Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΝΕΑ ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΙΑ


McChariz

Recommended Posts

Έχω την εντύπωση ότι θα δούμε πολλά τα επόμενα χρόνια στο χώρο του whisky.Αρνητικά η θετικά θα το δείξει ο χρόνος.

Σωστός!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Duncan Taylor πλέον με δικό τους αποστακτήριο στα σκαριά,Signatory Vintage με το Edradour και Gordon and McPhail με το Benromach.

Τα αποστακτήρια δεν είναι σε θέση πλέον να δίνουν τον αριθμό βαρελιών που έδιναν κάποτε στους ανεξάρτητους εμφιαλωτές με αποτέλεσμα ακόμα και να αμφισβητήται στο μέλλον η ύπαρξη τους.Η τεράστια ζήτηση από την νέα αγορά της Ασίας έχει επιφέρει ήδη πολλές αλλαγές στον χώρο του whisky (βλέπε τιμές,''συλλογές'').Σίγουρα παρακολουθούμε όλοι με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αυτές τις αλλαγές και ευχόμαστε όλες οι νέες εξελίξεις να έχουν θετικό αντίκτυπο στους malt fans αν και μέχρι στιγμής έχει δείξει το αντίθετο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανοίγουν το ένα πίσω από το άλλο,ή μου φαίνεται;Μακάρι να επαναλειτουργείσουν όλα τα αποστακτήρια!!Με την ίδια όμως ποιότητα ...........

Dec 31

2007

Mothballed distillery may resume production

A Mothballed north-east distillery that was built more than 130 years ago is on the brink of going back into production, it emerged yesterday.

The reopening of Glenglassaugh Distillery, near Portsoy, is at the heart of plans by a consortium trying to buy the site.

Glenglassaugh has been mothballed several times since it was established in 1875, most recently in 1986.

It is used by its owner Edrington, the drinks firm behind whisky brands such as The Famous Grouse, Cutty Sark, The Macallan and Highland Park for storage purposes. A spokesman for Edrington said yesterday the company had received approaches, which "may or may not" lead to a formal offer for Glenglassaugh. An industry source said the distillery was likely to be sold for several million pounds, with the buyer needing to spend about the same again on the refurbishment it needs before returning to production.

It is understood a consortium involving a Latvian investor has been involved in talks with Edrington since the summer and that these are now at an advanced stage, with a deal likely within a few months. Starting up the distillery will create an estimated 10 jobs.

Article Courtesy of Press & Journal

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μία μικρή ζυθοποιία από το Βέλγιο που παράγει την Gouden Carolous μπύρα,μπήκε στον πειρασμό να παράγει και single malt whisky.

Το προιόν ονομάζεται Gouden Carolus single malt whisky και είχα μία πρόταση για να φέρω ορισμένα από τα 2.500 μπουκάλια.Φυσικά περιμένω κάποια τιμή και μόλις ενημερωθώ θα γράψω νεότερα.Πάντως βλέπουμε ένα τεράστιο ενδιαφέρον από όλους για παραγωγή malt whisky....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίααααααααα.....Καλό κριθάρι έχουμε,καθαρά νερά έχουμε,κλίμα που να βοηθάει έχουμε (Ήπειρος,Πίνδος)

Μεράκι έχουμε..........Άρα τι μας λείπει ρε παίδια;Α ναι ρε τα λεφτά... :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίααααααααα.....Καλό κριθάρι έχουμε,καθαρά νερά έχουμε,κλίμα που να βοηθάει έχουμε (Ήπειρος,Πίνδος)

Μεράκι έχουμε..........Άρα τι μας λείπει ρε παίδια;Α ναι ρε τα λεφτά... :lol::lol:

Υπάρχει η λύση του micro-distillery με φορητό αποστακτήρα που δεν απαιτεί χρήμα, αλλά παρέα και χρόνο. Το βαρέλι ας το αναλάβουν οι ειδικότεροι. Το σενάριο ΔΕΝ είναι εκτός πραγματικότητας.

Link to comment
Share on other sites

ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

Στο σπίτι μου που, πρώτα ο Θεός, τελειώνει πολύ σύντομα υπάρχει η δική μου αποθήκη η οποία είναι στην πίσω γωνία του οικοπέδου που έχει στις 2 πλευρές της 5 μέτρα βράχο και φυσικά καθόλου φως και σταθερή θερμοκρασία και υγρασία.

Μπορώ να βρω και βαρέλι καλό από ΣΑΝΤΟ (συνεταιρισμό Σαντορίνη) όποτε η απόσταξη μένει.

ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

ακόμα δεν αποστάξαμε, και αρχίσαμε και τα finishes σαν δε ντρέπομαστε λέω εγώ!!!!

[αν και vinsanto finish σε κανονικό μαλτ δεν θα με χάλαγε λογικά!]

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά αντί του HMWS θα πρέπει να αρχίσουμε να βλέπουμε

πιο ζεστά το θέμα δημιουργίας Ελληνικού Συνεταιρισμού παραγωγής malt? :D:D:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, είστε σοβαροί? Δηλαδή πως θα σας φαινόταν να προσπαθούσαν τίποτα Σκανδιναυοί ή Σκωτσέζοι ή Αμερικάνοι να φτιάχνανε ούζο και ρακή????

Για κάποιο finish σε βαρέλι vinsanto - samaina - μαυροδάφνη ΟΚ, συζητιέται.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο οι ξενόβλαχοι και άλλο εμείς οι Ελληνάρες.

