Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Aπορίες νέων μελών


Recommended Posts

17 minutes ago, McRookie said:

(κι ας μου πει εδώ κάποιος πως μυρίζει αυτό το ξεθωριασμένο δέρμα αναθεμά με).

Στο θέμα μας λοιπόν. Βαθμολόγιση ενός ουίσκι. Κλίμακα 1-100 που απ ότι έχω δει είναι η πιο συχνή και διερωτόμαι εδώ κυρίες κύριοι κι αγαπητά παιδιά. Πως γίνεται αυτή η βαθμολόγηση. Απ όσο καταλαβαίνω είναι πολύ υποκειμενικό κριτήριο. Ή υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες; Τα φώτα σας παρακαλώ γέροντες της γνώσης:big_boss:

Σχετικά με το τι μυρίζει και ποίος τα έχουμε ξαναπεί είναι καθαρά υποκείμενικο και θέμα προσωπικών καταβολων και εμπειριών. Άλλη τράπεζα οσμων έχει ένας ανατολιτης άλλη ένας δυτικός  (περίπτωση σανδαλοξυλο:lol:)

Όσο για τις βαθμολογίες είναι ακόμα πιο υποκείμενικες και αποδεδειγμενα ανακρίβεις οπότε δεν δίνω σημασία ούτε στο πως ούτε στο τι βαθμολογίες βάζουν. Προσωπικά κοιτάζω το γευστικό προφίλ του ουισκι και το την τελική κρίση και πάντα από κριτικούς που θεωρώ ότι η παλέτα τους ταιριάζει με την δική μου 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, McRookie said:

Ερωτήσεις ενός (λιγότερο απ' ότι πριν 2 μήνες) άσχετου, vol.4

Στο θέμα μας λοιπόν. Βαθμολόγιση ενός ουίσκι. Κλίμακα 1-100 που απ ότι έχω δει είναι η πιο συχνή και διερωτόμαι εδώ κυρίες κύριοι κι αγαπητά παιδιά. Πως γίνεται αυτή η βαθμολόγηση. Απ όσο καταλαβαίνω είναι πολύ υποκειμενικό κριτήριο. Ή υπάρχουν κάποιοι γενικοί κανόνες; Τα φώτα σας παρακαλώ γέροντες της γνώσης:big_boss:

Νομίζω ότι οι πιο ειδικοί στον χώρο του whisky έχουν απαντήσει στο θέμα. Καλό θα είναι να δεις και την συνέντευξη του Serge Valentin στο σχετικό topic στο forum μας.

http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/1620-hellenic-malt-whisky-society-interviewing-the-one-and-only-serge/

Είχα την τύχη να δω περίπου 100 tastings σε video από την Dave Broom (ναι... είχα την υπομονή....) όταν έκανα το training και νομίζω ότι υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες όχι τόσο γιατί πρέπει να τους ακολουθούμε αλλά πιο πολύ για να μπορούν οι σημειώσεις ενός γευσηγνώστη να διαβάζονται και από κάποιον άλλο και να είναι κατανοητές.

Αν, πχ. εγώ γράψω ότι μου μυρίζει τζατζίκι.,.. μάλλον κανείς δεν θα το καταλάβει. Για αυτό είναι πιο σωστό να γράψουμε σκόρδο και γιαούρτι (αν είναι κατανοητό το απλό παράδειγμα).

Κατά τα άλλα, όλοι συναινούν ότι χρώμα, άρωμα, γεύση, επίγευση και overall (γενική) αίσθηση είναι κατηγορίες που όλοι βαθμολογούν. Δεν έχω κάνει πολλές συγκριτικές δοκιμές με 3-4 διαφορετικά malt κάθε φορά (δεν μιλάω για τα event μας, αναφέρομαι σε περιπτώσεις που έκατσα μόνος μου να δοκιμάσω 3-4 malts) αλλά συμφωνώ με τους ειδικούς ότι βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Ο "πιτσιρικάς";) άνοιξε ωραία κουβέντα...

