Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

  • 2 years later...
  • 1 year later...

@IslaynderΜιας και μας το θύμισε ο Μοντίφικας😋 το ο αγαπημένος μού καφές οπότε τον βρίσκω από ένα μικρό καφεκοπτείο στην Γλασκόβη καφές πού παλαίωσε σε βαρέλια Laphroaig, απλά καταπληκτικός 

Laphroaig_Special-4_1000x.png

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Uisge-Beatha said:

@IslaynderΜιας και μας το θύμισε ο Μοντίφικας😋 το ο αγαπημένος μού καφές οπότε τον βρίσκω από ένα μικρό καφεκοπτείο στην Γλασκόβη καφές πού παλαίωσε σε βαρέλια Laphroaig, απλά καταπληκτικός 

Laphroaig_Special-4_1000x.png

ΩΩΩΩΩ για πες, για πες λεπτομέρειες... ? Τιμή λικού, τρόπος μαγειρέματος κλπ!

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Islaynder said:

ΩΩΩΩΩ για πες, για πες λεπτομέρειες... ? Τιμή λικού, τρόπος μαγειρέματος κλπ!

https://ovenbird.co.uk/collections/whisky-coffee-collections/products/laphroaig-2008-cask-limited-edition

Εντάξει ελαφρώς τσιμπημένη τιμή, αλλά μου φαίνεται και λογική. Θα ψηνόμουν να τον δοκιμάσω πάντως. Έχω και το grinder εδώ στο σπίτι οπότε το να μυρίσω τον φρεσκοκομμένο καφέ μαζί με μυρωδιά από τα βαρέλια το βρίσκω ενθουσιώδες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Islaynder said:

ΩΩΩΩΩ για πες, για πες λεπτομέρειες... ? Τιμή λικού, τρόπος μαγειρέματος κλπ!

Τιμή £20 τα 350γρ των δοκίμασα σε French Press και Moka Pot και προσωπικά προτιμώ το δεύτερο πολύ πιο μεγάλη ένταση και σώμα 

https://ovenbird.co.uk/collections/whisky-coffee-collections/products/laphroaig-2008-cask-limited-edition

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, YAz said:

https://ovenbird.co.uk/collections/whisky-coffee-collections/products/laphroaig-2008-cask-limited-edition

Εντάξει ελαφρώς τσιμπημένη τιμή, αλλά μου φαίνεται και λογική. Θα ψηνόμουν να τον δοκιμάσω πάντως. Έχω και το grinder εδώ στο σπίτι οπότε το να μυρίσω τον φρεσκοκομμένο καφέ μαζί με μυρωδιά από τα βαρέλια το βρίσκω ενθουσιώδες!

Ναι σίγουρα δεν τον λες φθηνό είναι μικρό μπουτίκ καφεκοπτείο και βαράει αναλόγως αλλά είναι και Σκωτσεζικο οπότε έχει μπόνους υπάρχουν και φθηνότεροι με £16 αλλά μόνο με 10 βδομάδες παλαίωση ενώ ο άλλος είναι 20

Πάντως υπάρχουν πολλές επιλογές σε καφέ παλαίωσης σε βαρέλι ουίσκι ειδικά bourbon 

https://www.whiskyshop.com/laphroaig-whisky-barrel-coffee-aged-10-weeks

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Τιμή £20 τα 350γρ των δοκίμασα σε French Press και Moka Pot και προσωπικά προτιμώ το δεύτερο πολύ πιο μεγάλη ένταση και σώμα 

https://ovenbird.co.uk/collections/whisky-coffee-collections/products/laphroaig-2008-cask-limited-edition

Μας ανάβς φωτιές τώρα... να ρωτήσω και κάτι... πως παλαιώνει ο κόκκος μέσα στο βαρέλι? Έχει απόσταγμα το βαρέλι? το καβούρδισμα γίνεται πριν ή μετά, αν γίνεται πριν δεν παπαριάζει?

Αν γίνεται μετά δεν χάνει τα αρώματα? Το διαφορετικό καβούρδισμα αλλάζει την γεύση-άρωμα-σώμα οπότε λογικά θα εχουν βρει κάποιο συνδυασμό?

Καλά ήμασταν με το κάρδαμο... τι να σου πω τώρα... δεν θα πατήσεις την μπότα σου στα πάτρια εδάφη εάν δε μου φέρεις ένα σακουλάκι :vinsent: 

...εκτός και αν παραγγείλω...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω θα είναι πιο λογικό η παλαίωση στο βαρέλι να γίνεται προτού καβουρδιστεί ο καφές, για να τραβήξει τα αρώματα ο καρπός του.. 🤔

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Islaynder said:

πως παλαιώνει ο κόκκος μέσα στο βαρέλι?

