Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΟΤΗΡΟμαχιες


Recommended Posts

Διορθωστε με αν κανω λαθος αλλα δεν θυμαμαι να εχουμε ποτε και πουθενα αναφερθει (γραπτως) στην μεγιστη σημασια που εχει η επιλογη του σωστου ποτηριου για τη καλυτερη δυνατη απολαυση του ποτου μας...Σε καποιον που μολις τωρα ανακαλυπτει τις αρετες και τα πλεονεκτηματα (κυριως) του malt whisky θα αποδειχτει πολυτιμη η γνωση αυτη και θα βοηθηθει να επιλεξει μεσα απο την ποικιλια της αγορας το καταλληλο ποτηρι που θα του ταιριαζει,θα του αναδεικνυει στο μεγιστο δυνατο γευσεις και αρωματα και ,εαν αποφασισει να εμβαθυνει,μπορει να προχωρησει στην αποκτηση ποτηριων με "χαρακτηρα" που θα αποτυπωνουν με τον καλυτερο τροπο την διαφορετικοτητα των εμφιαλωσεων που δοκιμαζουμε (ατομικα η συλλογικα).

Αφορμη για το θεμα αυτο σταθηκε η εμπειρια που απο κοινου ζησαμε στη συναντηση του Φεβρουαριου στο AAW Χαλανδριου (Tzanis)οπου περα απο τα ποτηρια του μαγαζιου ,ολοι μας δοκιμασαμε και απο τα ποτηρια που προσεφερε ο Tomy .Σημειωθηκαν διαφορετικες αντιδρασεις ,αλλος τραβαγε τα μαλλια του (giorgos),αλλος εβαλε τα κλαματα(Tzanis) και εν παση περιπτωσει προεκυψαν διαφωνιες,συζητησεις,αναθεωρησεις.

Τελικο συμπερασμα ηταν οτι πραγματικα το σχημα,το μεγεθος (εεεεπ :tongue: ),η ποιοτητα ενος ποτηριου ειναι σημαντικοτατος παραγοντας στην ολοκληρωση της γευσιγνωστικης δοκιμης καθως υπογραμμιζονται καθαρα ολα εκεινα τα ποιοτικα χαρακτηριστικα που αξιολογουνται στη γευση και μνημη μας με την πληρεστερη αντικειμενικοτητα που γινεται.

Περισσοτερες πληροφοριες μπορει να αντληθουν απο τους malt maniacs (E-pistle #04/02 - Glassware Test)

Καλο θα ηταν πιστευω να αναπτυξουν και τη γνωμη τους οι ετεροι συντροφοι του whiskyforums.

Μετα τιμης,

ο ανθρωπος σας (Sir) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά ενδιαφέρον θέμα και σίγουρα χρήσιμο για τους καινούργιους φίλους του ουίσκι.

Διάβασα με ενδιαφέρον το απόσπασμα από τους Malt Manics και βρήκα τα συμπεράσματα αναμενόμενα -ίσως με πιθανή έκπληξη το ποτήρι του brandy- αν και κρίμα που δεν είχε και Glencairn η αξιολογήσει πιστεύω θα ήταν στη πρώτη θέση.

Τώρα προσωπικά με σειρά αξιολογικής προτιμήσεις θα έλεγα ότι χρησιμοποιώ

Glencairn,

ISO wine tasting glasses,

serry copitas

και σαν τελευταίο καταφύγιο ειδικά σε bar brandy glass.

Προτιμώ όπως είναι φυσικό ποτήρια με μεγάλο μπολ και μακριά και στενή κατάληξη γιάυτό και αφήνω το brandy τελευταίο

γιατί αν και με μεγάλο μπολ η σχετικά κοντή κατάληξη του πιστεύω συγκεντώνει πολύ το αλκοόλ.

