Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΟΤΗΡΟμαχιες


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Να ευχηθώ υγεία και καλοτυχία σε όλους!

Θέλω εδώ και κανά μήνα να σας γράψω για το παρακάτω περιστατικό (καλά, σιγά το περιστατικό) και τώρα βρήκα το χρόνο, λόγω εορτών! Όταν πριν καμιά 10ετία ξεκίνησα να πίνω εσπρέσσο, ο άνθρωπος που με μύησε στην όλη διαδικασία παρασκευής του ροφήματος επέμενε σε 2 πράγματα! 1ον να'χεις 1-2 ποτήρια ειδικά για εσπρέσσο και 2ον (αυτό το τόνιζε) τα ποτήρια να μην πλυθούν ποτέ μα ποτέ με υγρό πιάτων. Όπως υποστήριζε ο ίδιος 1ον: το υγρό πιάτων (μαζί με το μαλακτικό ρούχων) είναι ότι πιο ανθυγιεινό υπάρχει μέσα σ'ένα σπίτι και 2ον: θα καταστρέψει τη γεύση και το άρωμα από το επόμενο εσπρεσσάκι σου! Να μη σας τα πολυλογώ, ακολούθησα τη συμβουλή του και πάντα μόλις έπινα τον καφέ μου αμέσως ξέπλενα καλά το ποτηράκι μου και το άφηνα να στραγγίξει.

Μετά λοιπόν τη σχετικά off topic εισαγωγή πάμε σ'αυτό που θέλω να σας αναφέρω. Έχω 2 ποτήρια Glencairn στο σπίτι και σ'αυτά πίνω το βράδυ το ουίσκι μου. Πάντοτε μόλις τελειώσω πλένω το ποτήρι με  βρεφικό υγρό πιάτων Nuk κι αυτό γιατί το σκέτο νερό δεν αφαιρεί δαχτυλιές, το σκουπίζω με χαρτοπετσέτα και το βάζω στη θέση του (έχω φτιάξει τρελό ουισκοντουλαπάκι). Πριν λοιπόν κανά μήνα, κάθομαι το βραδάκι, αφού κοιμήθηκαν τα μικρά και βάζω στο ποτήρι μου να πιω λίγο (ευτυχώς) Talisker 10άρι (ήταν η 5η-6η φορά στη σειρά που έπινα από το ίδιο μπουκάλι). Λοιπόν απλώς δεν πινόταν!! Μιλάμε για τραγική αλλοίωση στη γεύση και στη μύτη! Στην αρχή προσπαθούσα να καταλάβω πώς χάλασε τόσο σύντομα το ουίσκι, μετά έλεγα ότι κρύωσα και χάλασε η γεύση μου! Προσπαθούσα να σκεφτώ τι φταίει και ξαφνικά θυμήθηκα ότι το ποτήρι το'χα πάρει από τη στραγγίστρα της κουζίνας, όπου και είχε πλυθεί με AVA για τα πιάτα (αυτές οι γυναίκες...)! Αμέσως παίρνω από το ντουλαπάκι μου το άλλο ποτήρι και του βάζω λίγο Talisker! Καμία σχέση σε γεύση και μύτη!! Ήταν ακριβώς όπως το ξέρω!

Το επόμενο πρωί πήρα τηλέφωνο τον μέντορα μου του καφέ και του εξιστορούσα το συμβάν. Υποστήριξε ότι ήταν απολύτως φυσιολογικό και ότι προφανώς μέσα σ'όλα δεν είχε ξεπλυθεί το ποτήρι με άφθονο νερό!

Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο εσείς αλλά το βρήκα άκρως ενδιαφέρον κ ήθελα να σας το αναφέρω!

Χρόνια πολλά και πάλι και πολλές ευχές σε όλους!

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα βάζω πλυντήριο πιάτων έτσι ώστε το ξέπλυμα να είναι πάντα με ζεστό νερό. Δεν έχω παρατητρήσει ποτέ κάποια αλλοίωση.

