Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ουίσκι και οικολογία


Recommended Posts

Με αφορμή το παρακάτω άρθρο είπα να ανοίξω αυτό το θέμα σχετικά με το Ουίσκι και την οικολογία.

Δυο έννοιες κατά εμέ άρρηκτα συνδεδεμένες ειδικά στην εποχή μας με τον ouisko τουρισμό και το πανέμορφο Σκοτσέζικο τοπίο

Αναμένω τις απόψεις σας.

UK: William Grant & Sons joins fight against wind farm

15 July 2009| Source: just-drinks.com editorial team

William Grant & Sons' Glenfiddich distillery in Dufftown was the host for a major public meeting in Moray last night (14 July), against plans to site a wind farm in the heart of the whisky trail.

A 59-turbine wind farm is planned for the Glenfiddich estate, owned by London financier Christopher Morran.

Local campaigners, led by a campaign group called SOS Moray, believe the farm will put people off visiting the area if the application is successful and will have a detrimental effect on jobs in an area dependent on tourism.

Spokesperson for SOS Moray Robert McHugh told just-drinks today (15 July) he felt it was ?unfair? that Moray Council would not be hearing from objectors on the planning application.

?Give us a chance to put forward a proper argument in a proper way and not just having to resort to letters and meetings. This is a huge development in a very significant area and if it goes ahead it will have consequential effects from many years to come.?

Amongst those believed to have attended last night's meeting were Glenfiddich distillery owners William Grant & Sons, Walkers Shortbread of Aberlour and the Grant’s of Glenfarclas whisky.

McHugh said Grant Gordon, of William Grant & Sons, would be strongly supporting calls for a public inquiry into the wind farm proposal.

?Essentially, local businesses could lose in the region of GBP1.6m a year," McHugh said.

?It is a year round tourist destination ? the majority of people who answered a survey asking what their main reason were for visiting the area said scenery. A significant number said they wouldn’t return if windfarm appeared.?

A spokesperson for William Grant & Sons said the comany supports the campaign and that the wind farm proposals would "damage the beauty of the local environment".

However, the company said it is a supporter of renewable energy.

"We are investing significantly in energy management and reduction across our distillation operations in Dufftown, Banffshire; Girvan, Ayrshire and at its Customer Service Centre in Lanarkshire and has made significant improvements in recent years."

The final say on the wind farm will lie with the Scottish Government and a decision is expected to be made before the end of the year.

Link to comment
Share on other sites

ολοι ξερουμε οτι η εξοικονομηση ενεργειας με την κατασκευη αιολικων παρκων

η ηλιακης ενεργειας συσσωρευτες δημιουργουν τεραστια οφελη για τον κοσμο ,

και μικροτερη επιβαρυνση για τον πλανητη σε ρυπους.

δεν παυουν ομως τετοιες πρωτοβουλιες να δημιουργουν θεματα κοινωνικα.

παρα πολλα τα παραδειγματα αντιδρασεων και στο εξωτερικο αλλα και στη μικρη χωρα μας.

σιγουρα και εγω εαν επισκευθω τη σκωτια θελω να παω στο ταδε αποστακτηριο ,διπλα σε πανεμορφα λιβαδια,

το κριθαρι να χορευει με τη βοηθεια του δροσερου αερα,να ριχνω την ματια μου στον οριζοντα και να περιμενω να εμφανιστουν σκοτσεζοι μαχητες υπο την συνοδεια γκαιντας και,και,και,........

χωρις να μου χαλαν την εικονα τεραστιοι ελικοφοροι γιγαντες που κινουντα αργα και σταθερα για το κοινο η ιδιωτικο οφελος αντιστοιχα.

δυστυχως θα πρεπει κατα την αποψη μου να επιλεξουν το συμφερον του πλανητη και της φυσης.

ΑΛΛΑ προσπαθωντας πρωτα να βρουν καποια αλλη θεση ,λιγο πιο μακρυα για την εγκατασταση των μεταλλικων φτερωτων γιγαντων.

(ας λαβουν υποφη ολους τους παραγοντες και τις δυνατοτητες αξιοποιησης ως προς το χωρο εγκαταστασης των.

ελπιζω οι ντοπιοι να μην δουν τους γιγαντες αυτους οπως ο Δον Κιχωτης τους ανεμομυλους ........... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που θα κονταροχτυπηθούμε για τις οικο-λο-γικές ανγσυχίες των Άγγλων, Σκωτσέζων κλπ.

Προσωπικά αυτό ποθ με ανησυχεί είναι ότι προς το παρόν στην Ελλαδίτσα μας δεν έχουμε ούτε whisky, ούτε οικολογική συνείδηση ούτε οποιουδήποτε είδους υποδομή.

Αντίθετα έχουμε ένα μ%$@κα πρόεδρο στην ΔΕΗ που επιμένει στην κάυση λιγνίτη, άνθρακα κλπ για την παραγωγή ενέργειας και που είναι ανήμπορος (όπως και όλα τα μοσχάρια που ήταν Διοικητές στην ΔΕΗ) να μας εξηγήσει που ακριβώς έχουν τοποθοθετηθεί τα λεφτά από τα τιμιλόγια, τις αυξήσεις κλπ κλπ τόσα χρόνια.

Να μας πει γενικά κάποιος αρμόδιος τι ακριβώς έχει γίνει γιατί εγώ τόσα χρόνια θυμάμαι Λαύριο, Πτολεμαϊδα, Ρόδο κλπ τα ίδια ακριβώς.