@malliosΠώς ακριβώς βοηθάει αφού πρώτων οι διαφορές μεταξύ 90 και 95 εινα αμφιβολες πόσο μάλλον μεταξύ 95 και 98 και είναι κάτι το οποίο μπορεί να ληφθεί μόνο στα στεγανά μιας συγκεκριμένη χρονικής στιγμής και της αυτής γευσιγνωσίας.

Στον χώρο του κρασιού που είναι πιο μπροστά στο θέμα κριτικές και βαθμολογία  (για τον απλούστατο λόγο ότι το κάνανε πολύ πιο πρώτα) οι κριτικοί και οι απόλυτες βαθμολογίες έχουν προ πολλού καταρριφθει και μάλιστα με επιστημονικό τρόπο: πάνελ ειδικών δοκίμασε "τυφλά"  κρασιά σε παράλληλη κάθετη καθώς και μεμονωμένη γευσιγνωσία 3 φορές σε διάστημα 6 μηνών...τα αποτελέσματα άκρως αποκαλυπτικά με διάφορες έως και 15 μονάδες για τα ίδια κρασιά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α γειά σου ρε UB, με πρόλαβες. Θα έχετε παρατηρήσει ίσως οτι στις παρουσιάσεις μου δεν βάζω βαθμολογία για τον απλούστατο λόγο που περιέγραψε ο UB, ποιά η διαφορά ενός 86 από ένα 88???? Ενός 83 από ένα 85? ενός 90 από ένα 91 ???? Αλλά και όταν διαβάζω κριτικές από αλλού, η βαθμολογία είναι το τελευταίο που κοιτάω και το έχω απλά ως σημείο αναφοράς με την έννοια οτι ένα 75 από ένα 90, ναι έχουν διαφορά. Γενικά, ο "κανόνας" πάντως είναι αυτός που περιέγραψε ο Mallios, με τη διαφορά οτι θα έβγαζα τον συντελεστή "χρώμα" απ'έξω, δεν έχει νόημα όταν το 70% των OB έχουν "μεταμφιεστεί" με καραμελόχρωμα.

25% άρωμα - 25% γεύση - 25% επίγευση - 25% σώμα-γενική εικόνα, είναι το "καλούπι" που κλίνει για μένα πιο κοντά στην πραγματικότητα αλλά και πάλι είναι καθαρά υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Uisge-Beatha said:

Ο "πιτσιρικάς";) άνοιξε ωραία κουβέντα...

@malliosΠώς ακριβώς βοηθάει αφού πρώτων οι διαφορές μεταξύ 90 και 95 εινα αμφιβολες πόσο μάλλον μεταξύ 95 και 98 και είναι κάτι το οποίο μπορεί να ληφθεί μόνο στα στεγανά μιας συγκεκριμένη χρονικής στιγμής και της αυτής γευσιγνωσίας.

Για εμένα η βαθμολογία είναι καθαρά τυπική, απλά και μόνο για να μου θυμίζει ότι κάποιο whisky, κάποτε, υπό κάποιες συνθήκες (όπως λες και εσύ) μου άρεσε πιο πολύ από κάποιο άλλο.

Αν πάμε σε τυφλή γευστική δοκιμή... θα γελάσουμε πολύ! :withstupid: αφού θα είναι αδύνατο ίσως και να αναγνωρίσουμε βασικά malts.

Από την άλλη, δεν  μπορώ να αμφισβητήσω τον Serge (και για αυτό παρέθεσα - χωρίς να ενστερνίζομαι την άποψή του) ο οποίος λέει ότι υπό συγκεκριμένες συνθήκες το 95 έχει διαφορά από το 98 και είναι αισθητή.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Uisge-Beatha said:

Ο "πιτσιρικάς";) άνοιξε ωραία κουβέντα...

@malliosΠώς ακριβώς βοηθάει αφού πρώτων οι διαφορές μεταξύ 90 και 95 εινα αμφιβολες πόσο μάλλον μεταξύ 95 και 98 και είναι κάτι το οποίο μπορεί να ληφθεί μόνο στα στεγανά μιας συγκεκριμένη χρονικής στιγμής και της αυτής γευσιγνωσίας.