Όσον αφορά αυτό 

1 hour ago, gpeskos said:

μετά έλεγα ότι κρύωσα και χάλασε η γεύση μου

έχεις παρατηρήσει κι εσύ αυτό σε κατανάλωση espresso; Εγώ πχ σταματάω να φτιάχνω για καμιά βδομάδα και το γυρνάω σε νες γιατί πολύ απλά

δεν πίνεται το εσπρεσακι οτι και να κάνω. Έχω μια έντονη "μεταλλική" γεύση να το πω στο στόμα που ισοπεδώνει τα πάντα. Καλές γιορτές να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω συμπαράσταση στο χούι με το πλύσιμο. Σκέτο νερό, πάντα στο χέρι και με κρύο νερό, αμέσως μετά τη χρήση. Δεν έχω εμπειρικά δεδομένα που να δείχνουν ότι με υγρό πιάτων θα είχα αλλοίωση γεύσης. Από την αρχή έτσι έκανα με τα glencairn. Χωρίς επιχείρημα, γιατί έτσι μου κάθισε στο μυαλό. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@gpeskos το υγρό πιάτων πολυ δυσκολα φευγει 100%. Δικιο εχεις. Σταθερα εδω και 1 χρονο πλυσιμο με νερο άμεσα μετά το ποτό.  Πλυντήριο πιάτων όταν βάλω παντα μετά ή πριν πιω, τα ξεπλένω με καθαρό νερό.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, gpeskos said:

Οπότε δεν είμαι ο μόνος παρανοϊκός!!

κοίτα..... όπως λέει και ο αγαπητός @mitsubae ... για να είσαι σε αυτό το forum, λιγάκι παρανοϊκός πρέπει να είσαι.  😂 

Με το καλό, μέσα στον Ιανουάριο να σε δούμε και στο "κοπή τη πίττα" (με δύο "τ"). Θα υπάρξει ενημέρωση. Επιστρέφοντας στο θέμα, η ουσία του προβλήματος είναι (για εμένα) ότι το απορρυπαντικό για τα πιάτα δύσκολα φεύγει αφού η ποσότητα (για ένα glencairn) είναι τεράστια. 

Υπάρχουν όμως φορές που δεν μπορείς να το αποφύγεις (κραγιόν από κοπέλα κλπ κλπ). Εκεί, όπως γράφω, πάντα πριν τα tastings τα πλένω πάλι με νεράκι και καλό σκούπισμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, gpeskos said:

το υγρό πιάτων (μαζί με το μαλακτικό ρούχων) είναι ότι πιο ανθυγιεινό υπάρχει μέσα σ'ένα σπίτι

Για τα μαλακτικά το έχω ακούσει κι εγώ, τώρα για το υγρό πιάτων δεν ξέρω....ίσως να παίζει ρόλο και η μάρκα, ο τύπος (άν έχει άρωμα, τι είδους άρωμα κλπ). Σίγουρα θα θέλει πολύ καλό ξέπλυμα.

Συνήθως τα βάζω για πλύσιμο μαζί με τα υπόλοιπα ποτήρια, πιάτα και μαχαιροπήρουνα στο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Celtic said:

Για τα μαλακτικά το έχω ακούσει κι εγώ, τώρα για το υγρό πιάτων δεν ξέρω...

τι είναι το μαλακτικό πιάτων ρε παιδιά; εγώ μόνο μαλλιών ξέρω, τι ξέρω δηλαδή...ακουστά το έχω :lol:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά, απίστευτη ανταπόκριση και αμεσότητα στις απαντήσεις!! Το'χα παρατηρήσει κι άλλη φορά. Πραγματικά είστε φοβεροί!

