Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τhe Little Book of Whisky


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για the little book of whisky

Tις προάλες βολτάριζα στο κέντρο και μπήκα να ρίξω μια ματιά στο γνωστό βιβλιοπωλείο "Πολιτεία" στην Ασκληπιού, όπου και για καλή μου τύχη πέτυχα αυτό το μικρό διαμαντάκι.

Γραμμένο από τον Thierry Benitah, τον ιδιοκτήτη του La Maison Du Whisky στη Γαλλία. Λίγο μεγαλύτερο σε μέγεθος από τη γνωστή μας "Βίβλο" του Murray, αλλά πολυ λεπτό, μόλις 120 σελίδες.

120 σελιδούλες γραμμένες από έναν λάτρη του ουίσκυ, που αποτελούν ένα αλφαβητάρι με τις σημαντικότερες μάρκες, πρόσωπα, τεχνικές, είδη, ιστορικά γεγονότα, αποστακτήρια, γευσιγνωστικές παραμέτρους και γενικά οτιδήποτε αφορά το ουίσκυ από το Α ως το Ω (εεε, το Ζ δηλαδή) σε αρθράκια 1-2 παραγράφων μέχρι 1-2 σελίδων που είναι περιεκτικότατα και δίνουν το νόημα.

Ένας σχεδόν πλήρης εύχρηστος οδηγός λοιπόν σε ότι αφορά το ουίσκυ παγκοσμίως σήμερα και στο παρελθόν, διανθισμένος με πολλές φωτογραφίες, που διαβάζεται πολύ ευχάριστα παντού (στο τρένο, στο πλοίο, στο αεροπλάνο, στο λεωφορείο, στον καναπέ, στο κρεββάτι, στην τουαλέτα, σε μια καφετέρια, στο βουνό, στο σκάφος, στο μπαλκόνι, στην ταράτσα, στην κούνια, στο σχολείο, στο διάλλειμα, στο σινεμά, στο γήπεδο, στην ταβέρνα, στο στριπτιζάδικο, στο γυμναστήριο, στη φυλακή, εεε ντάξει το παράκανα λίγο :lol::lol::lol: ), από τον αρχάριο και τον connoisseur επίσης με την ίδια ευχαρίστηση.

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

περασε στα χερια μου απο το φιλο celtic,

πραγματι μια πολυ καλη δουλεια.ευκολοδιαβαστο,καθολου κουραστικο.

θα συμφωνησω με την αποψη του Celtic.......

120 σελιδούλες γραμμένες από έναν λάτρη του ουίσκυ, και που αποτελούν ένα αλφαβητάρι με τις σημαντικότερες μάρκες, πρόσωπα, τεχνικές, είδη, ιστορικά γεγονότα, αποστακτήρια, γευσιγνωστικές παραμέτρους και γενικά οτιδήποτε αφορά το ουίσκυ από το Α ως το Ω (εεε, το Ζ δηλαδή) σε αρθράκια 1-2 παραγράφων μέχρι 1-2 σελίδων που είναι περιεκτικότατα και δίνουν το νόημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

H σειρά μου να το ξεφυλλίσω.

Κέλτη ευχαριστώ θα επανέλθω με εντυπώσεις όταν το τελειώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από σήμερα, στα χέρια μου το περιβόητο βιβλιαράκι (δώρο από τον Celtic)!

:i-m_so_happy: Thanks φίλε, :i-m_so_happy: θα το απολαύσω-διαβάσω στην Τζια παρέα με MACALLAN 10 y.o.C/S!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Thanks και πάλι φίλε.

Νομίζω θα πρέπει να αρχίσω να στοκάρω και κανά βιβλιαράκι.

ps:θύμησε μου να στο φέρω στη συνάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...