Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΝΕΑ ΑΠΟΣΤΑΚΤΗΡΙΑ


McChariz

Recommended Posts

  • 4 months later...

Συνεχίζοντας ένα Post που το πρωτοείδαμε το 2017 να φέρω λίγα νέα για το Cabrach Distillery και τα οποία δεν τα βρήκα ακόμα σε sites ενημέρωσης (είναι άλλον αρκετά πρόσφατα).

Το Cabrach Distillery το οποίο αναμένουμε να είναι operational το 2023 https://cabrachtrust.org/cabrach-distillery-heritage-centre/ 

image.png

θα έχει έναν εξαιρετικό σύμβουλο να το καθοδηγεί, ένα πραγματικά μεγάλο όνομα στο malt whisky, τον Alan Winchester ο οποίος το ανακοίνωσε και στην σελίδα του (προφιλ) στο LinkedIn.

image.png

 

Με πάνω από 40 χρόνια καριέρα, ξεκινώντας από το Glenfarclas και φτάνοντας το 2009 σαν Master Distiller στο The Glenlivet μάλλον είναι σίγουρο ότι το Cabrach Distillery έχει έναν βέβαιο δρόμο για καλό και ποιοτικό malt whisky.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 6 months later...
  • 3 weeks later...

Ardgowan Appoint Contractor For £20m Zero Carbon Distillery


Inverclyde’s first zero-carbon whisky distillery, Ardgowan Distillery, has enlisted the services of Muir Construction, based in Inverkeithing, for the commencement of the initial phase of its ambitious £20 million whisky production facility, often referred to as the "cathedral of whisky."

Ardgowan Distillery artist impression.

https://projectscot.com/2023/09/main-contractor-announced-for-first-phase-of-20m-inverclyde-distillery-build/

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2013 at 12:10 AM, Uisge-Beatha said:

UK: Isle of Harris Distillers to launch in 2014

21 December 2012 | By: Andy Morton

The first whisky distillery on the Outer Hebridean island of Harris plans to start production in 2014 with the “super premium” Hearach single malt.

Hearach will be the launch product for Isle of Harris Distillers, which aims to produce between 200,000 and 300,000 bottles a year, the company's MD Simon Erlanger told just-drinks today (21 December). The US and Japan will be the initial target overseas markets for the company, once the whisky has matured.

Erlanger will invest GBP10m (US$16.2m) from private equity in the company, including a visitors centre at its Tarbet site.

“These things take a long time to get off the ground, but it is gathering momentum”, said Erlanger, who before the Harris project helped relaunch the Ardbeg distillery for Glenmorangie.

More private-equity money needs to be sourced, Erlanger said, but he hopes to start producing the first bottles by the end of 2014.

“It's a little premature considering we won't be selling anything until 2018 at the earliest, but what I would imagine happening is that we would start with the more mature whisky markets,” he said.

“What's quite exciting though is that by the time we get to market that there will be developed markets that are now only emerging.”

Isle of Harris will employ 20 people on the island, representing about 5% of Harris' workforce. All operations except barley production will take place in Harris, however, Erlanger said he is testing barley growing on the island.

To market the distillery, Erlanger said he will work closely with the Harris Tweed authorities.

Earlier this year, Remy Cointreau paid $90m for Isley Scotch maker Bruichladdich.

 

© 2013 All content copyright just-drinks.com

 

 

10 χρόνια πριν, ο φίλος UB μας έδωσε αυτη την είδηση...

Σήμερα, το αποστακτήριο στο ιστορικό νησί Harris των Εβρίδων, έχει φτάσει να απασχολεί 50 άτομα προσωπικό από την τοπική κοινωνία. Εντυπωσιακό νούμερο, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς οτι το σύνολο του πληθυσμού στο νησί είναι μόλις 2000 άνθρωποι.

Και έφτασε η στιγμή της κυκλοφορίας των πρώτων εμφιαλώσεων!