 

Υ.Γ. χθες το βράδυ, εκεί που πήγα να πλύνω το ποτήρι.... μου γλίστρησε από τα χέρια και έσπασε...🥴

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gpeskos said:

Πραγματικά, απίστευτη ανταπόκριση και αμεσότητα στις απαντήσεις!! Το'χα παρατηρήσει κι άλλη φορά. Πραγματικά είστε φοβεροί!

Υ.Γ. χθες το βράδυ, εκεί που πήγα να πλύνω το ποτήρι.... μου γλίστρησε από τα χέρια και έσπασε...🥴

Με τόσο μαλακτικό που έβαλες, λογικό! (ελπίζω να μην ήταν κάποιο σημαντικό για σένα ποτήρι). Φαντάσου εγώ αναγκάστηκα να ξαναπάω στο Islay γιατί μου έσπασε στο πλύσιμο το Laddie glencairn μου (για κανέναν άλλο λόγο δεν θα ξαναπήγαινα εκεί 😂 )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 4 months later...

Μονο εγω τα βλεπω ως κιτσατα και φουλ παλιομοδιτικα (τα χρωματα μου θυμιζουν αβιαστα χριστουγεννιατικες μπαλλες) ή η αισθητικη μου υποβιβαζεται γοργοσυρτα - συν το γηρας-  σε ξεπερασμενη και αναχρονιστικη ?  :huh:  Τα δε σχολια τυπου " It has also been designed to be enhance the blind tasting experience, by disguising the colour of the whisky inside the glass" μοναχα θυμηδια και χαιρεκακη αποστροφη μου προκαλουν. :whistle3:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sir mihas said:

Μονο εγω τα βλεπω ως κιτσατα και φουλ παλιομοδιτικα (τα χρωματα μου θυμιζουν αβιαστα χριστουγεννιατικες μπαλλες) ή η αισθητικη μου υποβιβαζεται γοργοσυρτα - συν το γηρας-  σε ξεπερασμενη και αναχρονιστικη ?  :huh:  Τα δε σχολια τυπου " It has also been designed to be enhance the blind tasting experience, by disguising the colour of the whisky inside the glass" μοναχα θυμηδια και χαιρεκακη αποστροφη μου προκαλουν. :whistle3:

Πράγματι, το μπλέ και το μαύρο είναι οκ, αλλά μέχρι εκεί, τα υπόλοιπα δεν έχουν γούστο...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sir mihas said:

Μονο εγω τα βλεπω ως κιτσατα και φουλ παλιομοδιτικα (τα χρωματα μου θυμιζουν αβιαστα χριστουγεννιατικες μπαλλες) ή η αισθητικη μου υποβιβαζεται γοργοσυρτα - συν το γηρας-  σε ξεπερασμενη και αναχρονιστικη ?  :huh:  Τα δε σχολια τυπου " It has also been designed to be enhance the blind tasting experience, by disguising the colour of the whisky inside the glass" μοναχα θυμηδια και χαιρεκακη αποστροφη μου προκαλουν. :whistle3:

Πάει, γέρασε κι ο sir, o κάποτε βασιλιάς της open-minded κουλτούρας και αισθητικής.......

ΥΓ Ενώ εγώ, ο δήθεν κλασσικούρας, purist και συντηρητικός, βλέπω γουστόζικο το πρασινούλι.....

....πως αλλάζουν οι καιροί

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Celtic said:

Ενώ εγώ, ο δήθεν κλασσικούρας, purist και συντηρητικός, βλέπω γουστόζικο το πρασινούλι.....

αν είχε κι ένα τριφύλλι πάνω θα το είχες παραγγείλει ήδη :biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
14 hours ago, DMTK said:

Απολαμβάνοντας malts και blends με θέα το Έβερεστ.... (χωρίς σχόλια)

https://esquire.com.gr/poto/pota/12862/isos-to-whisky-glass-tis-xronias?amp=true

Στα 500γρ+ κάνεις και γυμναστική ταυτόχρονα 😄 τι άλλο θα ανακαλύψουν οι άτιμοι 😋😄😝

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 7 months later...
  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...