Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Monkey Shoulder, NAS, 40%


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για monkey shoulder whisky 2009

μολις ηρθε και το δευτερο μπουκαλακι,δεν χασαμε την ευκαιρια.

σφαξιμο αμεσο για δοκιμη.

μια τριλογια αποστακτηριων εχει δημιουργησει αυτο το triple malt οπως

αλλωστε αναγραφεται και στη φιαλη.

ωραια ετικετουλα που τη χαζευα μεχρι 2 το πρωι,τρια συμπαθητικα μαιμουδακια

σκαρφαλωνουν προς το λαιμο του μπουκαλιου,πολυ εξυπνο!!!!

διχρωμια, πορτοκαλοκοκκινο υγρο μεσα στη φιαλη.

υπεροχη φρεσκια μυτη ωριμων φρουτων,πορτοκαλια,νερατζια,μηλα,κερασια.

μελι,και λουλουδια του αγρου.πολυ δροσερο.!!!! :o

στο στομα ελαφρα τα φρουτα χαριζουν τις νοτες τους,δεμενα με λιγη καραμελλα,

βανιλια, λιγη σοκολατα στο τελος.χανεται πολυ γρηγορα!!!!!!!!!! <_<

και το κουφο που συμβαινει εδω ειναι το εξης... :wacko:

ενω σαν σωμα χανεται αμεσα, απο την αλλη αυξανονται σταδιακα και εντονα

οι νοτες του στη γλωσσα δινοντας μια αρκετα καλη επιγευση με διαρκεια.

μια σταγονα νερακι κανει και εδω πολυ καλη δουλιτσα, ανοιγοντας το κι αλλο, ωστε

να ελευθερωνει τα αρωματα πιο ομορφα .ετσι γινεται λιγο παραπανω βουτυρωδες

αυξανοντας καπως τη διαρκεια της γευσης. :give_rose:

καλη δουλεια !!!!!!!! :good:

Link to comment
Share on other sites

διχρωμια, πορτοκαλοκοκκινο υγρο μεσα στη φιαλη.

υπεροχη φρεσκια μυτη ωριμων φρουτων,πορτοκαλια,νερατζια,μηλα,κερασια.

μελι,και λουλουδια του αγρου.πολυ δροσερο.!!!! :o

Ξέχασες τα μανταρινάκια φίλε ;) .

Πορτοκαλοκοκκινοκανελλί θα έλεγα το χρωματάκι του :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πλακα πλακα, εχω διαβασει σε ενα παλιο W Magazine απο που βγηκε το ονομα της μαιμους, αλλα σιγα μην το θυμαμαι τωρα.... :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Rooted in whisky lore, the brand name Monkey Shoulder is inspired by, and named in honour of, the distillery malt men. These men acquire a stoop, known colloquially as ‘monkey shoulder’, from repeatedly turning the barley by hand...

The name ‘Monkey Shoulder’ comes from an injury that the malt men used to suffer - in years gone by - and the story is told on the back-label of every bottle. The challenge for Mystery was to develop the launch collaterol in a way that balances the irreverence of the name with the heritage and quality of the product. The danger was that by creating an unusual name that attracts the target audience, it could risk being perceived as a novelty item.

Monkey shoulder, is a an affliction that was common in distillery workers. Caused by the hard work in making whisky from turning malt to lugging barrels. Aptly named, out of respect for the often forgotten workers who pioneered whisky making.

The name Monkey Shoulder comes from the malt men who are among the few still to turn the malting barley by hand using a shiel, a special wooden shovel.And Monkey Shoulder was the nickname given to a temporary injury their predecessors suffered many years ago.Luckily for the new fellows, working practices have now changed so the condition no longer exists.The name is inspired by and, in honour of, their passion.

Αυτά λέει ο γούγλης...

Link to comment
Share on other sites

Χμ,ενδιαφέρον,πάντως δεν θυμάμαι να λέει στο μπουκάλι καμιά ιστορία όπως προαναφέρετε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερον,ετσι???

respect λοιπον σε ολους αυτους που με αγαπη και πονο παλευαν με

το κριθαρι του θεου.

respect και σε αυτους που τους τιμουν με αυτη την κινηση. :good:

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ένα blended malt από Kininvie / Balvenie / Glenfiddich.

Προσωπικά το έχω απολαύσει τις τελευταίες δύο εβδομάδες όπου εν γένει συμφωνώ με Tomy και ιδιαίτερα στο θέμα της επίγευσης που ενώ δείχνει μικρή, μετά έρχεται και κάθεται για ώρα(ιδιαίτερα αν πιείς και δεύτερο dram).

