Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Nήσος Bruichladdich!


ALEKOS

Recommended Posts

Έχετε τον λόγο μου, ότι αναφέρω είναι πέρα για πέρα αληθινό!!

Όποιος δεν με πιστεύει, ή θέλει να προσθέσει στη ζωή του λίγο γέλιο μπορεί να ακολουθήσει τα χθεσινοαπογευματινά βήματά μου!!

Ως γνωστόν είμαι περιπατητής της ευρύτερης περιοχής μου και έτσι βρέθηκα στην παραλιακή, όπου συνάντησα ένα χλιδάτο και αρκετά μεγάλο κατάστημα ποτών!(Καν..άκης..Πρέπει να έχει ρίξει πολλά λεφτά ο τύπος σκέφτεσαι με το που μπαίνεις!!)

Ρωτάω τον υπάλληλο ,(ευγενέστατος δεν λέω), πού μπορώ να δώ malt whisky και με τη σειρά του μου δείχνει δύο ράφια!

Χαζεύω στο ένα για λίγο και πάω στο δεύτερο, όπου εκεί έχει περίπου στα 10 μπουκάλια Bruichladdich.

-Τι είναι αυτό; (Τον ρωτώ με ύφος αδαή, δεν ξέρω ακόμα γιατί είχα αυτό το ύφος!!).

-Α!!Αυτό είναι ένα εξαιρετικό whisky, έχουμε όπως βλέπετε όλη τη σειρά!!!

Είναι από ένα νησί στη Σκωτία, το BRUICHLADDICH!!!

Oι σφαλιάρες πέφτουν απανωτές, ένιωσα σαν τον Φρέιζερ που τον είχε ο Μωχάμετ ΄Αλι στη γωνία και τον περιποιόταν αναλόγως!!

Δεν πιστεύω στα αυτιά μου, αλλά ή έχω κέφια ή είμαι μαζόχας και συνεχίζω!!

-Αυτό τι είναι τον ξαναρωτώ δείχνοντάς του ένα Βruichladdich 16 y.o. Bourbon Cask Aged;

-Bourbon, μου απαντά με στεντόρια φωνή ο υπάλληλος!!

-Bγάζουν Βourbon στη Σκωτία ; τολμώ να ρωτήσω με το ίδιο μαλακιζέ πάντα ύφος.

-Βέέέβαια, από τα καλύτερα!!! η απάντηση, η κομπορημοσύνη δε του υπαλλήλου είχε ταβανιάσει!!

Τι να πώ, τι να ρωτήσω!! Μου κόπηκαν τα γόνατα, λύγισα ο άνθρωπος!!

Τον ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και τις γνώσεις του, που μου μεταλαμπάδευσε, μαζεύω τα κομμάτια μου και φεύγω!

Από το πεζοδρόμιο παίρνω τον Mc Chariz τηλέφωνο και καθώς του τα αφηγούμε μάλλον πρέπει να τού έπεσε ο κεφτές από το πηρούνι μ'αυτά που άκουγε!!

Δέν είμαι εξυπνάκιας, ούτε πονηρός, ούτε είρωνας. Με ξέρετε. Ξεχειλίζω όμως από οργή , γιατί βλέπω 42 χρόνια σ'αυτόν τον έρημο τόπο οι φελοί και τα σκ..ά να επιπλέουν και να είναι στον αφρό, ενώ, αυτοί πού με μεράκι και γνώση πασχίζουν να κάνουν κάτι , να είναι συνεχώς με την πλάτη στον τοίχο.....

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό δεν είναι μεμονωμένο γεγονός (από ότι πληροφορούμε)και το χειρότερο είναι

ότι η πλειοψηφία δεν δέχεται και διόρθωσης... ο γνωστός Έλληνας ξερόλας. 8)

και να προσθέσω ότι και ο έντυπος τύπος -πλην μερικών εξαιρέσεων-δεν πάει πίσω =@

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο ακριβώς μαγαζί έμαθα γιατί το Laddie Rocks το λένε έτσι και φυσικά καμία σχέση με τα παγάκια που πρέπει να ρίξεις μέσα.

