Jump to content
Sign in to follow this  
Celtic

Ποιό μπουκάλι επιτέλους αδειάσατε;

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το νέο θέμα, που θα αναφερόμαστε σε αυτά τα μπουκάλια που ήρθε η στιγμή να πάρουν το δρόμο τους για την ανακύκλωση γυαλιού, καθότι άδειασαν χθες βράδυ στο σπίτι.

Είναι και μια ευκαιρία να κάνουμε μια ανασκόπηση για τις εντυπώσεις που μας άφησε συνολικά το περιεχόμενο τους.

Ξεκινάω λοιπόν. Προχθές τελείωσα το Springbank 1997, batch #2, 54.9%. Μου κράτησε πολύ καλή συντροφιά τους λίγους μήνες από τότε που ανοίχτηκε. Σκέτο δεν μπόρεσα να το πιω ποτέ (εκτός της στιγμής που το πρωτοάνοιξα), παραήταν άγριο και δυνατό. Ανάλογα με τα κέφια μου το αραίωνα λιγότερο ή περισσότερο, μαλακώνοντας το ωστε να μπορώ να το απολαύσω.

Δεμένο, με ευχάριστο έντονο άρωμα και γεύση που συνδυάζει ορεσίβια με παράκτια χαρακτηριστικά. Πολύ καλή εναλλακτική λύση άν κάποιος έχει ξεμείνει από το κλασσικό Springbank 10y.o. στο σπίτι.

Διαβάστε ΕΔΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Kοντεύω να τελειώσω το STRATHISLA 12 y.o -Chivas Brothers- το οποίο αντέχει στο χρόνο, μιας και μεσολάβησε αγρανάπαυση 40 ημερών!

'Οσο αφορά την ανακύκλωση γυαλιού, δεν θα την ενισχύσω με τα άδεια μπουκαλάκια μου!

Τα φυλάω, στο υπόγειο, με τα κουτιά τους και όχι μόνο και, στο μέλλον σκέφτομαι μήπως χρησιμοποιηθούν ως ντεκόρ-ενδεχομένως με διαφορετικού χρώματος υγρά- σε κάποιο barάκι ή όπου αλλού μού έρθει η ανάλογη έμπνευση!

Kοντεύω να τελειώσω το STRATHISLA 12 y.o -Chivas Brothers- το οποίο αντέχει στο χρόνο, μιας και μεσολάβησε αγρανάπαυση 40 ημερών!

'Οσο αφορά την ανακύκλωση γυαλιού, δεν θα την ενισχύσω με τα άδεια μπουκαλάκια μου!

Τα φυλάω, στο υπόγειο, με τα κουτιά τους και όχι μόνο και, στο μέλλον σκέφτομαι μήπως χρησιμοποιηθούν ως ντεκόρ-ενδεχομένως με διαφορετικού χρώματος υγρά- σε κάποιο barάκι ή όπου αλλού μού έρθει η ανάλογη έμπνευση!

:rolleyes::lol::lol::lol: Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται :tongue:

έχω και εγώ μεγάλη συλλογή από άδεια μπουκάλια

και λογής λογής διακοσμητικά για το ποθητό μπαράκι...

Φίλοι μου, πιστέψτε με, θα ερθει καποτε η στιγμή που θα αναγκαστείτε να κανετε επιλογή, ποιά άδεια μπουκάλια να κρατήσετε και ποιά να στείλετε ανακύκλωση. Και θα επιλέξετε να κρατήσετε μονάχα εκείνα που σημαίνουν το κάτι παραπάνω για σας (το πρώτο μου malt, εκείνο που φερνει στο νου ομορφες αναμνησεις τη μέρα που το ανοίξατε, το άλλο που ανοίξατε προς τιμήν κάποιου γεγονότος, κλπ).

Θα με θυμηθείτε........

Celtic speaking

Φίλοι μου, πιστέψτε με, θα ερθει καποτε η στιγμή που θα αναγκαστείτε να κανετε επιλογή, ποιά άδεια μπουκάλια να κρατήσετε και ποιά να στείλετε ανακύκλωση. Και θα επιλέξετε να κρατήσετε μονάχα εκείνα που σημαίνουν το κάτι παραπάνω για σας (το πρώτο μου malt, εκείνο που φερνει στο νου ομορφες αναμνησεις τη μέρα που το ανοίξατε, το άλλο που ανοίξατε προς τιμήν κάποιου γεγονότος, κλπ).

Θα με θυμηθείτε........

