Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Bushmills 10 y.o., 40%, OB


Recommended Posts

64733-big.jpg

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/13376/bushmills-10-year-old

Σήμερα, χωρίς να είναι στο πρόγραμμα, κατέληξα σε μια Irish Pub με ένα φίλο. Δεν είχε και μεγάλη ποικιλία από whisky ωστόσο εκτός από τα Bushmills (τρία διαφορετικά είχε) είχε και λίγα scotish malts. Παράγγειλα για αρχή ένα 12άρι Glenfiddich συνέχισα με το κλασσικό Macallan 18 y.o. και ενώ υπολόγιζα πως η βραδιά θα τελείωνε εκεί αποφάσισα να προχωρήσω και σε κάτι Ιρλανδέζικο.

To Bushmills είναι ένα whisky το οποίο άνετα θα μπορούσε να στο πουλήσει κανείς και για χυμό φρούτων !!!!

Αμέσως από την στιγμή που έπιασα το ποτήρι στο χέρι και το ανέβασα λίγα εκατοστά από το μπαρ αντιλήφθηκα άρωμα φρούτων! Ήταν τόσο έντονο το άρωμα που αναρωτήθηκα εάν στην συνέχεια θα πιω whisky ή χυμό φρούτων! Το άρωμα που μπόρεσα να ξεχωρίσω είναι αχλάδι πολύ έντονο αχλάδι και λίγο μήλο και μέλι. Είναι τόσο δυνατό το άρωμα που δεν γίνεται αντιληπτό στην μύτη το αλκοόλ.

Στο στόμα το whisky έμοιαζε πολύ ελαφρύ με τα βίας αντιλαμβάνεται κανείς το αλκοόλ, καλά εντάξει το δοκίμασα και μετά το Macallan, αλλά εμένα μου φάνηκε σαν να πίνω χυμό παρά whisky !!! Γεύσεις που ξεχώρισα είναι μέλι, αχλάδι, μήλο.

Το τελείωμα έδωσε μια έντονη γεύση αχλάδι, καλά αυτό το αχλάδι είναι το κύριο χαρακτηριστικό αυτού του whιsky, και αντιληπτό γινόταν και το ξύλο.

ενώ το σώμα του είναι μέτριο.

είναι ένα ευχάριστο whisky που θα πρέπει να δοκιμάσετε με την πρώτη ευκαιρία πάντως όταν θα ξανά πάω στο συγκεκριμένο μπαρ θα δοκιμάσω και τα άλλα δύο Bushmills που είχε στην κάβα του.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις δίκιο φίλε cheese. Αν και Ιρλανδολάτρης, βρίσκω το Bushmills 10yo πολύ μονοδιάστατο. Εκτός των όσων ανέφερες, νομίζω στο σώμα του είναι κάπως βουτυρώδες, και επίσης κυρίαρχο ρόλο στο άρωμα και τη γεύση του παίζει και η βανίλια.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορεί να με κράξει ο Celtic :unsure::blush:

αλλα το Bushmills είναι το μοναδικό αποστακτήριο που δεν έχω συμπαθήσει καμια από τις εμφιαλώσεις τους :excl: και θεωρώ ότι είναι κρίμα να κρίνετε το Ιρλανδέζικο malt από αυτό. Υπάρχουν αλλα κλάσεις anotera Cooley Roks...

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ και πολύ μαζί σου φίλε, αλλά για δοκίμασε το 21yo και μετά έλα πες μου....

Δεν ήσουν και στο Xmas Gathering να έβλεπες τι έλεγε το 1608-400th Αnniversary ρε γαμώτο..

Αυτό που θα ήθελα να δω από το Bushmills εγώ πάντως, είναι ένα peated single malt. Άλλωστε βρίσκεται πιο κοντά στο Islay γεωγραφικά απ'ότι όλα τα υπόλοιπα Σκωτσέζικα αποστακτήρια έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Άλλωστε βρίσκεται πιο κοντά στο Islay γεωγραφικά απ'ότι όλα τα υπόλοιπα Σκωτσέζικα αποστακτήρια έτσι;

Προφανώς αναφέρεσαι στο Terroir.

Η απάντηση μου σε αυτό: :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ και πολύ μαζί σου φίλε, αλλά για δοκίμασε το 21yo και μετά έλα πες μου....

Δεν ήσουν και στο Xmas Gathering να έβλεπες τι έλεγε το 1608-400th Αnniversary ρε γαμώτο..