Ήθελα να ήξερα ρε %^$^ μου τι άρωμα έχουν τα βράχια στην Σκωτία.............

Άντε να μην αναφέρω και τις τιμές που έχει ο τύπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Νεκρανασταίνω το νήμα γιατί απο την μία δεν έβρισκα που να κολλήσω αυτό το ωραία αρθράκι (ξέρετε δεν μ'αρέσει το μπάχαλο :lol::tongue:) σχετικά με τα πρώτα βήματα το Bruichladdich μετά την δική του νεκρανάσταση ;) και από την άλλη γιατί όντως τα πρώτα εκείνα δύσκολα χρόνια της επαναλειτουργείας του αποστακτήριου με την μοναδική (για την εποχή) νοοτροπία ήταν μια νησίδα...

Η νήσος Bruichladdich λοιπόν :lol::tongue:   

   http://realbusiness.co.uk/business-growth/2017/08/29/two-london-wine-merchants-decided-buy-scottish-whisky-distillery-bruichladdich/?utm_source=rb_newsletter&utm_medium=main&utm_campaign=rb_newsletter_113765&utm_content=rb_story_headline&ref_email=ronnie%40rbgrant.co.uk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ζεστά νέα από την "νήσο" Bruichladdich και για να προλάβω το @mallios κάνω διάλειμμα από το whisky Live ???

Μεγάλη επέκταση του αποστακτηριου και αύξηση της παραγωγής μια που την πίνει μόνος του ο Γιαννάκης ??

https://www.heraldscotland.com/business_hq/17538368.islay-distiller-reveals-massive-expansion-drive/?ref=fbshr

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

Ζεστά νέα από την "νήσο" Bruichladdich και για να προλάβω το @mallios κάνω διάλειμμα από το whisky Live ???

Μεγάλη επέκταση του αποστακτηριου και αύξηση της παραγωγής μια που την πίνει μόνος του ο Γιαννάκης ??

https://www.heraldscotland.com/business_hq/17538368.islay-distiller-reveals-massive-expansion-drive/?ref=fbshr

Βρε προβοκάτορα που την είδες την αύξηση παραγωγής??

"Mr Taylor declared that the type of sustainable investment planned by Bruichladdich runs counter to much of the expansion activity currently taking place in the whisky industry, which he said was focused more on ramping up production.
He said: “All the information that comes out from the industry that you hear just now, all the news of investment, it focuses around two things: production increases or visitor centres. But it does not focus around sustainable practices, local investment, provenance-based decisions that are there for Islay.”

Και για να είσαι και up to date, μόλις ξαναπάς στο νησί (ακόμα και τώρα) όπως κοιτάς το Laddie, αριστερά σε καμιά 500ρια μέτρα αν δεν κάνω λάθος, θα δείς ένα καινούργιο κτίριο.... νάναι τα έτοιμα (σχεδόν) malting floors??!!! να μην είναι??? ποιος ξέρει.....

Πάντως το γεγονός ότι ε΄δω στην μακρινή Ελλάδα ασχολούμαστε με το Laddie, με κάνει χαρούμενο! Thanks for the update.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mallios said:

Βρε προβοκάτορα που την είδες την αύξηση παραγωγής??

Στις καινούργιες αποθήκες που θα χτιστούν (κρυμμένο στο τέλος τού άρθρου) τι θα βάλουν τα πεσκεσια που στέλνεις;?? και δεν καταλαβαίνω είναι κακό να αυξηθεί η παραγωγή;?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Στις καινούργιες αποθήκες που θα χτιστούν (κρυμμένο στο τέλος τού άρθρου) τι θα βάλουν τα πεσκεσια που στέλνεις;?? και δεν καταλαβαίνω είναι κακό να αυξηθεί η παραγωγή;?

Καθόλου!

