέται, Merry Christmas στο φινάλε, και θα γιορτάσω τα φετινά ανοίγοντας ένα Laga12 c/s του 15

Δεν γερνας φίλε ωριμαζεις όπως το καλό ουίσκι ;)

Είναι φαίνεται των ημερών και εγώ στην αρχή κατάλαβα αλλά ανταλλωανταλλων

Merry Christmas...(με το Laga εινα σίγουρο) :drinks: 

7 hours ago, Celtic said:

Χο Χο Χο (για να είμαι και στο πνεύμα των ημερών), έλα που εγώ τελικά όντως σκεφτόμουν λάθος....

Δεν μπερδεύτηκα καθόλου Mallios, αυτό που έγραψα εννοούσα.....μάλλον έχω γεράσει, έχω κολλήσει σε άλλες εποχές ή δεν ξερωγω τι......

όταν έπεφτες στη μαρμίττα με το Laga και το Laphroaig ούτε που τολμούσαν να βάλουν νεράκι πριν μπει στο βαρέλι! :D

ΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟΧΟ!!! Καλό Laga!

Καλησπέρα σε όλους,

Δεν ξέρω αν έχουν συζητηθεί ξανά κάποιες απορίες μου (ψάχνοντας αρκετά πάντως δε βρήκα κάτι εδώ)

1) Πόσο σημαντικό είναι να κρατάμε το κουτί της κάθε φιάλης; Μέχρι τώρα τις ¨χάρτινες" τις πέταγα λόγω χόρου κυρίως.

2) Θα ήθελα να κάνω μια δική μου προσωπική "παλαίωση" σε μίνι βαρελάκι (μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής=λιγότερος χρόνος), έχει ασχοληθεί κανείς, αξίζει;

Καλησπέρα ΚQ (για συντομία...)

1)Σημαντικό ως προς ποιά έννοια; Άν η φιάλη είναι αγορασμένη για προσωπική κατανάλωση, έστω και μετά από ΧΨ χρόνια, δεν παίζει ρόλο, αρκεί το μπουκάλι να φυλάσσεται σε "σωστό" χώρο (κατα προτίμηση κλειστό ντουλάπι, μακριά από πηγές θερμότητας, έντονο φωτισμό κλπ). Το μόνο κόστος στην περίπτωση αυτή είναι οι "χαμένες πληροφορίες" που υπάρχουν στο κουτί, ανάλογα και με το ποιό whisky είναι. Είναι κάποια που δεν αναφέρουν σχεδόν τίποτα, είναι άλλα που στο κουτί τους γράφουν υλικό για...βιβλίο :D

Άν πρόκειται για κάποιο συλλλεκτικό με προοπτική πώλησης, χωρίς κουτί θα χάσει μέρος της χρηματικής του αξίας.

2) ΔΞ/ΔΑ, απλώς έχε υπόψιν οτι τα βαρέλια που χρησιμοποιούνται για παλαίωση ουίσκυ, υφίστανται πρώτα ελεγχόμενο καψάλισμα εσωτερικά. Πάντως κυκλοφορούν στο διαδικτυακό εμπόριο κάποια έτοιμα βαρελοκιτ παλαίωσης Πρόσφατα είχαμε κάνει κάπου εδώ στο φόρουμ σχετική κουβέντα.

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά KQ όπως ακριβώς είπε και ο κελτης για το κουτί, όσον αφορά την περαιτέρω παλαίωση σε βαρέλι εκτός από την δυσκολία να βρεις κατάλληλο βαρελακι (οχι διακόσμησης) τίθεται και το ζήτημα της υπερβολικης επιρροής από το βαρέλι (overextraction) που μπορεί ακόμα και μέσα σε μερικες μέρες να χαλάσει τις γεύσεις του ουίσκι. Η γνώμη μου είναι μην μπεις καν στην διαδικασία 

Ακόμα καλύτερα σκέτο Q

Ευχαριστώ για την απάντηση, δε σκέφτηκα ποτέ τις "χαμένες πληροφορίες". Δεν έχω μέσα μου την προοπτική πώλησης (εκτός αν με φέρει η άτιμη η ανάγκη), αλλά την εικόνα της συλλογής...εχω κρατήσει μόνο τα κουτιά που δεν είναι χάρτινα (και τώρα που το ξανασκέπτομαι το μετανοιώνω).

Σχετικά με την προσωπική "παλαίωση", θεωρώ την ευκαιρία να φτιάξεις κάτι δικό σου μοναδική αλλά δε με τρελαίνει η ιδέα του έτοιμου κιτ. Θα προτιμούσα κάτι πιο handmade και βεβαίως καθοδήγηση..

Ερωτήσεις ενός (λιγότερο απ' ότι πριν 2 μήνες) άσχετου, vol.4

Καλησπέρα καλησπέρα (έχω δει κι εγώ πολύ πρωταγωνιστές ως νεούδι, πράγμα που εξηγεί και τη διαταραχή του χαρακτήρα μου),

μετά την αρχική τρέλα που με έπιασε να δοκιμάζω κι από ένα καινούριο malt σε όποιο bar βρεθώ, αποφάσισα να το ρίξω στο whisky tasting κατ οίκον με τις σημειώσεις μου, την χαλαρωτική τζαζ μουσική, τους ανάλαφρους μεταξωτούς χιτώνες κι όλα τα συναφή, αυτά που κάνουν τους σοφούς να μυρίζουν ξεθωριασμένο δέρμα σε ένα single malt (κι ας μου πει εδώ κάποιος πως μυρίζει αυτό το ξεθωριασμένο δέρμα αναθεμά με).

Στο θέμα μας λοιπόν. Βαθμολόγιση ενός ουίσκι. Κλίμακα 1-100 που απ ότι έχω δει είναι η πιο συχνή και διερωτόμαι εδώ κυρίες κύριοι κι αγαπητά παιδιά. Πως γίνεται αυτή η βαθμολόγηση. Απ όσο καταλαβαίνω είναι πολύ υποκειμενικό κριτήριο. Ή υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες; Τα φώτα σας παρακαλώ γέροντες της γνώσης:big_boss:

17 minutes ago, McRookie said:

(κι ας μου πει εδώ κάποιος πως μυρίζει αυτό το ξεθωριασμένο δέρμα αναθεμά με).

Σαν ξεθωριασμενο δερμα μυρίζει το ξεθωριασμενο δέρμα ! :p 

Σίγουρα ομως έχει διαφοροποιήσεις αναλόγως με το πόσο ξεθωριασμενο ειναι, το λόγο για τον οποίο εχει ξεθωριάσει ( αν πχ εχει ξεθωριάσει λογω του sir απο τον τρόπο υποδοχής νεων μελών έχει διαφορετική μυρωδιά από το φυσιολογικό ξεθωριασμα λόγο χρόνου) .

Επίσης έχει διαφορά αν είναι συνθετικό η γνήσιο και αν είναι γνήσιο από ποιό ζωάκι προέρχεται.

Τι να σου εξηγω τώρα 80. Με τον καιρό θα μάθεις να τα ξεχωρίζεις ολα αυτά οπως όλοι οι ειδήμονες του είδους :unknw:

• Like 1