Στον χώρο του κρασιού που είναι πιο μπροστά στο θέμα κριτικές και βαθμολογία  (για τον απλούστατο λόγο ότι το κάνανε πολύ πιο πρώτα) οι κριτικοί και οι απόλυτες βαθμολογίες έχουν προ πολλού καταρριφθει και μάλιστα με επιστημονικό τρόπο: πάνελ ειδικών δοκίμασε "τυφλά"  κρασιά σε παράλληλη κάθετη καθώς και μεμονωμένη γευσιγνωσία 3 φορές σε διάστημα 6 μηνών...τα αποτελέσματα άκρως αποκαλυπτικά με διάφορες έως και 15 μονάδες για τα ίδια κρασιά...

Σγχώρνα με @Uisge-Beatha το έγραψα χωρίς να το επεξηγήσω. Εμένα δεν με βοηθάει να δω τη διαφορά μεταξύ 95 και 98 (και πολύ περισσότερο τη δοαφορά 82- 84).

Με βοηθάει να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ τους. Αν πιει κάποιος "μη έμπειρος" Ardbeg, Laga, Laphroaig, Bowmore, PCharlotte μόνα τους θα πει, ωραία καπνιστά malt (αν και για το Bowmore διατηρώ τις επιφυλάξεις μου :jump:). Αν όμως τα πιει και τα 5 μαζί, συγκριτικά, θα δει μεγάλες διαφορές οι οποίες ίσως να περνάνε απαρατήρητες σε  one bottle tasting. Είναι πολύ σημαντικό, όσο ασχολούμαστε και εκπαιδεύουμε τη μύτη μας να καταλάβουμε αυτό που λένε όλοι οι πιο μεγάλοι (και φυσικά εσύ το έχεις ακούσει - ζήσει και σε επαγγαλματική βάση) ότι όσο εξελισσόμαστε γευσηγνωστικά θα πρέπει να μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ (πχ.) μπανάνας απλής, regular και super 100 unleaded :lol:. Δηλαδή όπως λέει και ο Δαυίδ Βρούμιος, να μπορούμε να διαχωρίσουμε σε ώριμη μπανάνα, άγουρη, ζαχαρωμένη κλπ κλπ.

Αυτό ο διαχωρισμός είναι πιο εύκολος αν έχεις 3 malts που βγάζουν άρωμα μπανάνας, αλλά η συγκριτική δοκιμή σου λέει (στη μύτη σου) ότι υπάρχει διαφορετικό ειδικό άρωμα, άλλη παραλλαγή σε καθένα. Εκεί θα μου επιτρέψεις να πω ότι μπορώ να κάνω διαχωρισμό αφού π.χ. οι γλυκιές νότες του Ardbeg Uigeadail είναι διαφορετικές από αυτές του Laphroaig 15. Αν τα έχω μπροστά μου, και ξέρω ποια είναι, και τα κοιτάω συγκριτικά, σίγουρα θα δώσω άλλη βαθμολογία αν σε όλα τα άλλα είναι ισάξια (οπότε και εδώ πάμε στην αρχική παραδοχή - δύσκολο να διακρίνεις το 95 με το 98 αφού το "ισάξια" θέλει πολύ κουβέντα) αλλά εμένα π.χ. με χαλάνε οι γλυκές νότες το Laphroaig. (σε blind που αναφέρεις θα γίνω ρόμπα κατά πάσα πιθανότητα..)

Το ίδιο συμβαίνει και με διαφορετικά expressions του ίδιου malt (Laddie 10 / Laddie Ten). Για εμένα είναι τελείως διαφορετικά malts κι ας έχουν την ίδια συνταγή και παλιώνουν στις ίδιες αποθήκες κλπ κλπ κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mallios said:

Για εμένα η βαθμολογία είναι καθαρά τυπική, απλά και μόνο για να μου θυμίζει ότι κάποιο whisky, κάποτε, υπό κάποιες συνθήκες (όπως λες και εσύ) μου άρεσε πιο πολύ από κάποιο άλλο.