Αλλά αυτό "In recent years Bruichladdich has built two additional warehouses in its quest to ensure all of its casks are matured on the island. A further four will be built in the coming years." ειναι γνωστό νομίζω και έχει ήδη πάρει έγκριση, αλλά η παραγωγή θα μείνει στο 1,5. Νόμιζα ότι (αφού λες αύξηση παραγωγής) ότι θα υπάρξει..... αύξηση παραγωγής (νέοι άμβυκες? περισσότερο volume?) και όχι αύξηση storage. Νομίζω ΄το είχαμε ξανασυζητήσει ότι το ένα δεν απαιτεί και το άλλο. 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον δεν αλλάζει η ποιότητα, ας κάνουν ότι θέλουν. (Αν θυμάμαι καλά, υπάρχει ένα περιορισμός για το πόσο μπορεί να παράγει ο ένας άμβυκας, ο πιο παλιός). Anyway, ¨οπως ξαναείπα, thanks for the update και φυσικά, να ετοιμαζόμαστε για το επόμενο ταξίδι μας!

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mallios said:

αύξηση παραγωγής (νέοι άμβυκες? περισσότερο volume?) και όχι αύξηση storage. Νομίζω ΄το είχαμε ξανασυζητήσει ότι το ένα δεν απαιτεί και το άλλο. 

Μα το αποστακτηριο παράγει ουίσκι άρα οι αποθήκες ήταν το μεγαλύτερο περιοριστικό τούς, ειδικά για το bruichladdich πού το σήμα κατατεθέν του είναι Islay made and matured... η αύξηση παραγωγής new make είναι το ευκολότερο γιατί εξαρτάται καθαρά από το αποστακτηριο είτε με την αύξηση των παραγωγικών ωρών είτε με την προσθήκη αμβυκων όπως είπες

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Μα το αποστακτηριο παράγει ουίσκι άρα οι αποθήκες ήταν το μεγαλύτερο περιοριστικό τούς, ειδικά για το bruichladdich πού το σήμα κατατεθέν του είναι Islay made and matured... η αύξηση παραγωγής new make είναι το ευκολότερο γιατί εξαρτάται καθαρά από το αποστακτηριο είτε με την αύξηση των παραγωγικών ωρών είτε με την προσθήκη αμβυκων όπως είπες

Ναι και όχι.

Το ότι αυξάνεις τον αποθηκευτικό σου χώρο, δεν σημαίνει ότι αυξάνεις την παραγωγή (αναγκαστικά). Σημαίνει και αυτό, αλλά μπορεί να σημαίνει ότι πλέον έχεις νέα core range (π.χ. 10 ετών) οπότε πρέπει να έχεις χώρο για να τα παλαιώνεις. (όταν κάτι το κρατάς 5 χρονάκια, ανακυκλώνεις / επαναχρησιμοποιείς  τον χώρο σου πολύ πιο γρήγορα από ότι όταν το κρατάς για 10). Μπορεί λοιπόν να σημαίνει ότι ετοιμάζονται για την επανείσοδο της ηλικίας στο whisky (να έχουν standard 3 δεκαράκια core ranges) η ακόμα πιο απλά να έχουν πλέον διαφορετικές ανάγκες αποθήκευσης ανά κατηγορία (είναι και αυτό το terroir σε συνδυασμό με τους πειραματισμούς με τα κρασιά). Μη ξεχνάμε ότι ένα μέρος των αποθηκών του Laddie είναι στην ουσία "ανενεργό" για το whisky αφού έχουν βαρέλια από κρασιά για τα πειράματά τους.

Ένα απλό παράδειγμα για να γίνω κατανοητός (τελευταία όταν γράφω, κάτι δεν πάει καλά ? )

Αν έχω μια αποθήκη με 1000 βαρέλια δυνατότητα αποθήκευσης και παράγω 250 το χρόνο και τα εμφιαλώνω σε ηλικία 3 ετών, μια χαρά μπορώ να την χρησιμοποιήσω αφού τον 3ο χρόνο θα φύγουν 250 και θα μπούν άλλα 250. Μου περισσεύει και χώρος.