Celtic speaking

Συμφωνώ απολύτως, αλλά, τρέχουν στο μυαλό μου διάφορες ενδιαφέρουσες σκέψεις για extreme διακόσμηση σε malt bar!!!

Aπό φωτισμό έως.......rolleyes.gif εντοιχισμό!

:( Θα φανω ασυνηθιστα πεζος (δεν το συνηθιζω) και θα σας πω οτι δεν κραταω τιποτα (και που να τα εβαζα αλλωστε? ).

Η πλειοψηφια εχει πεταχθει/ανακυκλωθει,καποια εχουν δωθει σε γονεις/φιλους για να αποθηκευσουν λαδια-κρασια-λικερ,καποια αλλα εχουν δωθει στην αδελφη για να τα εκμεταλλευθει πολυχρηστικα και με καλλιτεχνικη αποψη (γλαστρακια,βαζακια,ντεκορ σε δεν-ξερω-και-εγω-τι).

Η πλειοψηφια εχει πεταχθει/ανακυκλωθει,καποια εχουν δωθει σε γονεις/φιλους για να αποθηκευσουν λαδια-κρασια-λικερ

και τσίπουρα.

Έχω κρατήσει 2-3 μπουκαλάκια μοναχά που μου έχουν <<μείνει>> :wub: .

Tελείωσε και το PC8 πριν 2-3 μέρες και συνειδητοποίησα πως δεν έχω γράψει ακόμα σχόλια :wacko: .

Το συγκεκριμένο αποστακτήτιο μου έχει γίνει από τα πλέον αγαπημένα μου και έχω δοκιμάσει μοναχά 4/5 O.B. εμφιαλώσεις του.

Παρά τους 60,5 βαθμούς του δεν το ήπια καμιά φορά με νεράκι.

Γιώργο αν το καλοσκεφτείς αποκλείεται να έχεις δοκιμάσει μονο 4/5 εμφιαλώσεις

από το συγκεκριμένο "αποστακτήριο" ;):lol::tongue:

Γιώργο αν το καλοσκεφτείς αποκλείεται να έχεις δοκιμάσει μονο 4/5 εμφιαλώσεις

από το συγκεκριμένο "αποστακτήριο" ;):lol::tongue:

U-B αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο αποστακτήριo έχει βγάλει μέχρι στιγμής τα παρακάτω O.B. First Cut,PC5,PC6,PC7,PC8.Από τα προηγούμενα δεν έχω δοκιμάσει μοναχά το πρώτο.

Αν πάλι κάνω λάθος δώσε φως γιατί με ενδιαφέρει και από την συλλεκτική πλευρά.

:lol: Όχι Γιώργο δεν κανεις λάθος απλώς αστειεύτηκα με την λέξη "αποστακτήριο" :tongue:

μια που όλα τα PC είναι αποστάγματα του Bruichladdich (και βεβαια μπορούν χαρακτηριστούν άλλο ουίσκι αφού ανάλογος τον τρόπο παραγωγής το κάθε αποστακτήριο μπορεί να παράγει διαφορετικά ουίσκι) Πάντως το όλο θέμα με έβαλε σε σκέψεις καταπόσο το εγχείρημα συμβαδίζει με την νέα νομοθεσία αλλα αυτό είναι μια άλλη κουβέντα...

:lol: Όχι Γιώργο δεν κανεις λάθος απλώς αστειεύτηκα με την λέξη "αποστακτήριο" :tongue:

μια που όλα τα PC είναι αποστάγματα του Bruichladdich (και βεβαια μπορούν χαρακτηριστούν άλλο ουίσκι αφού ανάλογος τον τρόπο παραγωγής το κάθε αποστακτήριο μπορεί να παράγει διαφορετικά ουίσκι) Πάντως το όλο θέμα με έβαλε σε σκέψεις καταπόσο το εγχείρημα συμβαδίζει με την νέα νομοθεσία αλλα αυτό είναι μια άλλη κουβέντα...

Έχω την εντύπωση πως φτιάχνετε ή κάποια στιγμή θα φτιαχτεί αποστακτήριο ξεχωριστό.

αδεια μπουκάλια δεν μαζεύω [εκτός απο 2-3 για άλλες χρήσεις-αποθηκευση υγρών].