Αν πάμε σε τυφλή γευστική δοκιμή... θα γελάσουμε πολύ! :withstupid: αφού θα είναι αδύνατο ίσως και να αναγνωρίσουμε βασικά malts.

Από την άλλη, δεν  μπορώ να αμφισβητήσω τον Serge (και για αυτό παρέθεσα - χωρίς να ενστερνίζομαι την άποψή του) ο οποίος λέει ότι υπό συγκεκριμένες συνθήκες το 95 έχει διαφορά από το 98 και είναι αισθητή.

Κοίτα μάλλον συμφωνούμε  (ως ένα σημείο) αλλά όπως λέει και ο Serge η βαθμολογία είναι σχετική με την συγκεκριμένη στιγμή και ουίσκι της συγκριτικής δοκιμής. Το πρόβλημα αρχίζει όταν μερικοί καταναλωτές η fan και ακόμα χειρότερα κάποιοι συγγραφείς καπελοφοροι;):lol: περνούν αυτές τις βαθμολογίες μεμονωμένα και καταχρηστικα σαν απόλυτο κριτήριο ποιότητας και υπέροχης...

Και γιαυτό κάθε φορά έχουμε τις ηλιθιότητες με τις τιμές μετά από διαγωνισμούς η έκδοση  βιβλίων 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mallios said:

Σγχώρνα με @Uisge-Beatha το έγραψα χωρίς να το επεξηγήσω. Εμένα δεν με βοηθάει να δω τη διαφορά μεταξύ 95 και 98 (και πολύ περισσότερο τη δοαφορά 82- 84).

Με βοηθάει να καταλάβω τις διαφορές μεταξύ τους. Αν πιει κάποιος "μη έμπειρος" Ardbeg, Laga, Laphroaig, Bowmore, PCharlotte μόνα τους θα πει, ωραία καπνιστά malt (αν και για το Bowmore διατηρώ τις επιφυλάξεις μου :jump:). Αν όμως τα πιει και τα 5 μαζί, συγκριτικά, θα δει μεγάλες διαφορές οι οποίες ίσως να περνάνε απαρατήρητες σε  one bottle tasting. Είναι πολύ σημαντικό, όσο ασχολούμαστε και εκπαιδεύουμε τη μύτη μας να καταλάβουμε αυτό που λένε όλοι οι πιο μεγάλοι (και φυσικά εσύ το έχεις ακούσει - ζήσει και σε επαγγαλματική βάση) ότι όσο εξελισσόμαστε γευσηγνωστικά θα πρέπει να μπορούμε να καταλάβουμε τη διαφορά μεταξύ (πχ.) μπανάνας απλής, regular και super 100 unleaded :lol:. Δηλαδή όπως λέει και ο Δαυίδ Βρούμιος, να μπορούμε να διαχωρίσουμε σε ώριμη μπανάνα, άγουρη, ζαχαρωμένη κλπ κλπ.

Αυτό ο διαχωρισμός είναι πιο εύκολος αν έχεις 3 malts που βγάζουν άρωμα μπανάνας, αλλά η συγκριτική δοκιμή σου λέει (στη μύτη σου) ότι υπάρχει διαφορετικό ειδικό άρωμα, άλλη παραλλαγή σε καθένα. Εκεί θα μου επιτρέψεις να πω ότι μπορώ να κάνω διαχωρισμό αφού π.χ. οι γλυκιές νότες του Ardbeg Uigeadail είναι διαφορετικές από αυτές του Laphroaig 15. Αν τα έχω μπροστά μου, και ξέρω ποια είναι, και τα κοιτάω συγκριτικά, σίγουρα θα δώσω άλλη βαθμολογία αν σε όλα τα άλλα είναι ισάξια (οπότε και εδώ πάμε στην αρχική παραδοχή - δύσκολο να διακρίνεις το 95 με το 98 αφού το "ισάξια" θέλει πολύ κουβέντα) αλλά εμένα π.χ. με χαλάνε οι γλυκές νότες το Laphroaig. (σε blind που αναφέρεις θα γίνω ρόμπα κατά πάσα πιθανότητα..)

