Jump to content

Recommended Posts

Μιας και μπήκε το χαρούμενο καλοκαίρι, ας αναφερθώ σε ενα coctail με βάση το bourbon που είναι καλοκαιρινό και νομίζω οτι αποτελεί άριστη εναλλακτική για όποιον δεν θέλει να πιει σκέτο whisky.

μιλάμε για το mint julep , το οποίο έχει την μέντα να κυριαρχεί, και το bourbon απο κάτω να γαργαλά την γλώσσα.....

ορίστε και μια φωτογραφία απο το μαγαζί που το πίνω στην τρίπολη, σίγουρα κάτι που πρέπει να δοκιμάσετε αν βρεθείτε σε μαγαζί που ξέρει να φτιάχνει coctail.

02062009109.jpg

Thanks o_koulos,

φαίνεται ενδιαφέρον, πρέπει να το δοκιμάσω ;)

Φιλικά.

Η ζάχαρη με το αλκοόλ με φοβίζει. Το καλοκαιράκι θα πιώ και κανένα Gin-tonic ή Vodka-λεμονάδα (και καμιά δροσιστική ανούσια και παγωμένη stol για να θυμηθώ το παρελθόν), αλλά πάντα με "βαράνε" γρήγορα και επιστρέφω πριν την ώρα μου σπίτι.

Επίσης να παρατηρήσω το υπέροχο signature του o_koulos. Animateg gif είναι;;;

κοίτα εγώ δεν κατάλαβα κάτι υπερβολικό, αλλά γενικά τα coctail έχουν αυτη την ιδιότητα να σε στέλνουν απότομα....

όπως και να έχει έψαχνα καιρό να βρώ coctail με βάση το whisky που να μου αρέσει, και νομίζω οτι αυτό μου αρέσει, το θέμα είναι να βρίσκεις και μαγαζί που να ξέρει να στο φτιάξει, πολυτέλεια για τον ελληνική περιφέρεια που μένουμε.....

για το signature ναι, animated αλλα πρέπει να βρώ τρόπο να το βάλω στο slow...... κάτι δεν έκατσε καλα χα χα χα

για το signature ναι, animated αλλα πρέπει να βρώ τρόπο να το βάλω στο slow...... κάτι δεν έκατσε καλα χα χα χα

Έχεις δικιο, αν δω τα πουλιά σε αυτήν την ταχύτητα μετά από 3-4 Mint Julep, δεν με βλέπω καλά... :lol::lol::lol: (οι λεπτομέρειες κρίνονται χονδροειδείς και άκομψες)

Cocktail??? τι είν' αυτό??? μέχρι Whisky με Drambuie ("Rusty Nail" that is) και τριμμένο πάγο φτάνω και πολύ είναι..........Ντάξει πιο νεαρός χτύπαγα και κάνα Black Russian.

(μα καλά, είμαι ο μόνος που το καλοκαίρι τα peated μου κάθονται καλύτερα απ'ότι το Χειμώνα???????????)

Η αλήθεια είναι ότι τα καλοκαιρινά βραδάκια εξακολουθώ να πρτιμώ το ουίσκι. Κάτι μεσημέρια όμως σε κάνα παραλιακό μπαράκι το mojito μου κάθετε μια χαρά (κυρίως λόγω της μέντας ή του δυόσμου στην ελληνική του παραλλαγή) και το mint julep φαίνεται ότι είναι ένα mojito με bourbon, οπότε θα το δοκιμάσω.

Όσο για την ζάχαρη με το αλκοόλ, όντως βαράει, αλλά καλοκαίρι είναι... Ας μεθύσουμε και λίγο...

Eγω πάντως ρε cowboy o_koulos για κατι ΤΕΤΟΙΟ θα σ'έκοβα καλύτερα ;)

Ενδιαφέρον ακούγεται,εγώ το καλοκαιράκι δουλεύω μπυρίτσα,mojito και κανα ginaki πάντως.

Θα πιω βέβαια και τα whiskakia μου πόσο μάλλον σε καμιά ταράτσα φίλου :drinks: .

Θα πιω βέβαια και τα whiskakia μου πόσο μάλλον σε καμιά ταράτσα φίλου :drinks: .