Αυτό που θα ήθελα να δω από το Bushmills εγώ πάντως, είναι ένα peated single malt. Άλλωστε βρίσκεται πιο κοντά στο Islay γεωγραφικά απ'ότι όλα τα υπόλοιπα Σκωτσέζικα αποστακτήρια έτσι;

21 δεν έχω :( αλλα έχω το 1608-400 Crystal malt (αυτό δεν εννοείς?) θα το δοκιμάσω γιατι ομολογουμένως το σνόμπαρα λίγο :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

21 δεν έχω :( αλλα έχω το 1608-400 Crystal malt (αυτό δεν εννοείς?) θα το δοκιμάσω γιατι ομολογουμένως το σνόμπαρα λίγο :blush:

Nαι φίλε μου, αυτό εννοώ, το "crystal malt", τί έγινε, το δοκίμασες ή ακόμα;;;;

Είχε δοκιμαστεί από όσους είμασταν στο XMAS Gathering 2009, δες ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα πρόσφατα σε ένα Irish testing που έκανα για το προσωπικό

και δεν μπορώ να πω ότι ήταν και το καλύτερο μου (αν και είχαμε μονο 40 λεπτά για 6 δείγματα)

προτιμώ ανεπιφύλακτα Cooley's apo Bushmills :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Η πρώτη μου μεγάλη αγάπη. Το ουίσκυ που για κάποιο λόγο, για πρώτη φορά, δεν το ήπια αλλά το γεύτηκα. Είχε προγηθεί τραπέζωμα στο σπίτι με φίλους αγαπημένους και άφθονο pinot noir. Όταν δεν μας έμεινε σταγόνα βγήκα, μπήκα στην κάβα της γειτονιάς (στην οποία έως τότε δεν είχα ξανά μανά πατήσει), χάζεψα σε κατάσταση ημιμέθης το ράφι με τα ουίσκυ και το πήρα (θυμάμαι πως δίπλα ειχε ένα Connemara 12άρη...). Το πρώτο ποτήρι απλά το κατέβασα. Προηγήθηκε μία έκρηξη, πιθανότατα από το αλκοόλ λόγω της απότομης χρήσης. Μετά ακολούθησαν γεύσεις φρουτώδης και ελαφρύ μέλι. Η μία γεύση ακολουθούσε την άλλη όπου στο τέλος έμεινε μία νότα πίκρας στο λαρύγγι. Ευτυχώς ήταν χειμώνας και δεν είχα βάλει πάγο (όπως συνήθιζα με το ουίσκι). Σάστησα. Έως τότε μόνο με το κρασί (κυρίως ερυθρό ξηρό) είχα νιώσει και αισθανθεί. Το δεύτερο ποτήρι το σεβάστηκα. Κρατούσα κάθε γουλιά στο στόμα, την γυρόφερνα λες και έκανα πλύσεις πριν την καταπιώ. "Αυτό είναι σαν γυναικείο χάδι" σκέφτηκα φωναχτά, προκαλώντας το χαμόγελο στην παρέα. Αυτό ένιωσα αυτό είπα. Όχι ότι με ρώτησε και κανείς. Φυσικά είχα ξαναπιεί ουίσκυ. Μάλιστα το προτιμούσα από οποιοδήποτε άλλο ποτό σε μπαρότσαρκες. Όμως απλά το έπινα. Δεν καταλάβαινα. Μέχρι εκείνο το βράδυ με ένα Bushmills 10 ετών... Τέρμα τα παγάκια, τέρμα τα blend, μονάχα σκέτο single malt, χειμώνα καλοκαίρι! Ένα από τα δώρα των θεών στους ανθρώπους.

Υσ.  Το επόμενο σοκ ήρθε με ένα Talisker. Αν το Ιρλανδέζικο ήταν "σαν χάδι", το Talisker έγινε η ερωμένη, βάρα καρδιά μου βάρα... Ύστερα, με ένα οκτάχρονο Lagavulin, που μου έπεσε αρχικά βαρύ, ανακάλυψα πως λίγο δροσερό νερό μπορεί να δώσει κι άλλα. ΄Ετσι κύλισε και συνεχίζει η σχέση μου με το ουίσκυ. Μία εναλλαγή γεύσεων και αισθήσεων. Δύσκολα όμως ξεχνά κανείς την πρώτη του αγάπη. Σας παρακαλώ λοιπόν πολύ μη μου την προσβάλετε! 😎

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...