Το ίδιο συμβαίνει και με διαφορετικά expressions του ίδιου malt (Laddie 10 / Laddie Ten). Για εμένα είναι τελείως διαφορετικά malts κι ας έχουν την ίδια συνταγή και παλιώνουν στις ίδιες αποθήκες κλπ κλπ κλπ.

 

 

Και εδώ συμφωνούμε  (πρέπει να το κοιτάξω αυτό :tongue:) αλλά αυτό γίνεται καλύτερα  (κατά την γνώμη μου) με λεπτομερή γευσιγνωσία και αναλυτική καταγραφή των γεύσεων και των οσμων του ουίσκι...κάτι που θα σταθεί πιο καλά στον χρόνο παρά ένα καταχρηστικο σκορ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω διαπιστώσει και στον @gtril και στον @McRookie αλλά και στην περίπτωσή μου.

Ξεκινώντας αυτό το ταξίδι, νιώθω ότι μας έχει σαγηνεύσει ένα γλυκό ολορόσικο αεράκι και κινούμεθα υπό την επήρρεια του τροπικού του Jerez de la Frontera (Sir-ίζω λίγο ή ιδέα μου είναι; :cool:)

Αντίθετα, το μεγαλύτερο ποσοστό των παλαιών, προτιμά μπαρουτοτσικνοκαπνισμένες καταστάσεις.

Και σκέφτομαι, μήπως αυτή είναι μια γενικότερη τάση, η οποία μεταβάλλεται με το χρόνο;

 

Link to comment
Share on other sites

Ουδολως...αφενως μεν το στατιστικο δειγμα (τρεις νοματαιοι) ειναι απειρως μικροτερο ακομα και της κοντης ψηλης που τις φταιγανε οι τριχες,οποτες δεν επαρκει για οποιοδηποτε συμπερασμα ή εστω υποθεση εργασιας,αφετερου δε, η σκεψις μπαζει απο παντου σαν σερβιετα με ατελειωτες κυψελιδες απορροφησης. Ομοιαζει με την σκεψαποψη οτι δυναμεθα να μεγαλωσουμε με γεμιστα απο κουνια και να καταληξουμε αναποδραστα σε κοκορετσολατρες ενηλικες. 

Αν μπορει καποιος να αποπειραθει να πιαστει απο καπου περαν της προσωπικης του γδουπας :icecream: ειναι οτι στην παραλιοκρατουμενη,θαλασσοβρεχτη και υπεραλμυροπνοη χωρα οπου ζουμε ειναι (μαλλον) φυσικο να κλινουμε προς καταστασεις ,αναπνοες,αρωματα και γευσεις που φερουν κατι απο αλατι,καπνο,λιμανι και γενικοτερα θεματικες φιλα προσκειμενες σε νησιωτικα περιβαλλοντα και ουχι σε κυψελες,σοκολατες,βανιλιες και λοιπα εδωδιμα. Κοντολογης,ειμαστε περισσοτερο μαθημενοι στην εμπειρια της λουκανας :innocent: με τη θρακα της και τις συμπαρτομαρτουντες αμβροσιες και λιγοτεροτερο με λεπτεργαστες και ραφιναρισμενες γευστικες προσληψεις.

Εικοτολογια παντως και θεωριουλα γευσιγεωγραφιας στηριγμενης ασταθως στα στερεα λυματα του μυαλου μου...8P

ΥΓ...ευκολοτερον το τ-sir-ιζειν απο το sir-ιζειν. Το δευτερο προυποθετει μνημονιακου τυπου πλεονασματα θολαυνανιζουσας κουλτουρας. :girl_hospital:

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν μιλάμε για τον έρωτα μας με τα κανελογαρύφαλλα και προτιμάμε να τον απολαμβάνουμε, ουδόλως σημαίνει οτι επικροτούμε την εξύμνηση που γίνεται στις ψαροκασέλεσ και στα μπουριά απο λεωφορεία που κάνουν μερικοί μερικοί εδω μέσα.

 

Σαν νεά μέλη που είσαστε, σας επιτρέπουμε μια χαλαρότητα και φυσικά επιβάλετε να πειραματιστείτε με ολα τα είδη γευστικά, απο sherry έως heavily peated, απο cask strengt μέχρι ment jullep και ούτω καθεξής.