Ας λύσουμε τα βασικά και μετά ας πάμε στα πιο σύνθετα όπως πχ. πως είναι δυνατόν να έχουμε Κυκλάδες και Ικάριο αλλά όχι Αιολική και ενέργεια κυμμάτων θάλασσας (τι είπα τώρα!!!).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές απαντήσεις και οι δυο. Ο Mallios είπε τη μεγάλη αλήθεια, την αυταπόδεικτη, αλλά στην Ελλάδα ο σχεδιασμός μας είναι σαν τη μνήμη του χρυσόψαρου: Για τα επόμενα πέντε δευτερόλεπτα.

Όσο για το θέμα της εγκατάστασης της ανεμογεννήτριας, και παίρνοντας υπόψη ότι συμφωνώ με την ανάγκη για ΑΠΕ, πιστεύω ότι καμια φορά πίσω από την (σίγουρα ευκταία) δημιουργία τέτοιων υποδομών οχυρώνονται οικονομικά συμφέροντα. Σε μια βιομηχανία όπως των αποστακτηρίων, που έχουν κάνει τούμπες τα τελευταία χρόνια για να οικοδομήσουν οικολογική συμπεριφορά, πρέπει να τη χτυπήσεις για να βάλεις μια ανεμογεννήτρια στην καρδιά της; Είναι τόσο μεγάλα τα ωφέλη; Δεν γίνεται να τοποθετηθεί κάπου που ναι μεν θα έχει ίσως μεγαλύτερο κόστος αλλά δεν θα ακυρώνει και ένα σημαντικότατο πολιτιστικό ουσιαστικά αξιοθέατο;

Σίγουρα απαιτεί συζήτηση. Αν πάλι τα ωφέλη είναι πραγματικά τεράστια, ας τοποθετηθεί. Αν αν όμως απλώς ένας επενδυτής θα πουλάει ρεύμα στο Σκωτσέζικο κράτος, τότε ίσως να μην αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα έχουμε ένα μ%$@κα πρόεδρο στην ΔΕΗ που επιμένει στην κάυση λιγνίτη, άνθρακα κλπ για την παραγωγή ενέργειας και που είναι ανήμπορος (όπως και όλα τα μοσχάρια που ήταν Διοικητές στην ΔΕΗ) να μας εξηγήσει που ακριβώς έχουν τοποθοθετηθεί τα λεφτά από τα τιμιλόγια, τις αυξήσεις κλπ κλπ τόσα χρόνια.

Να μας πει γενικά κάποιος αρμόδιος τι ακριβώς έχει γίνει γιατί εγώ τόσα χρόνια θυμάμαι Λαύριο, Πτολεμαϊδα, Ρόδο κλπ τα ίδια ακριβώς.

Ας λύσουμε τα βασικά και μετά ας πάμε στα πιο σύνθετα όπως πχ. πως είναι δυνατόν να έχουμε Κυκλάδες και Ικάριο αλλά όχι Αιολική και ενέργεια κυμμάτων θάλασσας (τι είπα τώρα!!!).

Παιδες,για τον μουσακα :tongue: προεδρο δεν μπορω να μιλησω καθοτι η γνωμη μου ειναι υποκειμενικη,για τα υπολοιπα ομως και εχοντας γνωση εκ των εσω, μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα...Κοντολογης,διοτι το θεμα ειναι μεγαλο αναφερω τα εξης : η χρηση λιγνιτη και ανθρακα προκρινεται και απο τους συνδικαλιστες της ΔΕΗ για αρκετους λογους (οικονομικοι,κοινωνικοι,εθνικοι κ.λ.π.),τα λεφτα απο τις αυξησεις (τα τιμολογια ειναι 'χαμενα χρηματα" για την ΔΕΗ) χρησιμοποιηθηκαν περισυ στο μεγαλυτερο μερος τους για την αγορα δικαιωματων ρυπανσης και στην αγορα πετρελαιου που ειχε φτασει και τα 140$ το βαρελι

Η ενεργεια κυματων θαλασσας απαιτει συγκεκριμενες συνθηκες που δεν απαντωνται ευκολα σε περιοχες οπως το Αιγαιο ( χρειαζονται ανοιχτες θαλασσες,μεγαλοι/συνεχεις κυματισμοι κ.λ.π.)

Η αιολικη ενεργεια εχει ως κυριο μειονεκτημα την ελλειψη σταθερης παροχης στο δικτυο,την ασταθεια στην παραγωγη,την πληρη εξαρτηση απο τους καιρικους παραγοντες που δεν επιτρεπουν ουσιαστικα την αξιοπιστη εκμεταλλευση της (π.χ. γνωριζετε οτι αν φυσηξει ανεμος περα απο καποιο οριο ,οι ανεμογεννητριες υποχρεωνονται σε παυση λειτουργιας?)

Στον χρονικο οριζοντα μεχρι περιπου το 2050,οι αρμοδιοι συμφωνουν (ΔΕΗ,ΤΕΕ,τοπικοι παραγοντες,Μετσοβειο) οτι οι καλυτερες λυσεις βρισκονται στην χρηση μιγματος καυσιμου (λιθανθρακα,λιγνιτη,φυσικο αεριο,πετρελαιο) με παραλληλες σοβαρες επενδυσεις σε ηλιακη-αιολικη ενεργεια.

Επισης να γνωριζετε οτι τα πραγματα οδηγουνται σε κατι που κανεις δεν παραδεχεται,ολοι το απορριπτουν και (δημοσια ;) ) δεν το συζητουν...Πυρηνικη ενεργεια ...