Αυτό που πιστεύω θα ολοκλήρωνε το Glencairn στα ματια μου θα ήταν η προσθήκη και ενός πώματος/καπελάκι

σαν τα ποτηράκια της Glenmorangie για την συγκέντρωση των αρωμάτων

Slainte :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω με τον Sir για την διαφορετικότητα που προέκυψε με την εναλλαγή των ποτηριών μεταξύ Glencairn και Tommy's.

Εμπειρικά θεωρώ ότι στο 90 % των περιπτώσεων θα προτιμούσα (και προτιμώ) το glencairn. Υπάρχει όμως και μία ιδιαίτερη προτίμηση στο ποτήρι του brandy που θεωρώ ότι ταιριάζει πάρα πολύ στα cask strength malts.Σε κάθε περίπτωση, πίνω σταθερά σε glaincairn και είναι και ένα ποτήρι που μπορώ και το "δουλέυω" άνετα σε ότι έχει να κάνει με ποσότητα malt, ζέσταμα στο χέρι κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

τα ποτηρια που εφερα εγω λοιπον ειναι τουλιπα.

ομως μη φανταστεις τον τυπο της σαμπανιας στο υψος,

κατι λιγο πιο ψηλα απο το κοινο ποτηρι της τουλιπας ,με κολονα αρκετα μεγαλη.

οι εντυπωσεις δεν αρεσαν νομιζω στους πιο πολλους,παρα ταυτα επι του προσωπικου

θεωρω οτι ειναι πολυ "εκφραστικο" ποτηρι το οποιο συγκεντρωνει το αλκοολ

στο στομιο εντονα οπως το ποτηρι του μπραντυ ,το οποιο επισης αναγνωριζω ως

απο τα πιο ιδανικα για tasting.

λοιπον, νο 1 τουλιπα χαμηλη

νο 2 glencairn

νο 3 brandy glass

Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου οι τουλίπες δεν με βόλεψαν ποτε ούτε και για oinogeuseia

δεν έχουν αρκετά μεγάλο bol και έχουν λίγη εσωτερική κλίση η και καθόλου προς τα πάνω

με αποτέλεσμα να μην έχεις καλή μύτη. Ίσως βεβαια τα δικά σου να είναι άλλο σχέδιο :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H λογική λέει οτι οσο μεγαλύτερη η διεπειφάνεια υγρού-αέρα στη στάθμη του υγρού στο ποτηρι και όσο πιο κλειστό το στόμιο του, τόσο "καλύτερο" το άρωμα που "βγαίνει". Άν και μένα μου αρέσει πολύ το cognac glass με μεγάλη φούσκα, δεν θυμάμαι ποτέ να χρησιμοποιείτο επαγγελματικά στο χώρο του ουίσκυ, σε αντίθεση με τις κλασσικές τουλίπες και μετέπειτα τα Glencairn (τα οποία -σημειωτέον- δημιουργήθηκαν αποκλειστικά για το ουίσκυ από την εταιρία που τα παράγει σε συνδυασμό με whisky blenders κλπ).

Oμολογώ οτι τα ποτήρια του Tomy μου άφησαν κακή εντύπωση στη μύτη όπως και σε άλλους (μου άρεσε όμως το στυλ τους με την μακριά κολώνα), αλλά οφείλουμε να τους δώσουμε και μια 2η ευκαιρία, καθώς και να πούμε ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ διότι μην ξεχνάμε οτι τα προσέφερε γενναιόδωρα στην μόνιμη κάβα της HMWS.