Αν αποφασίσω να κρατήσω τα βαρέλια μου για 10 χρόνια, τον τέταρτο χρόνο, πάπαλα οι αποθήκες. Ακριβώς η ίδια παραγωγή ανά έτος, καμία αύξηση, αλλά θέλω διπλασιασμό στις αποθήκες. Ελπίζω να είναι κατανοητό.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mallios said:

Ναι και όχι.

Το ότι αυξάνεις τον αποθηκευτικό σου χώρο, δεν σημαίνει ότι αυξάνεις την παραγωγή (αναγκαστικά). Σημαίνει και αυτό, αλλά μπορεί να σημαίνει ότι πλέον έχεις νέα core range (π.χ. 10 ετών) οπότε πρέπει να έχεις χώρο για να τα παλαιώνεις. (όταν κάτι το κρατάς 5 χρονάκια, ανακυκλώνεις / επαναχρησιμοποιείς  τον χώρο σου πολύ πιο γρήγορα από ότι όταν το κρατάς για 10). Μπορεί λοιπόν να σημαίνει ότι ετοιμάζονται για την επανείσοδο της ηλικίας στο whisky (να έχουν standard 3 δεκαράκια core ranges) η ακόμα πιο απλά να έχουν πλέον διαφορετικές ανάγκες αποθήκευσης ανά κατηγορία (είναι και αυτό το terroir σε συνδυασμό με τους πειραματισμούς με τα κρασιά). Μη ξεχνάμε ότι ένα μέρος των αποθηκών του Laddie είναι στην ουσία "ανενεργό" για το whisky αφού έχουν βαρέλια από κρασιά για τα πειράματά τους.

Ένα απλό παράδειγμα για να γίνω κατανοητός (τελευταία όταν γράφω, κάτι δεν πάει καλά ? )

Αν έχω μια αποθήκη με 1000 βαρέλια δυνατότητα αποθήκευσης και παράγω 250 το χρόνο και τα εμφιαλώνω σε ηλικία 3 ετών, μια χαρά μπορώ να την χρησιμοποιήσω αφού τον 3ο χρόνο θα φύγουν 250 και θα μπούν άλλα 250. Μου περισσεύει και χώρος.

Αν αποφασίσω να κρατήσω τα βαρέλια μου για 10 χρόνια, τον τέταρτο χρόνο, πάπαλα οι αποθήκες. Ακριβώς η ίδια παραγωγή ανά έτος, καμία αύξηση, αλλά θέλω διπλασιασμό στις αποθήκες. Ελπίζω να είναι κατανοητό.

Για να δούμε τι θα δούμε Γιάννη ? οι αριθμοί πάντως δείχνουν αύξηση των πωλήσεων του Bruichladdich στο υπάρχουσες γραμμές και επικείμενο άνοιγμα στην κινέζικη αγορά με την μαμά Remy (best selling cognac in China) άρα προσωπική εκτίμηση είναι ότι προετοιμάζουν στοκ για αυτό το άνοιγμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Uisge-Beatha said:

Για να δούμε τι θα δούμε Γιάννη ? οι αριθμοί πάντως δείχνουν αύξηση των πωλήσεων του Bruichladdich στο υπάρχουσες γραμμές και επικείμενο άνοιγμα στην κινέζικη αγορά με την μαμά Remy (best selling cognac in China) άρα προσωπική εκτίμηση είναι ότι προετοιμάζουν στοκ για αυτό το άνοιγμα 

Φίλε τον τελευταίο καιρό γράφεις πολύ γρήγορα ή από το μετρό, και κάπου με μπερδεύεις. Το ίδιο ακριβώς πράγμα δεν γράφω?! Αύξηση ανάγκης αποθήκευσης! (στοκ). Το αν το άνοιγμα στην Άπω Ανατολή (δεν είναι και μυστικό - η Chloe Wood έχει λαλήσει στα ταξίδια και στο social media) θα οδηγήσει σε αύξηση παραγωγής θα εξαρτηθεί και από την νέα αγορά και από τα υπάρχοντα διαθέσιμα στοκ ή την απόσυρση από μη προσοδοφόρες αγορές. 

