Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Connemara 12 y.o., 40%, OB


Recommended Posts

Σχετική εικόνα

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13380/connemara-12-year-old

χρωμα

φωτεινο χρυσο

μυτη

φρεσκα ξυνα εσπεριδοειδη με εντονοτερο χαρακτηρα γκρειπ φρουτ και κιτρο,

βανιλια,φρεσκαδα ανοιξιατικη,δροσια.

στο στομα

μπολικο πιπερακι,εντονη πικρα αγουρης φλουδας ξινων,βανιλια παλι αλλα σε μικροτερη ενταση.

σωμα μετριο

επιγευση

πολυ μαλακο σε ενταση που χανεται γρηγορα,αφηνοντας την δροσερη του αισθηση ομως

και κανοντας σε να αναζητας την φρεσκαδα του.

υπεροχο ιρλανδεζικο για καλοκαιρινα βραδια !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον Tomy "υπεροχο ιρλανδεζικο για καλοκαιρινα βραδια" - και όχι μόνο.

Βοτανικό, γλυκοκαπνιστό και smooth, απορώ με κάποιους που δεν τους άρεσε!

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι΄γενικά το Connemara είναι από τα πλέον αγαπημένα μου Irish ιδιαίτερα το cask strength.

Το συγκεκριμένο απλά δεν είναι το καλύτερο για εμένα γιατί όσες φορές το ήπια "αδειάζει" απότομα ο χαρακτήρας του αφήνοντας μόνο το peat κομμάτι του στο στόμα και στη μύτη.

Το ήθελα να έχει μεγαλύτερη διάρκεια ως προς τις γλυκές και βοτανικές νότες.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που γίνομαι αιρετικός και θα σας στενοχωρήσω, αλλά η συγκεκριμένη εμφιάλωση με απογοήτευσε σε όλες τις παραμέτρους, αλλά κυρίως στη μύτη και στο στόμα.

Δεν διαννοούμαι καν να το συγκρίνω με το πάρα πολύ καλό cask strength, ενώ για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια, μάλλον προτιμώ και το απλό Connemara NAS.

Ήταν χαρακτηριστικό στη μάζωξη στο σπίτι του Τζανή ότι απόλαυσα πολύ περισσότερο το Jameson 12yo Distillery Reserve, αν και blended.

Sorry guys, γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

επειδή ζήλεψα από τον φίλο @DMTK λέω να επαναφέρω κι εγώ παλιό topic :tongue:

το συγκεκριμένο ουίσκι το βρήκα τυχαία μια μέρα σε πολύ καλή τιμή στο amazon σε κάποια προσφορά που κάνει κάθε μέρα και αν και το παρήγγειλα παρορμιτικά δεν έχω μετανιώσει ούτε λεπτό! από το 2010 βλέπω έχει αλλάξει το μπουκάλι αλλά δεν ξέρω για το περιεχόμενο αν παραμένει ίδιο, παρόλα αυτά συμφωνεί σε μεγάλο βαθμό με την περιγραφή σας.

οκ ξέρω δε με λες και τέρας εμπειρίας στα ιρλανδικά αλλά το απολαμβάνω τόσο πολύ τόσο εγώ όσο και διάφοροι καλεσμένοι που παίζει να μην ξαναέχουν δοκιμάσει ουίσκι στη ζωή τους. κι αυτό που αναφέρετε περί ανοιξιάτικης δροσιάς είναι ακριβώς αυτό που μου έρχεται στο μαλό σε κάθε γουλιά. πολύ ευκολόπιωτο και δροσερό, σαν να πίνεις ένα νέκταρ μαλακτικού με λουλούδια της άνοιξης (οκ το παραδέχομαι εκτός από μπιτόνια βενζίνης μικρός μύριζα και το μπουκάλι με το μαλακτικό!) και έχει όση κάπνα χρειάζεται για να το χαρεί μέχρι κι ένας τυπικός ολορόσος σαν του λόγου μου!

και φυσικά την ώρα που γράφω αυτές τις αμπελοφιλοσοφίες το ρετσινόχρωμο μαλακτικό της άνοιξης με φωνάζει μέσα από το ποτήρι οπότε στην υγειά σας!:biggrin1:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McRookie said:

επειδή ζήλεψα από τον φίλο @DMTK λέω να επαναφέρω κι εγώ παλιό topic :tongue:

το συγκεκριμένο ουίσκι το βρήκα τυχαία μια μέρα σε πολύ καλή τιμή στο amazon σε κάποια προσφορά που κάνει κάθε μέρα και αν και το παρήγγειλα παρορμιτικά δεν έχω μετανιώσει ούτε λεπτό! από το 2010 βλέπω έχει αλλάξει το μπουκάλι αλλά δεν ξέρω για το περιεχόμενο αν παραμένει ίδιο, παρόλα αυτά συμφωνεί σε μεγάλο βαθμό με την περιγραφή σας.

οκ ξέρω δε με λες και τέρας εμπειρίας στα ιρλανδικά αλλά το απολαμβάνω τόσο πολύ τόσο εγώ όσο και διάφοροι καλεσμένοι που παίζει να μην ξαναέχουν δοκιμάσει ουίσκι στη ζωή τους. κι αυτό που αναφέρετε περί ανοιξιάτικης δροσιάς είναι ακριβώς αυτό που μου έρχεται στο μαλό σε κάθε γουλιά. πολύ ευκολόπιωτο και δροσερό, σαν να πίνεις ένα νέκταρ μαλακτικού με λουλούδια της άνοιξης (οκ το παραδέχομαι εκτός από μπιτόνια βενζίνης μικρός μύριζα και το μπουκάλι με το μαλακτικό!) και έχει όση κάπνα χρειάζεται για να το χαρεί μέχρι κι ένας τυπικός ολορόσος σαν του λόγου μου!

και φυσικά την ώρα που γράφω αυτές τις αμπελοφιλοσοφίες το ρετσινόχρωμο μαλακτικό της άνοιξης με φωνάζει μέσα από το ποτήρι οπότε στην υγειά σας!

1ον καλά κάνεις και επαναφέρεις παλιά topic

2ον επειδή με έκανες και ζήλεψα με την περιγραφή σου, θα ανοίξω κι εγώ ένα δείγμα Connemara NAS

που έχω πάρει από τον @thanasist, γνωστό λάτρη και φανατικό εραστή των ιρλανδέζικων whiskey :D

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DMTK said:

1ον καλά κάνεις και επαναφέρεις παλιά topic

 

2ον επειδή με έκανες και ζήλεψα με την περιγραφή σου, θα ανοίξω κι εγώ ένα δείγμα Connemara NAS

 

που έχω πάρει από τον @thanasist, γνωστό λάτρη και φανατικό εραστή των ιρλανδέζικων whiskey :D

 

 

 

Go ahead mate! Και πες μας αν και το NAS είναι εξίσου απολαυστικό!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...