Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Blue Hanger, 4th edition, NAS, 45.6%


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για blue hanger 4th 45.6%

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/14815/blue-hanger-4th-limited-release

Χθες άνοιξα την 4η έκδοση του Blue Hanger των Berry Brothers. Υπέροχο. Sherry νότες, μέλια, πιπέρια. Βάζει κάτω και πατάει πάρα πάρα πολλά single malts... Ο blender είχε μεγάλα κέφια. Θα ακολουθήσει πλήρες review μετά από 3-4 ακόμα ποτηράκια...

Link to comment
Share on other sites

Χρώμα: Καφετί

Άρωμα: Cognac, ρούμι, σοκολάτα, υπερώριμα φρούτα, ξηροί καρποί, σταφίδες, αρωματικοί θάμνοι (κάτι σαν λεβάντα), σπίτική κομπόστα.

Γέυση: Πολύ εντονότερο της μύτης, υπέροχα φρούτα (υγιέστερα και εντονότερα), πιπέρια να σου καίνε τα σωθικά... Ξέρω κάποιους που θα το γουστάρουν πολύ (αυτούς που το παίζουν αντράκια με το whisky τους)

Τελείωμα: πιπέρια και ξύλο

Γενικά: Το έβλεπα αρκετό καιρό ως δώρο στους διαγωνισμούς του Whisky Magazine και μου είχε εξάψει την φαντασία. Έπειτα το είδα να βραβεύεται από το Magazine πριν μερικά χρόνια (βαρέθηκα να ψάξω τα παλιά τέυχη). Τελικά το παράγγειλα και το άνοιξα σχετικά γρήγορα (ξεπέρασα για άλλη μια φορά την FIFO ουρά των μπουκαλιών μου). Άξιζε το άτιμο πούστικο. Πολύ ωράιο whisky. Σε μια εβδομάδα η στάθμη έφτασε στο 1/4 ήδη. Το παράγουν οι Berry Bros & Rudd. Το όνομα του whisky δεν βγαίνει από κάποια μπλέ κρεμάστρα, αλλά από τον καλό πελάτη των BB&R, William Hanger, 3rd Lord Coleraine, τον 18ο αιώνα, με εμμονή στα έντονα και μπλε ρούχα. Βίτσιο που του χάρισε το παρατσούκλι "Blue Hanger". Που να'ξερε ο άνθρωπος ότι περίπου 300 χρόνια μετά θα πίναμε αυτό το τέλειο vatted whisky (το blended malt είναι σωστότερο, αλλά δεν μου βγαίνει) στο όνομα του. Η συγκεκριμένη εμφιάλωση είναι η 4η και περιέχει μόνο speysiders: Glen Elgin, Glenlivet και Mortlach, ηλικίας από 16 μέχρι 34 ετών. Είναι whiskαρος, αξίζει τα χρήματα που κοστίζει και σκίζει πολλά single malts. Θα αγοράσω την 5η έκδοση όταν (και αν) εμφιαλωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Berry Bros & Rudd είναι η πιο παλιά φίρμα-κάβα ουίσκυ και κρασιών του Λονδίνου, δημιουργοί του Cutty Sark. Aυτό που μου έκανε εντύπωση κοιτάζοντας το μπουκάλι του Blue Hanger, είναι οτι γράφει SCOTS WHISKY όπως ακριβώς η ετικέτα του Cutty παλιότερα για όσους θυμούνται (εδώ και κάποια χρόνια γράφει SCOTCH WHISKY όπως όλα τα άλλα γνωστά).

Σίγουρα ένα ουίσκυ που θα είναι πιθανή αγορά άν βρεθώ ποτέ στο μαγαζάκι τους στο Λονδίνο. (Ο UB νομίζω δούλευε εκεί παλιά?)

ΥΓ-Eρώτηση: μόνο από αυτά τα 3 που γράφεις περιέχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πραγματικά εξαίσιο ουίσκυ!!

Ευχαριστώ πολύ Theo για το δείγμα :drinks: , σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου στο σχολιασμό, αλλά ρε φίλε δεν ανέφερες καθόλου το πιο χαρακτηριστικό και σημαντικό που γεύτηκα. Ενώ στην αρχή είναι πολύ γλυκό στη γλώσσα, το γυρίζει ξαφνικά σε μια απίστευτη καπνιστή ξηρότητα που ξετρελαίνει. Σα να στήνεται μπροστά σου στα τέσσερα καλόγρια με ροζ ζαρτιέρες ξεφωνώντας "φακ μι χαρντ", ενω προηγουμένως σου κύρηττε το Ευαγγέλιο..... :rofl:

Κι όσο για το άρωμα...πωπωπωπωπωπω, σκέτο βελούδο που διεγείρει παλμικά τους οσφρητικούς νευρώνες της ρινικής κοιλότητας, τι να λέμε τώρα.

Η επιτομή του πετυχημένου vatting.

Single malt rules είπατε? Χοχοχο!

ΥΓ φίλε, εξαφανίστηκε σε χρόνο dt, στείλε αμέσως κι άλλο!!!! :dribble:

Link to comment
Share on other sites

Τα σχόλια του Celtic με έβαλαν σε πειρασμό και τώρα κάνω Live tasting.

Φοβερή μύτη ! κονιάκ , φρούτα και άλλα πολλά που αναφέρει ο Theo.

Τελικά το παράγγειλα και το άνοιξα σχετικά γρήγορα (ξεπέρασα για άλλη μια φορά την FIFO ουρά των μπουκαλιών μου). Άξιζε το άτιμο πούστικο. Πολύ ωράιο whisky. Σε μια εβδομάδα η στάθμη έφτασε στο 1/4 ήδη.

Σούπερ ευκολόπιοτο :drinks: .

Αλήθεια Theo ποιο είναι το κόστος της συγκεκριμένης εμφιάλωσης και το 45,6% προήλθε από vatting c.s. whisky ή το έφεραν στα μέτρα τους?.

Thanks φίλε Τheo για το δείγματακι !.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια Theo ποιο είναι το κόστος της συγκεκριμένης εμφιάλωσης και το 45,6% προήλθε από vatting c.s. whisky ή το έφεραν στα μέτρα τους?.

Οι BB που το παράγουν το πωλούν 58 λίρες.

Για το δεύτερο πρέπει να μας απαντήσει ο κατάσκοπος μας στο World of Whiskies που παλαιότερα εργαζόταν στους αδελφούς Berry.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Οι BB που το παράγουν το πωλούν 58 λίρες.

Για το δεύτερο πρέπει να μας απαντήσει ο κατάσκοπος μας στο World of Whiskies που παλαιότερα εργαζόταν στους αδελφούς Berry.

Το κόβουν με λίγο νεράκι στους βαθμούς που θεωρεί ο Dougie ότι το ουίσκι δείχνει καλύτερα

το σώμα και τον χαρακτήρα του.

:rolleyes: Δεν πείτε να πείτε άργησα αλλα σας απάντησα ένταξη τι είναι δυο χρονια μεταξύ φίλων :blush:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...