Link to comment
Share on other sites

Sir μάλλον επηρεάζεσαι απο το γεγονός ότι δουλεύειες στην ΔΕΗ.

Το ότι την χρήση λιγνίτη κλπ την προκρίνουν και οι συνδικαλιστές...μόνο ανησυχία μπορεί να μου φέρει.Επίσης το οτι μετά από κάποια μποφόρ παύει η λειτουργία της ανεμογεννήτριας, φυσικά και το ξέρουμε και φυσικά δεν αποτελεί επιχείρημα για την μη ύπαρξή τους. Επίσης σχετικά με την μη συνεχή ύπαρξη δυνατού ανέμου κλπ σταθερών φυσικών φαινομένων, και αυτό αποτελεί επιχείρημα χωρίς βάση γιατί μιλάμε για ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ μορφές ενέργειες και όχι πρωτεύσουσες μορφές.

Σχετικά με την αφορά δικαιωμάτων ρίπων, μάλλον από βιασύνη το έγραψες. Έχουμε κατηγορηθεί από την ΟΝΕ και έχουμε σαν χώρα φάει τρελά πρόστιμα επειδή ακριβώς δεν κάναμε τίποτα τόσα χρόνια και προκειμένου να πάρουμε παράταση για την ανάπτυξη έργων υποδομής αναγκαστήκαμε κυριολεκτικά να αγοράσουμε τόσο υψηλά δικαιώματα ρύπων (μαζί με άλλες χώρες).

Όταν μιλάμε για έργα υποδομής μιλάμε για βασικά και απλά πράγματα τα οποία δεν θα επιτρέπουν κάθε καλοκαίρι (πχ) να έχουμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ (ΝΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ) διακοπή από 2 λεπτά έως 40 στο ρεύμα (και καμιά φορά και 2-3 φορές την ημέρα) στην ακριτική......Ηλιούπολη.

Η ενέργεια κυμμάτων απαιτεί συνεχή και ρυθμικό κυμματισμό (φυσικά και όχι στο Αιγαίο) αλλά έχουμε και Ιόνιο, και Κρητικό κλπ πελάγη με σταθερό κυμματισμό.

Σόρυ που είμαι λίγο επιθετικός με την ΔΕΗ, αλλά επειδή την έχω ζήσει από μέσα για αρκετά χρόνια, θεωρώ ότι είναι από τους πλέον κηφήνες (εκτός εναεριτών) στο Δημόσιο Τομέα. Κάτι που επιβεβαιώθηκε σε όλο του το μεγαλείο όταν έχτισα και το σπίτι μου.

Χωρίς καμία δόση υπέρβολής σε 3 γραφεία που πήγα δουλεύει μόνο ο ένας/μία στους 5.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω και επιμενω :D

Η χρηση λιγνιτη και λιθανθρακα κρινεται ως η λιγοτερο (μα αναγκαια) κακη λυση για λογους (επαναλαμβανω ) κοινωνικους ,οικονομικους,εθνικους που ο καθενας για να αναλυθει θελει απο μιση ωρα μπλα μπλα ...Σε αυτο συμφωνουν το συνολο των φορεων (ΔΕΗ,Πολυτεχνειο,ΤΕΕ,τοπικοι παραγοντες) .Εχει εξεταστει το θεμα διεξοδικα και υπαρχει καθολικη αποδοχη (σπανιο για Ελλαδα) .Η αγορα δικαιωματων ρυπανσης απορροφα μεγαλο μερος των αυξησεων και ,οπως σωστα παρατηρεις ,θα επρεπε τα χρηματα αυτα να δινονται οχι για τα προστιμα αλλα για τη βελτιωση των ορων περιβαλλοντικης προστασιας και υποδομων της ΔΕΗ.Εδω ομως μπαινει το αλλο μεγαλο θεμα,οτι η ΔΕΗ αποκοπτεται απο τους διαγωνισμους και μπαινουνε αυστηροι οροι και προυποθεσεις σε ολα της τα σχεδια βασει των οδηγιων της ΕΕ για την απελευθερωση της ενεργειας.

Συμφωνουμε,η αιολικη ενεργεια ειναι εναλλακτικη και οχι βασικη,δεν μπορεις να στηριχτεις και να επενδυσεις πανω της αν πρωτα δεν εχεις εξασφαλισει την ενεργειακη σου επαρκεια για μεγαλο χρονικο διαστημα .

Η ενεργεια κυματων εχει την μεγιστη αξιοποιηση και εφαρμογη της σε ωκεανους και περιοχες με παλιρροικα φαινομενα.Καλα τα Ιονια και τα Λιβυκα αλλα δεν αρκουν (αποδειξη οτι το συνολο της παραγωγης τετοιας μορφης ενεργειας γινεται σε Ιαπωνια,Ηπα,Πορτογαλια,Σκωτια κ.λ.π.)

Και οι εναεριτες και οι υπογειτες και οι δυτες και οι τεχνικοι εργοστασιων ειναι αξιοι του μισθου τους ,τη φυση της δουλειας τους δεν την ευχομαι ουτε στον εχθρο μου.

Την εχεις ζησει απο μεσα την ΔΕΗ πως? (απο την απαντηση σου κρεμεται αν θα σου ερθει λογαριασμος 3.000 ευρω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνεχίσω γιατί με απειλείς απροκάλυπτα.

Σχετικά με τις μελέτες του Πανεπιστημίου και του ΤΕΕ......ας μην ασχοληθούμε σοβαρά.

Ότι πληρώσεις παίρνεις στην ελέυθερη αγορά.