 

Αλλά οταν θα φτάσετε στην ωρίμανση, τότε το ex-sherry cask θα το ψάχνετε σαν το μονο βάλσαμο για να σας ταξιδεύει εκεί που μονο ενα καλο malt μπορεί να σε πάει.

Link to comment
Share on other sites

Μην του ακούς αυτούς παιδί μου DMTK η πολύ γλυκά του έχει χτυπήσει στον εγκέφαλο  (λέμε τώρα :lol:) Islay Rules ειδικά στους ώριμουςποτες ;)

Στα σοβαρά τώρα οι πιο πολλοί αρχίζουν απο speyside και υπια Highlands και σταδιακά αρκετοί πάνε και στα πιο καπνιστα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλά οταν θα φτάσετε στην ωρίμανση, τότε το ex-sherry cask θα το ψάχνετε σαν το μονο βάλσαμο για να σας ταξιδεύει εκεί που μονο ενα καλο malt μπορεί να σε πάει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι μπράβο να ακουστεί λίγο η φωνή των ολορόσων που καταπιέζονται εδώ μέσα από τους ψαροκασέλες!:hunter:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2017 at 9:17 PM, Uisge-Beatha said:

Μην του ακούς αυτούς παιδί μου DMTK η πολύ γλυκά του έχει χτυπήσει στον εγκέφαλο  (λέμε τώρα :lol:) Islay Rules ειδικά στους ώριμουςποτες ;)

Στα σοβαρά τώρα οι πιο πολλοί αρχίζουν απο speyside και υπια Highlands και σταδιακά αρκετοί πάνε και στα πιο καπνιστα.

 

UB σε μενα πάντως κάνει apply αυτή η θεωρία που αναφερεις (που πιστευω ειναι εμπειρική καθαρα). Αρχισα από  speyside (με το αγαπημενο μου Cragganmore),το aberlour,στην συνέχεια με Highlands  πχ. Royal Lochnagar κ.α και τώρα έχω αρχίσει να ψαχνομαι σε islay ελαφροκαπντιστα και καπνιστα (Βunahabhain, Caol ila, Laga, Laphroig).

Οπότε μου κάνει νόημα ο συλλογισμός σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gtril said:

και τώρα έχω αρχίσει να ψαχνομαι σε islay ελαφροκαπντιστα και καπνιστα (Βunahabhain, Caol ila, Laga, Laphroig).

@gtril παιδί μου τιμωρία.

1ον. δεν ξέρω κάποιο αποστακτήριο Laphroig  (o Sir θα επιληφθεί της τιμωρίας)

2ον. δεν βλέπω πουθενά το Port Charlotte (Οπότε... μεγαλύτερη τιμωρία - όπως επάνω, μίλα με Sir)

3ον. μετά τα ελαφρο-τρεχα-γύρευε, ξεκινάμε τα ελαφρολαϊκά, τα λαϊκά, το Εμπατή North, πάμε Αθηνών - Λαμίας και μετά αν ζούμε συνεχίζουμε με whisky. :lol:

Στο διαταύτα, είναι πολύ λογικό να ξεκινάς από sherry και να πηγαίνεις σε peated αφού οι γλυκές νότες κλπ κλπ είναι πιο εύκολες στον μέσο καταναλωτή. Τα peated είναι πιο σκληρά, δεν είναι κάτι που καθημερινά υπάρχει στα αρώματα στα οποία εκτιθόμαστε (εκτός και αν κάποιος δουλεύει σε καμιά τζιμινιέρα) και φυσικά είναι πιο "ξεκούραστα" αρώματα.

Η κάπνα, η τύρφη, το αλάτι κλπ κλπ είναι αρώματα και γεύσεις που δεν είναι τόσο εύκολες και φυσικά δεν έχουν σχέση με τα blended whisky που κατακλύζουν την αγορά και δημιουργούν την προδιάθεση.  Προσωπικά, όσους "μη σχετικούς" έχω ακούσει, συζητήσει για να τους προτείνω ένα καπνιστό malt, έχουν ξεκινήσει από Johnny double black και μου λένε ότι θέλουν να πάνε σε κάτι ακόμα πιο ξεκάθαρα καονιστό.