τώρα για το τι άδειασε πρόσφατα, ενα glenfarclas 30yo, ενα glenfarclas 12yo το παλιο μπουκάλι, ένα lagavullin 16yo, ενα jameson και ένα jack daniels [είχαμε κόσμο και τους τα πάσαρα........:cool:]

Guys, καλό θα είναι να δίνουμε και το link στο φόρουμ, της κριτικής του μπουκαλιού που αναφέρουμε οτι αδειάσαμε, όπως έκανα στο πρώτο post.

Πιστεύω θα βοηθήσει πολύ, ειδικά τα νέα μέλη που διαβάζουν.

@koulos: ρε φίλε, γιατί μόνο Glenfarclas & Jack Daniels στο σπίτι; αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα........

Έχω την εντύπωση πως φτιάχνετε ή κάποια στιγμή θα φτιαχτεί αποστακτήριο ξεχωριστό.

Σωστά αλλα για την ώρα εξακολουθεί να είναι άλλη μετενσάρκωση του Laddie

αν και με την όλη οικονομική κρίση κανεις δεν ξέρει αν τη ευοδωθούν τα μεγαλόπνοα σχέδια :(

@koulos: ρε φίλε, γιατί μόνο Glenfarclas & Jack Daniels στο σπίτι; αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα........

αν ήμουν πντρεμένος, μπορεί και να μην το έλεγα , ο φόβος της παντόφλας, αλλά αφου δεν είμαι, πάρτο.....

αν ρωτήσεις έναν νιόπαντρο, ποια γυναίκα αγαπάς, το πιθανότερο είναι να σου πει την γυναίκα μου, άντε και την μαμά του.

έτσι και εγώ λοιπόν, σαν νέος και άπειρος στον χώρο του malt, στο σπίτι προτιμώ να έχω την γυναίκα μου [glenfarclas] και το μητρικό χάδι του jack daniels [αν και στο κάδρο τώρα πια αφού κυρίως συλλέγω JD εμφιαλώσεις, παρά πίνω]

στις μπαρότσαρκές όμως, όλο και παίζει το μάτι σε διάφορες εμφιαλώσεις , σαν του παντρεμένου.....

ΦΥΣΙΚΑ σαν μουστακαλής αρκάδας που είμαι [και όχι μυστακοφόρος "αρκούδος"] δεν έχω να σου δώσω τον λόγο το τι κάνω στο σπίτι μου, ελά και εσύ απο δώ να δείς οτι μόνο Glenfarclas θα πίνεις και εσύ...... γιατί έτσι μας αρέσει

Εμ πως δεν το λένε every day για το τίποτα :lol::lol::tongue:

μόλις σήμερα, πριν από λίγο, άδειασα το υπόλοιπο περιεχόμενο από το μπουκάλι στο ποτήρι μου του αρκετά παρεξηγημένου AΒΕRFELDY 12y.o. το περίεργο με αυτό το μπουκάλι είναι, ότι παρόλο που δεν είχα διαβάσει τα σχόλια που υπάρχουν για αυτό στο φόρουμ (δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το φόρουμ όταν το είχα ανοίξει) δεν μου άρεσε καθόλου και παρέμεινε στο ράφι για περιπτώσεις απλής κατανάλωσης. Όπως και συνέβη πρίν καμία εβδομάδα όταν ήρθαν κάποιοι φίλοι στο σπίτι να το κατεβάσουμε σχεδόν όλο αφήνοντας δύο ή τρία ποτά ακόμα στο μπουκάλι! Το επόμενο πρωινό, μετά από εκείνο το βράδυ κραιπάλης, ξύπνησα με έναν ελαφρύ πονοκέφαλο, όχι δεν ήταν Hangover, μετά την πρώτη γουλιά καφέ δεν ένιωθα κανένα πονοκέφαλο πια, όμως είπα εκείνο το "άτιμο whisky..". Το περίεργο στην ιστορία είναι ότι είπα να τελειώσω αυτό το μπουκάλι και να πιω τις τελευταίες σταγόνες που παρέμειναν, είναι αμαρτία να πετάξεις whisky ακόμα και αν πρόκειται για το AΒΕRFELDY, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.. και εκεί έγινε το περίεργο, γέμισα το ποτήρι μου όπως και απόψε πρίν μερικές μέρες και πίνοντας προσεχτικά την πρώτη γουλιά, τηρώντας επιδεκτικά την ιεροτελεστία σαν να το δοκιμάζω για πρώτη φορά, ήθελα να το γνωρίσω καλύτερα, έστω παρεξηγημένο ε δεν μπορεί είπα, αφού το whisky είναι σαν την γυναίκα, οσό άσχημη, όσο γκρινιάρα, όσο και να σε απωθεί κάποια γυναίκα, πάντα έχει κάτι μοναδικό, έχει κάτι όμορφο... το μύρισα λοιπόν, του μίλησα, το κράτησα για λίγο να μου γαργαλάει τον ουρανίσκο πριν το τελειώσω, στο σημείο αυτό ζητώ την επιείκειά σας, είμαι άπυρος σχετικά νέος στο malt και μου είναι αδύνατο να δώσω μια ικανοποιητική περιγραφή. Το άρωμά του είναι ιδιαίτερα αδύναμο, και στην γεύση μοιάζει αρκετά γλυκό με ένα γρήγορο μεν αλλά χαδιάρικο τελείωμα, κάτι ίσως σαν... λικέρ;