Σχετικά με την ΔΕΗ...έχω πολλούς γνωστούς (ας μείνουμε εκεί) αλλά δυστυψώς έχω και ίδια εμπειρία λόγω οικοδομής.

Πολύ απλά, σου έυχομαι να μην χτίσεις σύντομα και αν το κάνεις να χρησιμοποιήσεις τις γνωριμίες σου στις συναλλαγές με την ΔΕΗ.

Προσωπικά έυχομαι να μπουν και οι ιδιώτες στην ενέργεια ώστε να έχουμε βελτίωση ανάλογη με τον ΟΤΕ.

Φιλιά και ελπίζω να μην έρθει μεγάλος λογαριασμός....(έχω και κάτι φίλους βαρυποινίτες... :tongue::D

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συμφωνήσω με τον Sir, άλλωστε όποιος είναι μέσα στα πράγματα, τα γνωρίζει καλύτερα. Βέβαια δεν θα ήθελα να ζούσα κοντά σε κάποιο μεγάλο εργαστάσιο της ΔΕΗ (Πτολεμαϊδα, Μεγαλόπολη κλπ) και επίσης άντε ας πούμε οτι κατανοώ την ξεφτίλα τιμή του ρεύματος για εταιρίες που ειδάλως δεν θα έχτιζαν εργοστάσιο στην Ελλάδα και προσφέρουν εργασία σε μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας (Pechiney-Αλουμίνιο Ελλάδος), δεν κατανοώ όμως πως γίνεται να πουλάς ρεύμα με Χ τιμή σε μια εταιρία (ΜΕΤΚΑ-Μυτιληναίος αν θυμάμαι καλά) και μετά να το αγοράζεις από αυτήν σε τιμή 2Χ !!! Μιλάμε για σκάνδαλο ολκής.

Πάντως οφείλω να ομολογήσω οτι τα τιμολόγια των νοικοκυριών είναι τα πιο χαμηλά στην Ευρώπη (άσε που το 30-40% είναι για την ΕΡΤ, Δήμο κλπ), και σε αντίθεση με τον Mallio δεν εύχομαι ποτέ να περάσει η ΔΕΗ στον ιδιωτικό τομέα.

Όσο για την πυρηνική ενέργεια, δεν είναι μυστικό, ο ίδιος ο Σουφλιάς το είχε δηλώσει ξεκάθαρα, ονομάζοντας την ως την πιο "πράσινη-οικολογική" μορφή ενέργειας και πράγματι έτσι είναι αντικειμενικά, ΑΛΛΑ είναι ασύμφορη οικονομικά και εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο σε περίπτωση ατυχήματος με δραματικές συνέπειες, εξ ου και οι -σωστές κατ' εμέ- αντιδράσεις (και δεν μιλάω για τους γνωστούς δήθεν "οικολόγους") αλλά για το ίδιο το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ πλήρως με τον Sir (in Sir we trust).

Και έχοντας δει από κοντά πυρηνικά εργοστάσια στο εξωτερικό είμαι 100% υπέρ και της πυρηνικής ενέργειας. Τα σύγχρονα πυρηνικά εργοστάσια είναι πολύ πιο ασφαλή από οτιδήποτε άλλο μπορείτε να σκεφτείτε (και ναι, αντέχουν και σε ισχυρότατους σεισμούς). Για να μην πω βέβαια ότι η μοναδική ρύπανση με την οποία επιβαρύνουν το περιβάλλον είναι άφθονο ζεστό νεράκι (τα νοσοκομεία αντίθετα αφήνουν πάρα πολλά ραδιενεργά απορρίματα).

Θα συμφωνήσω όμως και με τον mallios στο θέμα των συχνών διακοπών ρεύματος. Είμαι κι εγώ παθών καθώς στην Άνω Γλυφάδα όντως έχουμε συχνότατες διακοπές ρεύματος, κάτι που δεν μου έχει τύχει ποτέ σε καμία άλλη Ευρωπαϊκή χώρα.

Κάτι άλλο που χρεώνω στη ΔΕΗ είναι ότι επιτρέπει (έστω και μέσω νόμου του Κράτους) την είσπραξη των Δημοτικών Τελών, του χαρατσίου ΕΡΤ κλπ εντός των λογαριασμών ρεύματος. Το θεωρώ απαράδεκτο αν εγώ π.χ. δεν θέλω να πληρώσω το Δήμο να μου κόβει το ρεύμα η ΔΕΗ. Είναι απαράδεκτος εκβιασμός και από μόνος του είναι λόγος για την πλήρη ιδιωτικοποίησή της οπότε και θα σταματήσει να συμβαίνει (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς τα πυρηνικά εργοστάσια έχουν πολλά μειονεκτήματα. Το 'αφθονο ζεστό νεράκι' είναι πρόβλημα (ονομάζεται θερμική μόλυνση στη βιβλιογραφία, δεν είναι λίγο να πεθαίνει ένα ποτάμι ολόκληρο επειδή τα νερά από 20 πήγαν στους 8O βαθμούς) αλλά είναι το μικρότερο. Τα πυρηνικά κατάλοιπα της σχάσης δεν έχει βρεθεί τρόπος ακόμη να αποθηκεύονται ασφαλώς και οι προηγούμενες τεχνικές (ταφή, ρίψη στη θάλασσα σε μολύβδινα δοχεία) έχουν αποδειχτεί αναξιόπιστες (μόλυνση του υδροφόρου ορίζοντα κτλ κτλ). Υπήρχε ένα ωραίο άρθρο στο Scientific american πριν κάποια χρόνια για το ζήτημα. Το ότι δεν το ακούμε συχνά οφείλειται στο γεγονός ότι οι αντίστοιχοι 'χώροι' νοικιάζονται συνήθως σε χώρες όπως η Αιθιοπία... Τέλος, το πυρηνικό εργοστάσιο μετά το πέρας της ζωής του πρέπει να διαλυθεί με ρομποτικά μέσα, λύση πανάκριβη που καμία χώρα δεν σηκώνει εύκολα. Η Γαλλία και η Αμερική με ματσακωνιές και κόλπα προσπαθούν να αντιπαρέλθουν του προβλήματος καθώς σε λίγο ( σε κάποιες δεκαετίες) οι αντιδραστήρες θα θέλουν κλείσιμο.

