Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τραγούδια, original και ....μεταλλαγμένα #1


Recommended Posts

6 minutes ago, DMTK said:

το μόνο The Pogues που ξέρω είναι το ιρλανδέζικο blended που πίνεται ευχάριστα....:p

να λοιπόν που έμαθες και τον λόγο ύπαρξης του, και πίστεψε με, άν γνωρίσεις καλύτερα τη μουσική των Pogues, το ουίσκυ με το όνομα τους θα το ξεχάσεις....

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Celtic said:

να λοιπόν που έμαθες και τον λόγο ύπαρξης του, και πίστεψε με, άν γνωρίσεις καλύτερα τη μουσική των Pogues, το ουίσκυ με το όνομα τους θα το ξεχάσεις....

θα αντισταθώ στον προσηλυτισμό σας 8P

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα είχα την εντύπωση οτι του John Lee Hooker ήταν το original. Μαθαίνω ακόμα κι ο ίδιος από δω μέσα.....
 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Celtic said:

Μαθαίνω ακόμα κι ο ίδιος από δω μέσα.....

που να πιάσουμε το ελληνικό ρεπερτόριο, να δεις τι έχεις να μάθεις...:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να επιλέξω μια διασκευή του αριστουργηματικού ψυχεδελικού White Rabbit, το χέρι μου έπαθε παράλυση επιλογής....βάζω δύο που μου άρεσαν αρκετά, η καθε μια με το δικό της ενδιαφέρον, υπάρχουν δεκάδες άλλες για διάφορα γούστα, όσων αρέσκονται σε μεταλλαγμένες ηχοακουστικές αναζητήσεις.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Malaguena Salerosa', ελέω Ταραντίνο το έμαθα και το λάτρεψα από τους Chingon, τώρα ανακάλυψα και την ενδιαφέρουσα εκδοχή του από τους Avenged Sevenfold

.....το έχει πει κι ο Νταλάρας......(σιγά μην το βάλω, δε μας χέζει κι αυτός......:cool: )

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

.....βελόνες και καρφίτσες.....

γραμμένο από τον Sonny Bono, πρωτοηχογραφήθηκε από την Jackie DeShannon, έγινε επιτυχία από τους Searchers, και οι περισσότεροι το μάθαμε από τους Ramones

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο το αυθεντικο και τοσο 50s (μουσικη και στιχοι): 

 

μεχρι το υποτονικο του Van Morrison, το ανουσια θορυβωδες του Marilyn Manson, το Jazzιστικο της Nina Simone και το ευρεως γνωστο των Creedence Clearwater Revival , επιλεγω αυτο της Annie Lenox για την υπεροχη του πιανο

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Ρένα said:

..............επιλεγω αυτο της Annie Lenox για την υπεροχη του πιανο

Εξαιρετική επιλογή, το έχω ακούσει κάποιες φορές στο ράδιο, μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν το έψαξα. Τώρα ξέρω...thanks

...και θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Celtic said:

Εξαιρετική επιλογή, το έχω ακούσει κάποιες φορές στο ράδιο, μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν το έψαξα. Τώρα ξέρω...thanks

...και θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω

 

Απλα ο τυπος εχει φωναρα η χροια της φωνης του ειναι ολα τα λεφτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Celtic said:

Εξαιρετική επιλογή, το έχω ακούσει κάποιες φορές στο ράδιο, μου είχε κάνει εντύπωση αλλά δεν το έψαξα. Τώρα ξέρω...thanks

...και θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω

 

Φανταστικη εκτελεση......Δεν ξερεις ποιος το ειπε καλυτερα..joe cocker... nina simon ...μου αρεσει πολυ και απο τον michael buble

Link to comment
Share on other sites

φανταστείτε τι διασκευές θα βγαίνουν απο αυτή τη κιθάρα...

Bushmills_Irish_Whiskey_Guitar.jpg

Irish whiskey Bushmills has partnered with Lowden Guitars to create an acoustic guitar made from copper and wood used to make whiskey

https://www.thespiritsbusiness.com/2018/06/bushmills-uses-copper-from-its-stills-in-acoustic-guitar/

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DMTK said:

φανταστείτε τι διασκευές θα βγαίνουν απο αυτή τη κιθάρα...

 

...μεθυσμένες...ντάξει, μαρκετινίστικα κόλπα, δεν έχουν τελειωμό...

Link to comment
Share on other sites

@DMTK πάντως ευχαριστω που μου θύμισες οτι εχω ανοιχτό μπουκάλι Bushmills 21 στο σπίτι, πήγα, έβαλα ένα ποτηράκι, και τώρα σου αφιερώνω..Ιρλανδικά κ Ελληνικά !

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Τραγούδια, original και ....μεταλλαγμένα #1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...