Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Big Peat, NAS, 46%


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για big peat whisky

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/10790/big-peat-dl

Σίγουρα ακούγεται ενδιαφέρον vatted malt με Ardbeg-Bowmore-Caol Ila και Port Ellen!!!!! στους 46%

ΧΡΩΜΑ: Χρυσός

ΜΥΤΗ: Καπνός,καπνός ,ιώδιο,θάλασσα,λεμονάκι,άνθη και βότανα σαν πράσινο τσάι,κερί και τύρφη,άφθονη τύρφη σε όμορφη διάσταση χωρίς να γίνεται μονοδιάστατη στη μύτη σου!!

ΣΤΟΜΑ: Δροσιά και καπνός!!!Κάτι βοτανικό,κέικ σοκολάτας!! Απίστευτο!!

ΕΠΙΓΕΥΣΗ: Δημητριακή,πικρή σοκολάτα και φυσικά η κάπνα που την ένιωθες ελαφρώς να βγαίνει από τα ρουθούνια σου!! Πολύ καλή διάρκεια!!

Γενικά πανέμορφο,δεμένο και σίγουρη πρόταση για τους peatfreaks!!To μπουκαλάκι επίσης είναι όλα τα λεφτά και ξεφεύγει από τα συντηριτικά Σκωτσέζικα labels!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά περίμενα πολλά από αυτό αλλά με απογοήτευσε. Πέρα από την αρχική "μύτη" του που είναι όντως πανέμορφη κλασσική Islay, η υπόλοιπη ώρα που πέρασα με αυτό στο ποτήρι ήταν καταναγκαστική :(

Πικρή καπνίλα, στάχτη, αποκαϊδια και το χειρότερο Islay τελείωμα ever, κάτι σαν λικέρ από αποτσίγαρα, τασακόζουμο.

No, that's not my Islay Mr Laing.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μπαρουτοκαπνισμένε φίλε Celtic,

δεν περίμενα να συμβεί αυτό, αλλά εμένα το Big Peat μου άρεσε πάρα πολύ.

Ίσως αυτή η υπερβολή στην κάπνα, ίσως αυτή η υπερβολή στη γλύκα, ίσως το ότι η επίγευση συνοδεύει τέλεια ένα non-Cuban (κατά προτίμηση Nicaraguan) πούρο, με κέρδισε.

Θεωρώ ότι η τιμή του είναι λίγο τσιμπημένη βέβαια, αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα Islay whiskies, θα το έπινα σκέτο πιο ευχάριστα!

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με Celtic....δεν με εξίταρε!

Πολύ και "σκληρή" τυρφοκάπνα και οι γλυκιές νότεσ φεύγουν γρήγορα αφήνωντας το στόμα πολύ ξερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΟΚ, επ'ευκαιρία της σύντομης στάσης μου χθες στου Tzani (για να του δώσω εισητήρια για την φιέστα στο ΟΑΚΑ την Κυριακή :banned::biggrin1: ), είπα να δώσω στον ανεμοδαρμένο Mr Zivago μια 2η ευκαιρία και πραγματικά μου ξηγήθηκε αλλιώς σε σχέση με την 1η. Εντάξει, δεν ελάλησα κιόλας αλλά δεν μου ήρθε κι εκείνο το "too much smoke", το κατράμι :focus::wtf2: .

(:unknw:ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ :iiam: )

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βόλτα στον McChariz χτες το δοκίμασα κι εγώ. Το χαρακτηριστικό του για μένα, πέρα από την καπνίλα ...τζακιού που βγάζει, είναι το έντονο κρέας, σαν ξιδάτο αλλαντικό. ¨οταν ηρεμεί αυτό, γίνεται πολύ πιο ευκολόπιοτο, με γλυκές νότες, με αλμύρα και με παιχνιδιάρικες αύρες. Ενδιαφέρον σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μόλις άνοιξα και δοκίμασα με ενδιαφέρον αυτό το όμορφο μπουκάλι των μισών εκ των κορυφαίων ονομάτων του Islay.

Μύτη: Καπνός, θαλασσινή αύρα, ιώδιο και λεμόνι. Ωραίο άρωμα γενικά, μου άρεσε!

Γεύση: Το βρήκα πολύπλοκο. Σοκολάτα, λεμόνι, γλυκές νότες σε μια μίξη με τον καπνό, την τύρφη και πινελιές απο αλάτι και πιπέρι!

Επίγευση: Μέτρια, με τον καπνό και το ιώδιο καθόλη τη διάρκεια της.

Συνοπτικά: Ενδιαφέρον δουλειά. Αποτέλεσμα θετικό; Χμμ, θεωρώ πως ναι. Αν και απο Islay μεριά, προτιμώ να κρατηθεί ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα του καθενός, χωριστά. Βαθμολογία: 85/100

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Τα Χριστούγεννα μου έκανε δωράκι η σύζυγος μια μινιατούρα..και βέβαια δεν άντεξε και πολύ..δεν βρίσκω νόημα στις γεμάτες μινιατούρες..οπότε...θέλει τόσο πολύ να σε πείσει ότι είναι big peat που γίνεται ενοχλητικό..σκουμπράκι καπνιστό, μετσοβόνε, πιπέρι, ιώδιο..κάθε φορά [που πήγαινα να ανακαλύψω κάτι καινούργιο πεταγόταν μπροστά ο καπνός...ίσως είναι άδικο από μεριάς μου καθότι στο μυαλό μου σαν καπνιστό έχω το octomore..αλλά όπως και να'χει μου φάνηκε λίγο ατσούμπαλο στο τρόπο που σου λανσάρεται. Πάντως δεν θα πλήρωνα μπουκάλι..για ένα ποτηράκι καλό ήταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή έχουν κυκλοφορήσει αρκετά big peat καλό είναι να λέμε αν ξέρουμε και για ποιο batch ή έστω επετειακό γεγονός μιλάμε όταν αναφερόμαστε σε μια φιάλη με διαφορετικές εμφιαλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς σε αυτό που αναφέρεται ο τίτλος και στο οποίο αναφέρθηκε ο ανοίξας το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...