Και αυτά χωρίς να πούμε για θέματα ασφάλειας (τι θα γίνει αν ρίξω μια ρουκέτα στον αντιδραστήρα; Όχι έκρηξη σίγουρα αλλά διαρροή βαρβάτη)

Τώρα για το λιγνίτη κτλ κτλ, ναι είναι οικονομικά και πολιτικά η πιο συμφέρουσα λύση. Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να πληρώνουμε πάντα υπέρογκα πρόστιμα για χάρη της ενεργειακής αυτονομίας μας. Και η χώρα έχει το καλύτερο ηλιακό δυναμικό της περιοχής, όπως και πολύ καλό αιολικό δυναμικό. Το ότι όπως γίνεται σημερα δεν έχει βάση η πολιτική, αυτό συζητάμε, μια που απαιτεί μακρόχρονη σχεδίαση και πλάνο.

Και φυσικά είναι και το γεγονός ότι κατα κεφαλής ξοδεύουμε περισσότερα για θέρμανση από τη Σουηδία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που χρεώνω στη ΔΕΗ είναι ότι επιτρέπει (έστω και μέσω νόμου του Κράτους) την είσπραξη των Δημοτικών Τελών, του χαρατσίου ΕΡΤ κλπ εντός των λογαριασμών ρεύματος. Το θεωρώ απαράδεκτο αν εγώ π.χ. δεν θέλω να πληρώσω το Δήμο να μου κόβει το ρεύμα η ΔΕΗ. Είναι απαράδεκτος εκβιασμός και από μόνος του είναι λόγος για την πλήρη ιδιωτικοποίησή της οπότε και θα σταματήσει να συμβαίνει (ελπίζω).

Η ΔΕΗ υποχρεωνεται βασει νομων να συμπεριλαμβανει στους λογαριασμους της τα δημοτικα τελη κ.λ.π. Παρα το οτι -και παλι με πρωτοβουλια της ΔΕΗ- απεικονιζονται πλεον σε διαφορετικα φυλλα τα χρηματα που εισπραττει η εταιρεια και τα ποσα που εισπραττει για λογαριασμο των δημων κ.λ.π.,μεγαλο μερος του κοινωνικου συνολου αδυνατει να καταλαβει την διαφορα και αγανακτει και διαπληκτιζεται π.χ.με τους ταμιες για το ακριβο ρευμα οταν σε λογαριασμο 200 ευρω η ΔΕΗ δεν εισπραττει ουτε τα μισα !!!

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και αναφέραμε τη Σουηδία...

Γεωθερμική θέρμανση

Γεωθερμικά συστήματα θέρμανσης άμεσης εναλλαγής (D/X) χρησιμοποιούνται πάνω από είκοσι χρόνια στις Σκανδιναβικές χώρες και ειδικά στην Σουηδία. Είναι αποδοτικά, ασφαλή, φιλικά προς το περιβάλλον και πάρα πολύ οικονομικά.

Τα συστήματα αυτά αντλούν ενέργεια από τη γη και εκμεταλλεύονται τη θερμοκρασία του εδάφους που σε βάθος 70 εκ. είναι περίπου 7° C.

Το ψυκτικό υγρό ( R 407) κυκλοφορεί μέσα σε ειδικούς χάλκινους σωλήνες. Οι σωλήνες αυτοί απλώνονται σε χαντάκια βάθους 60 με 8 0 εκ. όπου υπάρχει διαθέσιμη ελεύθερη έκταση οικοπέδου και σε βραχώδης περιοχές σε κάθετες γεωτρήσεις. Επίσης το δίκτυο σωληνώσεων μπορεί να χρησιμοποιηθεί στον πυθμένα μιας λίμνης ή ακόμα και στη θάλασσα.

Ένα συγκρότημα συμπιεστή προκαλεί την εναλλαγή θερμότητας και ζεστό ψυκτικό υγρό που κυκλοφορεί μέσα στο χάλκινο σωλήνα περνά μέσα σε μία δεξαμενή νερού ( boiler) και το ίδιο ζεσταίνει το υπάρχον νερό. Έχοντας τώρα μια παροχή ζεστού νερού και χρησιμοποιώντας ένα κυκλοφορητή διοχετεύουμε το νερό στους ενδοδαπέδιους σωλήνες ή στα εξωτερικά σώματα.

Η όδευση των σωλήνων στα γεωθερμικά συστήματα πρέπει να γίνεται υπόγεια για να μη έχουμε απώλεια ενέργειας κατά την εισαγωγή στο σπίτι. Από έρευνες που έχουν γίνει αποδεικνύεται ότι τα γεωθερμικά συστήματα μειώνουν το κόστος ενέργειας για θέρμανση κατά μέσο όρο 30-50% σε σύγκριση με τις αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα (air conditioning).