Όπως λές και εσύ, μόνο το μέλλον θα δείξει, αλλά ξεκινήσαμε από την αύξηση παραγωγής (που φαινόταν σίγουρη) και καταλήξαμε στην αύξηση αναγκών για χρόνο αποθήκευσης.  Και όλα αυτά (και εσύ και εγώ) τα κάνουμε με λάθος assumption αφού δεν φαίνεται πουθενά σε αυτά που λέει ο Allan Logan αν μιλάμε για νέες αποθήκες (νέα άδεια δόμησης) ή για τις ήδη εγκεκριμένες.

Στο διαταύτα, καλό είναι να πάμε στο νησί να ρωτήσουμε! 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mallios said:

Στο διαταύτα, καλό είναι να πάμε στο νησί να ρωτήσουμε! 

Αυτό εννοείτε....

Απλώς η διαφορά μάς έγκειται στο ότι για μένα την αύξηση παραγωγής την μετράω στην αύξηση εμφιάλωσης και εντέλει την αύξηση πωλήσεων, η οποία αύξηση μπορεί να επιτευχθεί χωρίς να αυξηθεί απαραίτητος αύξηση απόσταξης new make 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Αυτό εννοείτε....

Απλώς η διαφορά μάς έγκειται στο ότι για μένα την αύξηση παραγωγής την μετράω στην αύξηση εμφιάλωσης και εντέλει την αύξηση πωλήσεων, η οποία αύξηση μπορεί να επιτευχθεί χωρίς να αυξηθεί απαραίτητος αύξηση απόσταξης new make 

Ρε φίλε, really enjoy να τα λέμε, αλλά μακάρι να ήμασταν σε κανά ξύλινο παγκάκι στο Port Ellen. Αύξηση εμφιάλωσης χωρίς αύξηση new make σημαίνει μείωση χρόνου παλαίωσης των υπαρχόντων αποσταγμάτων. Το Laddie κάνει (πλέον) το αντίθετο. Βέβαια,  μπορώ να πω ότι συμφωνώ σε ένα θέμα 100% αφού βλέπω μεγάλο λανσάρισμα του Classic και δεν βλέπω πουθενά στον ορίζοντα Laddie 10 (Laddie όχι PC). Αυτό υποστηρίζει αυτό που περιγράφεις, την αύξηση τελικού προϊόντος - μπουκάλια - χωρίς αύξηση παραγωγής new make και είναι μία συντηρητική στρατηγική expansion. Ίδωμεν! 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

Ρε φίλε, really enjoy να τα λέμε, αλλά μακάρι να ήμασταν σε κανά ξύλινο παγκάκι στο Port Ellen. Αύξηση εμφιάλωσης χωρίς αύξηση new make σημαίνει μείωση χρόνου παλαίωσης των υπαρχόντων αποσταγμάτων.

Εννοείται στο πρώτο αλλά όχι στο δεύτερο ? δηλαδή θα μπορούσε να μειωθεί το filling strength του Bruichladdich που είναι αρκετά υψηλή και επίσης το  bottling strength... βέβαια αυτό είναι εικασίες ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Εννοείται στο πρώτο αλλά όχι στο δεύτερο ? δηλαδή θα μπορούσε να μειωθεί το filling strength του Bruichladdich που είναι αρκετά υψηλή και επίσης το  bottling strength... βέβαια αυτό είναι εικασίες ?