Link to comment
Share on other sites

αλλος τραβαγε τα μαλλια του (giorgos

Μα εγώ δεν έχω ούτε μαλλιά και ούτε έδωσα το παρόν στην συγκεκριμένη συνάντηση :huh::crazy::crazy: ,παρόλα αυτά προτιμώ glencairnακια και μετέπειτα cognac.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, παιδιά, έχω την εντύπωση ότι σε ότι ποτήρι και να πιείς ένα 30άρι Brora (ή αναλόγου ποιότητας whisky) θα καταλάβεις το μεγαλείο του, ακόμα και αν δυσκολευτείς να προσδιορίσεις όλα τα αρώματα και τις γεύσεις του (κάτι που είναι δευτερευούσης σημασίας ούτως ή άλλως).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, παιδιά, έχω την εντύπωση ότι σε ότι ποτήρι και να πιείς ένα 30άρι Brora (ή αναλόγου ποιότητας whisky) θα καταλάβεις το μεγαλείο του, ακόμα και αν δυσκολευτείς να προσδιορίσεις όλα τα αρώματα και τις γεύσεις του (κάτι που είναι δευτερευούσης σημασίας ούτως ή άλλως).

plastikapotiriaaspra50250ml09E-1.jpg

Malt maniac σου λέει ο άλλος μετά..............................................

:tongue: :p :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ρε Celtic, δεν παίζεσαι! :lol::lol::lol:

Θα συμφωνήσω με τον Theo ότι η ποιότητα μάλλον γίνεται αντιλιπτή σε κάθε ποτήρι.

Προσωπικά βρίσκω ότι το ποτήρι του κονιάκ με διευκολύνει γιατί μου φέρνει τα αρώματα πιο έντονα (και η μύτη μου είναι άχρηστη... ), αλλά έχω συνηθίσει πια τόσο πολύ το glencairn που δεν υπάρχει περίπτωση να μην το προτιμήσω όπου το βρω

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι τα Glencairn αναδεικνύουν τα αρώματα όσων whiskies έχω δοκιμάσει, καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο ποτήρι.

Δοκίμασα σχετικά πρόσφατα και ένα μικρό ποτήρι congac (περίπου 100ml και κοντό πόδι) με πολύ δυσάρεστα αποτελέσματα <_< (ακόμα και σε σχέση με ένα old fashioned whisky ποτήρι)! Πιθανολογώ ότι λόγω μεγαλύτερου όγκου, το whisky μέσα στο ποτήρι του cognac πρέπει να μείνει περισσότερη ώρα για να ηρεμήσει από την επαφή του με τον αέρα... παρακαλώ οι πιο ειδικοί ας πουν την γνώμη τους επ'αυτού. Πάντως λίαν συντόμως θα ξαναεπιχειρήσω tasting με ποτήρι cognac και αυτή τη φορά θα περιμένω περισσότερη ώρα.

Περιστασιακά πάντως χρησιμοποιώ με ιδιαίτερη χαρά και τα κλασσικά whiskοπότηρα και ομολογώ ότι επειδή το μεγάλο άνοιγμα του χείλους διευκολύνει την κατάποση (ο Sir θα έχει γίνει κατακόκκινος τώρα :shok: , κράτα λίγο ακόμα φίλε :friends: ) μου αφήνουν μία ιδιαίτερη ηδονή :girl_devil: στη γλώσσα και τον ουρανίσκο, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχω και μεγαλύτερη επίγευση...

Πρόσφατα δε παρήγγειλα μερικά Glenmorangie και παρατήρησα τα εξής:

α. από πλευράς όγκου και σχήματος είναι carbon τα glencairn

β. είναι από πιο χοντρό κρύσταλλο και φοβάμαι λιγότερο μην σπάσουν

γ. είναι πολύ πιο φτηνά από τα Glencairn

δ. δεν είχαν πώμα/καπελάκι για να συγκεντρώνονται τα αρώματα πριν το tasting, όπως αναφέρεις φίλε Uisge-Beatha! (μεγάλη απογοήτευση :( )

Αυτά...

φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω πως όντως κυκλοφορούν πολλά Glencairn

από την Glenmorangie -αν και νόμιζα ότι είναι πατενταρισμένα- χωρίς αναφορά στην γνωστη εταιρία.