Το σύστημα αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τα ήδη υπάρχοντα σώματα και με ενδοδαπέδιες σωληνώσεις

Σύμφωνα με μελέτες που πραγματοποιήθηκαν , τα γεωθερμικά συστήματα θέρμανσης άμεσης εναλλαγής είναι οικονομικότερα, επειδή δεν χρησιμοποιούν καύσιμα και καταναλώνουν τόση μόνο ενέργεια, όση απαιτείται για να λειτουργήσει ο συμπιεστής.

Πλεονεκτήματα του συστήματος άμεσης εναλλαγής (D/X) έναντι του γεωθερμικού συστήματος που έχει βάση το νερό.

Η διαφορά του συστήματος άμεσης εναλλαγής ( D/X ) από τα άλλα γεωθερμικά συστήματα που χρησιμοποιούν νερό είναι ότι απαιτεί μόνο μία εναλλαγή θερμότητας και το ψυκτικό υγρό ( R 407) διανέμεται μέσω των χάλκινων σωλήνων, οι οποίοι βρίσκονται σε απευθείας επαφή με την πηγή θερμότητας του εδάφους, εξασφαλίζοντας έτσι αποδοτικότερη μεταφορά θερμότητας.

Στο σύστημα με βάση το νερό η εναλλαγή γίνεται σε δύο στάδια και χρειάζεται ένα επιπλέον κυκλοφορητή νερού.Είναι ακόμη πιο οικολογικός διότι δεν χρησιμοποιεί ψυκτικό υγρό παρά νερό.

Επειδή ο χάλκινος σωλήνας που χρησιμοποιείται στο σύστημα άμεσης εναλλαγής (D/X) είναι πολύ καλύτερος αγωγός θερμότητας από τον πλαστικό σωλήνα που χρησιμοποιείται στα συστήματα με το νερό είναι το 1/3 του μήκους του πλαστικού σωλήνα και γι'αυτό το λόγο απαιτείται λιγότερη εκσκαφή.

Link to comment
Share on other sites

Και άρθρο της Ελευθεροτυπίας της 19/2/09...

Μια ολιγοήμερη παραμονή στη Στοκχόλμη αποδείχθηκε αρκετή για να δώσει απαντήσεις στο λεγόμενο ελληνικό παράδοξο, σύμφωνα με το οποίο η χώρα μας ξοδεύει περισσότερα για τη θέρμανση στον κτιριακό τομέα σε σχέση με τη βόρεια Ευρώπη, αφήνοντας πίσω χώρες με βαρύ χειμώνα, όπως η Σουηδία, η Δανία και η Γερμανία.

Η «συνταγή» είναι απλή και δοκιμασμένη. Δεν βασίζεται μόνο στην αξιοποίηση των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, την καθολική συμμετοχή των πολιτών στην ανακύκλωση, την αξιοποίηση των σκουπιδιών, αλλά συνοψίζεται στο σύνθημα: «Συνδυάστε τα πάντα. Κερδίστε περισσότερα ξοδεύοντας λιγότερα».

Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι η γεωθερμία, η ηλιακή και αιολική ενέργεια, τα βιοαέρια από τα σκουπίδια, ακόμη και τα νερά της θάλασσας, αξιοποιούνται για να κινηθούν τα λεωφορεία, να θερμανθούν ολόκληρες γειτονιές και να λειτουργήσουν χωρίς εξάρτηση από το πετρέλαιο ολόκληρα εμπορικά κέντρα, συνοικίες ακόμη και το αεροδρόμιο «Αρλάντα», το μεγαλύτερο της χώρας. Επί δεκαετίες κυβερνητικοί παράγοντες, πανεπιστημιακοί και άνθρωποι της αγοράς ένωσαν τις δυνάμεις τους, ανακάλυψαν νέους τρόπους και έστησαν αυτό που πολιτογραφήθηκε ως «σουηδικό μοντέλο», το οποίο μπορεί κάλλιστα να χωρέσει και στην Ελλάδα της οικολογικής κρίσης και των περιβαλλοντικών αδιεξόδων, δίνοντας παράλληλα τονωτική «ένεση» στη σημερινή δύσκολη οικονομική συγκυρία. Βασική προϋπόθεση, η αλλαγή νοοτροπίας...

«Ενας τόνος σκουπιδιών περιέχει 3.000 κιλοβατώρες ενέργειας», μας επισήμανε η Σεσίλια Σαρτάου από την επιτροπή εμπορίου της Σουηδίας, διευκρινίζοντας πως αυτό δεν αποτελεί ανακάλυψη, αλλά αφετηρία για να αναπτυχθούν νέες τεχνολογίες που βασίζονται στην ολιστική αντιμετώπιση των θεμάτων. Από εδώ ξεκίνησε η ιδέα που φέρει το ελληνικότατο όνομα «Symbiosis» και αφορά την πόλη της συμβίωσης, τη «SymbioCity», όπου για παράδειγμα τα αστικά λύματα εξασφαλίζουν τα απαραίτητα καύσιμα για τις συγκοινωνίες. «Το τελικό αποτέλεσμα είναι οικονομία, ασφάλεια, υγεία και καλύτερη ποιότητα ζωής», μας εξήγησε και έδωσε τη σκυτάλη στους ειδικούς για να μας ξεναγήσουν σε δοκιμασμένες λύσεις.