Είναι ωρίμανση και όχι παλαίωση...

Το δεύτερο σακουλάκι με τραβάει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Islaynder said:

να ρωτήσω και κάτι... πως παλαιώνει ο κόκκος μέσα στο βαρέλι? Έχει απόσταγμα το βαρέλι? το καβούρδισμα γίνεται πριν ή μετά, αν γίνεται πριν δεν παπαριάζει?

Τα βαρέλια είναι άδεια αλλά όχι στεγνά, οι κόκκοι παλαιωνουν πρώτα και μετά τους καβουρδιζουν

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Islaynder said:

Είναι ωρίμανση και όχι παλαίωση...

Το δεύτερο σακουλάκι με τραβάει περισσότερο...

Δεν θα το έλεγα η "ωρίμανση" γενικά απαιτεί κάποιες οργανικές αλλαγές πού δεν συμβαίνουν στο αποξηραμένο κόκκο καφέ πχ δεν θα σαπίσει ακόμα και μετά από 8 χρόνια παλαίωσης γιαυτό θεωρώ ότι η παλαίωση είναι πιο ευδοκιμος όρος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλεσμένο τον αγοράζεις; 

Θα φοβόμουν να το περάσω από το μύλο. Πχ η γυναίκα μου που παίρνει γαλλικό με γεύσεις πάντα αλεσμένο της έχω πει. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, charkyriak said:

Αλεσμένο τον αγοράζεις; 

Θα φοβόμουν να το περάσω από το μύλο. Πχ η γυναίκα μου που παίρνει γαλλικό με γεύσεις πάντα αλεσμένο της έχω πει. 

Το θέμα είναι πως όταν τον αγοράζεις αλεσμένο, χάνεις όλα τα αρώματα μετά από κάποιες ώρες, όσο καλά και αν τον έχεις κλείσει σε αεροστεγές κουτί, και φυσικά χάνεις και σε γεύση.

Το ευδόκιμο είναι να έχεις έναν μύλο σπίτι και να τον αλέθεις εκείνη την ώρα.

Φυσικα να πω εδώ πως παίζει και πολύ μεγάλο ρόλο και το ποσό καιρό έχει που έχει καβουρντιστεί ο καφές, αφού όσο παίρναν οι εβδομάδες τόσο θα πρέπει να αλλάζεις και την παρασκευή του- θερμοκρασία νερού, ίσως και το ποσό θα τον αλέσεις, αλλά και ακόμα και τον χρόνο στον οποίο θα τον παρασκευάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, charkyriak said:

Αλεσμένο τον αγοράζεις; 

Θα φοβόμουν να το περάσω από το μύλο. Πχ η γυναίκα μου που παίρνει γαλλικό με γεύσεις πάντα αλεσμένο της έχω πει. 

Όχι πάντα σε κόκκους αν και ο παραγωγός τον προσφέρει και σε διό είδη αλέσματος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ αυτά τα ξέρω...δύο μύλους έχω στο σπίτι.

Η ερώτηση είναι η εξής...αλέθεις το λαφρογκιανό...και μετά γουστάρεις μια φρουτώδη τσίτα στην οξύτητα και στα γιασεμιά Αιθιοπία-Κένυα.

Και την περνάς από τον ίδιο μύλο...την μπαστάρδεψες ή όχι;;; @Uisge-Beatha;

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, charkyriak said:

Μωρέ αυτά τα ξέρω...δύο μύλους έχω στο σπίτι.

Η ερώτηση είναι η εξής...αλέθεις το λαφρογκιανό...και μετά γουστάρεις μια φρουτώδη τσίτα στην οξύτητα και στα γιασεμιά Αιθιοπία-Κένυα.

Και την περνάς από τον ίδιο μύλο...την μπαστάρδεψες ή όχι;;; @Uisge-Beatha;

Κοίτα αν θέλουμε να είμαστε 100% αγνοί 😋 θα πρέπει να καθαρίσεις τον μύλο γιατί ναι υπάρχει, μικρή μεν αλλά υπάρχει, ανάμιξη με τα υπολείμματα, κυρίως τα έλαια από τον προηγούμενο καφέ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mitsubae said:

Αν παίξει ομαδική για laphroaig καφέ count me in. Μύλο δεν έχω, θα μου στείλει τον έναν που του περισσεύει ο πυργιώτης.... 

Θα κάνω εγώ μια παραγγελία αυτές τις μέρες, μουστάρδες, μαρμελάδες και μέλια, να σε υπολογίζω; :p

LaphroaigMustard-POPUP.jpg

11810-laphroaig-orange-marmalade-235g.jp

LapHoney-POPUP.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...