Από αύριο 23/09/2023, ξεκινάει η πώληση, αποκλειστικά μέσω του επίσημου site του αποστακτηρίου, των πρώτων 8 batches, που φιλοξενούνται σε πανέμορφες και πλούσιες σε υλικό, συσκευασίες.

.thumb.jpg.86c716a20d59a68e221d21b9b7b8db06.jpg

Αξίζει να κάνει κάποιος μια περιήγηση, να μάθει για την ιστορία του αποστακτηρίου, και μεταξύ άλλων, αναλυτικές πληροφορίες για καθένα από τα 8 batches. Τόσο εντυπωσιακά αναλυτικές και διάφανες, ώστε περιλαμβάνουν, από τον τύπο του κριθαριού, το peat level ppm, τα αποστακτήρια στην Αμερική από τα οποία προήλθαν τα bourbon casks, μέχρι και παραγωγικές πληροφορίες για την ζύμωση, την απόσταξη και λοιπά. Πραγματικά εντυπωσιακό!

https://harrisdistillery.com/

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Celtic said:

10 χρόνια πριν, ο φίλος UB μας έδωσε αυτη την είδηση...

Σήμερα, το αποστακτήριο στο ιστορικό νησί Harris των Εβρίδων, έχει φτάσει να απασχολεί 50 άτομα προσωπικό από την τοπική κοινωνία. Εντυπωσιακό νούμερο, ιδιαίτερα αν αναλογιστεί κανείς οτι το σύνολο του πληθυσμού στο νησί είναι μόλις 2000 άνθρωποι.

Και έφτασε η στιγμή της κυκλοφορίας των πρώτων εμφιαλώσεων!

Από αύριο 23/09/2023, ξεκινάει η πώληση, αποκλειστικά μέσω του επίσημου site του αποστακτηρίου, των πρώτων 8 batches, που φιλοξενούνται σε πανέμορφες και πλούσιες σε υλικό, συσκευασίες.

.thumb.jpg.86c716a20d59a68e221d21b9b7b8db06.jpg

Αξίζει να κάνει κάποιος μια περιήγηση, να μάθει για την ιστορία του αποστακτηρίου, και μεταξύ άλλων, αναλυτικές πληροφορίες για καθένα από τα 8 batches. Τόσο εντυπωσιακά αναλυτικές και διάφανες, ώστε περιλαμβάνουν, από τον τύπο του κριθαριού, το peat level ppm, τα αποστακτήρια στην Αμερική από τα οποία προήλθαν τα bourbon casks, μέχρι και παραγωγικές πληροφορίες για την ζύμωση, την απόσταξη και λοιπά. Πραγματικά εντυπωσιακό!

https://harrisdistillery.com/


Γνώριζα το gin το οποίο θεωρείται αριστούργημα από τους ειδικούς (προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει).

 

Πέρασα λίγο χρόνο και διάβασα στο website τους για το whisky και κάπως μου φάνηκε πολύ ποιοτική δουλεία και έντονη η σύνδεση με τον τόπο τους (οι εργαζόμενοι, καλλιτέχνες που έγραψαν μουσική για αυτούς, κτλ.).
Το μπουκάλι φαίνεται πάρα πολύ όμορφο επίσης.

 

Θα μου πεις όλα marketing είναι. Ίσως... κάπως πάντως μου φάνηκε ωραία δουλειά. Μακάρι να είναι και το whisky τους σε τέτοιο επίπεδο. Θα το δοκιμάσουμε!
 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Leftis said:


Γνώριζα το gin το οποίο θεωρείται αριστούργημα από τους ειδικούς (προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει).

 

Πέρασα λίγο χρόνο και διάβασα στο website τους για το whisky και κάπως μου φάνηκε πολύ ποιοτική δουλεία και έντονη η σύνδεση με τον τόπο τους (οι εργαζόμενοι, καλλιτέχνες που έγραψαν μουσική για αυτούς, κτλ.).
Το μπουκάλι φαίνεται πάρα πολύ όμορφο επίσης.