Laddie όπως έχει ανακοινωθεί επισήμως, έχει ανέβει στο 50% για όλο το range (εκτός από cask strength) και από την στιγμή που δεν στέλνει για blend ώστε έμμεσα να ανταλλάσσει whisky με άλλα αποστακτήρια (ωπ τι λέει ο mallios τώρα??!!) δεν χρειάζεται να κατέβει στους 63,5% 

:offtopic:

Το 63,5% δεν είναι μόνο γιατί οι πολλές έρευνες κλπ κλπ κλπ έχουν αποδείξει κλπ κλπ κλπ ότι το 63,5% είναι το καλύτερο (???!!) αλλά και επειδή στο blending ανταλλάσσουν βαρέλια μεταξύ τους και για να μην υπάρχει εν-χρήματη συναλλαγή θεωρούν το whisky commodity και για να γίνει η ανταλλαγή πρέπει να είναι στους ίδιους αλκοολικούς βαθμούς.  Σωστά τα λέω δάσκαλε?! (καλό θα είναι να μας ενημερώσεις επί τούτου, αν υπάρχουν κάποιες πηγές πληροφόρησης) 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Uisge-Beatha said:

.... για μένα την αύξηση παραγωγής την μετράω στην αύξηση εμφιάλωσης και εντέλει την αύξηση πωλήσεων, η οποία αύξηση μπορεί να επιτευχθεί χωρίς να αυξηθεί απαραίτητος αύξηση απόσταξης new make 

Γιατί μας μπερδεύεις ρε φίλε????? Αύξηση παραγωγής σημαίνει μόνο ένα πράγμα, την αύξηση της παραγωγής, δηλ. της απόσταξης, του όγκου του new make, όταν μιλάμε για αποστακτήριο.....πιες κανα Ruadh Maor να στανιάρεις......:biggrin1:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Celtic said:

Γιατί μας μπερδεύεις ρε φίλε????? Αύξηση παραγωγής σημαίνει μόνο ένα πράγμα, την αύξηση της παραγωγής, δηλ. της απόσταξης, του όγκου του new make, όταν μιλάμε για αποστακτήριο.....πιες κανα Ruadh Maor να στανιάρεις......:biggrin1:

Πες του τα του παλιοπωλητή! Για τον @Uisge-Beatha το παραγώμενο προίόν είναι το μπουκάλι. Σαν πωλητής, αυτό είναι παραγωγή για αυτόν. Φυσικά, όπως λες, αύξηση παραγωγής αποστακτηρίου είναι μόνο ένα πράγμα.

Να το κάνω απλό (επειδή μιλάγαμε για το Laddie που έχει δικό του εμφιαλωτήριο, άρα αυτό που βγαίνει από τη πόρτα του είναι το μπουκάλι) μάλλον για αυτό χρησιμοποίησε αυτόν τον ορισμό ο φίλος μας. Αλλά, πιες ρε μεγάλε κανα Ruadh Maor να βρεις την υγειά σου.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@malliosΚαλά τα λες περί 63.5% όσο για τα filling και bottling strength μην ξεχνάμε ότι αν χρειαστεί αλλάζει... @Celtic γιατί απλά εγώ το βλέπω σαν προϊόν και το προϊόν είναι τα μπουκάλια που όπως έγραψα παραπάνω γίνεται να αυξηθεί η εμφιάλωση χωρίς να αυξηθεί υποχρεωτικά η παραγωγή new make spirit 

Ps @mallios είδες που τελικά επικοινωνούμε ?

  • Like 2
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Uisge-Beatha said:

... γιατί απλά εγώ το βλέπω σαν προϊόν και το προϊόν είναι τα μπουκάλια που όπως έγραψα παραπάνω γίνεται να αυξηθεί η εμφιάλωση χωρίς να αυξηθεί υποχρεωτικά η παραγωγή new make spirit 

Ναι, ΟΚ, είναι η οπτική του καθενός. Εγω το βλέπω από βιομηχανική σκοπιά, εσύ από εμπορική.

Όμως, ο όρος "παραγωγή" έχει καθαρά βιομηχανική έννοια φίλε μου....και τα μπουκάλια παράγονται σε κάποια υαλουργία κι όχι αποστακτήριο.....:p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Celtic said:

τα μπουκάλια παράγονται σε κάποια υαλουργία κι όχι αποστακτήριο.....:p

Ε τότε να πάμε κατευθείαν στα υαλουργια μπας και μάς κάνουν και σκοντο... νισάφι πια με τις πολυεθνικές ποτοποιιες??

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...