Θέλω να προσθέσω το έντονο γαρύφαλλο το οποίο βγάζει σε μύτη και ιδιαίτερα στόμα καθώς και τις ξεκάθαρες νότες από πικρή σοκολάτα.

Πολύ ευχάριστο και αν μπορούσα να πω ότι κάτι "κερδίζει" τη μάχη, θα έλεγα ότι έχω βρει πιο πολύ Balvenie και μάλλον το έντονο γαρύφαλλο θά προέρχεταο από Kininvie αφού στο Fiddich δεν το έχω βρει τόσο έντονο.

Τέλος τα φρούτα έρχονται σε δεύτερη φάση και εκεί είναι ξακάθαρα Fiddich.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το τιμώ συχνά αφού το βρίσκει κανεις πολύ εύκολα ακόμα και σε pub,

εμενα μου βγάζει και έντονο μέλι που είναι σίγουρα από το Kininvie

μια που μου θύμισε το Hazelwood 17yo :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως δε μου άρεσε, αυτά τα υπερβολικά έντονα αρώματα, τα γαρύφαλλα και τα σχετικά μάλλον ενοχλητικά τα βρήκα. Όπως συμβαίνει με κάποιο άρωμα σε μια γυναίκα ή άντρα. Άν βάλεις λίγο θα μυρίζεις ωραία, άν το πλακώσεις θα τραβάς επάνω σου όλα τα έντομα του ζωϊκού βασιλείου και θα απομακρύνεις από δίπλα σου τους ανθρώπους.

Έχω την εντύπωση οτι και οι άνθρωποι της Wm Grant που το δημιούργησαν και το κυκλοφόρησαν, είχαν στο μυαλό τους οτι θα αποτελεί ιδανικό ουίσκυ για συμμετοχή σε cocktails, όπως και προωθήθηκε στη Μ. Βρεταννία.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι ένα ουίσκι που απευθύνεται στους μη μυημένους

και στους νέους της γενιάς των άσπρων οινοπνευμάτων

και cocktail σαν εισαγωγή στον χώρο

Link to comment
Share on other sites

προχθές τελειώσα το δειγματάκι που είχε έρθει στα χέρια μου [ευχαριστώ ALEKOS]

στην σύντομη κριτική μου [αφού το μεγάλο μέρος του δείγματος είχε καταναλωθεί προ καιρού], να πώ οτι όντως βγάζει αυτα το γαρυφάλλο που λέτε, έχει μια περιέργη επίγευση σε όγκο/χρόνο, και είναι αρκετά καλό για την τιμή του και για το είδος του.

αν θα το αγόραζα; μπορεί, έχει ωραία φιάλη για το ράφι, και σίγουρα δεν σε χάλαει όταν το πίνεις:)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει και θα το ξαναπώ πολλές φορες Celtic έχεις ρέντα...

(πάντως θα μπορούσες να βάλεις και το "έλα γοριλάκι πηδά το μαντράκι... :lol: αλλα ποιος θα μας έσωζε από τον Sir? :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα ένα μπουκαλάκι από τον tzanis και...

Μου άρεσε πάρα πολύ! Βέβαια είμαι αρκετά νέος για να γράψω κριτική

αλλά ήταν γλυκό και ευκολόπιοτο.Θα το τιμήσω ιδιαίτερα αυτό το καλοκαίρι!

Και φυσικά με το αγαπημένο μου Balvenie αλλά και με Glenfiddich μέσα,δεν

θα μπορούσε να μην ήταν καλό!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μύτη : βανίλια, κεράσι, μέλι και γενικά γλυκά αρώματα. Το μαύρο πιπεράκι επίσης πέταξε τις πινελιές του.

Γεύση : Γλυκιά, ένα μείγμα απο βανίλια, κερασάκι και μέλι

Τελείωμα : Μικρό αλλά θαυματουργό! Εκεί που πάει να χαθεί, εμφανίζεται δυναμικά μια γλυκιά επίγευση με δείγματα βανίλιας και μελιού κυρίως, έτσι για τον τελευταίο αποχαιρετισμό.

Γενικά ένα ελαφρύ και ευκολόπιοτο ουίσκι το οποίο θα το προτείνω σε φίλους, γνώστες και μη, σαν ενα value for money whisky.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις απόλαυσα ένα dram σε μπαράκι στο Χαλάνδρι. Η επίγευσή του πράγματι μικρή αλλά το τσίμπημα του πιπεριού στο τέλος μου θύμησε λίγο το Bruichladdich 12 y.o. που τελείωσε πρίν καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...