Εντάξει σαν whisky ακόμα περισσότερο σαν malt δεν συγκαταλέγεται στα αξιόλογα αλλά έχει μια χαρακτηριστική προσωπικότητα που εμένα με "άγγιξε" όταν πλέον έφτασε στο τελικό ποτήρι. Δεν ξέρω πόσο θα άρεσε σε εσάς, αλλά για έναν πρωτάρη, όπως εμένα, το whisky αυτό μπορεί να μου μιλήσει...

Φιλε Cheese περί ορέξεως κολοκυθόπιτα :tongue: αλίμονο αν μας άρεσαν σε όλους τα ίδια

θα ήταν ένας πολύ βαρετός κόσμος πάντως ωραία ιστορία και με happy end...

για το Aberfeldy :lol:

Ωραία περιγραφή cheese, μπράβο!

αν ρωτήσεις έναν νιόπαντρο, ποια γυναίκα αγαπάς, το πιθανότερο είναι να σου πει την γυναίκα μου, άντε και την μαμά του.

έτσι και εγώ λοιπόν, σαν νέος και άπειρος στον χώρο του malt, στο σπίτι προτιμώ να έχω την γυναίκα μου [glenfarclas] και το μητρικό χάδι του jack daniels [αν και στο κάδρο τώρα πια αφού κυρίως συλλέγω JD εμφιαλώσεις, παρά πίνω]

στις μπαρότσαρκές όμως, όλο και παίζει το μάτι σε διάφορες εμφιαλώσεις , σαν του παντρεμένου.....

Eγώ αν και παντρεμένος δεν θα κολώσω. Αφού καταρχήν δεν είσαι "νιόπαντρος", άρα δεν νομίζω να σου αρκούν οι μπαρότσαρκες. Καλοβλέπεις και τη συνάδελφο, τη γειτόνισσα, την ψιλικατζού, την φαρμακοποιό, την ταχυδρόμο, την φουρνάρισσα, την διπλανή σου στη στάση, την φίλη της γυναίκας σου, την δασκάλα του γιού σου στο σχολείο, τη μαμά του συμματηθή του, κλπ κλπ :D , τότε "ζήσε ελεύθερο πουλί - κι όχι κορόϊδο στο κλουβί (με τα Glenfarclas)" και όρμα ;)

Eπί του θέματος, το υπέροχο Redbreast 15y.o., 46% μου τελείωσε. Εχω αφήσει κανα 2 drams για όποιον θέλει να το δοκιμάσει όταν ξαναβρεθούμε.

Για λεπτομέρειες δείτε ΕΔΩ μετά τα μηνύματα για το 12άρι.

πιστός στο glenfarclas τελείωσε μια φιάλη 30άρι [everyday που λέμε......]

στο θέμα μας, σου είπα τι θα απαντήσεις στο ποια αγαπά, οχι στο τι και πώς συμπεριφέρεται συνειδήτα ή υποσεινήδητα .......... στο κάτω κάτω, αν θές κάτι απο την συλλογή μου, πέστο ξεκάθαρα, με μια ανταλλαγή για ενα sherry monster κάτι γίνεται.....λολ

SPRINGBANK 15 y.o., 46%.

Άντεξε μόλις 2 εβδομάδες!

Αντιστάθηκε σθεναρά!!biggrin.gif

Monkey Shoulder άδειασε χτες.

Dahlwinnie 15 άνοιξε πάραυτα!

ενα λαγκα-16 άδειασε, στο μαγαζί που πηγαίνω, και την θέση του πήρε ενα ταπεινό yoichi no age, το οποίο και εχει τραβήξει τις ματίες όλων, αφού όπως και να το κάνουμε έχει ετικέτα έξω απο τα στανταρς, γεματη μεγάλα γράμματα....λολ