Κάνεις τίποτα σήμερα το βράδυ?? :D;)

Κάνεις τίποτα σήμερα το βράδυ?? :D;)

Δουλεύω ρε γαμώτο,αύριο το απόγευμα-βράδυ σας περιμένω με tomy ( είναι η σειρά σας ;) ) και έχω πολλά θέματα από Ολλανδία για tasting και για να σας μπριζώσω λιγάκι παραθέτω :

1)Macallan 18 Dist 1978 Bot 1996 43%

2)HP 12 Cask 974 58,9% Bot 2008 only for Dutch market

3)Glenlivet 16 59,8% Dist 1991 available only at the Distillery

4)HIGHLAND PARK Cask 5820 57,6% first fill sherry G&M ΕΔΩ ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ !!!!!

5)SPRINGBANK 12 175 Anniversary 46%

Eγω πάντως ρε cowboy o_koulos για κατι ΤΕΤΟΙΟ θα σ'έκοβα καλύτερα ;)

έλεος, ούτε πιωμενη αγγλίδα στην ΙΟ δεν το πίνει αυτό...... :tongue:.

Δουλεύω ρε γαμώτο,αύριο το απόγευμα-βράδυ σας περιμένω με tomy ( είναι η σειρά σας ;) ) και έχω πολλά θέματα από Ολλανδία για tasting και για να σας μπριζώσω λιγάκι παραθέτω :

1)Macallan 18 Dist 1978 Bot 1996 43%

2)HP 12 Cask 974 58,9% Bot 2008 only for Dutch market

3)Glenlivet 16 59,8% Dist 1991 available only at the Distillery

4)HIGHLAND PARK Cask 5820 57,6% first fill sherry G&M ΕΔΩ ΠΡΟΣΚΥΝΑΩ !!!!!

5)SPRINGBANK 12 175 Anniversary 46%

Tις εκλογές σας μέσα,αύριο δουλκεύω τελικά ρε γαμώτο,εκτός αν παίζει για κανά πρωινό tasting :lol: .

βρες χρονο ρε φιλαρακι εσυ και θα το φτιαξουμε, μη στενοχωριεσαι.

εγώ το καλοκαιράκι δουλεύω μπυρίτσα,mojito και κανα ginaki πάντως.

Να σε δω κανενα βραδυ να δουλευεις ντυμενος ως μπυριτσα /mojito ,θα μου χαλασεις τη μασκαρα απο το γελιο.

Αν δουλευεις και ως gin(ek)aki το βραδυ ,τοτε,μπορει και να παρθουμε αγκαλιες :rolleyes:

Να σε δω κανενα βραδυ να δουλευεις ντυμενος ως μπυριτσα /mojito ,θα μου χαλασεις τη μασκαρα απο το γελιο.

Αν δουλευεις και ως gin(ek)aki το βραδυ ,τοτε,μπορει και να παρθουμε αγκαλιες :rolleyes:

Εσύ πρόσεξε τι λες μάγκα μου γιατί θα το ξεσκίσω το ρυζόχαρτο σου :lol::lol::lol: .

Συμφωνώ άπλυτος τα coctail θέλουν τέχνη και το mojito από τα αγαπημένα μου (άσε που μου θυμίζει τη κουβα :rolleyes: )

και δυστυχώς όπως λέει και o_koulos στην περιφέρεια δύσκολα :(

γιάυτό και εγώ καλοκαιράκι αναλώνομε με cutty και soda very refreshing :yahoo::drinks:

Αλλα θα δοκιμάσω mint julep με την πρώτη ευκαιρία το σε ένα γαμάτο cocktail bar που ξέρω εδώ στο λονδίνο...

Συμφωνώ άπλυτος

Θελουμε ξεκαθαρα λογια στο site :tongue:

Sir, με εκπλήσσεις!!!! :huh::huh:

Αφού όλοι ξέρουμε ότι σού αρέσουν ιδιαιτέρως, οι.......βρωμίτσες!!!! :):D:lol::tongue:

Sir, με εκπλήσσεις!!!! :huh::huh:

Αφού όλοι ξέρουμε ότι σού αρέσουν ιδιαιτέρως, οι.......βρωμίτσες!!!! :):D:lol::tongue:

Κατι μου θυμισες αλλα τι? :rolleyes::cool::D

15 hours ago, DMTK said:

Ανάσταση μετά από 10 χρόνια του νήματος που είχε ανοίξει ο @o_koulos...:punk: 

Άργησες ρε φίλε 10 μέρες ??

• Haha 1