«Διαπιστώσαμε ότι κοντά στον βυθό το νερό της θάλασσας έχει πάντα 4 βαθμούς Κελσίου, ανεξάρτητα από τις καιρικές συνθήκες που επικρατούν στην επιφάνεια», μας εξήγησε ο Γιαν Ερίκ Νοβάσκι, που μας ξενάγησε στις εγκαταστάσεις στις οποίες αξιοποιείται το θαλασσινό νερό και στη συνέχεια με αγωγούς που καλύπτουν το 70% της επιφάνειας της πόλης εξασφαλίζει τη θέρμανση -και την ψύξη το καλοκαίρι- σε χιλιάδες νοικοκυριά και σε πολύ ενδιαφέρουσες τιμές.

Επόμενη στάση μας, το εμπορικό κέντρο Βάλινγκμπι. Περίπου 100.000 τετραγωνικά εξασφαλίζουν θέρμανση και ψύξη από το σύστημα γεωθερμίας που έχει εγκατασταθεί στον χώρο κάτω από το πάρκινγκ. Ολα γίνονται αυτόματα και ελέγχονται από μακριά, μέσω υπολογιστή, μας είπε ο Μ. Μπέας, από την εταιρεία που ειδικεύεται σε αυτόν τον τομέα και έχει στο ενεργητικό της την εφαρμογή γεωθερμικών συστημάτων για το αεροδρόμιο «Αρλάντα», το μεγαλύτερο της Στοκχόλμης. «Οταν τοποθετούσαμε τους αγωγούς για τη μεταφορά της γεωθερμίας υπήρχαν κάποιοι στις γύρω πολυκατοικίες που νόμιζαν πως ετοιμάζουμε... πυρηνικό εργοστάσιο», θυμήθηκε χαμογελώντας.

Ενα ενδιαφέρον πείραμα, πάντα στη γεωθερμία, γίνεται από το Βασιλικό Πολυτεχνείο σε επιλεγμένες πολυκατοικίες της Στοκχόλμης. «Επιλέχθηκαν για να δοκιμάσουμε νέα υλικά στις σωληνώσεις», μας λέει ο Ζοζέ Ακούνα, από το μεταπτυχιακό τμήμα της σχολής, που προσθέτει ότι ένας λόγος που επιλέχθηκε η συγκεκριμένη περίπτωση είναι το γεγονός πως διέθετε από πριν ενδοδαπέδιο σύστημα θέρμανσης. «Αρκεί η ανάπτυξη οριζόντιων αγωγών μήκους 350 μέτρων στο έδαφος για να καλυφθούν οι ανάγκες μιας μονοκατοικίας», διευκρινίζει ο Γιόχαν Μπαρτ, από την «Geotec», τη μεγαλύτερη στον συγκεκριμένο τομέα εταιρεία στις χώρες της Σκανδιναβίας και της Βαλτικής. Οι Σουηδοί όμως προτιμούν τους κατακόρυφους αγωγούς, που για τα δεδομένα της χώρας του αρκεί να φτάσουν σε βάθος 100 έως 200 μέτρα. Η αποπληρωμή του κόστους εγκατάστασης υπολογίζεται ότι επέρχεται μέσα σε οκτώ χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειμαστε ως χωρα ενα μπουρδελο ειναι πασιφανές, έχει γίνει κανόνας της σύγχρονης ιστορίας της ανθρωπότητας, θεμελιώδες αξίωμα ρε παιδί μου, πως το λένε, η Ελλάς είναι ένα μπουρδέλο, στάνταρ, πάει και τελείωσε.

Απο την άλλη όμως, δεν γουστάρω κατι ξενέρωτους λαούς που εχουν έφεση στην αυτοκτονία και που τα θυληκά τους δουλεύουν όλο το χειμώνα ως νοσοκόμες κλπ για να μαζέψουν φράγκα και να έρθουν το καλοκαίρι σε ενα Ελληνικό νησί για πάρτυ με ...ούζα ;)

Το οτι είμαστε τόσο μάγκες ως λαός είναι, εκτός από προσόν, δυστυχώς και το μεγαλύτερο μας μειονέκτημα (Celtic).

Οσο για το σύστημα γεωθερμίας που περιγράφηκε, δεν νομίζω να είναι οικονομικότερο-αποδοτικότερο-φιλικότερο κλπ από τη θέρμανση με φυσικό αέριο που εφαρμόζουμε εμείς.

Ας μη μιλήσω και για τα αυτοκίνητα-κουβάδες τους (Volvo, Saab) - πιο πολλά μαξιλάρια-αερόσακους από όλους τους καναπέδες του ΙΚΕΑ έχουν..(άλλη παπάρα εταιρία-ο πρόεδρος της και ιδρυτής λέει, δισεκατομμυριούχος βέβαια, κυκλοφορεί με ποδήλατο!!!!!)- τα ταμπλώ τους αδιάφορα σαν κόκπιτ πολιτικού αεροπλάνου. Εγώ θέλω νεύρο ρε !!!! Ας ελπίσουμε να το έχουν οι αμυντικοί τους που πήραμε στις ομάδες μας...........................

Εδώ και το ουίσκυ που βγάζουν το ονόμασαν με Σκωτσέζικο πρόθεμα ...Mak myra......έλεος!!!

Ρε σεις, σκεφτείτε το λίγο, η Παπαρίζου χαζή είναι που έμεινε Ελλάδα?? :lol:

(καλά, γουστάρω, μίλησα σαν κλασσικός Ελληνάρας)

Link to comment
Share on other sites

:rofl::rofl::rofl::rofl:

... «σουηδικό μοντέλο», το οποίο μπορεί κάλλιστα να χωρέσει και στην Ελλάδα της οικολογικής κρίσης και των περιβαλλοντικών αδιεξόδων ...