 

Θα μου πεις όλα marketing είναι. Ίσως... κάπως πάντως μου φάνηκε ωραία δουλειά. Μακάρι να είναι και το whisky τους σε τέτοιο επίπεδο. Θα το δοκιμάσουμε!
 

Sold out τα πάντα όλα.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Makis said:

Sold out τα πάντα όλα.

Nαι τελείωσαν. Είχε από ότι διάβασα 8 bathes και το κάθε batch περιπου 12.000 μπουκάλια. Τα δίνανε 65 λίρες το μπουκάλι μόνο εντός Αγγλίας.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Leftis said:

Nαι τελείωσαν. Είχε από ότι διάβασα 8 bathes και το κάθε batch περιπου 12.000 μπουκάλια. Τα δίνανε 65 λίρες το μπουκάλι μόνο εντός Αγγλίας.

Εφυγαν δηλαδή γύρω στα 95000 μπουκάλια σε μια μέρα, σε μια τιμή που δεν τη λες και φθηνή...μπράβο τους λοιπόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Celtic said:

Εφυγαν δηλαδή γύρω στα 95000 μπουκάλια σε μια μέρα, σε μια τιμή που δεν τη λες και φθηνή...μπράβο τους λοιπόν.

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση... Υποψιάζομαι ότι δεν έβγαλαν για πώληση ολόκληρα τα batches, θα έχει πάει και σε retailers ένας αριθμός φιαλών... Τελικά ήταν 7 ή 8 τα batches; Εδώ έγραφε 7 στο κείμενο αλλά είναι από τις 7/9. Το ξανασκέφτηκαν μετά;

 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Makis said:

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση... Υποψιάζομαι ότι δεν έβγαλαν για πώληση ολόκληρα τα batches, θα έχει πάει και σε retailers ένας αριθμός φιαλών... Τελικά ήταν 7 ή 8 τα batches; Εδώ έγραφε 7 στο κείμενο αλλά είναι από τις 7/9. Το ξανασκέφτηκαν μετά;

 

 

8 ήταν. 
Συγκεκριμμένα: HE 00001 23 ,  HE 00002 23 , HE 00003 23 , HE 00004 23 ,  HE 00005 23 ,  HE 00006 23 ,  HE 00007 23 ,  HE 00008 23

https://harrisdistillery.com/pages/batches
 

Αν δεις στα PDF sheets για παράδειγμα το batch 1 είναι 12,313 BOTTLES και το batch 8 είναι 12,138 BOTTLES.

Χθες όταν διάβασα το post του @Celtic και μπήκα υπήρχε δυνατότητα αγοράς μόνο για το batch 8. Όλα τα άλλα ήταν sold out.

Επέτρεπε ένα μπουκάλι από κάθε batch και μέχρι 8 δηλαδή σύνολο για κάθε αγοραστή.
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Leftis said:

 

8 ήταν. 
Συγκεκριμμένα: HE 00001 23 ,  HE 00002 23 , HE 00003 23 , HE 00004 23 ,  HE 00005 23 ,  HE 00006 23 ,  HE 00007 23 ,  HE 00008 23

https://harrisdistillery.com/pages/batches
 

Αν δεις στα PDF sheets για παράδειγμα το batch 1 είναι 12,313 BOTTLES και το batch 8 είναι 12,138 BOTTLES.

Χθες όταν διάβασα το post του @Celtic και μπήκα υπήρχε δυνατότητα αγοράς μόνο για το batch 8. Όλα τα άλλα ήταν sold out.

Επέτρεπε ένα μπουκάλι από κάθε batch και μέχρι 8 δηλαδή σύνολο για κάθε αγοραστή.
 

 

 

Kαι από το PDF του Batch 8:

MIKE DONALD
CHIEF STORYTELLER

"There are less than two weeks to go until we get to share our island's historic first dram and we're inundated with messages of excitement and enthusiasm. So much so, we've decided to bottle one more batch to add to the original seven planned for our inaugural release. Batch number eight was originally set to arrive in early 2024 but we are pleased it make it available a little earlier than planned. We hope this final addition to The First Release helps ensure more of those who wish to enjoy our whisky this year may be able to do so. We're feeling grateful for everyone's support as the big date approaches and a toast is due to everyone who has made the coming moment possible - slainte mhath!