Δεν είναι τυχαίο που το πρώτο καπνιστό που οι πιο πολλοί πίνουν είναι το Lagavulin16 που έχει γλυκές νότες, καραμελόχρωμα κλπ κλπ και σίγουρα είναι πιο γλυκό και προσιτό από ένα Laphroaig.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, mallios said:

@gtril παιδί μου τιμωρία.

1ον. δεν ξέρω κάποιο αποστακτήριο Laphroig  (o Sir θα επιληφθεί της τιμωρίας)

2ον. δεν βλέπω πουθενά το Port Charlotte (Οπότε... μεγαλύτερη τιμωρία - όπως επάνω, μίλα με Sir)

3ον. μετά τα ελαφρο-τρεχα-γύρευε, ξεκινάμε τα ελαφρολαϊκά, τα λαϊκά, το Εμπατή North, πάμε Αθηνών - Λαμίας και μετά αν ζούμε συνεχίζουμε με whisky. :lol:

Στο διαταύτα, είναι πολύ λογικό να ξεκινάς από sherry και να πηγαίνεις σε peated αφού οι γλυκές νότες κλπ κλπ είναι πιο εύκολες στον μέσο καταναλωτή. Τα peated είναι πιο σκληρά, δεν είναι κάτι που καθημερινά υπάρχει στα αρώματα στα οποία εκτιθόμαστε (εκτός και αν κάποιος δουλεύει σε καμιά τζιμινιέρα) και φυσικά είναι πιο "ξεκούραστα" αρώματα.

Η κάπνα, η τύρφη, το αλάτι κλπ κλπ είναι αρώματα και γεύσεις που δεν είναι τόσο εύκολες και φυσικά δεν έχουν σχέση με τα blended whisky που κατακλύζουν την αγορά και δημιουργούν την προδιάθεση.  Προσωπικά, όσους "μη σχετικούς" έχω ακούσει, συζητήσει για να τους προτείνω ένα καπνιστό malt, έχουν ξεκινήσει από Johnny double black και μου λένε ότι θέλουν να πάνε σε κάτι ακόμα πιο ξεκάθαρα καονιστό.

Δεν είναι τυχαίο που το πρώτο καπνιστό που οι πιο πολλοί πίνουν είναι το Lagavulin16 που έχει γλυκές νότες, καραμελόχρωμα κλπ κλπ και σίγουρα είναι πιο γλυκό και προσιτό από ένα Laphroaig.

 

με λίγα λόγια επιβεβαιώνεις με επιχειρήματα οτι ισχυει ο συλλογισμός του UB και επιπλέον οτι εγω ακολουθω την φυσιολογικη ροή των πραγμάτων!!! thanks χαχαχαχαχ :D

P.S.

To bruichladdich το δοκίμασα από σένα πρώτη φορά (από ποιον άλλο θα μπορουσα αλλωστε ;;!!) στο ιστορικό αυτό meeting που έπεσε το ρεύμα και τρώγαμε στο σκοτάδι (και το χειρότερο με τον sir αναμεσά μας στα σκοτεινα....)!!!!! ;)

Ο εφιάλτης στο δρόμο της J.J!!!:db:

Σημειώση:  ιστορικό γιατι ήταν το πρώτο μου meeting με το forum!

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, gtril said:

Δεν είναι τυχαίο που το πρώτο καπνιστό που οι πιο πολλοί πίνουν είναι το Lagavulin16 που έχει γλυκές νότες, καραμελόχρωμα κλπ κλπ και σίγουρα είναι πιο γλυκό και προσιτό από ένα Laphroaig.