Αυτό που αναφέρω ως Glenmorangie όπως και πολλοί άλλοι μια που αυτή τα πρώτο λανσάρισε είναι

αυτό στην εβδομη φωτογραφία του άρθρου -πολύ καλο παρεπιπτόντως- με το χάραγμα Ardbeg.

Καλο ποτήρι για γευσιγνωσία αλλα το βρίσκω λίγο μικρό για κανονική χρήση και λίγο λεπτεπίλεπτο/εύθραστο :drinks:

http://www.rumproject.com/menuitem3.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτό στην εβδομη φωτογραφία του άρθρου -πολύ καλο παρεπιπτόντως- με το χάραγμα Ardbeg.

Καλο ποτήρι για γευσιγνωσία αλλα το βρίσκω λίγο μικρό για κανονική χρήση και λίγο λεπτεπίλεπτο/εύθραστο :drinks:

http://www.rumproject.com/menuitem3.html

Πολύ καλό αλλά δυστηχώς θα συμφωνήσω μαζί σου όσο αναφορά την <<ευαισθησία>> του -έχω σπάσει 2/2 που έχω πάρει από το αποστακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γρήγορο ψάξιμο βλέπω πως όντως κυκλοφορούν πολλά Glencairn

από την Glenmorangie -αν και νόμιζα ότι είναι πατενταρισμένα- χωρίς αναφορά στην γνωστη εταιρία.

Αυτό που αναφέρω ως Glenmorangie όπως και πολλοί άλλοι μια που αυτή τα πρώτο λανσάρισε είναι

αυτό στην εβδομη φωτογραφία του άρθρου -πολύ καλο παρεπιπτόντως- με το χάραγμα Ardbeg.

Καλο ποτήρι για γευσιγνωσία αλλα το βρίσκω λίγο μικρό για κανονική χρήση και λίγο λεπτεπίλεπτο/εύθραστο :drinks:

http://www.rumproject.com/menuitem3.html

Μάλιστα, το εντόπισα, thanks Uisge-Beatha :drinks:

ενδιαφέροντα ρόλο πρέπει να παίζει το καπάκι, μάλλον πρέπει να βρω κάτι σωστό (σε υλικό και μέγεθος) να το δοκιμάσω και με ένα Glencairn.

Καμμία ιδέα κανείς;

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Καμμία ιδέα κανείς;

Ένα σουβέρ από χαρτόνι νομίζω είναι καλά,αν κατάλαβα καλά τι ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ λίγο υπερβολή το καπάκι αφού στους +40 βαθμούς που είναι όλα μας τα malt δεν υπάρχει λόγος να "κρατήσεις" τεχνικά μέσα στο ποτήρι τα αρώματα. Δεν εφαρμόζεται ούτε στο κρασί που είναι στους 8-18 % το οποίο και το αφήνουν να αναπνεύσει χωρίς να το περιορίζουν.

Σημειώνω ότι τα ανωτέρω αποτελούν προσωπική εμπειρία και δεν δεσμεύουν κανέναν. Απλά ακόμα και μετά από 2 ώρες το Glenfarclas 105 αλλά και άλλα cask strangth που είχα την υπομονή να παιδεύω, δεν είχαν επηρεαστεί από τον αέρα, αντίθετα είχαν μαλακώσει και γίνει πιο προσιτά (γνωστό ότι συνήθως τα πίνουμε χωρίς νερό) στη γλώσσα και ουρανίσκο.

Σε κάθε περίπτωση, αν χρησιμοποιούσα κάτι αυτό θα ήταν ένα χάρτινο σουβέρ ώστε να διασφαλίζεται και η μερική διαπνοή του malt μου.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βεβαια ανοίγεις μεγάλο θέμα φιλε Mallios αλλα επιγραμματικά να αναφέρω ότι το πώμα χρησιμοποιείτε

για την συγκεντρώσει των αρωμάτων ώστε όταν το σηκώσεις να σε "κτυπήσει" όλο το πλήθος και το μεγαλείο των αρωμάτων

του υγρού νέκταρ που έχει μέσα στο ποτήρι σου.