:rofl::rofl::rofl::rofl:

Πες κι άλλα τέτοια... με έφτιαξες πρωί πρωί :clapping:

Link to comment
Share on other sites

έχει γίνει κανόνας της σύγχρονης ιστορίας της ανθρωπότητας, θεμελιώδες αξίωμα ρε παιδί μου, πως το λένε, η Ελλάς είναι ένα μπουρδέλο, στάνταρ, πάει και τελείωσε.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγραψες...

Link to comment
Share on other sites

Για να κανω παλι τον απολογητη του διαβολου θα σας πω οτι :.... a) η ΔΕΗ εδω και λιγα χρονια αξιοποιει τη γεωθερμικη ενεργεια της περιοχης και -σημαντικοτατο- με την συμφωνη γνωμη των κατοικων χρησιμοποιει την τηλεθερμανση για να τροφοδοτει (σε πιλοτικο επιπεδο) καποια χωρια της Πτολεμαιδας με ζεστο νερο και θερμανση,....β)ειχε ξεκινησει στη Μηλο και στη Νισυρο προγραμματα αξιολογησης και εκμεταλλευσης των τοπικων γεωθερμικων κοιτασματων.Στη Νισυρο οι κατοικοι ξεσηκωθηκαν διοτι πιστεψαν οτι η φυσικη ομορφια του νησιου θα απειλουνταν απο τις εγκαταστασεις της ΔΕΗ,στη δε Μηλο μετα απο δυο χρονια καλυψης της ενεργειακης επαρκειας του νησιου απο γεωθερμικη παραγωγη (παλαιας τεχνολογιας ομολογουμενως) φοβηθηκαν την μετακινηση βιομηχανικων αστικων μοναδων στον τοπο τους για να εκμεταλλευτουν το φθηνο ρευμα(!!!),εκριναν οτι οι σωληνωσεις και οι "τερατουργικες" κατασκευες υποσκαπταν το τουριστικο μελλον του νησιου και αξιωσαν υπερογκα αντισταθμιστικα οφελη ή (οπως και καταφεραν) την οριστικη παυση λειτουργιας του σταθμου.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που το θέμα έχει κίνηση τόσο ενδιαφέρον και πάθος :yahoo: και οφείλω να πω ότι έμαθα αρκετά από τα μηνύματα σας. :good:

Μια απλή σημείωση Celtic νομίζω ότι είναι άδικο να λέμε ότι το Mackmyra είναι copy του σκοτσέζικου ουίσκι σίγουρα πήραν την έμπνευση τους από την κοιτίδα αλλα φτιάχνουν ουίσκι με ένα δικό τους μοναδικό Σουηδικό τρόπο και στιλ και όσο για το όνομα είναι και αυτό δικό τους και δεν έχει σχέση με την Gaelic πρόθεση Mac που σημαίνει γιος αλλα από το Mackmyra Bruk την τοποθεσία του αποστακτηρίου :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε uisgebeatha, χαβαλέ κάνω......πάντως αυτό για τα αμάξια τους το εννοούσα δηλ. αν μου χάριζαν ενα volvo θα το έδινα για μια κουκλάρα Alfa!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Όσο είναι άφθονος ο λιγνίτης στην Ελλάδα, ξεχάστε τις Α.Π.Ε. Όλα είναι θέμα κόστους. O Sir είναι πιο σχετικός. Εγώ απλά θυμάμαι πόσο εξεπλάγειν ότι άκουσα το κόστος για να αντικατασταθεί κατά 10% το λιγνιτορεύμα με Α.Π.Ε. στο δίκτυο της Δ.Ε.Η. Άσε που απαιτούσε 4-5 χρόνια μόνο για την κατασκευή δικτύου και υποδομών...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Theo. Όμως, αυτό που θα μπορούσε να γίνει (και ίσως γίνει σε κάποιο ποσοστό με την Μπιρμπιλή στο τιμόνι ;) ) είναι κάποιες τοπικές περιοχές (ειδικά κάποια νησιά) να καλύψουν αυτόνομα τις ενεργειακές τους απαιτήσεις με εφαρμογή ΑΠΕ. Για τη γεωθερμία τα λέει παραπάνω το link του Tzani, μποφόρια στο Αιγαίο έχουμε συχνά, υπάρχουν λοιπόν οι προύποθέσεις. Βέβαια υπάρχουν και οι αντίθετες απόψεις (πχ για τις ανεμογεννήτριες από την τοπική κοινωνία, για λόγους αισθητικής).

Θυμάμαι κάποτε είχα διαβάσει και ένα άρθρο, για μια πρωτότυπη μέθοδο παραγωγής ενέργειας από κύματα. Κάποια κατασκευή τύπου φλοτέρ στην ακτή, με την οποία θα κινείται ένας μεγάλος στρόφαλος που με τη σειρά του θα δίνει κίνηση σε ένα τύπο ρότορα, κάπως έτσι. Και μάλιστα την ιδέα τη συνέλαβε και την εφάρμοσε σε πειραματική κλίμακα ένας Έλληνας Καθηγητής-ερευνητής. Φυσικά δεν βρήκε ανταπόκριση από επίσημο φορέα για περαιτέρω έρευνα και ανάπτυξη - It's all Greek to me πρέπει να του είπανε.

Διάολε!! ΕΛΛΑΔΑ - πόσο σ'αγαπάω και πόσο σε μισώ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...