Στο καθε PDF έχουν notes από όταν έκαναν το batch. Oποτέ αυτό @Makis ναι βγηκε από σποντα. Αρχικά ήταν να βγουν 7.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2023 at 2:51 PM, Leftis said:

Χθες όταν διάβασα το post του @Celtic και μπήκα υπήρχε δυνατότητα αγοράς μόνο για το batch 8. Όλα τα άλλα ήταν sold out.

Τελικά όντως έδωσαν και σε retailers. Σε κάποιους είδα επίσης sold out όπως το htfw, και σε κάποιους υπάρχει δυνατότητα preorder όπως στο The Whisky Shop. Δεν έχω καταλάβει αν είναι κάποιο από τα batches η μια γενική έκδοση.

https://www.whiskyshop.com/the-hearach-isle-of-harris-whisky

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2023 at 12:17 PM, Celtic said:

Εφυγαν δηλαδή γύρω στα 95000 μπουκάλια σε μια μέρα, σε μια τιμή που δεν τη λες και φθηνή...μπράβο τους λοιπόν.

Χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά πού κάνουνε, ας είναι καλά οι flippers και οι επενδυτές, βέβαια ενώ μπήκε στην σελίδα τελικά (ίσως και λόγω μετακόμισης) αποφάσισα να μην πάρω, είμαι σίγουρος ότι θα τα δω σύντομα στις δημοπρασίες και πιθανότατα κάτω από την τιμή λιανικής 😉😋

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Uisge-Beatha said:

Χωρίς να θέλω να μειώσω την δουλειά πού κάνουνε, ας είναι καλά οι flippers και οι επενδυτές, βέβαια ενώ μπήκε στην σελίδα τελικά (ίσως και λόγω μετακόμισης) αποφάσισα να μην πάρω, είμαι σίγουρος ότι θα τα δω σύντομα στις δημοπρασίες και πιθανότατα κάτω από την τιμή λιανικής 😉😋

Έτσι είναι, όπως είχε γίνει και με τις πρώτες εμφιαλώσεις του Waterford, πουλιοντουσαν και πουλιούνται σε δημοπρασίες πιο χαμηλά από την αρχική τιμή.....😁

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Έτσι είναι, όπως είχε γίνει και με τις πρώτες εμφιαλώσεις του Waterford, πουλιοντουσαν και πουλιούνται σε δημοπρασίες πιο χαμηλά από την αρχική τιμή.....😁

Μια χαρά για τα αποστακτήρια, δύο χαρές για εμάς τους λάτρεις και τρεις και η κακή τούς ώρα για τους "αγαπημένους"😝 μου flippers 😉😄

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

πουλιοντουσαν και πουλιούνται σε δημοπρασίες πιο χαμηλά από την αρχική τιμή

όπως λέμε και εμείς, ας πρόσεχαν. 

Γενικά βλέπω μια πτώση στις τιμές δημοπρασιών, κάτι πολύ θετικό, και αν λάβω σαν εγγύηση την γνώμη του καλού μας Τόμας, η πτώση στις τιμές των δημοπρασιών σημαίνει και αρχή του εξορθολογισμού των τιμών. 

Μακάρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 9/28/2023 at 1:30 PM, mallios said:

όπως λέμε και εμείς, ας πρόσεχαν. 

Γενικά βλέπω μια πτώση στις τιμές δημοπρασιών, κάτι πολύ θετικό, και αν λάβω σαν εγγύηση την γνώμη του καλού μας Τόμας, η πτώση στις τιμές των δημοπρασιών σημαίνει και αρχή του εξορθολογισμού των τιμών. 

Μακάρι.

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος, είναι  απλώς άμεση απόρροια της γενικής οικονομικής κατάστασης, και θα ξανά ανέβουν ειδικά τώρα πού άρχισε να μπαίνει πάλι η Κίνα στο παιχνίδι...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...