Άσε που παλιά υπήρχε και Ελληνικό αποστακτήριο.Σε κάθε περίπτωση συμβιβάζομαι να αγοράσουμε ένα βαρελάκι από κάποιο αποστακτήριο, και μόλις έρθει Ελλάδα να το εμπλουτίσουμε (ACE όπως λένε στο Laddie) με λίγο βισάντο ή νάμα ή μαυροδάφνη ή ότι άλλο.

Την αποθήκη και την βεράντα με την θέα στην θάλασσα την διαθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, είστε σοβαροί? Δηλαδή πως θα σας φαινόταν να προσπαθούσαν τίποτα Σκανδιναυοί ή Σκωτσέζοι ή Αμερικάνοι να φτιάχνανε ούζο και ρακή????

Dude, χάνεις το νόημα. Δεν προσπαθούμε να τους αντιγράψουμε, αλλά να τους τιμήσουμε και να κάνουμε την πλάκα μας. Θα ήταν τιμή μου να δοκιμάσουν οι απόγονοι των βησιγότθων, των οστρογότθων και των σκέτων γότθων (για όσους διάβαζαν μανιωδώς Αστερίξ) ένα τσίπουρο και μετά να μαζευτούν δέκα νοματέοι τους και να προσπαθήσουν να αντιγράψουν την διαδικασία επειδή τους άρεσε. Όχι για να το εμπορευτούν, αλλά για να έχουν στο βάθος του ραφιού ένα μπουκάλι (που πιθανότατα δεν θα πίνεται) με ετικέτα τις ικανοποιημένες και σουρωμένες φάτσες τους. Μην το σκέφτεσαια τόσο σοβαρά, κέλτη, αφού και'συ δίπλα στο όνειρο είσαι, ανέβα πάνω. Έτσι και αλλιώς είναι ένα όνειρο που δύσκολα μπορεί να πραγματοποιηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Την αποθήκη και την βεράντα με την θέα στην θάλασσα την διαθέτω.

αυτη η θεα ειναι που καμμια φορα προκαλει περιεργες ιδεες και μπορει να σε βαλει να πιεις ενα βαρελι :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Dude, χάνεις το νόημα. Δεν προσπαθούμε να τους αντιγράψουμε, αλλά να τους τιμήσουμε Μην το σκέφτεσαια τόσο σοβαρά, κέλτη, αφού και'συ δίπλα στο όνειρο είσαι, ανέβα πάνω. Έτσι και αλλιώς είναι ένα όνειρο που δύσκολα μπορεί να πραγματοποιηθεί...

Εάν πιστέψεις σε κάτι πραγματικά,αξίζει τον κόπο ακόμα και αν τελικά δεν γίνει πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λαμβανω την τιμη να σας ανακοινωσω οτι ξεκινησε και επισημα την εμπορικη του δραστηριοτητα το ολοκαινουργιο αποστακτηριο Chichibu (ιδιοκτησιας του εξαιρετικου Ichiro Akuto ) και ηδη εμφανισε στην αγορα δυο ολοφρεσκιες εμφιαλωσεις,τις Chichibu Newborn Bourbon Barrel (c. 63 per cent alcohol) and Chichibu Newborn New Hogshead (c. 62 per cent alcohol),συνολικα εμφιαλωσε 1800 μπουκαλια.Η καινοτομια του( :huh: ) ειναι οτι τα συγκεκριμενα malts αποσταχθηκαν τον Μαρτιο-Mαιο 2008 και εμφιαλωθηκαν μεσα σε τρεις (3!!!) μηνες,τον Σεπτεμβριο 2008.Στη Σκωτια θα ηταν σαφως παρανομη η πωληση τους και δεν θα λεγοντουσαν καν whisky. Παντως ,αναμεσα στους λατρεις του japanese whisky ηδη πεφτουν κορμια για την αποκτηση μιας φιαλης (ελπιζω να αξιωθω και εγω :))

Link to comment
Share on other sites

Παντως ,αναμεσα στους λατρεις του japanese whisky ηδη πεφτουν κορμια για την αποκτηση μιας φιαλης (ελπιζω να αξιωθω και εγω :))

Ε όχι που θα τ'άφηνες εσύ να σου ξεφύγουν τα Ιαπωνεζάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κοντοί! :aggressive:

Είσαι κοντός και λέγεσαι Chichimbu!!!

Που πας να παιξεις μπάλα με τέτοιο όνομα ρεεεεεεεεεε ( που θα έλεγε ο Αλέφαντος).

Πάντως, επειδή είμαι openminded αλλά έχω και τα κολλήματά μου, malt whisky chichimbu..... :lol::tongue::D δεν θα ήθελα να ξέρω ότι έχω πιεί (μπορεί να το πιω κατά λάθος) :yahoo::rofl:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Just a quick bulletin to say that Glenglassaugh will be officially re-opened by Scotland's First Minister, Alex Salmond, on Monday (24 Nov).

The team will be working 24/7 through the weekend to have the distillery running. Here's the brand new sign just fixed to the still room wall. Lots more going on also.

About £1m has been spent to get the distillery back into action and the first products, from the old stock, will be released shortly.

http://i285.photobucket.com/albums/ll59/gi...20081119281.jpg

http://i285.photobucket.com/albums/ll59/gi...081112541-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και σε αλλα με καλο :good:

η Diageo έχει εξαγγείλει ένα μεγαλεπήβολο σχέδιο με καινούργια distileries και επέκταση άλλων

αν κάνει και κάνα reopening του Port Ellen θα είναι σούπερ λέμε τώρα... :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...