Αυτό  σηκώνει μεγάλη συζήτηση  (λόγο μάρκετινγκ και άλλων) αλλά δεν μπορώ τώρα τρώω για δύο :blush1:

17 minutes ago, gtril said:

με λίγα λόγια επιβεβαιώνεις με επιχειρήματα οτι ισχυει ο συλλογισμός του UB

Α ο λόγος μου είναι συμβόλαιο :vinsent:

(και η συγκεκριμένη παρατήρηση απορία μακροχρόνιας εμπειρικης έρευνας)

59 minutes ago, mallios said:

@gtril παιδί μου τιμωρία.

1ον. δεν ξέρω κάποιο αποστακτήριο Laphroig  (o Sir θα επιληφθεί της τιμωρίας)

2ον. δεν βλέπω πουθενά το Port Charlotte (Οπότε... μεγαλύτερη τιμωρία - όπως επάνω, μίλα με Sir)

Μην φοβάσαι τίποτα παιδί μου @gtril1ον ο Sir θα έρθει "σφαγμενως":db:και ακίνδυνος :lol:

2ον θα είμαι και εγώ εκεί ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, παιδιά ώπα δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά. Εγώ ξέρω κάποιον που ξεκίνησε με Highland malts, μετά πήρα σβάρνα όλα τα νησιώτικα και παράκτια malts και peated και δε συμμαζεύεται, στη συνέχεια άρχισε να γουστάρει πολύ κάποια Speysiders και τώρα την έχει καταβρει με τα Irish.......oνόματα δε λέμε...:biggrin1:

Σοβαρά τώρα, σαφώς και τα προσωπικά γούστα διαφέρουν, αλλά ευτυχώς υπάρχουν τόσα πολλά καλά whiskies εκεί έξω, όλων των ειδών, από όλες τις περιοχές και από διάφορες χώρες, που είναι κρίμα όποιος κάνει το "ταξίδι" σε αυτό το θαυμαστό κόσμο, να μην απολαμβάνει τις χαρές που έχει να του προσφέρει το κάθε ξεχωριστό λιμάνι. Οι "παλαιοί" νομίζω το έχουμε εμπεδώσει αυτό, οι νέοι θα το ανακαλύψετε στην πορεία.

Slainte!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Celtic said:

Παιδιά, παιδιά ώπα δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτά. Εγώ ξέρω κάποιον που ξεκίνησε με Highland malts, μετά πήρα σβάρνα όλα τα νησιώτικα και παράκτια malts και peated και δε συμμαζεύεται, στη συνέχεια άρχισε να γουστάρει πολύ κάποια Speysiders και τώρα την έχει καταβρει με τα Irish.......oνόματα δε λέμε...:biggrin1:

Σοβαρά τώρα, σαφώς και τα προσωπικά γούστα διαφέρουν, αλλά ευτυχώς υπάρχουν τόσα πολλά καλά whiskies εκεί έξω, όλων των ειδών, από όλες τις περιοχές και από διάφορες χώρες, που είναι κρίμα όποιος κάνει το "ταξίδι" σε αυτό το θαυμαστό κόσμο, να μην απολαμβάνει τις χαρές που έχει να του προσφέρει το κάθε ξεχωριστό λιμάνι. Οι "παλαιοί" νομίζω το έχουμε εμπεδώσει αυτό, οι νέοι θα το ανακαλύψετε στην πορεία.

Slainte!

Συμφωνούμε απλά λέμε για κάποιες γενικές γραμμές και όπως πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις καθώς και αυτός που έπεσε μέσα στο marring vat όταν ήταν μικρός:lol::tongue:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολυ πρωιμος στο ταξιδι των malts η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν εχει σχεση το ποσα εχεις δοκιμασει και σε πια κατηγορια ανηκεις αλλα η καθε στιιγμη και φυσικα η υπαρξη ή οχι παρεας(και αναλογα την παρεα).

Ενω το ταξιδι μου αυτο ξεκινησε με καπνιστο Benriach 12 συνεχισε με Ardbeg & Caol Ila, τις τελευταιες ημερες εχω "πεσει" σε ενα Talisker με πιο ελαφρια για τα γουστα μου γευση!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και εχεις πεσει σε ενα Talisker, θα σ' ακουσει ο Wisdom και θα σε επιπληξει:D. Οσο για την παρεα που λες εχεις απολυτο δικιο:good3:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...