Δοκίμασε το πιστεύω ότι θα εκπλαγείς.

Όσο αναφορά το κρασί είναι τελείως διαφορετική η χημική σύσταση των αρωμάτων και των αλκοολικών βαθμών του

που δεν θα βοηθούσε κάτι τέτοιο στην οργανοληπτική αξιολόγηση του.

Προσωπικά έχω πάντα μαζί μου ένα γυάλινο δίσκο που τον χρησιμοποιώ σαν πώμα νομίζω ότι τον διαθέτουν μερικά on line μαγαζιά

αλλα είναι κάτι που φτιάχνεται εύκολα από τον τζαμά της γειτονιάς σας και σίγουρα πιο φτηνά :o:lol::drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το πιστεύω ότι θα εκπλαγείς.

Θα το δοκιμάσω κι εγώ φίλε μου, πολύ σύντομα ;)

Προσωπικά έχω πάντα μαζί μου ένα γυάλινο δίσκο που τον χρησιμοποιώ σαν πώμα νομίζω ότι τον διαθέτουν μερικά on line μαγαζιά

αλλα είναι κάτι που φτιάχνεται εύκολα από τον τζαμά της γειτονιάς σας και σίγουρα πιο φτηνά :o:lol::drinks:

Θα δοκιμάσω να προσπαθήσω να μεταφέρω την απαίτησή μου αυτή στο τζαμά της γειτονιάς :blink: , για το αποτέλεσμα δεν είμαι σίγουρος βέβαια, μήπως με περάσει για μεθυσμένο :rofl: :rofl:

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

.....στους +40 βαθμούς που είναι όλα μας τα malt ...............

Σε κάθε περίπτωση, αν χρησιμοποιούσα κάτι αυτό θα ήταν ένα χάρτινο σουβέρ ώστε να διασφαλίζεται και η μερική διαπνοή του malt μου.

Kαλά ρε Mallios, που τα έχεις τα μπουκάλια σου, στην ταράτσα δίπλα στον συλλέκτη του ηλιακού?????????????

Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ καπάκι, άν χρησιμοποιούσα σίγουρα θα ήταν γυάλινο πάντως, χάρτινα και πλαστικά θα βγάλουν και τη δική τους μυρωδιά.

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ρε Mallios, που τα έχεις τα μπουκάλια σου, στην ταράτσα δίπλα στον συλλέκτη του ηλιακού?????????????

:lol::lol::lol::lol:

40 αλκοολολιλολιλοκους εννοει ρε φιλε.....

Link to comment
Share on other sites

τελικα εχθες μας δωθηκε η ευκαιρια στη μαζωξη,

να αντιληφθουμε εντονα την διαφορα που προσδιδει ενα glencairn

και μια τουλιπα .

στο glencairn παρατηρειται ,σε μικρο χωρο η συγκεντωση των αρωματων

και αυτο ειναι που κανει τη διαφορα.

εντονοτερα αρωματα ,πιο γεματη η αισθηση τους.

ενω στη τουλιπα ειναι πολυ πιο αερινα, χωρις να σε "πνιγουν."

ειδικα αν μυριζεις δερμα και κρεας τοτε η διαφορα ειναι ξεκαθαρη.

και αν οι βαθμοι ειναι πολλοι ε τοτε .......τουλιπα γιατι δε καις ρουθουνια. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κι εγώ φίλε μου, πολύ σύντομα ;)

Θα δοκιμάσω να προσπαθήσω να μεταφέρω την απαίτησή μου αυτή στο τζαμά της γειτονιάς :blink: , για το αποτέλεσμα δεν είμαι σίγουρος βέβαια, μήπως με περάσει για μεθυσμένο :rofl: :rofl:

Φιλικά.

Το ουίσκι Θρασύν χρει :good:

Πάρε και μια φωτό για ιδέα :drinks:

Glass with lid

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...